بررسی و آموزش محتوای آزمون PTE (قسمت دوم)

در بخش دوم از مقالات مربوط به بررسی محتوای آزمون PET Academic در بخش Reading به زمان‌بندی، فعالیت‌ها و انواع سوال‌هایی که برای داوطلبان در این بخش از آزمون در نظر گرفته شده است، می پردازیم.
بررسی و آموزش محتوای آزمون PTE (قسمت دوم)

آزمون PTE (Pearson Test of English) یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که توسط کمپانی Pearson برگزار می‌شود. کمپانی Pearson یکی از بزرگترین مجموعه‌های آموزشی- انتشاراتی دنیاست که در لندن مستقر می‌باشد. این آزمون در سه نسخه شامل Academic، General و Young Learners برگزار می‌شود. برای آشنایی بیشتر با انواع این آزمون می‌توانید به مقاله‌ی بررسی انواع آزمون PTE مراجعه کنید.
در آزمون PTE هر چهار مهارت اصلی زبان شامل Listening، Reading، Speaking و Writing در یک نوبت به صورت کامپیوتری مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره‌ی آن از 90 محاسبه می‌شود.

 

بخش دوم: PTE Academic Reading Module

این بخش از آزمون PTE بر مبنای مهارت Reading داوطلبان طراحی شده و در کل ۳۲ تا ۴۱ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی به سوال‌ها در نظر گرفته می‌شود. هر سوال را با توجه به زمان اختصاص داده شده با دقت و بر اساس دستورالعمل بخوانید و سپس پاسخ دهید. توجه داشته باشید سوال‌های چند گزینه‌ای با بیش از یک پاسخ صحیح، در این بخش از آزمون نمره‌ی منفی نیز دارد.
به‌طورکلی سوال‌های بخش دوم آزمون پنج نوع هستند. این سوال‌ها از الگوهای خاصی به شرح زیر پیروی می‌کنند:


الگوی سوالات آزمون PTE Academic در سال ۲۰۱۹:

بخش دوم (Reading sections) (۳۲ تا ۴۱ دقیقه)


۱- سوال‌های چندگزینه‌ای با یک پاسخ صحیح: Reading; Multiple Choice, Single answer


- پس از خواندن یک متن، با توجه به محتوا و لحن آن گزینه‌ی صحیح را انتخاب کنید. این متن حداکثر ۱۱۰ واژه و تنها یک پاسخ درست دارد.
- در این سوال مهارت Reading شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: می‌توانید ابتدا سوال را بخوانید تا متوجه شوید کدام قسمت از متن اهمیت بیشتری دارد. توجه داشته باشید برای هر سوال بیش از ۲ دقیقه زمان صرف نکنید.

c76b5b-1568101910.jpg


۲- سوال‌های چند گزینه‌ای با بیش از یک پاسخ صحیح: Reading; Multiple Choice, Mutiple answer

- پس از خواندن یک متن، با توجه به محتوا و لحن آن گزینه‌های صحیح را انتخاب کنید. این متن حداکثر ۳۰۰ واژه و بیش از یک پاسخ درست دارد.
- در این سوال مهارت Reading شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: می‌توانید ابتدا سوال را بخوانید تا متوجه شوید کدام قسمت از متن اهمیت بیشتری دارد. توجه داشته باشید برای هر سوال بیش از ۲ دقیقه زمان صرف نکنید.
- تعداد گزینه‌های صحیح در این بخش ۲ یا ۳ گزینه است. نکته‌ی مهم وجود نمره‌ی منفی در این سوال است. به‌طوری که به ازای هر گزینه‌ی اشتباهی که انتخاب کنید، یکی از گزینه‌های صحیح شما حذف خواهد شد.


۳- چینش پاراگراف‌ها در متن: Reorder Paragraph

- چندین پاراگراف درهم‌ریخته به شما داده می‌شود. پاراگراف‌ها را به ترتیب صحیح مرتب کنید. این متن حداکثر ۱۵۰ واژه دارد.
- در این سوال مهارت Reading شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: ابتدا همه‌ی پاراگراف‌ها را با دقت مرور کنید. اگر در متن به تاریخ یا زمان مشخصی اشاره شده، می‌توان پاراگراف‌ها را براساس ترتیب‌زمانی مرتب کرد. به طور معمول پاراگراف‌هایی که با قیدها (Adverbs) یا ربط‌دهنده‌ها (Connectors) آغاز می‌شود، نمی‌توانند پاراگراف آغازکننده‌ی متن باشند.

 

۴- پرکردن جاهای خالی در متن: Reading Fill in the blank


- یک متن با حداکثر ۸۰ واژه به شما داده می‌شود که چندین جای خالی دارد. از میان واژه‌های ارائه شده، واژه‌ی صحیح را برای پرکردن جای خالی انتخاب کنید.
- در این سوال مهارت Reading شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: سعی کنید مفهوم کلی جمله را با وجود جاهای خالی بفهمید. سپس تشخیص دهید واژه‌ای که جای خالی را پر می‌کند اسم، فعل یا صفت است و براساس آن واژه‌ی موردنظر را انتخاب کنید.

 

QOiwzd-1568101887.jpg


۵- پرکردن جاهای خالی در متن: Reading & Writing Fill in the blank


- یک متن با حداکثر ۳۰۰ واژه به شما داده می‌شود که چندین جای خالی دارد. از میان واژه‌های ارائه شده، واژه‌ای که مناسب‌تر است را انتخاب کنید. در این حالت چندین پاسخ صحیح وجود دارد که مناسب‌ترین واژه برای پرکردن جای خالی مدنظر است.
- پاسخ‌گویی به این سوال علاوه بر Reading به مهارت‌ Writing داوطلب نیز نیاز دارد.
- نکته: داشتن تمرین زیاد در مهارت Reading، پاسخ‌گویی به این سوال را بسیار ساده می‌کند. همچنین داشتن دامنه‌ی واژگانی مناسب به شما کمک می‌کند، زیرا اغلب واژه‌های داده شده در سوال، مترادف (Synonyms) هستند و شما باید تشخیص بدهید کدام واژه برای این جمله مناسب‌تر است.
در این مقاله به بررسی محتوای بخش دوم آزمون PTE (Reading) پرداختیم و نکات کلیدی در پاسخ‌گویی به سوال‌های این بخش را معرفی کردیم.

در قسمت‌ بعدی این مقاله به بررسی بخش‌ Listening این آزمون خواهیم پرداخت:
بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت سوم (PTE Academic Listening Module).


آکادمی زبان دیاکو به عنوان مجهزترین مرکز تخصصی آزمون PTE در تهران، علاوه بر برگزاری دوره‌های متنوع آمادگی آزمون PTE ، آزمون‌های آزمایشی را نیز برگزار می‌کند. این آزمون‌ها در محیطی شبیه‌سازی‌شده و در فضایی همانند مراکز اصلی آزمون برگزار می‌شود. همچنین کارنامه‌ی ریپورت شده‌ی شما از Pearson توسط مدرسین مجرب دیاکو آنالیز می‌شود، نقاط ضعف و قوت شما مشخص شده و نکات مهم و تاثیرگذار برای دستیابی به نمرات بالاتر یادآوری می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس بگیرید.

 

UmLRQG-1568101374.jpg
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!