بهترین مشاغل کانادا در آینده ؛ ۳۹ فرصت شغلی (بخش اول)

شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که بهترین شغل در کشور کانادا در آینده چه شغلی است؟ و یا اینکه چگونه اقتصاد، بازار و ماهیت کار تغییر می کند و در طول زمان تکامل می یابد؟ سوالی که پیش می آید این است که چگونه می توانیم برای استفاده از فرصت های آینده آماده شویم؟
بهترین مشاغل کانادا در آینده ؛ ۳۹ فرصت شغلی (بخش اول)

واقعیت این است که پاسخ های ساده ای برای این سوالات وجود ندارد. با توجه به سرعت سریع تغییرات علمی و تکنولوژیکی، می توان گفت که بسیاری از مشاغل آینده هنوز تصور نشده اند. در واقع، با یک برآورد می توان گفت ۶۵ درصد از کودکانی که امروز مدرسه را شروع می کنند، در شغل هایی که هنوز وجود ندارد، شاغل خواهند شد. با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که بسیاری از مشاغل کنونی در آینده تغییر خواهند کرد. کانادا، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، با تغییرات تکنولوژیکی، جمعیت شناختی، زیست محیطی و اجتماعی روبرو خواهد بود که بر روی نحوه کار و تعامل در سال های پیش رو تاثیر می گذارد. با این وجود، هیچ کس نمی داند که نقش این متغیرها چگونه خواهد کرد.


بهترین مشاغل به علت پیشرفت های تکنولوژیکی، ماشین های هوشمند و رشد روبات ها


با پیشرفت هوش مصنوعی، واقعیت افزوده، چاپ سه بعدی و فناوری های کامپیوتری، ممکن است خیلی طول نکشد که موضوعات علمی تخیلی به واقعیت زندگی در کانادا تبدیل شود. طبق گزارشی حدود ۴۲ درصد از مشاغل کانادایی در طی دو دهه آینده در معرض ریسک خواهند بود. با این حال، حتی زمانی که اتوماسیون به طور گسترده ای گسترش پیدا کند و ماشین ها بیش از گذشته برای انسان ها کارهایی انجام دهند، اما هم چنان نیاز به افراد برای توسعه، برنامه ریزی و نگهداری تکنولوژی ها برای پیشرفت و مواجهه با شرایط غیرمنتظره وجود دارد. با این تفاسیر ممکن است بخواهید این شغل ها را برای آینده خود در نظر بگیرید.


۱.  مهندس هوا فضا

در حال حاضر کانادا با کمبود مهندسان هوافضا مواجه است و نیاز به متخصصانی دارد که می توانند وسایل نقلیه هوایی را طراحی کرده و بسازند.

EDNAiL-1565530822.jpg

این مهندسان می توانند علاوه بر هواپیماها،در حوزه  فضاپیماها و ماهواره ها نیز به توسعه وسایل نقلیه بدون سرنشین به منظور دفاع، استفاده در کشاورزی، نقشه برداری زمین و یا اهداف دیگر فعالیت داشته باشند.
حقوق مدون فعلی: ۸۹.۹۱۸ دلار


۲.    تحلیلگر سیستم های کامپیوتری

کسانی که می توانند شکاف بین فرصت های تکنولوژیکی و نیازهای تجاری را برآورده کنند نقش بزرگی در آینده کانادا خواهند داشت. تحلیلگران سیستم های کامپیوتری، سیستم های فناوری شرکت را ارزیابی می کنند و راه هایی را برای بهبود و یا بهینه سازی آنها ارائه می دهند. نکته قابل توجه  این شغل این است که روز به روز مهم تر خواهد شد، زیرا فناوری کامپیوتری همواره پیچیده تر و هوش مصنوعی گسترده تر می شود.
حقوق مدون فعلی: ۷۹،۹۹۷ دلار


۳.    مهندس مکانیک

همان طور که می دانید بدون مهندسین مکانیک، تجهیزات اتوماسیون، ساخت روبات، چاپگرهای 3D و یا چندین دستگاه دیگر که زندگی ما را ساده تر یا کارآمد تر می کنند، نخواهیم داشت. بنابراین کار آنها این است که مرزهای فن آوری های در حال ظهور را گسترش دهند.
حقوق مدون فعلی: ۸۱،۴۹۴ دلار

zEf9y5-1565530985.jpg


۴.  توسعه دهنده نرم افزار

با توجه به این که کانادایی ها در زندگی روزانه خود به طور فزاینده ای به ابزارهای دیجیتالی مانند تلفن های هوشمند، تبلت ها، دستگاه های پوشیدنی (wearable devices) و حتی روبات ها وابسته هستند، برنامه نویسان باید برنامه های کاربردی را طراحی و برنامه ریزی کنند تا این روند ادامه داشته باشد.
متوسط دستمزد: ۷۵،۰۰۵ دلار

SV6RsD-1565531015.jpg


 

۵.  تحلیلگر امنیتی اطلاعات


همان طور که می دانید نگه داشتن اطلاعات شخصی و حساس از هکرها به عنوان یکی از ضروری ترین مشاغل آینده خواهد بود. اخیرا" کانادا رتبه نهم را در ۱۹۵ کشور برای تعهد خود به امنیت سایبری کسب کرده است، با این حال همواره با چالش های جدیدی رو به رو است. تحلیلگران امنیتی اطلاعاتی می توانند ریسک ها را ارزیابی کرده و آسیب پذیری ها را شناسایی کنند . هم چنین می توانند سیاست هایی را برای حفظ اطلاعات محرمانه ایجاد کنند.
حقوق متوسط فعلی: ۶۸،۴۱۱ دلار


 

۶.  توسعه دهنده واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی


محیط های سه بعدی در سالهای آینده به طور فزاینده ای محبوب خواهد شد. این که شما روی واقعیت مجازی تمرکز می کنید (جایی که شما یک جهان جایگزین ایجاد می کنید که به نظر واقعی می رسد) یا واقعیت افزوده (جایی که عناصر مجازی را در محیط های زندگی واقعی قرار می دهید)، در هر صورت کار شما می تواند در صنایع مختلفی از جمله صنعت بازی و مراقبت های بهداشتی تا خرده فروشی و املاک و مستغلات استفاده  شود. این کار به شما کمک می کند تا مهارت خوبی در برنامه نویسی کامپیوتر، انیمیشن، و یا طراحی بازی های ویدئویی کسب کنید.


 

۷.  رابط ربات ها (Robot mediator)


با توجه به اینکه ربات های انسان نما بیشتر در محل های کاری رایج هستند، انسان های واقعی نیاز کمتری برای سازگاری با واقعیت های کاری در کنار سایبورگ ها دارند. مشاوران و متخصصین با تجربه بهداشت و روان در روانشناسی صنعتی و سازمانی فرصت های جدیدی خواهند داشت تا کمک کنند کارکنان و ربات ها در کنار یکدیگر کار کنند.
 

16PS7v-1565531056.jpg


۸.  کنترل کننده ترافیک پهباد

همان طور که شاهد هستید این روزها بازار هواپیماهای بدون سرنشین( معروف به پهباد) اوج گرفته است. طبق گزارشی، تخمین زده می شود که فروش هواپیماهای بدون سرنشین تا سال ۲۰۲۱ تقریبا ۶۸ میلیون واحد خواهد بود. در آینده، تمام هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان، مانند هواپیماها باید تحت نظارت بوده و با هم هماهنگ شوند.


۹.  متخصص ادغام فناوری انسانی

با توجه به مجموعه ای از دستگاه های دیجیتال و فن آوری های موجود امروز ، آیا می توانید تصور کنید که تحولات جدید در دهه های آینده چگونه شکل می گیرد؟ احتمالا" ما به متخصصان یکپارچه سازی فن آوری نیاز خواهیم داشت تا همه فن آوری های موجود ارزیابی شود و سیستم عامل ها، ایمپلنت ها و یا دستگاه هایی که به بهترین وجه نیازهای فردی را در محل کار و یا خانه برآورده می کنند، پیشنهاد دهند. این متخصصان همچنین می توانند بر روی آموزش مشتریان در استفاده بهینه از هر دستگاه تمرکز کنند.


۱۰.  تکنسین سیستم های ساختمانی

جالب است بدانید دولت کانادا برای افزایش استفاده از فناوری هوشمند سازی در خانه ها و ادارات تلاش می کند، و این امکان را می دهد تا سیستم های اصلی ساختمان (مانند گرمایش، روشنایی و تهویه مطبوع) تحت نظارت و کنترل یک شبکه خودکار قرار بگیرد. تکنسین های HVAC(Heating, Ventilation, Air Conditioning) امروز در آینده مورد نیاز خواهند بود، اما تمرکز آنها احتمالا به سوی نصب و نگهداری سیستم های هوشمند تغییر خواهد کرد.
 

q0Wnju-1565531158.jpg


۱۱.  تکنسین چاپ سه بعدی

احتمالا آن روزی که چاپگرهای 3D در خانه ها و ادارات مانند یخچال و فریزر و دستگاه های کپی استفاده شود خیلی دور نیست. آنها در حال حاضر برای تولید اقلامی مانند غذا، جواهرات، پروتز، ابزار موسیقی، و قطعات خودرو استفاده می شوند. با این حساب، کسی باید باشد تا این ماشین های پیچیده را حفظ و تعمیر کند، بنابراین تکنیسین های چاپ 3D ممکن است مشتریان خود را در این زمینه پیدا کنند.


۱۲.  مدیر حریم خصوصی

وقتی فناوری به بسیاری از جنبه های زندگی ما می رسد، حفظ حریم خصوصی شاهکار کوچکی در جهان نخواهد بود. مدیران حرفه ای حفظ حریم خصوصی می توانند به مردم کمک کنند تا بین حضور در فضای دیجیتال و حفظ اطلاعات شخصی به دور از چشم عموم، راهی را پیدا کنند. با این حساب تقاضای زیادی برای خدماتشان پیدا خواهند کرد.


۱۳.  اخلاق شناسان علمی فناوری

با جهش امروزی بشریت برای توسعه مرزهای علمی و فناوری هایی که پیش تر توسط پیشینیان ما تصور نمی شد، اخلاق شناسان علمی فناوری نقش کلیدی در ارزیابی عواقب بالقوه چنین تحولاتی ایفا خواهند کرد. آنها مسئول پاسخ به سوالات سخت خواهند بود. مثلا" سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که آیا صرفا" به این دلیل که توان انجام کاری را داریم، می بایست آن را انجام دهیم ؟ بی شک این متخصصان می توانند چالش های اخلاقی پیش رو در این حوزه را برطرف کنند.


۱۴.  طراح رابط احساسی (Emotional interface designer)

با توجه به اینکه جامعه تلاش می کند روبات ها را بیشتر شبیه انسان ها بسازد، نیاز به افراد بسیار متخصصی که بتوانند سیستم هایی را طراحی کنند که در آن ماشین ها بتوانند به احساسات انسانی پاسخ دهند، بیشتر می شود. بعضی از آینده پژوهان معتقدند ما زمانی در مسیر درستی قرار خواهیم گرفت که ماشین ها قادر به درک واکنش های احساسی و سازگاری با پاسخ ها باشند. اما برای ایجاد چنین سیستمی نیاز به انسان واقعی داریم!
 

jv7Pd6-1565531344.jpg


در این مقاله از مجله دیاکو به بخش اول از مقاله "بهترین مشاغل کانادا در آینده" پرداختیم. اگر موضوع این مقاله برایتان جذاب بوده است، پیشنهاد می کنیم مجله دیاکو را دنبال کنید تا در آینده بخش های دیگری از این موضوع جالب را برای شما ارائه دهیم.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!

دیاکو را دنبال کنید!

مطالب آموزشی دیاکو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
همچنین جهت عضویت در خبرنامه دیاکو و دریافت مطالب روزانه در ایمیلتان، در خبرنامه دیاکو ثبت نام نمایید.