اصول کلیدی یادگیری زبان

تحقیقات در این زمینه (یعنی یادگیری زبان دوم) نشان می‌دهد که سه عنصر اصلی برای یادگیری یک زبان جدید وجود دارد: ۱. ورودی قابل فهم: به معنای شنیدن یا خواندن چیزی در زبان جدید و یادگیری درک آن ۲. خروجی قابل فهم: به معنای یادگیری تولید کلامی/ مکالمه و تولید نوشتاری/ نگارش به زبان جدید ۳. مرور یا بازخورد: به معنای شناسایی خطاها و ایجاد تغییر در پاسخ‌ها
اصول کلیدی یادگیری زبان

این سه مورد، عناصر سازنده تمرین زبان هستند و یک طرح مطالعه موثر می‌تواند این سه عنصر را به حداکثر فایده برساند. هرچه بیشتر گوش بدهید و بخوانید (ورودی)، هرچه بیشتر صحبت کنید و بنویسید (خروجی)، و هر چه بیشتر به آنچه انجام داده‌اید رجوع کنید و از بازبینی و بازخورد خطاهای خود یاد بگیرید، مهارت‌های زبان شما بیشتر می‌شود.

 

به دنبال تعادل باشید


یادگیری زبان جدید شامل گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، و نوشتن است. اگر فقط بر روی یک مهارت تمرکز کنید، مهارت‌های دیگر عقب می‌مانند.
برای یادگیری درست، آنچه شما نیاز دارید یک برنامه مطالعه متعادل است که ترکیبی از زبان گفتاری و زبان نوشتاری را هدف قرار بدهد و به هر سه اصل کلیدی بالا توجه کند.

 

خطاها مهم هستند


گاهی اوقات، بزرگترین چالش یادگیری زبان، غلبه بر ترس خودمان است: ترس از اشتباه کردن، مطلب غلط گفتن، خجالت کشیدن، عدم توانایی یافتن کلمه درست و غیره. این کاملا منطقی است: هرکسی که زبانی را می‌آموزد مرتکب اشتباه می‌شود و گاهی این اشتباهات بسیار علنی خواهد بود.
مسئله این است که شما لازمست مرتکب این اشتباهات شوید. یکی از اصول کلیدی یادگیری زبان، خطا کردن و سپس یادگیری از آن خطاهاست: منظور از بازبینی و بازخورد هم همین است. بعلاوه، اگر مایلید که خطایی نکنید، مقدار زبانی که تولید می‌کنید بسیار پایین می‌آید (چون به دلیل ترس از صحبت کردن خودداری می‌کنید). به عبارت دیگر، ترس از اشتباه باعث تأثیر منفی بر دوتا از سه اصل کلیدی یادگیری زبان می‌شود!
شرایطی را ایجاد کنید که در آن با راحتی بیشتری زبان جدید خود را امتحان کنید و آن اشتباهات اجتناب ناپذیر را انجام دهید.
مثلا، پیدا کردن یک شریک مطالعه که در سطح مهارت زبان شما باشد، معمولاً راحت‌تر از تمرین با یک دانش‌آموز پیشرفته یا یک شریک زبان مادری است، شما یک کلاس کامل مملو از شرکای بالقوه دارید!

 

DxSkQQ-1605779701.jpg

 

یادگیری خود را گسترش دهید


مطالعه یک زبان جدید شامل یادگیری بسیاری از مطالب است، بنابراین باید از زمان مطالعه خود تا حد ممکن بطور موثر استفاده کنید. طبق تحقیقات انجام شده در روانشناسی آموزشی و شناختی، یكی از موثرترین راههای یادگیری، عمل توزیعی است. این مفهوم دارای دو بخش اصلی است: فاصله و تقسیم زمان مطالعه به چندین جلسه کوچک و تفکیک شده، که به معنای گسترش آن جلسات در طول زمان است. 

به عنوان مثال، بیایید تصور کنیم شما لیستی از کلمات واژگان را برای یادگیری در اختیار دارید. امروز شنبه است و شما روز پنجشنبه تست واژگان دارید. اگر فقط بتوانید یک ساعت برای مطالعه این واژگان وقت بگذارید، کدام یک از برنامه‌های زیر موثرتر خواهد بود؟

(الف) روز قبل از آزمون به مدت یک ساعت مطالعه کنید.
(ب) هر روز به مدت 10 دقیقه مطالعه کنید.
(ج) هر روز در یک زمان مشخص 10 دقیقه مطالعه کنید.
اگر به کل زمان صرف شده برای مطالعه نگاهی بیندازید، هر سه گزینه کاملاً یکسان هستند. اما تحقیقات نشان می‌دهد گزینه سوم موثرترین راه برای مدیریت وقت شماست: شما به جای اینکه یک دفعه واژگان را بخوانید، زمان مطالعه را بین چندین جلسه کوتاه‌تر پخش کرده‌اید. (و بله، به همین دلیل است که cramming/ تلنبار کردن درس برای شب امتحان اصلا خوب نیست!)

 

swrNGd-1605779723.jpg

 

حافظه خود را تقویت کنید


حافظه یک عامل مهم در هر نوع مطالعه است و حفظ کردن موثر مطالب، با موفقیت در کلاس‌های زبان خارجی ارتباط زیادی دارد.  اما اگر حافظه خوبی ندارید، ناامید نشوید چون می‌توانید با تمرین آن را تقویت کنید!
آزمایشهای علمی نشان می‌دهد که حافظه کوتاه مدت ما می‌تواند همزمان فقط 7 قطعه اطلاعات جدید را در خود جای دهد. بنابراین اگر در حال حفظ کردن لیستی طولانی از کلمات جدید هستید، ابتدا آن را به چند قسمت کوچک‌تر تقسیم کنید و هر بار یک قسمت کوتاه آن را مطالعه کنید. علاوه بر این، تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که روشهای مطالعه مبتنی بر مرور، موثرتر هستند. این بدان معنی است که تلاش فعالانه برای یادآوری اطلاعات قبلی، از مرور کردن آن اطلاعات موثرتر است. در واقع، خودآزمایی بیشتر از خواندن یادداشتهایتان به شما کمک خواهد کرد.
بهترین راه برای شروع کار روی حافظه، ساختن تکنیکهایی است که می‌دانید برای شما مفید هستند. مثلا، اگر ارتباط دادن کلمه‌ای با یک تصویر برای شما موثر است، پس باید تصاویر را در تمرین واژگان خود بگنجانید. با این حال، اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، در اینجا به یک فرمول جالب برای حفظ یک کلمه جدید اشاره می‌کنیم: کلمه را در روز اول که یاد گرفتید حداقل پنج بار استفاده کنید، سپس چندین بار در طول هفته (حداقل یک بار در هر روز).
علاوه بر اینکه سعی می‌کنید بفهمید کدام یک از تکنیکهای حفظ برای شما بهتر است، محافظت از حافظه هم خیلی مهم است. به عنوان مثال، نشان داده شده است که تجربه یک احساس شدید، توانایی حفظ مطالب غیر مرتبط را به شدت کاهش می‌دهد. (بنابراین اگر به تازگی یک فیلم ترسناک تماشا کرده‌اید، زمان مناسبی برای مرور واژگان نیست!)

 

3oj-uh-1605779752.jpg


در اینجا لیستی از دشمنان رایج حافظه که باید از آنها اجتناب کنید، به شما ارایه می‌شود:

۱. استرس و اضطراب که درست مثل سایر احساسات قوی، بشدت توانایی شما را در حفظ کلمات جدید و به یاد آوردن اطلاعات قبلی کاهش می‌دهد.

۲. زیادی اطلاعات: ممکن است ساعت‌ها مطالعه در یک زمان ایده خوبی به نظر برسد، اما در اصل این کار استفاده بی فایده از زمان است. در واقع، بعد از هر 30 دقیقه مطالعه، یک وقفه کوتاه به بهبود تمرکز کمک می‌کند و پس از ۲ ساعت مطالعه باید مباحث را تغییر دهید.

۳. خستگی: هرچه بیشتر خسته باشید، از حافظه ضعیف‌تری برخوردار هستید؛ به ویژه کمبود خواب مزمن خیلی ضرر دارد. بنابراین آن جلسات مطالعه در اواخر شب ممکن است در واقع بیشتر از اینکه فایده داشته باشد، به شما آسیب برساند!

۴. توام کردن چند کار با هم: چند‌کاری شایعترین منبع حواس‌پرتی است. در حقیقت، این یک قانون مهم برای محافظت از حافظه شماست: اگر قرار نیست هنگام رانندگی کارهایی مثل نوشیدن، سیگار کشیدن، ارسال پیام کوتاه و ... را انجام دهید، هنگام مطالعه هم نباید این کارها را انجام دهید.
اما دوستان حافظه شما این موارد هستند: 
۱. با تقسیم اطلاعات به تکه‌های کوچک و مطالعه تنها یکی از آنها در هر نوبت با استفاده از استراتژی‌های یادآوری مثل خودآزمایی، قدرت حافظه خود را افزایش دهید.

۲. بر روی محافظت و بهبود مهارت‌های حفظ خود تمرکز کنید و تکنیکهای حافظه را که برای شما مناسب هستند در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!