نکات کلیدی در آزمون CELPIP (بخش اول)

اگر می خواهید به کانادا مهاجرت کنید، احتمالا" می دانید که آزمون CELPIP یکی از آزمون های مورد پذیرش اداره مهاجرت کاناداست. بهتر است پیش از شرکت در این آزمون با نکاتی آشنا شوید که به طور قطع رعایت آنها منجر به موفقیت شما در این آزمون می شود. به همین منظور کارشناسان CELPIP فهرستی از بهترین نکات مطالعه را به منظور دستیابی به بهترین نتیجه جمع آوری کرده اند.
نکات کلیدی در آزمون CELPIP (بخش اول)

در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای هر جزء دو آزمون CELPIP General و CELPIP General LS در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما در مجله دیاکو همراه باشید.

 

نکات کلیدی در بخش Listening آزمون CELPIP


به فایل ضبط شده به دقت گوش دهید!

توجه داشته باشید هر فایل صوتی تنها یک بار پخش می شود، بنابراین شما باید به هنگام گوش دادن به فایل صوتی دقت زیادی داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که تمام دستورالعمل ها را به دقت خوانده اید تا  بدانید چه زمانی ضبط شروع می شود و چه زمانی به پایان می رسد.

 

یادداشت برداری کنید!

حتی اگر با دقت بسیار هم به فایل صوتی گوش دهید، اما ممکن است نتوانید تمام مطالب گفته شده را به خاطر بسپارید. طبیعی است این امر در حین آزمون دشوارتر خواهد شد. یادداشت کردن نکات کلیدی هنگام گوش دادن به شما کمک خواهد کرد که اطلاعاتی را که ممکن است مفید باشد به یاد داشته باشید. شما می توانید از برخی اختصارات یا نمادهایی که فکر می کنید به شما کمک می کند تا یادداشت های خود را سریع تر انجام دهید، استفاده کنید. برای تمرین می توانید در هنگام گوش دادن به رادیو و یا برنامه های خبری اقدام به یادداشت برداری همزمان کنید. این کار به آماده شدن شما برای آزمون لیسنینگ کمک می کند. 

 

Ph-cFX-1562747737.jpg

 

با آرامش گوش دهید!

اگر در حین گوش دادن به فایل صوتی یک کلمه، عبارت و یا جمله را متوجه نشدید، خونسرد باشید و به گوش دادن ادامه دهید و بر روی چیزی که می شنوید تمرکز کنید. چنانچه بخشی را از دست دادید و متوجه نشدید، دستپاچه نشوید و سعی کنید به ادامه یادداشت برداری بپردازید.  چرا که اگر بیش از حد بر روی قسمت های از دست رفته تمرکز کنید، ممکن است اطلاعات بیشتری را از دست بدهید.

 

اگر نمی توانید به یک سوال پاسخ دهید، رد شوید!

توجه داشته باشید که در برخی از بخش های آزمون لیسنینگ، شما زمان مشخصی برای پاسخ دادن به یک سوال در اختیار دارید؛ بنابراین با اتمام زمان، شما به طور خودکار به سوال بعدی منتقل می شوید. بنابراین، سعی کنید آرام باشید تا بتوانید از حداکثر زمان برای هر بخش استفاده کنید. در سایر قسمت های آزمون، شما زمان مشخصی برای پاسخ به چند سؤال در اختیار دارید، بنابراین باید زمان خود را با دقت مدیریت کنید. در این قسمت، اگر نمی توانید به یک سوال پاسخ دهید، از آن سوال رد شوید . در آخر اگر زمان اضافی داشتید، این فرصت را دارید که به عقب بازگردید تا اگر به سوالی پاسخ نداده و یا از جواب خود اطمینان ندارید، بتوانید روی آن فکر کنید.
 

ukmGhf-1562747782.jpg


وقتی همه چیز بد پیش می رود، حدس بزنید!

به تمام سوالات آزمون لیسنینگ پاسخ دهید. نگران نباشید، سوالات چند گزینه ای آزمون CELPIP نمره منفی نخواهد داشت. اگر پاسخ درست را نمی دانید، سعی کنید گزینه هایی را که می دانید اشتباه است، حذف کنید. با حذف برخی از گزینه ها، شانس شما برای حدس پاسخ صحیح، بالاتر می رود.

 

زمان خود را مدیریت کنید!

هر بخش از آزمون CELPIP دارای یک تایمر در گوشه صفحه نمایش است، بنابراین به ساعت توجه کنید! اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای تکمیل تمام سوالات در هر قسمت از آزمون لیسنینگ را دارید.
 

7vFrqE-1562747827.jpg

 

پاسخ های خود را بررسی کنید!

پیش از رفتن به سوال یا بخش بعدی ، مطمئن شوید که بر روی گزینه پاسخ خود کلیک کرده اید. این کار به ویژه در بخشی از آزمون لیسنینگ که در آن هیچ فرصتی برای بازگشت  شما وجود ندارد و باعث تغییر در پاسخ های شما می شود، مهم است.

 

نکات کلیدی در بخش Reading آزمون CELPIP

 

به زبان انگلیسی بخوانید!

سعی کنید تا آنجا که ممکن است به زبان انگلیسی بخوانید. مجلات انگلیسی، مقالات آنلاین، و یا رمان، یا هر متن انگلیسی دیگری به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید راحت تر و سریع تر بخوانید.


اطلاعات را استخراج کنید!

نکته ای که در این بخش مهم است این است که سعی نکنید اطلاعات را حفظ کنید‍! آزمون CELPIP تست حافظه نیست. شما نیازی به استفاده از اطلاعات یک بخش در بخش دیگری از آزمون نخواهید داشت. بهتر است به جای تلاش برای حفظ کردن، مطالب را با دقت مطالعه کنید و سعی کنید اطلاعات را با شناسایی ایده های کلیدی و جزئیات مهم استخراج کنید. سعی کنید استخراج اطلاعات از متن را تمرین کنید.
 

CCxfPf-1562747863.jpg


از استراتژی های مختلف خواندن استفاده کنید!

شما مجبور نیستید تک تک کلمات را در مقاله بدانید تا بتوانید به سؤالات پاسخ دهید. در عوض، در هر بخش ، از استراتژی های خواندن مانند skim  و scan استفاده کنید. ابتدا نگاهی کلی به متن بیندازید تا ایده کلی متن را دریابید. سپس سوالات را بخوانید و کلمات کلیدی که می تواند به شما در اسکن متن کمک کند، در نظر داشته باشید. این استراتژی ها ممکن است به شما در برخی سؤالات ساده کمک کنند و وقت بیشتری را برای سوالات پیچیده تر فراهم کند.


استرس واژگان نداشته باشید!

اگر شما نمی توانید تک تک کلمات را در متن درک کنید، نگران نباشید زیرا شما نیازی به درک همه چیز برای دستیابی به ایده اصلی و پاسخ به سوالات ندارید. اگر به کلمه ای برخوردید که معنای آن را نمی دانید، سعی کنید معنای آن را بر اساس متن و سایر جملات تعیین کنید. اگر این روش نیز جواب نداد، کلمه مورد نظر را رها کنید و به خواندن ادامه دهید.


پاسخ صحیح را پیش بینی کنید!

پس از خواندن یک سوال، ممکن است پیش از پیدا کردن پاسخ ، بتوانید به آن سوال پاسخ دهید.  اگر فکر می کنید پاسخ را می دانید، چک کنید که آیا می توانید جواب چند گزینه ای را که با اولین حدس شما منطبق است، پیدا کنید یا نه.


M1_OLh-1562747888.jpg

 

پاسخ ها را طبق متن ارائه دهید!

احتیاجی نیست شما با موضوع متن آشنایی داشته باشید، شما می توانید تمام پاسخ ها را از متن پیدا کنید. بنابراین، شما نیازی به داشتن دانش عمقی در مورد موضوع ندارید. اگر با موضوع مورد استفاده در آزمون آشنا هستید، مراقب باشید! به خاطر داشته باشید آنچه شما می دانید ممکن است متفاوت از اطلاعات متن باشد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که به سوالات بر اساس متن پاسخ می دهید.


وقتی همه چیز بد پیش می رود، حدس بزنید!

به تمام سوالات آزمون ریدینگ پاسخ دهید. نگران نباشید، سوالات چند گزینه ای آزمون CELPIP نمره منفی نخواهد داشت. اگر پاسخ درست را نمی دانید، سعی کنید گزینه هایی را که می دانید اشتباه است، حذف کنید. با حذف برخی از گزینه ها، شانس شما برای حدس پاسخ صحیح، بالاتر می رود.


زمان خود را مدیریت کنید!

زمان را دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای تکمیل تمام سوالات در هر بخش دارید. به یاد داشته باشید که هر قسمت دارای متن و چند سوال مرتبط با آن می باشد. تلاش کنید تمام وقت خود را صرف خواندن متن نکنید زیرا شما نیاز به زمانی برای خواندن و درک سوالات و انتخاب گزینه ها نیز دارید. اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای پاسخ دادن به همه سوالات دارید.
 

Nt3BID-1562747969.jpg
 

پاسخ های خود را بررسی کنید!

قبل از رفتن به سوال بعدی ، اطمینان حاصل کنید که شما بر روی گزینه پاسخ خود کلیک کرده اید. این نکته بسیار مهم است، زیرا در بسیاری از بخش های آزمون ، هیچ فرصتی برای بازگشت و تغییر وجود نخواهد داشت.
ما در این بخش از مقاله دیاکو سعی کردیم تا نکاتی کاربردی و مفید را در دو مهار ت لیسنینگ و ریدینگ برای شما ارائه دهیم تا با تکیه بر آنها بتوانید آزمون بهتری را سپری کنید. ادامه این بخش در مقاله ای دیگر تقدیم شما خواهد شد. 
شما می توانید برای کسب موفقیت بیشتر در آزمون CELPIP کانادا در دوره های CELPIP موسسه دیاکو شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دوره می توانید با شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس بگیرید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!

دیاکو را دنبال کنید!

مطالب آموزشی دیاکو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
همچنین جهت عضویت در خبرنامه دیاکو و دریافت مطالب روزانه در ایمیلتان، در خبرنامه دیاکو ثبت نام نمایید.