هر آنچه در مورد دلتا باید دانست

دیپلم دلتا که یکی از شناخته‌شده‌ترین مدارک TEFL در سراسر جهان است، دارای ترکیبی از سه ماژول است. شرایط ورودی این دوره کمی پیچیده‌تر از دوره سلتاست، اما ماٰژول‌های آن انعطاف‌پذیر است و در صورت تمایل می‌توانید برای هر کدام از آنها یک گواهی مستقل بگیرید؛ حتی اگر بخواهید می‌توانید این ماژول‌ها را طی چند ماه یا چند سال بگذرانید! این یک صلاحیت عالی برای کسانی است که دست‌اندر کار تدریس اند و گزینه های زیادی دارد که می‌تواند برای اکثر افراد متناسب باشد!
هر آنچه در مورد دلتا باید دانست


ماژول‌ها چگونه کار می‌کنند؟


دوره دلتا به سه ماژول مختلف تقسیم شده است که هر یک قالب، محتوا و نوع ارزیابی خاص خود را دارند. شما می‌توانید هر یک از آنها را به هر ترتیب که دوست دارید مطالعه کنید، مثلا هر سه ماژول و یا فقط یک یا دو مورد آن را انتخاب کنید. اما برای تسلط بر کل دوره دلتا، باید هر سه را داشته باشید. نیازی نیست که همه آنها را در یک مرکز آموزش دلتا و یا با یک قالب بگذرانید؛ در هر حال کمبریج پرونده‌ای را ثبت می‌کند و پس از اتمام همه موارد، یک گواهینامه اصلی به شما اعطا می‌کند.

 

sESnrz-1613334579.jpg

 

جزئیات ماژول‌ها


ماژول ۱
اساساً ماژول ۱، یک آزمون کتبی طولانی است که داوطلب قبل از آن با شرکت در یک دوره چند هفته‌ای (تمام وقت) یا چند ماهه (نیمه وقت) خود را آماده می‌کند. این آزمون، آمادگی مواردی مثل مفاهیم زبان، روش‌ها و منابع تدریس، و همچنین واژه‌شناسی خاص و مهارت‌ها و مشکلات داوطلب را پوشش می‌دهد.
دوره‌های ماژول ۱ می‌توانند بصورت آنلاین یا حضوری برگزار شوند و در انتهای آن یک آزمون کتبی در انتظار فرد داوطلب است که فقط در ماه‌های ژوئن و دسامبر برگزار می‌شود؛ البته داوطلبان می‌توانند در مرکز محلی کمبریج، در سراسر جهان، در این آزمون شرکت کنند.

ماژول ۲
از بین این سه ماژول، این یکی به گذراندن مدت زمان بیشتری در کلاس‌های حضوری نیاز دارد. درست مثل برادر کوچک خود سلتا (اما بسیار پیشرفته‌تر)، ماژول ۲ دلتا هم یک ارزیابی کلی از کارهای انجام شده در طول دوره است، از جمله: تمرین تدریس، مقاله‌های نوشتاری و برنامه‌ریزی درسی؛ این دوره بیشتر بر روی آموزش عملی موارد، پیچیدگی‌های یک برنامه‌ریزی خوب درسی، منابع موجود در کلاس و مدیریت و پشتیبانی از فراگیران متمرکز است.
ماژول ۲ به صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت در مراکز دلتا در سراسر جهان موجود است. این دوره دلتا به طور سنتی و فقط بصورت حضوری ارائه می‌شود، با این وجود گزینههای ترکیبی آنلاین هم برای علاقمندان به این روش ارائه می‌شود؛ به این معنا که شما می‌توانید جنبه‌های تئوری را به صورت آنلاین و در زمان خود یاد بگیرید و بعد با کمک یک معلم محلی دلتا بر روی قسمتهای آموزش دیده تمرکز کنید. سپس یک ارزشیاب کمبریج برای ارزیابی عملی شما به محل کارتان می‌آید. این گزینه برای کسانی که در نزدیکی محله خود به مراکز دلتا دسترسی ندارند، بسیار مناسب است و می توان آن را از هر کجای دنیا گرفت!

ماژول ۳
ماژول سوم به دو گزینه تقسیم شده است: اول تمرکز بر تخصص ELT و دیگری بر روی مدیریت.

گزینه ۱ در درجه اول به تجزیه و تحلیل نیاز دانشجویان، و ساخت و ارزیابی برنامه درسی می‌پردازد. اساساً، داوطلب یک مرکز تخصصی را برای نوشتن مقاله مبسوط خود انتخاب می‌کند که بعدا توسط یک ارزیاب خارجی کمبریج بررسی می‌شود.
از طرف دیگر، گزینه ۲ مبتنی بر انتخاب یک تخصص مدیریتی است و شامل تجزیه و تحلیل وضعیت و اجرای پیشنهادات مختلف توسط آن مدیر است. در واقع، این یک تکلیف کتبی طولانی در زمینه تخصص مدیریتی انتخاب شده توسط فرد داوطلب است.
اساسا، دورههای آموزشی ماژول ۳ شما را از طریق محتوای اصلی انتخابی‌تان و روند نوشتن، درست تا زمان ارائه در ماه‌های ژوئن و دسامبر، آموزش و تمرین می‌دهد.

 

شرایط ورود


طبق قوانین کمبریج، یک داوطلب دوره دلتا باید گواهینامه TEFL یا معادل آن و حداقل یک سال سابقه تدریس در سطوح مختلف را داشته باشد. اما، این قوانین چندان هم جدی نیستند و گاهی حتی می‌توانند نادیده گرفته شوند، بنابراین بیشتر شانس پذیرش به صلاحدید انتخابکنندگان بستگی دارد. مادامیکه معلم دلتا معتقد است شما دانش و تجربه لازم را دارید، حتی ممکن است بتوانید دلتا را بدون TEFL قبلی بگذرانید.
کمبریج توضیح می‌دهد که دلتا برای موارد زیر مناسب است:

 

0kvNT0-1613334582.jpg

 

• معلمان EFL شاغل در زمینه های مختلف (به عنوان مثال: دوره‌های دبستان ، متوسطه یا بزرگسال).
• داوطلبان بین المللی زبان انگلیسی و غیر انگلیسی زبان و داوطلبان زبان انگلیسی و انگلیسی زبان، که سطح انگلیسی آنها بین سطوح c1  و c2 دوره CEFR یا بالاتر (و یا آیلتس 7/5) است. با این حال، داوطلبان دلتا نیازی به شرکت در هرگونه آزمون زبان انگلیسی ندارند چون مدرسان سطح آنها را در طول مراحل درخواست تعیین می‌کنند.
• معلمین با سابقه تدریس EFL.
دلتا همچنین ممکن است توسط معلمانی گذرانده شود که مایل‌اند:

• دانش معلمی خود را به‌روز کنند.
• شیوه تدریس خود را بررسی و به‌روز کنند.
• تخصص خود را در یک زمینه خاص گسترش دهند.

 

گزینه های تحصیل کدامند؟


همانطور که قبلاً توضیح داده شد ، دلتا یک دیپلم انعطاف‌پذیر است، از این نظر که سه ماژول را می توان به هر ترتیب و به هر روشی که دوست دارید بگذرانید. برای مثال، اگر می خواهید هر سه مورد را یکجا انجام دهید، دوره‌هایی در دسترس است که ماژول‌های مختلف را در روزهای مختلف هفته آموزش می‌دهد، منتهی به تاریخ ارائه و آزمون در ماه‌های ژوئن یا دسامبر.
یا اگر می‌خواهید این کار را با سرعت کمتری انجام دهید، می‌توانید دوره های آنلاین و حضوری پاره‌وقت را انتخاب کنید که طول آن از چند هفته تا چند ماه است.

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!