دوره های آموزشی دیاکو

دوره آمادگی CELPIP

اگر به فکر مهاجرت هستید و کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اید، حتما جست و جویی در این زمینه داشته اید. همان طور که می دانید داشتن تسلط در زبان انگلیسی و فرانسه یکی از پیش نیازهای اصلی برای مهاجرت و دریافت امتیاز است. چنانچه زبان انگلیسی را به عنوان زبان انتخابی خود در نظر گرفته اید، برای ارائه مدرک ، آزمون های متعددی وجود دارد. آزمون CELPIP یکی از این آزمون هاست.

آزمون CELPIP که مخفف Canadian English Language Proficiency Index Program می باشد به معنی برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی است که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا آن را طراحی کرده است. آزمون  CELPIP  آزمونی است که لهجه و زبان کانادایی در آن مطرح می باشد. بنابراین، متقاضیانی که با فرهنگ مردم کانادا و نحوه صحبت کردن آنها آشنایی بیشتری دارند، راحت تر می توانند به سوالات این آزمون پاسخ دهند. این آزمون همانند آزمون آیلتس به دنبال سنجش مهارت و میزان تسلط افراد متقاضی در زبان انگلیسی است. در حقیقت، این آزمون توانایی شما را در موقعیت های مختلف روزمره مانند ارتباط با همکاران و دوستان، درک اخبار، تفسیر و پاسخ به آنها مورد سنجش قرار می دهد. 
لازم است بدانید دو نوع آزمون  CELPIP وجود دارد: آزمون CELPIP-General و آزمون CELPIP-General LS. آزمون CELPIP-General شامل مهارت های خواندن Reading ، نوشتن Writing، شنیداری Listening و گفتاری Speaking می باشد که مدت زمانی در حدود ۳ ساعت زمان می برد، در حالیکه آزمون CELPIP General LS تنها شامل مهارتListening و Speaking می باشد و نیاز به ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه زمان دارد.
لازم است بدانید این آزمون در ایران برگزار نمی شود و تنها کشورهای کانادا، هند، فیلیپین، امارات و آمریکا برگزار کننده این آزمون هستند. با این حساب، برای شرکت در این آزمون می بایست به کشور امارات سفر کنید.

 

چرا آزمون CELPIP؟


•    آزمون CELPIP نسبت به دیگر آزمون ها مانند آیلتس هزینه کمتری دارد. در حال حاضر هزینه شرکت در آزمون CELPIP-General برابر ۳۴۰ دلار کانادا و برای آزمون  CELPIP-General LS معادل ۱۹۵ دلار کانادا می باشد، که در مقایسه با دیگر آزمون های مورد پذیرش اداره مهاجرت صرفه اقتصادی بیشتری دارد. 
•    توجه داشته باشید این آزمون اغلب برای اقامت دائم و اخذ شهروندی کانادا مورد استفاده قرار می گیرد.
•    همان طور که پیش تر بیان کردیم، شما در بخش Listening با لهجه کانادایی مواجه خواهید بود که نسبت به سایر آزمون ها برای افراد غیرانگلیسی زبان راحت تر خواهد بود. 
•    هم چنین در بخش Writing، هر دو املای بریتانیایی و آمریکایی مورد پذیرش خواهد بود.
•    نکته قابل توجه این است که نتایج این آزمون توسط کامپیوتر بررسی می شود. به این ترتیب امنیت آزمون بالا می رود و سبب می شود تا سلایق شخصی در تصحیح آزمون دخیل نباشد.
•    این آزمون بر خلاف آیلتس طی یک مرحله و توسط کامپیوتر انجام می گیرد.
•    در آزمون CELPIP به جای مصاحبه با یک فرد، صدای خودتان را ضبط می کنید.
•    نتایج این آزمون در مدت زمان کمتری نسبت به آزمون آیلتس ارائه می شود.


WL-iBY-1561474392.jpg


امتیازدهی در آزمون CELPIP


لازم است بدانید به هر جز از آزمونCELPIP-General  و  CELPIP-General LS سطحی از CELPIP  اختصاص داده می شود. در زیر چارچوبی از هر سطح CELPIP  و توضیحات مربوط به ان ارائه شده است. از آنجا که نمرات آزمون CELPIP براساس معیار سنجش زبان کانادایی(CLB) کالیبره می شود، معیارهای سطح CLB  نیز برای شما آورده شده است. جالب است بدانید این آزمون تماما" کامپیوتر محور می باشد. بنابراین، شما باید مهارت کافی برای مدیریت چنین آزمونی را داشته باشید. نتایج این آزمون بعد از ۸ روز کاری مشخص خواهد شد . البته شما می توانید با انتخاب گزینه اکسپرس، نتیجه آزمون خود را پس از ۳ روز کاری دریافت کنید.
 

9JgyP9-1561529151.jpg

aqy_-C-1561529175.jpg


آزمون CELPIP  توسط چه نهادها و برنامه هایی در کانادا پذیرفته می شود؟


CELPIP-General: 
این آزمون برای دریافت اقامت دائم کانادا به وسیله برنامه های مهاجرتی زیر مورد پذیرش می باشد.
برنامه تجربه کانادایی (CEC)
برنامه مهارتی فدرال (FSTP)
برنامه نیروی کار متخصص(FSWP)
برنامه استارتاپ

برنامه های ایالتی شامل:
درخواست شهروندی کانادا
موسسه آموزشی آلبرتا
موسسه تخصصی املاک ساسکاچوان
موسسات آموزشی ارائه دهنده دوره پرستاری در استان بریتیش کلمبیا (HCABC)
کالج NorQuest College

Gvo-GT-1561475851.jpg


مهارت شنیداری Listening در آزمون CELPIP

مدت زمان لازم: ۴۷-۵۵ دقیقه

این قسمت به بخش های مختلفی تقسیم می شود که می بایست هر بخش را با توجه به دستورالعمل مربوطه پاسخ دهید. متن این سوالات اغلب در حوزه موقعیت ها و وقایعی است که در طول روز برای افراد اتفاق می افتد. احتمالا" در این قسمت برای شما ویدیویی چند دقیقه ای پخش می شود تا بر اساس آن به سوالات پاسخ دهید.
در زیر چارچوبی آورده شده است که نشان می دهد نمرات خام آزمون Listening با چه سطحی از CELPIP مطابقت دارد. از آنجایی که سوالات هر بخش ممکن است به لحاظ دشواری با دیگر بخش ها کمی متفاوت باشد، نمره خام برای یک سطح معین ممکن است از بخشی به بخش دیگر متفاوت باشد.

RUxu7J-1561529232.jpg

 

مهارت خواندن Reading در آزمون CELPIP

مدت زمان لازم: ۵۵-۶۰ دقیقه

jX8Ohe-1561529276.jpg


این قسمت شامل متون متعددی است که در اختیار متقاضی قرار می گیرد. موضوع این متن ها می تواند شامل مباحثی مانند ایمیل، تحقیق و دستورالعمل ها باشد.

OcU_pT-1561529412.jpg

 

جدول بالا نشان می دهد که چگونه نمرات خالص در آزمون ریدینگ با سطوح CELPIP مطابقت دارد.

 

مهارت نوشتن Writing در آزمون CELPIP

مدت زمان لازم: ۵۳-۶۰ دقیقه

WltYMm-1561529449.jpg

این قسمت به دو بخش تقسیم می شود. در بخش اول از شما خواسته می شود تا ایمیلی ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه ای در مورد موضوع گفته شده ارائه دهید. سامانه این آزمون دارای شمارشگر کلمه است، بنابراین از این بابت خیالتان راحت باشد.
در بخش دوم از این قسمت از متقاضی خواسته می شود تا در مورد موضوع و ایده سوال، مقاله ای ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه بنویسد.

استانداردهای لازم در بخش Reading شامل چه مورادی است؟
به طور کلی طبقه بندی استاندارد بخش Writing شامل چهار دسته محتوا / انسجام، واژگان، مهارت درک مطلب و تکمیل بخش ها می باشد.
در محتوا و انسجام آن چیزی که اهمیت دارد، تعداد ایده ها، کیفیت ایده ها، سازماندهی انها و مثال ها و جزییات می باشد. 
در واژگان شما باید به انتخاب کلمات، استفاده درست و مناسب از کلمات و عبارات، دامنه کلمات مورد استفاده و دقت و صحت کلمات توجه داشته باشید.
پیشنهاد می کنیم در مهارت Reading به فرمت و پاراگراف ها، رابط ها و انتقال دهنده ها، مکث ها و آواها، دستور زبان و ساختار جمله و املا و نشانه گذاری توجه کنید.
در تکمیل بخش ها می بایست به میزان ارتباط، کامل بودن، لحن و تعداد کلمات توجه داشت.

 

مهارت گفتاری Speaking در آزمون CELPIP

مدت زمان لازم: ۱۵-۲۰ دقیقه

MHgsEr-1561529476.jpg


این بخش با استفاده از هدست و میکروفون انجام می گیرد. این قسمت شامل سوالاتی مانند شرح تصاویر، ارائه نظرات و راهکارها می باشد.


استانداردهای لازم در بخش Speaking شامل چه مورادی است؟
 به طور کلی طبقه بندی استاندارد بخش Speaking شامل چهار دسته محتوا / انسجام، واژگان، مهارت Listening و تکمیل بخش ها می باشد.
 در محتوا و انسجام آن چیزی که اهمیت دارد، تعداد ایده ها، کیفیت ایده ها، سازماندهی انها و مثال ها و جزییات می باشد. 
در واژگان شما باید به انتخاب کلمات، استفاده درست و مناسب از کلمات و عبارات، دامنه کلمات مورد استفاده و دقت و صحت کلمات توجه داشته باشید.
پیشنهاد می کنیم در مهارت Listening یا گوش دادن به ریتم، تلفظ و لهجه، مکث ها و آواها، دستور زبان و ساختار جمله و تنوع ساختار جمله توجه کنید.
در تکمیل بخش ها می بایست به میزان ارتباط، کامل بودن، لحن و طول آن توجه داشت.

 

نکاتی در بخش خواندن Reading و شنیداری Listening در آزمون CELPIP


همان طور که می دانید تمامی سوالات آزمون CELPIP در بخش Reading و Listening در فرمت چند گزینه ای و یا مشابه آن هستند. هم چنین تمامی پاسخ ها به دو بخش پاسخ درست و یا نادرست تقسیم بندی می شود. بنابراین، سوالاتی که خالی باقی مانده اند به عنوان پاسخ نادرست تلقی می شود. بد نیست بدانید بنا به دلایل امنیتی، اشکال مختلف آزمون (نسخه های آزمون) وجود دارد. به عبارت دیگر فرمت های متفاوتی از آزمون برای متقاضیان مختلفی که در یک روز آزمون دارند، وجود دارد. واضح است که برخی سوالات منحصر به فرد و مختص هر متقاضی و برخی دیگر بین همه متقاضیان مشترک خواهد بود.


نکته مهم این است که در بخش های Reading و Listening سوالاتی وجود دارند که نمره ای نخواهند داشت. این سوالات قابل تشخیص نبوده و شما نمی توانید آنها را با سوالات نمره دار تمییز دهید. با این حساب، بهترین کار این است تا حد امکان به تمامی سوالات پاسخ دهید. در واقع، قبل از اینکه این سوالات به عنوان آیتم های دارای امتیاز در نظر گرفته شود، از قبل مورد آزمایش قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که کیفیت آنها معادل با موارد موجود می باشد. در حقیقت، با دریافت پاسخ سوالات جدیدی که بدون نمره هستند، می توان کیفیت آنها را ارزیابی کرد. با این اوصاف، سوالاتی که کیفیت بالاتری پس ارزیابی ها داشته باشند، در آینده به عنوان سوالات نمره دار در آزمون ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. 

شما می توانید برای موفقیت در این آزمون، در دوره های آزمونCELPIP شرکت کنید. موسسه دیاکو این امکان را دارد تا با برگزاری دوره های آماده‌سازی این آزمون، شما را در این مسیر همراهی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره CELPIP با شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس حاصل فرمایید.


 

چنانچه همچنان در خصوص نحوه برگزاری کلاس های گروهی در دیاکو سوالاتی در ذهن دارید همین حالا با شماره ۷۲۱۱۴ تماس بگیرید.