نمره IELTS چطور محاسبه می شود؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نمره آزمون IELTS چطور محاسبه می‌شود. به هرحال امکان شرکت در آزمون IELTS برای هر زبان آموزی وجود دارد و آگاهی از اینکه نمرات این آزمون چگونه محاسبه می‌شود سوالی است که ذهن هر داوطلب را مشغول می‌کند. در اینجا نحوه محاسبه نمره آزمون IELTS را برایتان می‌گوییم.
نمره IELTS چطور محاسبه می شود؟

آزمون آیلتس یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که سالانه صدها هزار نفر داوطلب را در سراسر جهان به خود جذب می کند. این طور به نظر می آید که قبولی در این آزمون بین المللی هرساله سخت تر می شود و دلیل آن هم تعداد زیاد متقاضیانی است که به علت مهاجرت و تحصیل و کار در خارج از کشور در این آزمون شرکت می کنند. این آزمون از ۴ مهارت که شامل Listening؛ Writing؛Reading و Writing تشکیل شده است و نمره هر مهارت از بین صفر تا ۹ ارزیابی شده و نمره ی نهایی متقاضی ( Overall Score) بر اساس میانگین ۴ مهارت موجود تعیین می شود. فردی که بتواند در هر کدام از این ۴ مهارت نمره ای بین ۶ تا ۷ بدست بیاورد در وضعیت قابل قبولی از نظر زبان انگلیسی ارزیابی می شود ومعمولا افرادی که نمره ی کمتر از ۵.۵ کسب می کنند از سطح زبان انگلیسی مطلوب برخوردار نمی باشند. از آنجاییکه در آکادمی زبان دیاکو در هر روز ده‌ها داوطلب مشتاق از ما در خصوص نحوه محاسبه آزمون IELTS می‌پرسند بر آن شدیم تا در این مقاله جزییات آن را به اطلاع شما برسانیم. ما در این مقاله می خواهیم نحوه ی محاسبه ی نمره این آزمون را در هر مهارت جداگانه و در کل آزمون برایتان تشریح کنیم. 

ZdS2SU-1552213728.jpg

 

دقت کنید که که اگر شما قصد مهاجرت به کشور دیگر به ویژه کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا است باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنید و اگر قصد ادامه تحصیل در کشور دیگر را دارید، باید در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنید. تفاوت این دو نوع آزمون در قسمت Reading و Writing می باشد. قسمت Listening و Speaking هر دو آزمون آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک کاملا یکسان می باشد. مقیاس های مربوط به نتایج آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال شبیه هم بوده و از نمره صفر تا ۹ استفاده می شود. فرد متقاضی در برگه کارنامه خود می تواند نمره میانگین و نمره مربوط به هرکدام از مهارت ها را به صورت جداگانه مشاهده کند.
به هرکدام از مهارت‌های آزمون آیلتس، Listening, Reading, Writing, Speaking  به صورت جداگانه نمره داده می‌شود و سپس این نمرات با یکدیگر جمع شده و میانگین آن‌ها محاسبه می شود و معدل نمرات به دست می آید و اگر آن عدد رندی نباشد آن را رند می کنند به صورتی که اگر نمره متقاضی به نمره بالا نزدیکتر باشد نمره افزایش می یابد مثلا اگر نمره فرد ۶.۷۵ باشد می شود ۷ و اگر به عدد پایین نزدیک تر باشد نمره به سمت پایین رند می شود مثلا اگر نمره فرد ۶.۶۵ باشد می شود ۶.۵. برای شفافیت بیشتر در جدول زیر مثالی آورده شده است: 
 

UHF3d2-1552213161.jpgUHF3d2-1552213161.jpg

در جداول زیر نحوه محاسبه نمره تقریبی آزمون آیلتس برای هر ۴ مهارت به صورت جداگانه آورده شده است:

 

جدول مربوط به نمره دهی بخش Listening:

بخش Listening شامل ۴۰ سوال است. با مشاهده ی جدول زیر می توانید نمره تقریبی آیلتس خود را در این بخش محاسبه کنید:
 

XD-TiC-1552214648.jpg

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید واقعا هر سوال و نمره گرفتن از آن به شدت در نمره نهایی یا Band score در آن مهارت تاثیرگزار است. مثلا با دادن پاسخ صحیح به ۲۹ سوال از ۴۰ سوال نمره شما در بخش Listening 5/6 می‌شود در صورتیکه اگر ۳۰ پاسخ مثبت دهید نمره شما ۷ می‌شود. یعنی ۱ جواب صحیح بیشتر می‌تواند نمره شما را تا نیم نمره افزایش دهد. پس واقعا در جلسه آزمون می‌بایست نهایت دقت خود را به خرج دهید تا به هر سوال تا آنجا که امکان دارد پاسخ صحیح دهید.


جدول مربوط به نمره دهی بخش Reading آزمون آکادمیک:


بخش Reading آزمون آکادمیک آیلتس ۴۰ سوال دارد، با مشاهده جدول زیر می توانید نمره تقریبی آیلتس خود را در این بخش محاسبه کنید:


8j7Oz3-1552215050.jpg

 

جدول مربوط به نمره دهی بخش Reading آزمون جنرال:


بخش Reading آزمون جنرال آیلتس ۴۰ سوال دارد، با مشاهده جدول زیر می توانید نمره تقریبی آیلتس خود را در این بخش محاسبه کنید:
 

6_lPmC-1552215006.jpg


نحوه نمره دهی بخش Writing:


بخش Writing آزمون شامل دو Task 1 و Task 2 می باشد.این دو Task به شکل جداگانه ای تصحیح می شوند بنابراین معیارهای نمره دهی آن ها با هم شباهتی ندارد.دقت کنید که Writing task 2 نمره بیشتری نسبت به writing task 1 دارد. نمره writing task 2 دوبرابر نمره writing task 1 است. به عبارت دیگر، writing task 2  2/3 نمره را تشکیل می دهد و writing task1 1/3نمره را در بر خواهد داشت. همانطور که میدانید آزمون IELTS دارای دو بخش مجزا در Writing میباشد. درآزمون آکادمیک task 1 توضیح و تفسیر گراف و Task 2 نگارش متن یا essay است. در آزمون جنرال در بخش اول از شما خواسته میشود یک نامه و در بخش دوم هم یک متن یا essay بنویسید.دو task  موجود در Writing نیز بر اساس معیارهای زیر نمره دهی می شوند؛ توجه شود که این معیارها به یک اندازه نمره دارند و میانگین آن‌ها، نمره نهایی این بخش را تشکیل می‌دهد:
۱.(Task Achievement (Task 1
2Task Response (task ۲) .
۳. Coherence and Cohesion(همبستگی و ارتباط میان جملات و پاراگراف های متن)
۴. Lexical Resource(دانش واژگانی یا دایره لغات)
۵. Grammatical Range and Accuracy. (قدرت و دقت گرامری(
توجه کنید در صورتی که اشتباهات گرامری و واژگان و املایی باعث وقفه در خواندن شوند نمره این بخش ۵ خواهد بود.

c3nrsz-1552215692.jpg

 

نحوه نمره دهی بخش Speaking:


معیارهای این بخش به یک اندازه نمره دارند و میانگین آن‌ها نمره نهایی بخش Speaking را تشکیل می‌دهد. این معیارها عبارتند از:
۱. Fluency and coherence(روانی و وابستگی در صحبت کردن)
۲. Lexical Resource Criterion(وسعت دایره لغات)
۳. Grammatical range and accuracy(گرامر)
۴. Pronunciation(تلفظ)


در جدول زیر توضیحات سطح بندی نمره ی آیلتس ((Overall Score از صفر تا ۹ آمده است:
 

BVcd5F-1552215146.jpg


توجه داشته باشید که هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجویان، معیارهایی را برای زبان انگلیسی تعیین می کند که رنج ثابتی ندارد و فقط مربوط به آن دانشگاه می باشد. مثلا کشورهای اسکاندیناوی برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی، رنج ۵.۵، کارشناسی ارشد ۶ و دکترا بین ۶ تا ۶.۵ را مطرح می کنند. در حالی که برای تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی نمره ای بین ۶.۵ تا ۷ معمولا نیاز است. اگر متقاضی نتواند نمره مورد نظر را کسب کند، احتمال دارد پذیرش مشروط به وی داده شود که conditional admission نامیده می شود و وقتی پذیرش مشروط گرفت، احتمال صدور ویزای دانشجویی برای او کاهش پیدا می کند. اما اگر ویزا صادر شد، پس از ورود به دانشگاه باید در کلاس های زبان انگلسی و هم چنین آزمون تعیین سطح نهایی شرکت کرده تا اجازه ورود به مقطع تحصیلی را پیدا کند. برای گرفتن مشاوره در خصوص شرکت در آزمون IELTS و ثبت نام در دوره های آیلتس آکادمی دیاکو همین حالا با ما تماس بگیرید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!

دیاکو را دنبال کنید!

مطالب آموزشی دیاکو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
همچنین جهت عضویت در خبرنامه دیاکو و دریافت مطالب روزانه در ایمیلتان، در خبرنامه دیاکو ثبت نام نمایید.