سیستم آموزشی برتر فنلاند

سیستم آموزش فنلاند یکی از بهترین سیستم‌های موجود در جهان است و ملل دیگرسخت در تلاشند که از آن الگو‌برداری کنند. سیستم آموزش عالی این کشور نیزشاخص است، به خصوص اینکه فنلاند یکی از معدود کشورهای جهان است که (دانشجویان خارجی مجبور به پرداخت شهریهای هستند که بطور قابل توجهی کمتر از کشورهای دیگر است)به شهروندان خود تحصیلات عالی کاملا رایگان ارائه می‌کند
سیستم آموزشی برتر فنلاند

 

بخشی از فرهنگ فنلاند


آموزش،از سالهای پیش دبستانی تا بزرگسالی،بخش مهمی از فرهنگ فنلاند است. در فنلاند آموزش رسمی کودکان از هفت سالگی آغاز می‌شود، آن هم به شکل «مدارس اردویی» و بازی و فعالیت در فضای باز. آموزش ابتدایی و متوسطهء این کشور به اندازه کشورهای دیگر سختگیرانه نیست، با این وجود،برخورداری از آموزش خوب اولیه، همیشه برای مسیولین یک گام مهم تلقی می‌شود.
بسیاری از بزرگسالان در فنلاند، تحصیلات مادام العمر خود را از طریق کلاسهای شبانه یا استفاده منظم از کتابخانه ادامه می‌دهند (میزان استفاده از کتابخانه درفنلاند نسبت به سایر کشورها بسیار بالاست). همگام با دسترسی آزاد به اطلاعات کتابخانه‌ها، به‌عنوان بخشی جدایی‌نا‌پذیرِ از فرهنگ فنلاند، سیستم آموزشی این کشور نیز کاملا رایگان است.

35we96-1596620884.jpg

 

جامعه غیر‌طبقاتی!


طبقه‌بندی که دوباره در حال راهیابی به سیستم آموزشی است،در فنلاند چندان رواجی ندارد. برای قرنها فنلاند کشوری حاصلخیز و زراعی بود و آموزش و پرورش برای کسانی که در مزارع کار می‌کردند اهمیت نداشت؛ دانشگاه هم که فقط چیزی برای طبقات بالا یا روشنفکران تلقی می‌شد.امروز دقیقاً همانطور که افراد با هر پیشینه، طبقه اجتماعی و سطح درآمد می‌توانند به طور مساوی به اطلاعات کتابخانه‌ها دسترسی پیدا کنند، می‌توانند در دانشگاه‌ها هم تحصیل کنند؛ درست برعکس بسیاری از کشورها، که افراد طبقه کارگر با این باور بزرگ می‌شوند که نمی‌توانند به دانشگاه بروند یا در یک حرفه پردرآمد شرکت کنند چون تحصیلات دانشگاهی ندارند (نگرش‌هایی از این دست می‌تواند در‌نهایت به جرم، اعتیاد، افسردگی و اختلافات نژادی منجر شود).

 

عشق به یادگیری!


دسترسی رایگان به سیستم آموزشی به این معنی است که دانشجویان فنلاند می‌توانند در دانشگاه شرکت کنند نه تنها برای پیشرفت در زندگی بلکه به این دلیل که اصلا چیزی به نام دانشگاه‌ وجود دارد: «یادگیری به خاطر یادگیری». در این کشور، دانشجویان می‌توانند ضمن انتخاب مهارت‌های مهم زندگی، طیف وسیعی از موضوعات موجود در کتابخانه دانشگاه را مطالعه کنند یا برای همه چیز از سیاست گرفته تا فرهنگ پاپ،دوره‌هایی را به سلیقه خودشان بگذرانند تا درک عمیقتری از جهان کسب کنند. آنها می‌توانند بدون ترس از بدهی‌های مربوط به بازار کار، آنچه را دوست دارند مطالعه کنند.

 

آموزش زودرس


بعضی از ایالتها فکر می‌کنند می‌توانند با شروع زود‌هنگام آموزش، گاه حتی در سن سه یا چهار سالگی، آینده فرزندان خود را بهبود ببخشند. طبق سیستم آموزشی فنلاند، تحصیلات رسمی زودتر از سن هفت سالگی شروع نمی‌شود. پیش از ۷ سالگی هم، تمرکزمهد‌کودک‌های روزانه و پیش‌دبستانی‌های دولتی بر بازی و آموزش کودکان خردسال در زمینه رفتار‌های اجتماعی است. مدل مدرسهءاردویی به کودکان این امکان را می‌دهد که از اوقات فراغت خود برای لذت بردن از حیوانات و گیاهان زیبای فنلاند لذت ببرند.

 

دوره دبستان و متوسطه!


بخش عمده نه سالهء آموزش دانش‌آموزی فنلاند در مقایسه با کشورهای همسایه آنها بطور قابل توجهی بدون استرس است. فنلاند هیچ مدرسه دینی، تک جنسیتی یا خصوصی ندارد و بنابراین همه دانش‌آموزان از یک زمینه شاد یکسان برخوردارند. البته مالیات در این کشور بالاست، که از آن به‌درستی برای پرورش نسل جدیدی از متخصصین ماهر استفاده می‌شود.
همچنین مدارس فنلاندی تکالیف و تست‌های کمتری دارند، بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند بیشتر وقت آزاد خود را بر آموختن فعالیتهای اجتماعی یا  فوق برنامه متمرکز کنند. در حالی که مدارس دنیا هنوز در ساعت غیر منطقی۸ صبح شروع می‌شوند که مطالعات ثابت کرده برای نوجوانان مضر است، کلاس‌های فنلاند بطور کلیاز ساعت 2:00 شروع می‌شود و بنابراین دانش‌آموزان حداقل بقیه روز را آزاد هستند. این ساعات مدرسه همچنین شامل زمان استراحت بیشتری است:حداقل 15 دقیقه بعد از هر 45 دقیقه کلاس.

snS30L-1596620868.jpg

 

آموزش عالی!


این نگرش مثبت به سیستم آموزش عالی هم (که برای دانشجویان فنلاندی رایگان است)راه پیدا کرده(اگرچه طبق تغییر اخیر قوانین، دانشجویان بینالمللی اکنون مجبور به پرداخت شهریه هستند). تمام هزینه‌های زندگی آنها توسط تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود، به این معنی که دانشجویان می‌توانند با بدهی صفر وارد بازار کار شوند. شرایط زندگی در دانشگاه‌های فنلاندعالیست چون دانشجویان در عوض خوابگاه‌های مشترک در آپارتمان‌های کوچک خصوصی اقامت می‌کنند و حتی می‌توانند حیوان خانگیداشته باشند!

 

معلمین!


این سیستم آموزشی، فنلاند را به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان به لحاظ موقعیت معلمینش تبدیل کرده.حرفه ای که در بسیاری از کشورهای دیگر کم‌درآمد و بسیار استرسزاست. در این کشور، تدریس یک حرفه‌ء بسیارمحترم است با درآمد بسیار خوب و ساعات کار کوتاه‌(این یعنی استرس کمتر). معیارهای تدریس بسیار بالاست: به طورکلی نیازداشتن به حداقل مدرک کارشناسی ارشد تنها یکی از ضروریات این شغل است. حتی معلمین زبان انگلیسی هم در فنلاند نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارند، در حالی که در بعضی از کشورها تنها شرط لازمه این شغل اینست که فرد بومیِ زبان انگلیسی باشد.

_xiaew-1596621098.jpg

 

چرا این سیستم مهم است


سیستم آموزشیِ برتر فنلاند عمر زیادی دارد، اما اهمیت آن امروز از همیشه بیشتر شده است. کاهش زاد و ولد در فنلاند به معنای بحران نیروی کار در آیندهء این کشورو افزایش نیاز به کارگران متخصص است. کشور کوچکی مثل فنلاند همچنین برای موقعیت‌های شغلی در صنایع خاص رقابت سخت‌تری دارد، و بنابراین بیشتر فنلاندی‌ها لازمست برای یافتن کار به خارج از کشور بروند. آموزش با کیفیت و بدون بدهی، با پیش بردن تحصیل‌کرده‌ها در یک بازار کار رقابتی، آنها را برای آیندهای به طور بالقوه ناپایدار آماده می‌کند.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!