دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و آموزش عالی : دانشگاه تیرانا

یکی از موارد الزامی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج کشور را دارند، لازمست مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر خود توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در نظر بگیرند. به همین دلیل خیلی مهم است که دانشجو بتواند قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه، از معتبر بودن آن توسط وزارت علوم مطمئن شود تا بدین صورت با آسودگی خاطر بیشتری به تحصیل خود بپردازد. با بررسی‌های کارشناسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین‌المللی Times، QS ، Shanghai لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تائید وزارت علوم جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ مشخص و اعلام شده است. تمام سعی ما بر این است که در نوشتارهای مختلف شما را با این دانشگاه‌ها آشنا کنیم:
دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و آموزش عالی :  دانشگاه تیرانا

 

دانشگاه تیرانا


در سال ۱۹۵۷ دانشگاه تیرانا با تصمیم شورای وزیران جمهوری آلبانی، تأسیس شد. در ابتدا، چند موسسه عالی در تیرانا فعالیت می‌کردند، انستیتوهای: پلی تکنیک، پزشکی، کشاورزی و اقتصاد و قانون. سپس، اولین موسسه آموزش عالی این دانشگاه با نام "دانشگاه دولتی تیرانا" و به منظور تأمین نیازهای روزافزون کشور برای متخصصان واجد شرایط ایجاد شد. لازم به ذکر است که تعداد زیادی از اساتید واجد شرایط دانشگاه‌های خارج از کشور سهم ارزشمند خود را در تقویت و تثبیت موسسه ارائه داده‌اند.
در سال ۱۹۶۷، دانشگاه با ساخت اولین پردیس خود فرم کاملش را به دست آورد و به پویایی بیشتری رسید. در سال ۱۹۷۷ یعنی بیست سال بعد از تأسیس آن، جمعیت دانشجویی تمام وقت دانشگاه بالغ بر ۸۸۸۰ نفر بود که تقریباً نیمی از آنها زن بودند. در همین سالهای اول ۲۱۳۶۸ دانشجو فارغ‌التحصیل شدند که در همه زمینههای کشور سهیم بودند.

 

vIXDuf-1610618695.jpg


در سال ۱۹۹۱، با تصمیم شورای وزیران، دانشکده‌های مهندسی این دانشگاه برای ایجاد دانشگاه پلی تکنیک تیرانا و در ژانویه ۲۰۱۳ دانشکده پزشکی و دانشکده علوم پزشکی فنی برای ایجاد دانشگاه پزشکی از دانشگاه تیرانا جدا شدند. 
در حال حاضر، دانشگاه تیرانا با شش دانشکده و دو موسسه ۱۷۴ برنامه را در هر سه مقطع تحصیل ارائه می‌دهد و ۳۵۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف را ثبت نام می‌کند.
به لطف راهکارها، سطح بالای صلاحیت و آموزش‌های بی‌بدیل، دانشگاه تیرانا همچنان بیشترین جستجوگر دانشگاه در آلبانی است. این دانشگاه برای اکثر دانش‌آموزانی که مقطع دبیرستان را در جمهوری آلبانی و سرزمین های آلبانی زبان در خارج از مرزهای ملی آن به پایان می‌رسانند، همیشه اولین انتخاب است. در سال ۱۹۹۷، با استناد به سهم برجسته دانشگاه تیرانا در توسعه علم، آموزش، فرهنگ و اقتصاد آلبانی، "نشان افتخار ملت"، توسط رئیس جمهور آلبانی به آن اعطا و این افتخار برای همیشه در پیشینه این موسسه علمی ثبت شد.

 

اهداف عالی


دانشگاه تیرانا تلاش می‌کند تا یکی از بهترین مدل‌ سازمان‌های آموزش عالی دولتی و همواره انتخاب اول دانشجویان برای بهبود زندگی و جامعه خود باشد. چنین دانشگاه‌هایی به وسیله موفقیتهای علمی و تحقیقات علمی عمیق تعیین می‌شوند. 

 

ماموریت علمی


این دانشگاه که یک دانشگاه دولتی است، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. دانشگاه تیرانا از طریق سه رکن اصلی مأموریت آموزش عالی عمومی به تحولات جامعه کمک می‌کند: تحقیقات علمی، آموزش و خدمات به مردم؛ عناصری که به بهترین وجه یکدیگر را تکمیل می‌کنند. این دانشگاه با تمرکز بر استعداد دانشجویان و انگیزه‌های آنها، آموزش‌های خود را ارائه می‌دهد. 

 

kruK-f-1610618723.jpg


ترکیب دانشگاه


دانشگاه تیرانا یک موسسه آموزشی بزرگ است که بیش از ۲۹ هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند (شهروندان خارجی هم می‌توانند در این دانشگاه درس بخوانند). این دانشگاه با یک  کادر علمی متشکل از بیش از ۱۵۰۰ معلم و استاد، فرصت شرکت در برنامه‌های تبادل بین‌المللی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه می‌توانید به صفحات رسانه‌های اجتماعی دانشگاه مراجعه کنید: Linkedin.

 

زیرساخت دانشگاه تیرانا


 این دانشگاه دارای یک کتابخانه فعال است و به دانشجویانی که به اسکان در داخل و خارج از دانشگاه نیاز دارند، خدمات خوابگاهی ارائه می‌دهد. دانشگاه تیرانا یکی از انجمن‌های دانشگاه‌های اروپا (EUA) است. درحالیکه پردیس اصلی دانشگاه در شهر تیرانا قرار دارد، دانشجویان در دیگر پردیس‌های کوچک‌تر این دانشگاه واقع در شهرهای دیگر آلبانی هم اسکان دارند.

 

مدت زمان مقاطع دانشگاه تیرانا


دوره کارشناسی در این دانشگاه سه سال طول می‌کشد، درحالیکه مقطع کارشناسی ارشد یک یا دوسالّ است. دوره دکترا هم می‌تواند بین سه تا پنج سال طول بکشد. 

 

RlfbhY-1610618745.jpg

 

روند درخواست و هزینه شهریه


 پذیرش این دانشگاه بر اساس نتایج امتحانات است. این رقابت با نسبت ۱ به ۳ کاملاً خفیف به حساب می‌آید. دانشگاه تیرانا دارای برنامه‌های لیسانس مقرون به صرفه است که هزینه آنها کمتر از ۲۵۰۰ دلار در سال است. انجام تحصیلات کارشناسی ارشد در UT ارزان نیست: یک سال تحصیل برای شما ۲۵۰۰ دلار هزینه بر‌می‌دارد. با توجه به اینکه هزینه‌های تحصیل در UT بسته به دانشکده‌های مختلف آن ممکن است متفاوت باشد، به شما توصیه می‌کنیم وب سایت رسمی http://www.unitir.edu.al را برای اطلاعات دقیق‌تر بررسی کنید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!