با صدای بلند روخوانی کنید تا بیشتر بهره ببرید

بلند خواندن می‌تواند منجر به نتایج نگرشی و انگیزشی برای جوانان شود. همین تمایل مثبت و موثر نسبت به خواندن است که تعیین می‌کند آیا فرد دوست دارد کتاب بخواند یا نه. ادعا شده است که تجربه مطالعه درست در دوران کودکی بر مراحل بعدی زندگی و به‌خصوص بر نگرش دوران بعدی او نسبت به مطالعه تأثیرگذار است. از این رو، مهم است که مفید بودن روخوانی، به وسیله خواندن با صدای بلند بررسی شود.
با صدای بلند روخوانی کنید تا بیشتر بهره ببرید

 


روخوانی و استفاده از پندهای راهنما


بلند خواندن به دانش آموزان فرصتی می دهد تا با نقش روان بودن و طرز بیان در خواندن زبان فنی یا ادبی آشنا شوند. چون از طریق لحن، بیان و توجه فرد ِخواننده به علائم نگارشی است که معنای نهفته در متن نشان داده می‌شود.

 

tkjAgv-1611519557.jpg

 

مهارت پردازش اطلاعات


بلند خواندن به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه از زبان برای درک جهان استفاده کنند. این امر، مهارت‌های پردازش اطلاعات، واژگان و درک آنها را بهبود می‌بخشد.

 

در کارهای کلاسی مفید است


بلند خواندن برای دانش آموزان هم سرعت کلاس را تعدیل می‌کند و هم همزمان باعث تشدید تجربه کلاسی برای دانش‌آموزان می‌شود. در دنیایی سرشار از صداها و ایده های نیمه شکل گرفته که به سرعت در قالب‌های الکترونیکی بیان می‌شوند، دانش‌آموزان از شنیدن ایدههای کامل که با اصالت و توجه بیان می‌شوند، مانند آنچه در زبان ادبی یافت می‌شود، بهره زیادی می‌برند.

 

K8E-NY-1611519572.jpg

 

بلند خواندن انتقال روایت را تسهیل می‌کند


انتقال روایت و درک آن، حالتی است که با جذب در جریان روایی یک داستان ایجاد می‌شود. در این حالت شنونده محیط اطراف خود را فراموش می‌کند و با درگیر شدن حس بینایی، شنیداری، حرکتی و احساسی‌اش، حتی احساس بی‌زمانی را تجربه می‌کند. این یک حالت تغییر کیفی است که از یادگیری فعال و عمیق پشتیبانی می‌کند.

 

عادات گوش دادن را بهبود می‌بخشد


بلند خواندن کمک می‌کند تا عادات خوب گوش دادن در دانش آموزان ایجاد شود. ارزش گوش دادن به یک گفتگوی آموزشی ممکن است هرگز به طور کامل در فرهنگ پر‌سرعت و عمل گرای دیجیتال مورد ارزیابی قرار نگیرد. گوش دادن فعال، تأمل و تفکر را پرورش می‌دهد که بدون آن دانش‌آموزان ممکن است اطلاعات جمع‌آوری کنند، اما در عین حال در کسب دانش ناکام بمانند.

 

v2K60H-1611519587.jpg

 

داستان: یک راهنمای بصری


خواندن داستان با صدای بلند، از دیدگاه‌های متفاوت به خواننده و دانش آموز کمک می‌کند تا تصویر بزرگتری از زندگی بدست بیاورند و متغیرهایی را پیشبینی کنند که اگر از یک منظر ِواحد به آنها نزدیک می‌شدند، قابل تشخیص نبودند.

 

ارزیابی سریع و آسان:


بلند خواندن باعث ارزیابی سریع و آسان درک مطلب توسط دانش آموز می‌شود. یکی از اساسی ترین تست‌های درک مطلب این است که از کسی بخواهید با صدای بلند کتاب بخواند چون این کار مطالبی بسیار فراتر از درک مفهوم کلمات را آشکار می‌کند. این نشان می‌دهد که خواننده واقعاً چقدر به کلمات و الگوی کلمات پی می‌برد. با صدای بلند خواندن، غیر از اینکه فیزیک کلمات را تداعی می‌کند:

۱. به آدانش‌آموزان کمک می‌کند تا در خواندن هم از نظر کمی و هم کیفی بهترباشند.
۲. مهارت گوش دادن را در آنها بهبود می‌بخشد.
۳. توانایی آنها در خواندن مستقل را افزایش می‌دهد.
۴. دایره واژگان آنها را گسترش می‌دهد.
۵. به آنها در تبدیل شدن به سخنرانان بهتر کمک می‌کند.
۶. توانایی‌های آنها را به عنوان یک نویسنده خلاق بهبود می‌بخشد.
۷. به بهبود درک مطلب آنها کمک می‌کند.
۸. بلند خواندن، دانش‌آموزان را با ساختار جملات پیچیدهتر آشنا می‌کند.
۹. آنها را در معرض سبک‌های مختلف زبان نوشتاری قرار می‌دهد.
۱۰. بلندخوانی حس داستان را در آنها به وجود می‌آورد.
۱۱. به عنوان سکوی پرشی برای بحث‌ها یا فعالیتهای خلاقانه عمل میکند.
۱۲. دانش عمومی دانش‌آموز را غنا می‌بخشد.
۱۳. بلندخوانی لذت
 

e7JP_0-1611519614.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!