نگاهی دوباره به دولینگو

دولینگویک مثال عالی از یک برنامه ساده زبان‌آموزی و استفاده از آن بسیار ساده است: تنظیم یک پروفایل، انتخاب زبان مقصد، تعیین اهداف هفتگی و...آغاز زبان‌آموزی!
نگاهی دوباره به دولینگو

اگر می‌خواهید از گذراندن دوره های منفرد یا مطالبی که قبلاً با آنها آشنا شده‌اید، جلوگیری کنید، می‌توانید از راه میانبر استفاده کنید. برای انجام این کار باید آزمون را پشت سر بگذارید،چون در یادگیری زبان هیچ میانبری غیر از این وجود ندارد!
گزینه "تست کردن" موقع شروع یادگیری زبان جدید هم انجام می‌شود. می‌توانید با اصول کار شروع کنید یا می‌توانید در یک "آزمون ورودی" شرکت کنید و به برنامه اجازه دهید سطح تسلط شما را تعیین کند.

 

5Gn0ia-1600597420.jpg


درس‌ها چگونه‌اند؟


هر درس در دولینگو از طیف وسیعی از فعالیتها مثل ترجمه تشکیل شده است:
واژگان جدید اغلب با تصاویر آموزش داده می‌شوند و نکات گرامری در حباب‌های گفتاری، کمی توضیح داده می‌شوند. همچنین تمرینهای شنیداری وجود دارد که شما باید آنچه را می‌شنوید تایپ کنید. 
پس از پایان تمام دروس در یک بخش، یک صفحه نمایش اضافی ظاهر می‌شود که "ضعیفترین کلمات" شما را نشان می‌دهد؛این کلمات توسط برنامه و هنگام کار در آن بخش شناسایی شده است.
می‌توانید ضعیف‌ترین کلمات خود را در آنجا تقویت کنید و یا در مرحله بعد به عقب برگردید.
دولینگو همچنین به شما این امکان را می‌دهد که تمام دروس خود را دوباره انجام دهید، حتی اگر بار اول همه چیز را به درستی انجام داده باشید.
پس از تکمیل یک بخش، نوار زیر نماد آن بخش تخمینی از میزان مطالب یاد گرفته شده شما را نشان می‌دهد. طبیعتاً ، اگر درس را خوانده باشید، نوار پر خواهد شد. با گذشت روز، مقدار آن کم می‌شود، مگر اینکه تجدید نظر کنید.

 

D5PDFd-1600597442.jpg


دولینگو پیشرفت روزانه شما را دنبال می‌کند


در پایان هر درس، شما یک گزارش پیشرفت دریافت می‌کنید که همچنین تعداد روزهای پشت سر هم که کار انجام داده اید را نشان می‌دهد. اگر «لینگوت» (پول ارز دولینگو که با پاسخ درست به سوالات بدست می‌آید) داشته باشید، در صفحه نمایش داده می‌شود.

 

AZHDLg-1600597472.jpg


با انگیزه کار کنید


دولینگو تشخیص می‌دهد که زبان‌آموزان باید انگیزه داشته باشند تا با اطمینان دوباره به برنامه برگردند و درس را از سر بگیرند. دولینگو از چندین روش مختلف برای نگه داشتن شما تا آخر مسیر استفاده می‌کند.
مثلا یک ابزار آن، تعیین هدف است. اهدافی که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید از "گاه به گاه" تا "دیوانه" متفاوت است و به میزان جدی بودن شما در یادگیری و سرعت پیشرفت شما بستگی دارد. 
دومین روشی که دولینگو برای ایجاد انگیزه در زبان‌آموزان خود استفاده می‌کند، مهارت‌های پاداش و توانایی به دست آوردن "لینگوت" است.


یادآوری‌های تجدید نظر بصری


میلههای "قدرت" که در زیربخش‌های درسی نشان داده می‌شوند، یادآوری خوبی برای نقص حافظه هستند؛ و آن زمانی است که فکر می‌کنید درسی رایاد گرفته‌اید و می‌توانید حرکت را ادامه دهید اما در واقع آنچه شما نیاز دارید "تکرار ِبا فاصله" است تا مطمئن شوید درس جدید در حافظه‌تان نشسته است.
"تکرار فاصله‌ای" در یادگیری زبان روشی است که به موجب آن کلمات خاص را در فواصل مشخص بین هر جلسه تکرار می‌کنید. طبق این تئوری، در نهایت می‌توانید بین تکرار دروس،چندین ماه فاصله بیندازید بدون اینکه معنای آن را فراموش کنید.

 

mDtmG1-1600597494.jpg


آموزش تصویری


خیلی از یادگیری‌ها در دولینگوبصری است. تصاویری برای یادگیری واژگان و رنگ‌هایی که نشانگر درست یا غلط بودن شما هستند، بعلاوه متن قابل لمس برای کلمات جدید یا نکات دستوری مهم. 
چندنکته
اگرچه دولینگو می‌تواند در حمایت از پیشرفت یادگیری زبان شما بسیار مفید باشد، اما در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این برنامه برای شما مناسب است یا نه، باید چند مورد را بخاطر بسپارید:
•    جایی برای اشتباه نیست
اشتباه كردن قسمت اجتناب‌ناپذیر و اساسی یادگیری زبان است. سفر به سوی روان بودن در گفتگو، اغلب مربوط به داشتن شهامت برای سخن گفتن است حتی اگر می‌دانید که این کار بی نقص نیست. دولینگو شما را به خاطر کوچکترین اشتباه کوچک در املا یا تلفظ تنبیه و مجبور به اصلاح می‌کند.
•    برخی جملات غیر طبیعی هستند
این امر به ویژه وقتی که در هر بخش پیشرفت می‌کنید و ساختارهای دستوری پیچیدهتری را یاد می‌گیرید، صادق است. بعضی از جملاتی که برنامه باعث می‌شود ترجمه‌شان کنید، معمولاً در گفتار طبیعی استفاده نمی‌شوند. با این حال، هدف آنها نشان دادن بعضی از مفاهیم زبان است.
•    کنترل کافی بر مباحث واژگان
از آنجا که دروس و بخش‌های جدید فقط با اتمام درس قبلی در برنامه فعال می‌شوند، گاهی اوقات باید واژگانی را بیاموزید که لزوماً با اهداف یادگیری شما ارتباطی ندارند.
•    تعامل انسانی وجود ندارد
دولینگواین توهم را به شما می‌دهد که مهارت‌های گفتاری خود را تمرین می‌کنید. با این حال، آنچه در واقع برنامه از شما می‌خواهد این است که آنچه را که می توانید روی صفحه مشاهده کنید به صورت نوشتاری تکرار کنید.
بنابراین، موقع انجام تمرینات "گفتاری" دولینگو، اساساً پس از برنامه شما تکرار می‌کنید؛ چیزی را از حافظه‌تان بازیابی نمی‌کنید یا از مغز خود نمی‌خواهید چیزی را از ابتدا ایجاد کند. به این ترتیب، دولینگو برنامه‌ای است که به شما امکان می‌دهد تلفظ را تمرین کنید اما از روز اول از شما نمی‌خواهد صحبت کنید.

 

TpSUmJ-1600597511.jpg


دولینگو ابزاری عالی برای زبان‌آموزان 


دولینگویک دوره زبان مستقل نیست، اما یک گزینه عالی برای جعبه ابزار زبان‌آموزان است. استفاده از آن آسان و سرگرم کننده است و خوب کار می‌کند. البته انجام تکالیف را فراموش نکنید. اگر هدف شما دستیابی به تسلط واقعی است، به یاد داشته باشید که زبانی را که یاد می‌گیرید بخوانید، صحبت کنید و واقعاً با آن زندگی کنید!

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!