ابزار انسجام جملات

این کلمات، که گاهی پیوند دهنده، کانکتور، نشانگر گفتمان یا کلمات انتقالی هم نامیده می‌شوند، یکی از مباحث زبان انگلیسی را شکل می‌دهند که در عین زیبایی برای زبان ‌آموزان قدری هم دردسر آفرین است.
ابزار انسجام جملات

 

ابزار اتصال کلماتی مثل ‘For example‘, ‘In conclusion‘, ‘however‘ و  ‘moreover‘هستند. این ابزار علاوه بر انسجام دادن به نوشتار شما، 25٪ از نمرات‌تان را در هر دو قسمت آزمون نگارش هم تشکیل می‌دهد. 

 

ابزار انسجام چیست؟


این ابزار به مخاطب می‌گوید که ما در یک جمله چه کاری انجام می‌دهیم و به راهنمایی آنها در خلال نوشتار کمک می‌کند. آنها به خواننده نشان می‌دهند که روابط بین بندها، جمله‌ها و پاراگراف‌های مختلف چیست.مثال:
The public transport in this city is unreliable and it’s cheap.
The public transport in this city is unreliable but it’s cheap.
در جمله های بالا دو ابزارانسجام وجود دارد: "and" و "but" که هر دو با سیگنالهای متفاوتی که به خواننده می‌دهند، معنی جمله را عوض می‌کنند.
جمله اول به خواننده می گوید که "it’s cheap" و به سادگی این مساله را به اطلاعات قبلی اضافه می‌کند، با این حال، جمله دوم با استفاده از کلمه "but " نظر کاملا متضادی را به قسمت اول جمله اضافه می‌کند.
به عبارت دیگر، مفهوم جمله دوم این است که "این غیر قابل اعتماد است اما خوبی آن ارزان بودنش است: درهر حال من از آن استفاده نمی‌کنم." می‌بینید که چگونه کلمه "but" کل پیام را به راحتی تغییر داده و همین باعث شده که پیام ما موجزتر و خواندن نوشتار ما راحت‌تر باشد. 

 

pMvcKT-1602844978.jpg

 

استفاده بیش از حد از ابزار انسجام


استفاده بیش از حد از این ابزار، اغلب منجر به استفاده نابجا و غلط می شود. نباید بدون در نظر گرفتن معنی و چگونگی استفاده از هر یک از آنها در جمله، تصور کرد که استفاده هرچه بیشتر از آنها نمره بالایی می‌آورد.
دانش آموزان باند ۸ و ۹ معمولاً از ابزارانسجام در مواقع لزوم استفاده می‌کنند و آنها را بطور مناسب و موثر یعنی با در نظر گرفتن معنای صحیح جمله و دستور زبان بکار می‌برند. 

 

ابزار انسجام 


با اینکه اکثر دانشجویان آیلتس قادر به نوشتن مقاله با استاندارد بالا نیستند، اما باید یادتان باشد که برای استفاده زیاده از حد این کلمات نمره اضافی به شما تعلق نمی‌گیرد. تنها نکته مهم، استفاده دقیق از آنها به لحاظ دستور زبان و استفاده مناسب به لحاظ معنایی است.

 

یادگیری ابزار انسجام با توجه به معنی و دستور زبان


مشکل بعدی دانشجویان، یادگیری لیست‌های طولانی ابزارانسجام، یاد نگرفتن معنی آنها ویا نحوه استفاده از آنها در یک جمله است. توجه داشته باشید که استفاده غلط از این ابزار، خواننده را گیج می‌کند و نمره گرامر شما را پایین می‌آورد. بکار نبردن این کلمات، خیلی بهتر از استفاده اشتباهی آنهاست.

توصیه ما این است که فقط کلماتی از این ابزارانسجام را بیاموزید(و آنها را ۱۰۰٪ خوب یاد بگیرید) که بدانید دقیقاً معنی آن چیست و باید چگونه در یک جمله به کار برود. این بهتر از آنست که ۱۰۰٪ همه آنها را بدانید ولی نحوه استفاده از آن را بلد نباشید.
سرانجام، اگر با اصطلاحات ساده راحت‌تر هستید، سعی نکنید از کلمات و اصطلاحات بسیار پیچیده استفاده کنید. توانایی استفاده از ‘and‘ یا ‘but‘ بسیار بهتر از تلاش برای استفاده نادرست از کلمات پیچیدهتر است. 

 

REHJQm-1602845012.jpg

 

نحوه بهبود


اگر موارد زیر را انجام دهید، به آرامی یاد خواهید گرفت که چگونه از ابزارانسجام به طور موثر استفاده کنید. ای کاش راهی سریعتر وجود داشت، اما مانند اکثر امور زندگی، سخت کوشی و تمرین بهترین و تنها راه حل است:
-خواندن، روش شماره یک برای یادگیری کلمات جدید است. نویسندگان خوب بسیار می‌خوانند، به همین سادگی! موضوعی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید و هر روز کمی بخوانید. ۲۰ دقیقه کافی است. همه ابزارانسجام و نحوه استفاده از آنها را در هر جمله یادداشت کنید.
-معنی و دستور زبان هر کلمه را در سایتهایی مثل British Council یا BBC بررسی کنید. شما در این سایتها توضیحات زیادی خواهید یافت و با جملات مثالی زیادی روبرو می‌شوید.
-استفاده از ابزارانسجام را تمرین کنید و سپس نوشته‌های خود را توسط یک معلم باتجربه آیلتس بررسی کنید.
در زیر لیستی از ابزارانسجام را به صورت دسته‌بندی شده می‌بینید که به یادگیری شما کمک بیشتری می‌کند:
• Comparison/ مقایسه
Also, equally, similarly, likewise, compared with
• Addition/ افزودن مطلب
And, Also, Furthermore, Too, What is more
• Exemplification/ مثال آوردن
For example, For instance, To illustrate, Such as, Namely
• Sequencing/ دسته‌بندی کردن
First, Second, Next, Then, After
• Result/ نتیجه‌گیری
So, Therefore, As a result, Thus, Because
• Contrast/ مقابله
In comparison, In contrast, Instead, On the contrary, Conversely
• Qualifying/ توصیف کردن 
But, However, Although, Except, Unless
• Reformulation/ تصدیق مجدد
• In other words, Put more simply, That is to say, Rather, In simple terms
• Highlighting/ تاکید 

In particular, Especially, Mainly, Particularly, Above all
• Transition/ تغییر موضوع
Turning to, With regard to, With reference to, As far as X is, Concerned

7aW_tK-1602845054.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!