شش نکته برای سازگاری با یک زبان و فرهنگ جدید

مهاجرت به خارج از کشور برای یک فرصت شغلی می‌تواند استرس‌زا و دشوار باشد. اما روشهایی وجود دارد که بسادگی هماهنگ شدن با این دنیای جدید را نشان‌تان می‌دهد. این نوشتار را دنبال کنید تا با راههای پیشنهادی ما آشنا شوید:
شش نکته برای سازگاری با یک زبان و فرهنگ جدید


۱.انعطاف‌پذیر باشید


روشهای زیادی برای حل یک مشکل وجود دارد. وقتی در یک مملکت جدید با موانع دلهره‌آور زبانی روبرو می‌شوید، از نقاط قوت خود استفاده کنید تا با پیدا کردن سریعترین و دقیق‌ترین راه حل، نقاط ضعف‌تان را جبران کنید. مثلا شاید یکی از ضعف‌های شما، خواندن متون زبان جدید باشد که برای‌تان به یک معضل تبدیل شده است. راه حل ساده است: کتاب‌های مورد نظرتان را با تکیه بر سی‌دی و فایل صوتی‌اش و در حالیکه خواننده آن را می‌خواند، با دقت و با چشم بر روی متن دنبال کنید.
تجربه فردی بنام دیوید را بخوانید که به کشور چین رفته بود:
در اوایل سفرم به چین متوجه شدم که می‌توانم با استفاده از وب‌سایت ها یا برنامه‌های ترجمه، متون چینی را به انگلیسی ترجمه کنم. برای اینکار یا از برنامه‌های ترجمه آنلاین استفاده می‌کردم و یا از یکی از همکارانم می‌خواستم که آن را به زبان چینی برای من توضیح دهد و سپس خودم آن را به انگلیسی ترجمه می‌کردم. 
استفاده از نرم‌افزار ترجمه اغلب وقت‌گیر و سخت است، درحالیکه کار با دیگران می‌تواند سریع و مفیدتر باشد. اینکه کدام راه حل بهتر کار می‌کند به شرایط شما بستگی دارد و بنابراین با آزمایش کردن روش‌های مختلف می‌توانید راه‌حل های خود را متناسب با نقاط قوت خود تنظیم کرده و نقاط ضعف‌تان را جبران کنید.

 

B3P9jg-1605354801.jpg

 

۲.با تکنولوژی دوست باشید


وبسایت translate.google.com و برنامه Pleco دو تا از برنامه‌های بسیار مفیداند. گوگل‌ترنسلیت کمک می‌کند تا حتی اصطلاحات تخصصی، جملات و پاراگراف‌ها مثلا در زمینه پزشکی را هم درک کنید. در همین حال، پلیکو برای یادگیری کلمات منفرد مفید است چون جملات را به قطعات متمایز تقسیم و به جای ترجمه کلمه به کلمه (درست مثل کاری که گوگل انجام می‌دهد) هر قطعه را بصورت جداگانه ترجمه می‌کند. این دو برنامه با راه‌های مختلفی که دارند خیلی سودمند هستند. بقیه کار بر عهده خود شماست که با ابزارهای مختلف کار کنید و ببینید چه چیزی برای‌تان مفید‌تر است.

 

DeNulp-1605354839.jpg

 

۳.از دیگران کمک بخواهید


هر زمان که به کمک احتیاج دارید، می‌توانید افراد زیادی را پیدا کنید که سخاوتمندانه کمک‌تان کنند.
‍پس اعتماد به نفس داشته باشید و مشتاقانه درخواست کمک کنید. این امر ضمن ایجاد ارتباط بین شما با افراد جامعه و فضاهای تحقیقاتی، به سهولت کارتان را راه می‌اندازد.

 

AVIAJ4-1605354864.jpg

 

۴.تمرین، تمرین، تمرین


دیوید می‌گوید: در طی دو سه ماه اول اقامتم در چین، انتظار داشتم بعد از شنیدن یک کلمه برای اولین بار، همه چیز را به یاد بیاورم؛ ولی، خیلی زود متوجه شدم که این کار غیرممکن است. در اوایل ورودم نمی‌توانستم هر کلمه جدیدی را که می‌شنیدم بنویسم‌ یا معنای آن را جستجو کنم و فورا آن را به یاد بیاورم.
و این طبیعی بود. ولی به مرور یاد گرفتم که بدون رودربایستی مدام از دیگران درخواست کمک کنم: از مردم می‌خواستم عبارتی را تکرار کنند، کلمه‌ای را دوباره توضیح بدهند و وقتی اشتباهی در بیانم رخ داد، من را اصلاح کنند. 

 

ACpl13-1605354891.jpg

 

۵. از گفتگوهای دشوار استقبال کنید


دیوید ادامه می‌دهد: پس از چند ماه، فهمیدم که از گفتگو در مورد موضوعاتی مثل فرهنگ عامه، که لغت نامه منحصر به فرد خود را دارد، اجتناب می‌کردم چون تمام تمرکز و تلاشم روی یادگیری زبان علمی بود. بعد از این کشف، تصمیم گرفتم که خودم را درگیر مکالمه‌های سخت‌تر کنم و با تحت فشار قرار دادن خود، در حد توانم یاد بگیرم و بانک اطلاعاتی خود را بیشتر گسترش بدهم. با گذشت زمان، این کار آسان‌تر شد و من شروع به کشف راه‌های جدید و مورد علاقه برای گفتگو کردم.
سعی کنید در مورد موضوعات غیر علمی، به ویژه مواردی که دارای واژگان جدید هستند، صحبت کنید. هرچه بیشتر خود را در معرض افراد ناآشنا قرار دهید، افق دید شما بیشتر می‌شود.

 

zHOIiF-1605354917.jpg

 

۶. در خدمت دیگران باشید


در ادامه تجربه‌اش، دیوید چنین می‌گوید: در طول چند ماه اول حضورم در چین، به کمک زیادی نیاز داشتم. کارهای زیادی برای اقامت در یک مکان جدید وجود داشت و کارهای ساده یکباره ناگهان برایم خیلی دشوار شدند. اما، بعد از گذشت این سختی‌ها، شروع به مشاهده فرصت‌هایی کردم که به من اجازه می‌داد من هم به دیگران کمک کنم: شاید کسی برای درک یک عبارت خاص یا تلفظ کلمه خاصی به زبان انگلیسی به کمک نیاز داشت. شاید کسی علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرهنگ، سیاست یا قیمت مسکن ایالفکر می‌کنیدات متحده بود. شاید هم کسی فقط به یک جفت گوش شنوا یا یک هم‌صحبت نیاز داشت.
وقتی چنین فرصت‌هایی به وجود آمد، آنها را به آسانی صید کنید و تا جایی که می‌توانید درصدد کمک به دیگران برآیید. این راهکار به ویژه مناسب زمانی است که به دنبال راهی برای ابراز سپاس بابت همه کمک‌هایی هستید که در طول سفر دریافت کرده‌اید.

 

Wx8sqe-1605354935.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!