مهاجرت به کانادا با روش Express Entry

Express Entry روشی برای ارائه درخواست ویزا و مهاجرت کشور کانادا می باشد. Express Entry که به طور خلاصه به آن (EE) گفته می شود جدید ترین برنامه اخذ اقامت کشور کانادا و سیستم آنلاین درخواست مهاجرت کانادا بوده که در سال ۲۰۱۵ با نام ورود سریعExpress Entry و از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵ آغاز شده و در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد داشت.
مهاجرت به کانادا با روش  Express Entry

در این برنامه تغییرات کلی در روش جذب مهاجر صورت گرفته تا نیاز های بازار کار و تامین مشاغل مورد نظر خود را در راستای بهبود شرایط اقتصادی کشور کانادا تامین کند. این سیستم مهاجرت به کانادا را کاملا تغییر داده و پس از راه اندازی، بسیاری از مهاجران کانادا که قبلا از روش های معمول اقدام می کردند، پشت درهای بسته مانده اند. در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا هر ماه حداقل امتیاز فرد انتخاب شده جهت اخذ اقامت دائم کانادا را اعلام می کند. در این مقاله ما مشاورین مهاجرتی دیاکو شما را با این سیستم و نکات مهم در فرآیند اخذ اقامت کانادا از طریق آن آشنا خواهیم کرد.

در واقع به جای اینکه مثل سابق همه پرونده ها ابتدا بررسی شوند، دولت فدرال کانادا از میان پرونده های دریافت شده در طرح ورود سریع یا همان Express Entry، متقاضیان مورد نظر خود را برای اقدام در برنامه های نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program )، فنی و حرفه ای فدرال (Federal Skilled Trades Program) ، تجربه کانادایی فدرال (Canadian Experience Class) انتخاب می کند. توجه شود که سیستم Express Entry یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه یک روش جدید برای اخذ پرونده هاست. به عبارتی Express Entry  مدیریت پرونده اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا می باشد. هر کس به عنوان کارگر ماهر فدرال، تاجر ماهر فدرال، نامزد ایالتی (فقط طرح های اکسپرس اینتری) یا دسته افراد باتجربه کانادا درخواست نماید، باید درخواستش را از طریق این سیستم ارائه کند تا بررسی شود.

 

مقایسه  برنامه Express Entry با سایر برنامه های پیشین مهاجرت به کانادا


تا قبل از برنامه ی Express Entry شناسایی وانتخاب افراد مستعد و مفید برای کانادا دچار مشکل بود. سیستم قبلی به دلیل تعدد افراد و آیتم ها انعطاف پذیر نبوده و معیار بررسی پرونده هر فردی بر اساس صف ارسال تقاضا بود (نفر اول صف رسیدگی اول) در نتیجه بررسی پرونده ها  طولانی  می شد و میانگین زمان بررسی حدود ۱۲ تا ۱۴ ماه طول می کشید.

XOjtPT-1551694935.jpg

برنامه Express Entry


در این برنامه دولت کانادا دولت های استانی، منطقه ای و کارفرماها در انتخاب مهاجر نقش اصلی را دارند. بانک اطلاعاتی مشاغل کانادا با اتصال به استخر کاندیداها (Candidates Pool) به کمک کارفرماها آمده تا اگر توانستند از این استخر کاندیدا فرد مورد نظر خود را بیابند و نیروی مورد نظر خود را استخدام نمایند. اداره مهاجرت کانادا با بررسی استخر کاندیداها بهترین نفرات را انتخاب کرده و مبنای انتخاب مانند قبل بررسی بر اساس صف نمی باشد. زمان رسیدگی به پرونده ها در این حالت بسیار سریع تر از قبل بوده و پرونده ها کمتر از ۶ ماه بررسی می شوند.
برای ثبت نام در این برنامه هیچ محدودیتی وجود ندارد و همه افراد می توانند درخواست بدهند به این شرط که در دایره یکی از برنامه های نیروی متخصص، فنی و حرفه ای و یا تجربه کانادایی بگنجند.
به طور خلاصه این نوع درخواست، یک فرایند دو مرحله ای است که در آن پرونده خود را وارد سیستم Express Entry  می کنید (اگر شرایط یکی از طرح های مهاجرت را داشته باشید) و بعد نمره سیستم نمره دهی جامع دریافت می کنید. در آخر هم منتظر می مانید تا نمره شما انتخاب شود که آن وقت برایتان دعوت نامه درخواست برای درخواست اقامت دائم صادر می شود.

 

مرحله ثبت نام در برنامه Express Entry


افراد متقاضی باید پروفایل خود را ثبت نمایند. این کار مهم ترین بخش بوده و نیاز به تجربه کافی و اطلاع از قوانین مهاجرت و بازار کار کانادا دارد. این افراد باید چند مورد از موارد زیر را دارا باشند:
۱- دانش زبان عالی   ۲- تحصیلات آکادمیک   ۳- تجربه کار کانادایی   ۴- کسب امتیاز از بخش انطباق پذیری
ارزیابی این افراد بر اساس نحوه ثبت پروفایل و مدارک مستند و امتیازات کسب شده آنان می باشد. بنابراین دقت نظر در این مرحله باعث قبولی یا رد پرونده می شود.

 

F-a6pB-1551694961.jpg

 

مرحله  بروزرسانی پروفایل اطلاعات در برنامه


افرادی که پروفایل خود را ثبت کرده اند و واجد شرایط یکی از برنامه های نیروی متخصص فدرال هم می باشند بعد از بررسی و تایید وارد استخر کاندیداها خواهند شد. در مرحله بعدی کاندیداها باید رزومه خود را بهینه و بروز نمایند. سپس ثبت نام در بانک مشاغل کانادا ضروری است و در نهایت باید حضور خود را به کارفرماها و استخدام کنندگان نیروی کار در کانادا خبر دهید.

 

مرحله  انتخاب و دریافت نامه  گزینش


وقتی یک کارفرما کاندیدایی را انتخاب می کند متقاضی سریعا نامه گزینش (ITA letter ) را برای کسب اقامت دائم دریافت می کند. کسانی که نامه گزینش را دریافت کرده اند فقط ۶۰ روز فرصت دارند تا برای کسب اقامت دائم کانادا از طریق روش های زیر اقدام کنند:
lightbulb.pngنیروی متخصص کانادا FSWP
lightbulb.pngنیروی تجربه کانادایی  FSTP
lightbulb.pngنیروی فنی و حرفه ای کانادایی CEC
lightbulb.pngبرنامه های استانی PNP

دعوت نامه برای تقاضا ((ITA سندی است که بعد از انتخاب نمره سیستم نمره دهی جامع از طرف دولت کانادا دریافت می کنید. فقط آن هایی که جزو مجموعه سیستم اکسپرس اینتری هستند و نمره شان انتخاب شده است دعوت نامه برای تقاضا دریافت می کنند. این سند به شما امکان می دهد درخواست اقامت دائم بدهید.

 

سیستم امتیازبندی Express Entry


سیستم امتیازبندی در Express Entry نسبتا پیچیده است. متقاضیان به دو دسته مجرد و متاهل تقسیم می شوند و هر فرد می تواند تا ۱۲۰۰ امتیاز در این سیستم کسب کند.
امتیاز بندی در سه دسته فاکتور تعریف شده است شامل:

۱.فاکتور سرمایه انسانی اولیه (Core Human Capital Factors) که شامل سن (حداکثر مجرد ۱۰۵ و غیر مجرد ۱۰۰)، سطح تحصیلات (حداکثر مجرد ۱۵۰ و غیرمجرد ۱۴۰) ، سطح زبان (حداکثر ۱۳۶+۲۴ برای مجرد و ۱۲۸+۲۲ برای غیر مجرد) و میزان سابقه کار کانادایی (حداکثر برای مجرد ۸۰ و برای غیر مجرد ۷۰) است. که در آن افراد مجرد می توانند حد اکثر ۵۰۰ امتیاز و افراد غیر مجرد ۴۶۰ امتیاز و ۴۰ امتیاز نیز همسر متقاضی می تواند داشته باشد.

۲.فاکتور قابل انتقال بودن مهارت (Skill Transferability Factors) که متقاضی می تواند در آن حداکثر ۱۰۰ امتیاز کسب کند و شامل ترکیبی از فاکتورهایی است که در بالا به آن اشاره شد:
lightbulb.pngمتناسب با ترکیب سطح زبان و سطح تحصیلات متقاضی میتواند تا ۵۰ امتیاز دریافت کند.
lightbulb.pngمتناسب با ترکیب سطح زبان و سابقه کار غیر کانادایی متقاضی میتواند ۵۰ امتیاز دریافت کند.
lightbulb.pngمتناسب با ترکیب سابقه کار کانادایی و سابقه کار غیر کانادایی متقاضی میتواند تا ۵۰ امتیاز دریافت کند.
lightbulb.pngمتناسب با ترکیب داشتن گواهی صلاحیت شغلی استان با سطح زبان  متقاضی میتواند تا ۵۰ امتیاز دریافت کند.

۳.فاکتور دارا بودن گواهی PNP از یکی از استانها و یا داشتن پیشنهاد شغل از یک کارفرمای معتبر در کانادا که هر یک از این شرایط می تواند به متقاضی ۶۰۰ امتیاز بدهد.

 

vmPYNn-1551695000.jpg

 

نمره قبولی در برنامه  Express Entry


از آنجا که Express Entry یک برنامه رقابتی است، در هر دوره امتیاز افرادی که قبول شده اند متفاوت است.
در تحلیل ها واضح است در چندین دوره گذشته امتیاز قبولی Express Entry زیر ۵۰۰ بوده است. پس اگربتوانید فقط یک پیشنهاد شغلی معتبر که در بالا به آن اشاره شده دریافت کنید با دریافت ۶۰۰ امتیاز میتوانید به احتمال قریب به یقین در این سیستم پذیرفته شوید.

 

تغییرات سیستم Express Entry کانادا در سال ۲۰۱۸


در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۷ اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تغییراتی را در سیستم Express Entry قرارداد که این تغییرات خود از تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۷ اجرایی شده و در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه دارند.
این تغییرات شامل موارد زیر می شوند:
•    بر طبق این تغییرات به افرادی که دارای دانش زبان فرانسه بالایی باشند امتیاز خاصی تعلق می گیرد.
•    وجود اقوام درجه یک در کانادا امتیاز محسوب خواهد شد.
•    ثبت نام در بانک مشاغل نیز اختیاری خواهد شد.
•    تغییر دیگری که در قوانین مهاجرت به کانادا برای سال ۲۰۱۸ وجود دارد این است که از این به بعد سابقه تحصیل در کانادا موجب دریافت امتیاز در سیستم Express Entry می شود.
•    تغییر بعدی مربوط به فاصله دریافت دعوتنامه و ثبت درخواست مهاجرت به کانادا است که به ۹۰ روز رسیده است.

 

نکته پایانی


هدف دولت کانادا جذب نیروی بیشتر در سال ۲۰۱۹ است و اعلام کرده که تصمیم به جذب ۸۱,۴۰۰ نفر در سال ۲۰۱۹ دارد در حالی که در سال گذشته دولت کانادا جذب ۷۴,۹۰۰ نفر را در کارنامه خود دارد.
حداقل رتبه کسب شده در این دوره از پذیرش با ۱۰ پله صعود به ۴۴۹ رسیده است، که این به دلیل فاصله زمانی بین دو پذیرش است، چرا که افراد فرصت دارند تا توانایی های خود را افزایش دهند. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند با یک برنامه ی دقیق و منظم و مشورت با افراد متخصص می توانند شانس خود را نسبت به گذشته افزایش دهند.

شاید اکنون از خود بپرسید گام اول برای شروع یک پروسه مهاجرتی چیست. پاسخ ما به شما این است که سعی کنید در ابتدای امر، نمره و مدرک زبانی مورد نظر برای این کار را بگیرید. شرکت در آزمون‌هایی همچون IELTS و یا CELPIP و دریافت حدنصاب نمره در این آزمون ها جزو پیش شرط برای ورود به پروسه مهاجرت به کانادا می‌باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره‌های آماده‌سازی آزمون‌های IELTS و یا CELPIP با مشاورین مجرب ما درآکادمی دیاکو تماس بگیرید.

 

ypx04c-1548770369.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!