جایگاه زبان انگلیسی در چهار سوی زمین

همه ما در یک جهان منحصر به فرد کوچک زندگی می‌کنیم و به همین دلیل حداقل به یک زبان مشترک نیاز داریم. کارل ویلیام براون این زبان به دلیل توانایی ارتباطات بی‌نهایت، به زبان اصلی بینالمللی تبدیل شده است. ماریو پی
جایگاه زبان انگلیسی در چهار سوی زمین

 

زبان انگلیسی گسترده، انعطاف پذیر، جذاب، ناامید کننده، چالش برانگیز، الهام بخش و بی وقفه در حال تغییر است. ساده گرفتن این ویژگی‌ها و مسلم دانستن آن باعث از دست رفتن بخش عمده غنا و پیچیدگی‌اش شود. تقریباً در کل دنیا ۳۷۵ میلیون نفر، انگلیسی را به عنوان زبان اول خود صحبت می‌کنند: انگلیسی امروز احتمالاً بعد از چینی ماندارینی و اسپانیایی سومین زبان بزرگ از نظر تعداد بومیان است.

 

زبانی با قدرت بیان عمیق


زبان انگلیسی قدرت بیان تاثیرگذاری دارد، به طوری که شاید هرگز زبان دیگری به این اندازه تحت فرمان بشر نبوده است. نبوغ بسیار معنوی و پیشرفت و شرایط فوق العاده شاد آن نتیجه یک اتحاد صمیمانه در بین دو زبان نجیب اروپای مدرن، یعنی توتنی (از نژادهای قدیم آلمان) و رومی است؛ دو زبانی که به خوبی معلوم شده است چگونه و در چه رابطه ای در زبان انگلیسی خودنمایی می‌کنند. اولی، در نسبت بسیار بالا، زمینه ساخت زبان را تأمین می‌کند و دومی، تصورات معنوی آن را شکل می‌دهد. در حقیقت، اینکه زبان انگلیسی به طور تصادفی بزرگترین و غالب ترین شاعر دوران مدرن را تولید و از آن حمایت نکرده تا خود را از شعر کلاسیک باستان متمایز کرده باشد (البته منظور فقط شکسپیر است)، ممکن است کاملاً درست باشد. از اینروست که انگلیسی یک زبان جهانی نامیده می‌شود و درست مثل مردم انگلیس، ظاهرا از این پس مقدر است که با نوسانی گسترده‌تر از آنچه در حال حاضر دچارش است، بر تمام نقاط جهان غالب شود. 

 

xA7GJs-1609846794.jpg

 

ممالک انگلیسی زبان


کشورهایی که بیشترین جمعیت انگلیسی زبانان بومی را دارند به ترتیب نزولی عبارتند از:
ایالات متحده (۲۱۵میلیون)
انگلستان (۵۸ میلیون)
کانادا (۱۸.۲میلیون)
استرالیا (۱۵.۵ میلیون)
ایرلند (۳.۸ میلیون)

 

انواع متمایز انگلیسی


از حدود سال ۱۶۰۰، وجود استعمار انگلیس در آمریکای شمالی منجر به ایجاد نوع متمایز انگلیسی ِآمریکایی شد. بعضی از تلفظ‌ها و کلمات انگلیسی وقتی به آمریکا رسیدند "یخ زدند". از برخی جهات، انگلیسی آمریکایی بیشتر به انگلیسی شکسپیر شباهت دارد، تا به انگلیسی مدرن بریتانیایی. برخی عبارات که انگلیسی‌ها آن را "آمریکاییسم" می‌نامند در واقع اصطلاحات اصیل بریتانیایی‌اند که برای مدتی در خود سرزمین انگلیس از دست رفته ولی در سرزمین‌های مستعمراتی حفظ شده‌اند (به عنوان مثال trash / سطل زباله بجای rubbish/ زباله، loan/ وام به عنوان فعل به جای lend، و   /fallسقوط بجای /autumn پاییز). زبان اسپانیایی هم بر انگلیسی آمریکایی (و متعاقباً انگلیسی بریتانیایی) تأثیر داشت: کلماتی مثل canyon ،ranch ، stampede و vigilante نمونه‌هایی از کلمات اسپانیایی بودند که از طریق غرب آمریکا وارد زبان انگلیسی شدند. کلمات فرانسوی (از طریق لوئیزیانا) و کلمات آفریقای غربی (از طریق تجارت برده) هم انگلیسی آمریکایی (و بنابراین ، تا حدی انگلیسی بریتانیایی) را از سوی دیگر، تحت تأثیر قرار دادند.
امروزه، به دلیل تسلط ایالات متحده آمریکا بر سینما، تلویزیون، موسیقی‌های مطلوب روز، تجارت و فناوری (از جمله اینترنت)، انگلیسی آمریکایی بسیار تأثیرگذار است. اما بسیاری از انواع دیگر انگلیسی هم در سراسر جهان وجود دارد، از جمله: انگلیسی استرالیایی، انگلیسی نیوزیلندی، انگلیسی کانادایی، انگلیسی آفریقای جنوبی، انگلیسی هندی و انگلیسی کارائیبی.

 

GQasec-1609846825.jpg

 

انگلیسی استاندارد


در حال حاضر در کشور انگلستان سخنرانی افراد تحصیل کرده به Received Standard English معروف است. این گویش طبقاتی است تا یک گویش منطقه‌ای، که بر اساس نوع گفتار رایج در مدارسی مانند اتون و هارُو و در دانشگاه‌های قدیمی‌تر مثل آکسفورد و کمبریج شکل گرفته است. بسیاری از انگلیسی‌ها که در کودکی با گویشهای منطقه‌ای صحبت می‌کنند هنگام حضور در مدرسه و دانشگاه، باید طبق انگلیسی استاندارد رفتار ‌کنند. نفوذ انگلیسی استاندارد در سال‌های اخیر به دلیل استفاده آن توسط رسانه‌های عمومی مثل Broadcasting Corp‌ BBC /Britain حتی بیشتر هم شده است.

 

زبان بین‌المللی


دستاوردهای صنعتی و فناوری، عمدتا در انگلیس و ایالات متحده، انگلیسی را به یک زبان بینالمللی در زمینه‌های مختلف تبدیل کرده است، مثل: کنترل ترافیک هوایی بینالمللی؛ ناوبری دریایی (کد مورس رایج در بین کشتی‌ها) ؛ اصطلاحات پیچیده رایانه‌ها و فناوری فضایی؛ کنفرانس‌های جهانی علمی، تجاری و مالی؛ و همچنین تبلیغات و بازاریابی.

 

pLLPGf-1609846841.jpg

 

زبان موسیقایی و ورزشی


در سراسر جهان، انگلیسی به عنوان زبان موسیقی پاپ شناخته شده است، نه تنها از سوی ستاره‌های پاپ انگلیس و آمریکا بلکه توسط گروه سوئدی Abba و گروه اسپانیایی Baccara و بدون شک بسیاری دیگر در کشورهای دیگر. از طرف دیگر، اشتیاق انگلیس به ورزش‌های رقابتی است که بازی‌هایی مثل فوتبال، فوتبال راگبی، گلف، تنیس، کریکت، اسکواش، بوکس، شنای رقابتی، قایقرانی، اسب دوانی مدرن و حتی پینگ گونگ را به دنیا عرضه کرده است؛ آمریکایی‌ها هم به این لیست بازی‌هایی مثل والیبال، بسکتبال و بیسبال را اضافه کرده‌اند. تعجب‌آور نیست که انگلیسی زبان بینالمللی ورزش است و کلماتی مثل "کرنر" ، "پنالتی" ، "گل" ، "کِی اُ" و "اِسمش" برای مردم با هر زبانی آشناست.

 

زبان تحصیلی


انگلیسی همچنین زبان تحصیلات است. در سراسر جهان سوم، بیشتر تحصیلات متوسطه و تقریباً تمام سخنرانی‌های دانشگاه به زبان انگلیسی است. حتی در اروپا در کشورهایی به کوچکی سوئد و به بزرگی روسیه، دانشمندان و متخصصان هر قشری، مهمترین تحقیقات و پایاننامه‌های خود را به زبان انگلیسی می‌نویسند تا بیشترین مخاطب ممکن را جذب کنند. از زمان شکل‌گیری نیروهای ناتو هم، انگلیسی زبان تأسیسات نظامی غربی شده و سربازان همه کشورهای ناتو تحت آموزش و تدریس به زبان انگلیسی هستند. علاوه بر این، زبان انگلیسی امروز می‌تواند مدعی گسترده‌ترین و غنی‌ترین ادبیات شعری از هر زبانی در جهان باشد.
 

aO9vX9-1609846862.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!