ده دلیل برای یادگیری زبان

شما همه دلایل عدم یادگیری زبان توسط برخی از افراد را شنیدهاید که بسیاری از آنها بر اساس افسانه‌ها و باورهای غلط قدیمی ساخته شده‌اند. حقیقت این است که در دنیای امروزی که در آن سرزمین‌ها به طور فزاینده‌ای به هم پیوسته و وابسته‌اند، داشتن مهارت در زبان‌های دیگر مهارتی حیاتی است که به شما فرصت می‌دهد تا با روشی فوری‌تر و معنی‌دارتر با جهان درگیر و وارد تعامل شوید. در اینجا به ده مزیت برتر در امر یادگیری اشاره می‌شود:
ده دلیل برای یادگیری زبان

 

در اینجا به ده مزیت برتر در امر یادگیری اشاره می‌شود:

 

۱. مرتبط شوید!

 

یکی از جنبه‌های بسیار ارزشمند تجربه‌های انسانی ما، توانایی برقراری ارتباط با دیگران است؛ اما، توانایی برقراری ارتباط با کسی آن هم به زبان خودش یک هنر باورنکردنی است. دوزبانه‌ها در زندگی شخصی و شغلی خود، فرصت منحصر به فرد برقراری ارتباط با طیف وسیعی از افراد را دارند. دانستن زبان شما را به یکی از افراد محلی آن زبان بدل می‌کند و علیرغم جایی که در آن زندگی می‌کنید، به معنای واقعی و مجازی، دریچه جدیدی به دنیای شما باز می‌کند. به این ترتیب شما توسط جوامع دیگر شکل خواهید گرفت؛ با تجربه مهربانی غریبهها فروتن خواهید شد؛ دوستانی مادام‌العمر خواهید یافت و تنها به همین دلایل، پاداش تلاش خود برای یادگیری زبان را تا سال‌های زیادی دریافت خواهید کرد.

 

_KdKkg-1610997107.jpg

 

۲. شغل خود را رونق بدهید


مهارتهای زبانی می‌تواند بعنوان یک مزیت رقابتی قابل توجه، شما را از همتایان یک زبانه‌تان جدا کند. این مهارت‌ها، فارغ از زمینه کاری و یا سطح توانایی شما، جزو هشت مهارت برترِ مورد نیاز همه مشاغل‌اند، درحالیکه تقاضا برای متخصصان دو زبانه به طور تصاعدی رو به افزایش است. کارفرمایان به دنبال متخصصانی هستند که بتوانند در بازارهای جدید و در حال گسترش خارج از کشور با مشتریان ارتباط برقرار کنند، خدمات ارائه دهند و فروش خود را بالا ببرند. به عنوان یک انگیزه اضافی، در بسیاری از موارد، مهارت‌های زبانی منجر به دریافت پاداش و حتی افزایش حقوق می‌شود. آرزوی شغلی شما هر چه که باشد، با کسب مهارت‌های زبانی، شما از دیگران جلو خواهید افتاد!

 

4PW5f8-1610997125.jpg

 

۳. به مغز خود خوراک‌رسانی کنید


بسیاری از مزایای شناختی زبان‌آموزی غیرقابل انکار است. افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کنند، حافظه بهتر، توانایی بیشتر در حل مسئله و تفکر انتقادی، قدرت تمرکز بالاتر، توانایی انجام فعالیت‌های چندجانبه و مهارت شنیداری برتری دارند. آنها از عهده کارهای مختلف رقابتی براحتی بر‌می‌آیند و تغییرات محیط خود را راحت‌تر از تک‌زبانه‌ها کنترل می‌کنند و همچنین علائم خلاقیت و انعطاف‌پذیری بیشتری نشان می‌دهند. اگر این دلایل برای اقناع شما کافی نیست، خوبست بدانید که با افزایش سن شما هم، دوزبانه یا چند زبانه بودن از زوال ذهنی و شناختی‌تان پیشگیری می‌کند.

 

۴. ارتباط خود را با فرهنگ‌های دیگر عمیقتر کنید


زبان مستقیمترین راه ارتباط با فرهنگ‌های دیگر است. توانایی برقراری ارتباط از طریق زبان، ما را براحتی با سنت‌ها، ادیان، هنرها و تاریخ افراد مرتبط با آن زبان آشنا می‌کند. درک بیشتر، به نوبه خود به تحمل، همدلی و پذیرش بیشتر دیگران منجر می‌شود.  مطالعات جدیدی در این زمینه، نشان می‌دهد کودکانی که زبان دیگری را مطالعه کرده‌اند نسبت به فرهنگ مرتبط با آن زبان بازتر هستند و نگرش مثبت‌تری نشان می‌دهند.

 

oVD0zn-1610997147.jpg

 

۵. جهان را سیاحت کنید


مسافرت به ممالک خارجی، با توانایی زبان محلی همان کشور می‌تواند انقلابی در سفرهای خارجی ایجاد کند. در حالی که مسافران یک زبانه فقط توانایی بازدید از مکانها را دارند، مسافرانی که بیش از یک زبان می‌دانند می‌توانند راحت‌تر، خارج از حباب گردشگری حرکت کنند و به ارتباط و تعامل با اماکن و افراد آن مملکت بپردازند. همچنین یادگیری زبان دوم درهای اضافی را برای فرصت‌های تحصیل یا کار در خارج از کشور باز می‌کند.

 

۶. از منبع اصلی بهره ببرید


در دنیایی با بیش از ۶۰۰۰ زبان گفتاری، گاهی اوقات ما به ترجمه احتیاج داریم، اما صحبت کردن با حداقل یک زبان اضافی ما را قادر می‌سازد تا به اطلاعاتی دسترسی پیدا کنیم که در غیر این صورت خارج از دسترس‌‌اند. به عنوان مثال، افراد مسلط به زبان‌های دیگر، با بکار بستن و ارزیابی رسانه‌ها و سرگرمی‌های خارجی، می‌توانند به عنوان شهروندان واقعی جهانی در اینترنت پیمایش و از آن بهره‌برداری کنند.

 

3dGcZC-1610997172.jpg

 

7. چند‌زبانه شوید


نه تنها یادگیری زبان دوم باعث بهبود مهارت‌های ارتباطی و افزایش واژگان در زبان اول شما می‌شود، بلکه طبق تحقیقات، یادگیری زبان‌ دوم آموختن زبان‌های بعدی را هم ساده‌تر می‌کند، به ویژه در بین کودکان. دلیل این امر این است که وقتی زبان جدیدی یاد می‌گیرید، شبکههای مغزی جدیدی در شما شکل می‌گیرد که برای شروع یادگیری زبان‌های بعدی پذیرا و آماده است.

 

۸. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید


هر زبان‌آموز می‌تواند هنگام یادگیری یک زبان جدید، غالباً در حضور مخاطبان سواد خود را محک بزند و اشتباهات خود را شناسایی کند. این یک قسمت ضروری از فرایند یادگیری است! یادگیری یک زبان به این معنی است که خود را در معرض آزمون قرار دهید و از منطقه امن خود خارج شوید. جالب‌تر از این، احساس شگفت‌انگیز موفقیتی است که موقع مکالمه با شخصی به زبان مادری خود تجربه می‌کنید.

 

-h36dS-1610997188.jpg

 

۹. تصمیمگیری خود را تقویت کنید


مطالعات نشان می‌دهد تصمیماتی که به زبان دوم شما گرفته می‌شود منطقی‌تر از تصمیماتی است که در زبان مادری شما گرفته شده است. بر خلاف تصورات رایج، وقتی به زبان دوم یا سوم توانمند می‌شویم، در واقع از پاسخ‌های احساسی و تعصباتی که عمیقاً با زبان مادری ما مرتبط‌اند فاصله می‌گیریم؛ و این یعنی اتخاذ تصمیماتی منظم و روشن فقط بر اساس واقعیات 😊

 

۱۰. جهان‌بینی کسب کنید


همانطور که یک زبان و فرهنگ جدید را کشف می‌کنیم، طبیعتاً مقایسهای با مواردی انجام می‌دهیم که بیشتر برای‌مان آشنا و ملموس‌اند. یادگیری فرهنگ‌های دیگر، جنبه‌هایی از فرهنگ خودمان را روشن می‌کند، چه مثبت و چه منفی، که شاید قبلاً به آن توجه نداشته‌ایم. به این معنا که ممکن است قدردانی بیشتری نسبت به داشتههای خود پیدا کنید و یا حتی تصمیم بگیرید که اوضاع را بر هم بزنید و طرحی نو دراندازید!
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!