چند راهکار کلیدی برای یادگیری انگلیسی در منزل

همه ما از اهمیت یادگیری زبان انگلیسی و تاثیر آن بر پیشرفت علمی و شغلی، آگاه هستیم. روش‌های متنوعی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که هرکس باید به تناسب روحیات، امکانات و زمان خود از آن‌ها بهره ببرد. اما گاهی برای دستیابی به نتیجه مطلوب‌تر، در مدت زمان کوتاه‌تر و با صرف منابع کمتر، لازم است این روش‌ها را باهم تلفیق کنید. مثلا تاثیر شرکت در کلاس‌های آموزشی برکسی پوشیده نیست. اما آیا راهی وجود دارد تا یادگیری را سریع‌تر و ساده‌تر کنیم؟ پاسخ ما مثبت است. یک راه، استفاده از روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در منزل، در کنار بهره‌گیری از کلاس‌های آموزشی است. همچنین بعضی مواقع شما امکان یا زمان برای شرکت در کلاس‌های آموزشی را ندارید و یا تأمین هزینه‌ها برای‌تان مقدور نیست.
چند راهکار کلیدی برای یادگیری انگلیسی در منزل

 

یا اصلا روش‌های آموزشی برای شما مناسب نیستند و نیاز به زمان بیشتری برای یادگیری و تمرین دارید. در مواردی نیز تمایل به راحتی بیشتر و کنترل بهتر فرآیند یادگیری، شما را به سمت روش‌های یادگیری در منزل، سوق می‌دهد. در این نوشتار می‌خواهیم بهترین راهکارهای یادگیری زبان انگلیسی در منزل را بررسی کنیم. در مجله دیاکو با ما همراه باشید.

 

۱- مکان مناسب خودتان را برای مطالعه انتخاب کنید

در ابتدا، مکانی از منزل را که برای مطالعه مناسب است انتخاب کنید. مکانی که ساکت و خلوت است.

 

۲- یک برنامه مناسب برای خودتان تنظیم کنید

بهتراست خودتان برنامه مناسب را تنظیم کنید. برنامه‌ای که واقع‌گرا و متناسب با اهداف شما باشد. هم اهداف کوتاه مدت و هم بلند مدت را در نظر بگیرید. ساعاتی که بیشترین بازدهی را دارید و روزهایی از هفته را که برای‌تان مناسب‌تر است، در برنامه لحاظ کنید. سعی کنید برنامه انعطاف‌پذیر باشد و بودجه‌بندی بخش‌های مختلف همچون گرامر، واژگان و غیره در آن مشخص باشد. حتما زمان کافی برای استراحت و تفریح داشته باشید و چه بسا یادگیری زبان را برای خودتان به سرگرمی و تفریح بدل کنید.

 

۳- دیدن فیلم و سریال‌های انگلیسی موثر است

تماشای فیلم‌ها و سریال‌های زبان اصلی ابزار بسیار مفیدی برای بالا بردن سطح شماست. از زیرنویس فارسی استفاده نکنید، هرچند بسیاری از بخش‌های آن را متوجه نشوید. به مرور زمان بهتر و بهتر خواهید شد. این روش شما را با فرهنگ انگلیسی‌زبان‌ها و مکالمات روزمره آن‌ها، اصطلاحات و لهجه‌های متفاوت نیز آشنا می‌کند.

 

۴- خبرهای انگلیسی را دنبال کنید

امروزه دسترسی به شبکه‌های خبری انگلیسی زبان، داخلی و خارجی، به آسانی امکان‌پذیر است. با دنبال کردن خبرها، با مکالمه رسمی انگلیسی‌زبان‌ها آشنا می‌شوید و اصطلاحات جدیدی می‌آموزید.

 

۵- ویدئوهای زبان اصلی، کوتاه و در دسترس هستند

اگر زمان کافی برای فیلم یا سریال ندارید، راهکارتان استفاده از ویدئوهای زبان اصلی است. امروزه رنج گسترده‌ای از این ویدئوها با موضوعات مختلف در سرویس‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. همچون ویدئوهای آموزشی، مستند، تاک‌شو، سخنرانی و غیره که نسبت به منابع دیگر دسترسی آسان‌تری هم دارند.

 

GpiKTs-1565709767.jpg

 

۶- رادیو، موسیقی، کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها را فراموش نکنید

شاید نسل جدید خیلی به رادیو توجهی ندارد. اما رادیوهای انگلیسی زبان از جمله رادیوهای اینترنتی به راحتی قابل دسترسی هستند و دامنه‌ی گسترده‌ای از مطالب را پوشش می‌دهند. از برنامه‌های خبری و تحلیلی تا علمی و آموزشی و سرگرم کننده. مطمئنا می‌توانید برنامه مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و برای تقویت زبان، از آن استفاده کنید.
موسیقی هم جزو مواردی است که تقریبا همه افراد به آن علاقه دارند. از ترانه‌های انگلیسی زبان استفاده کنید تا توانایی شنیداری‌تان را تقویت کنید. می‌توانید لیریک‌های ترانه‌ها را از اینترنت دانلود کرده و هم‌زمان با گوش دادن به آهنگ، متن آن را نیز بخوانید.
پادکست را فراموش نکنید. پادکست‌ها مزیت‌های فراوانی دارند و با بیانی واضح و سرعتی قابل‌قبول، به صورت اختصاصی برای زبان‌آموزان تهیه می‌شوند. بنابراین تاثیرگذاری بیشتری دارند. اکثر پادکست‌ها سطح بندی دارند و می‌توان با انتخاب سطح مناسب، بهره‌وری بیشتری انتظار داشت.
کتاب‌های صوتی، با سطح بندی‌های مختلف، به‌راحتی در اینترنت در دسترس هستند. شما می‌توانید با استفاده از کتاب‌های صوتی رایگان، از زمان خود بهره بیشتری ببرید و سرگرم هم باشید.

 

 

۷- کتاب خواندن را در برنامه روزانه‌تان درنظر بگیرید

یکی از مهم‌ترین روش‌های یادگیری شما، کتاب خواندن است. هر نوع کتابی می‌تواند در برنامه شما قرار بگیرد، کتاب‌های عمومی انگلیسی، رمان‌های انگلیسی و حتی کتاب‌های الکترونیک. کتاب‌ها موضوعات متنوعی را پوشش می‌دهند و دامنه‌ی واژگانی شما را تقویت می‌کنند. کتاب خواندن علاوه بر سرگرمی، مهارت‌های چهارگانه زبان شما را پوشش می‌دهد. حتما کتاب خواندن را در برنامه روزانه خود قرار دهید (حتی اگر زمان کوتاهی به آن اختصاص می‌دهید) و از آن لذت ببرید. 

 

ZyDqcL-1565709801.jpg

 

۸- موضوعات مورد علاقه‌تان را دنبال کنید

موضوعاتی که در زبان مادری، بیشتر مورد علاقه‌تان هستند، بهترین گزینه برای یادگیری بهتر و سرگرم کننده‌تر زبان انگلیسی هستند. برای مثال، اگر به فوتبال علاقه دارید، واژگان و اصطلاحات فوتبالی را دنبال کنید. وبسایت‌ها و مجلات فوتبالی را مطالعه کنید. به گروه‌های انگلیسی‌زبان طرفداری تیم‌ها سر بزنید و سعی کنید نظرات خود را ابراز کنید. درکل هرچیزی که برای صحبت کردن درباره موضوع مورد علاقه‌تان لازم است را جمع‌آوری کنید.

 

۹- گرامر برای پیشرفت شما ضروری است

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از گرامر زبان انگلیسی فراری هستند. گرامر نقش بسیار مهمی در پیشرفت سطح زبان شما، هم در نوشتن (writhing) و هم در مکالمه (speaking) دارد. حتما گرامر را در برنامه خودتان بگنجانید.

 

۱۰- در منزل انگلیسی صحبت کنید

حتما شما هم شنیده‌اید که تعامل با انگلیسی‌زبان‌ها چه تاثیر مهمی در بهبود مهارت‌های گفتاری دارد. بنابراین تا حد امکان انگلیسی صحبت کنید. با دوستان و آشنایانی که علاقه‌مند به یادگیری زبان باشند، گروه‌های اینترنتی تشکیل بدهید و یا برنامه‌ریزی کنید تا حضوری باهم انگلیسی صحبت کنید. استفاده از برنامه‌های ارتباطی همچون Skype نیز برای ارتباط با دیگران توصیه می‌شود. می‌توانید از طریق این برنامه‌ها با اساتید آموزشی خود تعامل داشته باشید. اما اگر کاملا تنها هستید، به راحتی، با خودتان حرف بزنید.

 

3vZx5M-1565709833.jpg

 

۱۱- با تمرین نوشتن، خودتان را تقویت کنید 

برای نوشتن به زبان انگلیسی به تقویت مهارت (writing) نیاز دارید. مطمئن باشید برای نوشتن ایمیل، نامه، رزومه و چت‌کردن با دیگران،به آن نیاز خواهید داشت. سعی‌کنید این مهارت را با تمرین نوشتن، تقویت کنید. می‌توانید از شبکه‌های مجازی استفاده کنید. مطلب بنویسید، کامنت بگذارید و مطمئن باشید کسانی هستند که اگر اشتباهی داشته باشید، آن را اصلاح کنند. انجمن‌های اینترنتی و فروم‌ها، که موضوعات گوناگونی را پوشش می‌دهند، مکان مناسبی برای تمرین نوشتن است.
اما اگر هیچ‌کدام شما را راضی نکرد، خودتان دست به‌کار شوید. یک دفترچه بردارید و برای خودتان داستان یا زندگی‌نامه بنویسید. سپس با استفاده از اینترنت یا دیکشنری، اشتباهات احتمالی خودتان را اصلاح کنید. به این ترتیب با ساختار صحیح جملات نیز آشنا خواهید شد.

 

zkfnQX-1565709865.jpg

 

۱۲- از برنامه‌ها و بازی‌های آموزشی غافل نشوید

برنامه‌های رایگان زیادی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارند. برنامه‌هایی که به راحتی و بدون هیچ هزینه‌ای، بر روی کامپیوتر و تلفن همراه شما اجرا می‌شوند. بسیاری از این برنامه‌ها برای آموزش واژگان زبان انگلیسی طراحی شده‌اند و شیوه‌های آموزشی مناسبی دارند. همچنین بازی‌های مبتنی بر آموزش زبان، علاوه بر تفریح و سرگرمی، برای یادگیری شما مفید هستند.

 

۱۳- برای خودتان یک کتاب‌خانه انگلیسی درست کنید

کتابخانه‌ای شامل کتاب‌های گرامر، کتاب‌های آموزشی عمومی، دیکشنری و کتاب‌های مرجع، رمان‌ها، مجلات و روزنامه‌های انگلیسی و حتی کتاب‌های الکترونیک و منابع آنلاین درست کنید. به این ترتیب دسترسی شما به منابع راحت‌تر است، در وقت‌تان صرفه جویی می‌کنید و از کمبودها و کاستی‌های‌تان آگاه خواهید شد. برای تکمیل کتابخانه خود، به سامانه آموزش مجازی آکادمی زبان دیاکو سری بزنید.

 

adWN_--1565709904.jpg

 

۱۴- لیست واژگان برای خود بسازید

واژگانی را که برای‌تان مهم هستند، روی کاغذ بنویسید و به دیوار نصب کنید. می‌توانید گروه‌های واژگانی را کنار هم قرار دهید و یا از متضادهایشان استفاده کنید. با این روش از یادگیری بصری نیز استفاده کرده‌اید. اگر فرصت ساختن لیست واژگان را ندارید، از وبسایت‌هایی که لیست‌های واژگانی ارائه می‌دهند، استفاده کنید. برای آشنایی با روش‌های مؤثر در یادگیری واژگان، اینجا را کلیک کنید.

چنانچه درمورد این راهکار‌ها، نیازمند جزئیات بیشتری هستید یا برای اجرای آن‌ها به کمک احتاج دارید، همکاران ما در آکادمی زبان دیاکو آماده‌اند تا دانش و تجربه خود را در اختیار شما قرار دهند. هدف ما، کمک به شما برای دستیابی به اهدافتان است.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!

دیاکو را دنبال کنید!

مطالب آموزشی دیاکو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
همچنین جهت عضویت در خبرنامه دیاکو و دریافت مطالب روزانه در ایمیلتان، در خبرنامه دیاکو ثبت نام نمایید.