نحوه پیشرفت در مهارت شنیداری آیلتس

در اینجا با ۶ استراتژی برای بهبود مهارت شنیداری خود آشنا می‌شوید.
نحوه پیشرفت در مهارت شنیداری آیلتس

 

استراتژی۱

 

هر روز به فایل‌های انگلیسی گوش بدهید

آزمون شنیداری برای سنجش میزان درک شما از انگلیسی مکالمه‌ای طراحی شده است. بنابراین، بارزترین روش برای بهبود این مهارت، گوش دادن به مکالمات انگلیسی با لهجه‌های مختلف است. اما چه چیزی باید گوش کنید؟
اگر هر روز چیزی گوش کنید، در حالت ایده آل حداقل برای 10-15 دقیقه، مهارت گوش دادن شما به تدریج بهبود می‌یابد.
به صورت آنلاین و رایگان مطالب زیادی وجود دارد که می‌توانید در عرض چند ثانیه به آنها دسترسی پیدا کنید:

 

Xue8CI-1601893323.jpg


• کانالهای خبری آنلاین ایدهآل هستند چون اخبار حاوی ترکیب خوبی از گزارش‌ها و مکالمات است. برای تمام قسمت‌های آزمون آیلتس، بی‌بی‌سی‌نیوزرا به عنوان بهترین کانال خبری به شما توصیه می‌کنیم.
با این حال، به اخبار کشورهای مختلف انگلیسی زبان گوش بدهید (انگلستان، ایرلند، ایالات متحده، کانادا، نیوزیلند، استرالیا و آفریقای جنوبی) تا به لهجه‌های مختلف عادت کنید.

• پادکست‌ها هم یک منبع عالی هستند؛ و در حالیکه می‌توانند از ۲ دقیقه تا یک ساعت ادامه داشته باشند، طیف گسترده‌ای از موضوعات متنوع را پوشش می‌دهند که خیلی جالب توجه‌اند.
بهترینجا برای جستجوی پادکست‌ها Stitcher است.

• گفتگوهای تِد هم به همان اندازه مفید هستند: در قالب سخنرانی‌های آنلاینو اغلب بسیار کوتاه و مناسب برای تمرین که موضوعات متنوعی را پوشش می‌دهند.
           پادکست‌ها را در این آدرس دنبال کنید:  TED Talk Topics
همچنین می‌توانید گفتگوهای تِد را دریوتیوب تماشا کنید.

• رادیو آنلاین هم یکی دیگر از بهترین منابع برای اینکار است، فقط کافیست یک ایستگاه خوب را انتخاب کنید.

 

استراتژی۲

 

تستهای تمرینی انجام بدهید

بسیاری از دانش آموزان این را سرلوحه کار خود قرار داده و تست‌های آزمایشی انجام می‌دهند.در این مورد لازمست استراتژی‌هایی را برای پاسخگویی به 10 نوع سوال مختلف در آزمون شنیداری بیاموزید، اما در بهبود مهارت‌های خاصی که برای رسیدن به نمره بالا لازم دارید، کمک محدودی خواهد کرد.
توصیه ما اینست که فقط از آزمون‌های رسمی برای تمرین استفاده کنید که چندین مورد آن به صورت آنلاین در دسترس است و دو مورد از آن همروی وبسایت ما قرار گرفته است. آنها را اینجا ببینید:

Listening Practice Test 1&Listening Practice Test 2


با این حال، منبع اصلی آزمونهای اصلی، مجموعه امتحانات معتبر انگلیسی کمبریج است که هر کدام شامل چهار تست آزمایشی کامل است. اطمینان حاصل کنید که نسخه های خریداری شده شما شامل یک CD صوتی هم باشد.

 

971HUd-1601893364.jpg

 

استراتژی۳


نقاط ضعف خود را شناسایی کنید

اینکه ساعت‌ها وقت خود را به گوش دادن فایل‌های انگلیسی و انجام تست‌های آزمایشی بگذرانید کافی نیست، مگر اینکه نقاط ضعف خود را شناسایی و به طور خاص بر بهبود آنها تمرکز کنید.
آیا این دستور زبان است که باعث می‌شود نمره‌تان پایین باشد، دامنه محدود واژگان شماست یا سخت بود ندنبال ‌کردن مکالمات؟ یکی از راه‌های شناسایی نقاط ضعف‌ شما، تجزیه و تحلیل نتایج تست‌های عملی برای تشخیص اشتباهات‌تان است.
کتابهای انگلیسی معتبر کمبریج (و بعضی از آزمون‌های آنلاین) شامل متن مکالمات است که به شما کمک می‌کند تا بفهمید چرا پاسخ خاصی را اشتباه شنیده‌اید.

 

n6gmHe-1601893400.jpg

 

استراتژی 4


مهارت پارافریز یا تفسیر جملات به بیان ساده را بیاموزید

مهارت خاصی که می‌توانیدموقع گوش دادن به مکالمات آنلاینانگلیسیبکار ببرید، پارافریز یا تفسیر جملات به بیان ساده است.
نوار یا سی‌دی آزمون شنیداری شامل بسیاری از مترادف‌ها و ترجمه کلمات و عبارات کلیدیِ سوالات است.
به چند نمونه زیر دقت کنید:

• این پارک اولین بار در سال 1979 ساخته شد = این پارک تا سال 1979 توسعه نیافته بود.
• غلتکه وریکان بلند و از جنس چوب است = این بلندترین غلتک چوبی در کشور است.

برای این منظور، پادکستها بهترین پارامتر هستند چون می‌توانید آنها را در هر نقطه متوقف کرده و دوباره گوش کنید. هر چند وقت یکبار در حین گوش دادن، ضبط را متوقف کنید و فکر کنید که چگونه می‌توانید آن را به زبان دیگر و با کلمات مترادف‌ بیان کنید.
هر روز برای چند جمله این کار را انجام دهید تا مهارت‌تان در پارافریز مرتباً بهتر و بهتر شود.

 

Gjo-IQ-1601893628.jpg

 

استراتژی 5


مهارت پیشبینی خود را تقویت کنید
پیشبینی آنچه ممکن است در فایل صوتی بشنوید و آنچه در ادامه گفتگو یا مکالمه گفته خواهد شد، به شما کمک می‌کند صداها را درک کرده و اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ‌ها را شناسایی کنید.
پیش‌بینی مهارتی است که تمرینش خیلی آسان است. اول از میان منابع موجود، موردی را برای گوش دادن انتخاب کنید:مثل فیلم‌های TED Ed . این شامل تعدادی سوال چند گزینه‌ای است و شما باید رویگزینه ‘Think’’ کلیک کنید.
قبل از شروع کار، عنوان آن را بخوانید و بعضی از ایدههای مرتبط را که ممکن است در آن وجود داشته باشد پیشبینی کنید. بعد موقع گوش دادن، هر چند وقت یکبار صدا را متوقف کنید و پیشبینی کنید که چگونه در چند جمله بعدی موضوع توسعه می‌یابد؛ و البته سعی کنید پاسخ سوالات را هم پیدا کنید.

 

yGPUnP-1601893651.jpg

 

استراتژی 6


درک خود را از کلمات متصل بهم افزایش دهید
این چیزی است که اکثر دانشجویان تا حدودی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
گفتار متصل موقعی است که کلمات و اصوات به یکدیگروصل می‌شوند و درک سخنان را برای یک شخص غیر بومی دشوار می کنند به نمونه‌های زیر دقت کنید:
What are you going to do?        Whadyagonna do?   
I’m going to read a book.        I’m gonna re dabook.
Come on. Let’s go to the park.        Cmon. Let’s getethe park.  
I have to do my homework first.        Ivtedome homework first.  

 

X6qREX-1601893568.jpg


هیچ راهی آسان برای غلبه بر چالش گفتار ِمتصل به غیر از گوش دادن ِهر چه بیشتر به افراد بومی که با سرعت نرمال صحبت می‌کنند وجود ندارد. برای این کار پادکستها ایده‌آل هستند چون هر جا خواستید می‌توانید متوقفش کنید و جمله‌های گیج کننده‌ را بارها و بارها گوش بدهید تا زمانی که کاملاً با آنها آشنا شوید. به این ترتیب، کم‌کم با نحوه اتصال کلمات به یکدیگر آشنا می‌شوید و درک‌تان از گفتار ِسریع بالا می‌رود.
انجام منظم این کار مهارت شنیداری شما را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!