آشنایی با آزمون KET 

آزمون های بسیاری هستند که مهارت های زبان انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبان را در سطوح و سنین مختلف ارزیابی کرده و مدرکی معتبر برای آن صادر میکنند.
یکی از آزمون های ابتدایی طرح شده توسط دانشگاه کمبریج آزمون KET است که مخفف key English Test میباشد. افرادی که دارای مدرک KET هستند به عبارتی توانایی برقرار کردن ارتباط روزمره با جامعه از طریق زبان انگلیسی در محیط های مختلف اجتماعی را دارند.
KET مخفف عبارت (Key English Test) می باشد و آزمونی است که توانایی افراد را در زمینه گفتاری و نوشتاری در سطح مقدماتی و روزمره می سنجد.
زبان آموزانی که با مقدمات زبان انگلیسی آشنا باشند می توانند در این آزمون شرکت نمایند. پذیرفته شدگان در این آزمون دارای مهارت های مقدماتی در برقراری ارتباط و بیان عباراتی پیرامون امور روزمره ، تحصیلات و سوابق خود می باشند. کسانی که موفق به اخذ این مدرک می شوند می توانند به هنگام سفر به کشورهای خارجی و انگلیسی زبان نیازهای پایه ای خود را به آسانی برطرف نمایند.

nUxDHe-1545660964.jpg

حال به بررسی بیشتر این آزمون میپردازیم و بخش های مختلف آن را معرفی میکنیم:
آزمون KET سطح ابتدایی زبان انگلیسی را مورد بررسی قرار میدهد به عبارتی این آزمون یکی از انواع آزمون های کمبریج است که آمادگی زبان آموزان در سطوح  A2 و B1 را در رابطه با موضوعات پایه و روزمره در زندگی اجتماعی، در دو بخش ویژه بزرگسالان و دانش آموزان مدارس ارزیابی میکند.
این آزمون به دو صورت کامپیوتری و کتبی قابل اجرا است و داوطلبان با مراجعه به مراکز دانشگاه کمبریج در کشورهای مختلف میتوانند برای شرکت در آزمون اقدام کنند. لازم به ذکر است که این آزمون در حال حاضر و متاسفانه در ایران برگزار نمیشود.
همانطور که ذکر شد، آزمون KET دو نوع است، آزمون KET مخصوص بزرگسالان و آزمون KET مخصوص دانش آموزان (سنین ۱۱ تا ۱۴ سال). از نظر سطح دشواری، این دو آزمون تفاوتی با هم ندارند و فقط میتوان گفت نوع محتوای آزمون ها با توجه به مخاطب بزرگسال یا دانش آموزان با هم فرق میکند. در آزمون KET مخصوص مدارس موضوعات با توجه به تجارب، سن و علایق مخاطبان انتخاب میشود در حالیکه در آزمون بزرگسالان روی محور موضوعات اجتماعی و مسائل روزمره زندگی میچرخد. این آزمون بصورت جامع برای کسانی که به تازگی زبان انگلیسی را آموخته‌اند برگزار می‌شود. مدت زمان کل این آزمون یک ساعت و پنجاه دقیقه است که مانند بیشتر آزمون های بین المللی  4 مهارت Speaking, Writing, Listening, Reading را موارد ارزیابی قرار میدهد.
آزمون KET هر سال در دفعات مختلف و در تاریخ های تعیین شده در مراکز کمبریج برگزار میشود و حدود 5 هفته بعد از آزمون نتایج آن اعلام میشود.


بخشهای مختلف آزمون KET

آزمون در سه بخش درک مطلب و نوشتاری (Reading and Writing)، شنیداری (Listening) و صحبت کردن (Speaking) برگزار میشود که به بررسی هر کدام میپردازیم:

بخش اول، درک مطلب و نوشتاری (Reading and Writing):
این بخش56 سوال در 9 بخش دارد که قسمت 1 تا 5 مربوط به بخش خواندن و درک مطلب است و بخش ۶ تا ۹ بر نحوه نوشتن تاکید دارد. در مجموع این بخش از آزمون بر ارزیابی فهم متون، سنجش دایره لغات، استفاده صحیح از گرامر و نوع نگارش تمرکز داشته و مدت زمان ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه را شامل می‌گردد. بخش اول آزمون KET،  50درصد از کل نمره ی نهایی آزمون KET را شامل میشود لذا این بخش از آزمون از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

بخش دوم، شنیداری (Listening):
در بخش شنیداری آزمون KET، فایلهای صوتی برای شرکت کنندگان پخش میشود که مکالمات دونفره یا فردی، مصاحبه، مکالمات تلفنی و...را راجع به موضوعات روزمره شامل میشود. این بخش شامل 25 سوال در 5 بخش مختلف است که شامل سوالات چند گزینه ای، کامل کردن جاهای خالی با کلمات مناسب و دیگر انواع سوال است.
مدت زمان آزمون شنیداری آزمون KET در کل 30 دقیقه (شامل ۸ دقیقه فرصت جهت انتقال جوابها به برگه پاسخنامه) می باشد و 25 درصد از نمره کل را شامل میشود.

بخش سوم، صحبت کردن (Speaking) :
در این بخش دو داوطلب همزمان به مدت 10 دقیقه مورد ارزیابی قرار میگیرند به این صورت که ممتحن شروع به صحبت متقابل با داوطلب میکند و از او سوالاتی در رابطه با اطلاعات و علایق شخصی میپرسد و فرد باید به مدت 5 یا 6 دقیقه صحبت کند و در قسمت بعدی ممتحن یک کارت حاوی تصویر و یک موضوع مشخص به داوطلبان ارائه میدهد و از آنها میخواهد شروع به پرسش و پاسخ در رابطه با آن موضوع کنند و حدودا به مدت 4 دقیقه با هم صحبت کنند. سهم این بخش در نمره نهایی مانند بخش دوم، 25درصد میباشد.

Nyxt8f-1545661419.jpg

نمره کل آزمون KET

رتبه فراگیران بر اساس نمره کل آزمون و در سطح قبولی متاز و قبولی تعیین می گردد.
قبولی ممتاز: 100 – 85
قبولی: 84 – 70

 

هر سطح از مدرک KET به چه معناست؟

سطح A1 در آزمون KET بدین معناست که سطح زبان شما بسیار مبتدی است و صرفا در حد اینکه بتوانید خود را معرفی کنید،‌از شغل خود مختصری بگویید، و از خانواده و شهر خود بصورت کاملا محدودی صحبت نمایید. ارزیابی داوطلب در سطح A1 در آزمون KET بدین معناست که آزمون را نتوانسته با موفقیت سپری نماید و نمره‌ی Pass یا قبولی به ایشان تعلق نمی گیرد.

 نمره‌ی Pass یا قبولی در آزمون KET از سطح A2  است. کسب نمره در این سطح  بدین معناست که شما یک امتیاز ارزشمندی کسب کرده‌اید که در سراسر جهان مورد قبول و پذیرش است. هم چنین با دریافت مدرک KET در سطح A2 در بهبود وضیعت کار، تحصیل، سازگاری با اجتماع و توانایی برقراری ارتباط در جامعه به عنوان مثال ارتباط با افراد در موقعیت های مختلف توانایی‌های لازم را کسب کرده‌اید.
مدرک A2 در آزمون KET بیانگر توانایی شما در استفاده از عبارات و جملات ساده در گفتار و نوشتار است. به عبارتی شما در این سطح میتوانید به زبان انگلیسی در سطح پایه صحبت کنید و درک مطلب داشته باشید و خودتان را معرفی کنید و به سوالاتی که از شما میپرسند براحتی پاسخ دهید.
از دلایل انتخاب آزمون KET در سطح B1 (قبولی با نمرات متمایز) علاوه بر موارد ذکر شده ی در سطح A2، توانایی  شما در برقراری ارتباط در موقعیت ها و کارهای عملی را میتوان ذکر کرد.
مدرک B1 در آزمون KET یعنی اینکه شما میتوانید کتاب های درسی و مقالات انگلیسی در سطوح پایه را بخوانید و درک کنید و همچنین نامه ها و ایمیل هایی را در موضوعات روزمره بنویسید.

مرکز طرح آزمون ها یعنی دانشگاه کمبریج جهت مطابق بودن آزمون ها با آخرین متدهای آموزش زبان انگلیسی و تحقیقات در این حیطه، قصد دارد در سال 2020 جهت به روز رسانی آزمون KET تغییراتی در سبک آن ایجاد کند. این تغییرات که از سال 2020 اعمال میشود شامل:
1.تغییر در کلیت تمرین های آزمون
2.هم ترازی بین امتحانات و نشان دادن پیشرفت از یک امتحان به امتحان بعدی
3. به روز رسانی نحوه ارزیابی و نمره دهی و همچنین وارد کردن آزمون هایی با سطح بالاتر در زبان انگلیسی به این آزمون.
4. جدا کردن بخش های خواندن و نوشتن مقدماتی در آزمون بزرگسالان و آزمون ویژه مدارس.

0Ym6Kr-1545661109.jpg


KET در دیاکو

آکادمی زبان دیاکو از سال ۲۰۰۵ کلاسهای آمادگی آزمون KET را بصورت مستمر برگزار می نماید. با توجه به اینکه این آزمون در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌شود،‌ برگزاری این دوره بنا به درخواست زبان آموزان متقاضی به شرکت در آزمون KET انجام می‌پذیرد.
دوره بر اساس سرفصل آموزشی دانشگاه کمبریج انگلستان و با استفاده از جدیدترین کتب آموزشی با کیفیتی متفاوت برگزار می گردد.
زبان آموزان علاقه مند به دریافت مدرک KET جهت اخذ ویزای انگلستان و یا ورود به کالجهای زبان می توانند با شرکت در این دوره و آماده کردن خود در آزمون اصلی شرکت نمایند. 
مدرسین توانمند دیاکو با برگزاری جلسات تست و تمرین شما را با روشهای تست‌زنی آشنا می‌کنند و شما با دانش مطلوب و اعتماد به نفس بالایی می توانید در آزمون اصلی شرکت نمایید.
لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون KET و دریافت مشاوره رایگان با مشاورین آموزشی دیاکو تماس بگیرید.