دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و آموزش عالی : ۲. دانشگاه‌های الجزایر

دانشگاه‌های الجزایر به صورت موسساتی سازمان یافتهاند و هرکدام ادارات مختلفی را راهبری می‌کنند. در این کشور موسسات آموزش عالی ملی، اگرچه از دانشگاه‌ها کوچکتراند، اما در رشته های مختلفی مدرک می‌دهند، مثل مدارس مهندسی پلی تکنیک، دامپزشکی، معماری و شهرسازی، کشاورزی، اطلاعات، ارتباطات از راه دور و علوم اقیانوس. در کالج‌های معلمان هم افراد برای مدارس متوسطه عمومی و فنی تربیت می‌شوند.
دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و آموزش عالی :  ۲. دانشگاه‌های الجزایر


سیستم دانشگاهی الجزایر


نخستین دانشگاه الجزایر پیش از استقلال این کشور، در سال ۱۸۷۹ بر اساس مدل فرانسویان تأسیس شد. اما این سیستم خیلی زود با تکثیر پیشنهادات دانشگاهی و از دست دادن کامل اعتباراتش توسط دانشجویان خود، مجبور شد برنامه هایش را تغییر دهد. تا سال ۱۹۵۹ فقط ۶۰۰ دانشجوی الجزایری (۱۳ درصد کل دانشجویان دانشگاه) در این دانشگاه حضور داشتند، ولی هجوم گسترده دانشجویان به دنبال استقلال کشور، منجر به تأسیس گسترده دانشگاه‌ها، مراکز دانشگاهی و کالج‌ها شد. در سال ۱۹۶۶، تعداد دانشجویان دانشگاه‌های الجزایر ۱۶۰۰۰۰ و تعداد کادر علمی دانشگاه‌ها ۷۹۴۷ تن بود. دانشگاه‌های زیادی تشکیل شدند و سیستم دانشگاهی این کشور در سال ۱۹۷۱ اصلاح و تغییرات اساسی بنیادین در سال ۱۹۸۸ انجام شد (در حال حاضر، دانشگاه‌های الجزایر بسیار شبیه مدل فرانسه هستند).

 

a3ZYGu-1609329522.jpg

 

آموزش‌های تکمیلی


 بعضی از آموزش‌های تکمیلی در مراکز فرهنگی خارجی، یعنی بخش آموزش زبان‌های خارجی دانشگاه‌های الجزایر انجام می‌شود، مثل زبان انگلیسی (Centre Culturel Britannique et Center Culturel Américan) و فرانسوی (Center Cultl Français). با وجود تحصیل یک سوم دانشجویان تحصیلات تکمیلی الجزایر در خارج از کشور (۱۹۹۲)، دوزبانگی همچنان در این کشور یک سرمایه مهم محسوب می‌شود. كتابخانه‌هاي عمومي و دانشگاهي و نيز كتابفروشي‌ها در تمام دانشگاه‌ها و نیز در سطح شهرها خدماترسانی می‌کنند. دیگر فعالیتهای شاخص در این مراکز شامل نقاشی، عکاسی، موسیقی، تئاتر و... است.

 

کتابخانهها


 کتابخانه‌های اصلی الجزایر از جمله کتابخانه دانشگاه الجزایر مجموعا شامل ۸۰۰۰۰۰ جلد کتاب هستند. کتابخانه ملی این کشور شامل ۹۵۰۰۰۰ جلد کتاب، با مجموعه‌های ویژهای از جمله آفریقا و مغرب، بایگانی ملی الجزایر و بخش توزیع اطلاعات علمی و فنی در مرکز فرهنگی فرانسه در الجزایر است. یک کتابخانه شهرداری حاوی ۲۵۰۰۰ جلد کتاب هم در کنستانتین واقع شده است. تنها یک مرکز دانشگاهی واقع در موستاگانم ۷۵۰۰۰ جلد کتاب را در خود جای داده و تعدادی از کالج‌ها هم شامل مجموعه‌ کتابخانه‌های متوسط و موزه ها و گالری‌های هنری هستند.
ارزیابی منابع کتابخانه‌ها دشوار است ، چون گفته می‌شود محدودیتهای بودجه بسیاری را مجبور به محدود کردن اشتراکات دوره‌ای کرده است. هر نیمسال، کتابخانه ملی مجموعه‌ای را با نام کتابشناسی ملی صادر می کند. کتابخانه ملی هشت ساعت در روز باز است. سه موسسه علوم کتابخانه‌ای و یک سازمان مرکز وجود دارد که آموزش‌های ویژهای را در زمینه اطلاعات علمی و فنی ارائه می‌دهند.
در جامعه الجزایر، که جهشهای بزرگی را متحمل می شود ، دانشگاه الجزایر ستون فقرات توسعه کشور است. این دانشگاه با آموزش و پرورش کارمندان، معلمان، پزشکان و محققان و برآورده ساختن نیازهای همه بخش‌های جامعه، ضمن پوشش دادن توسعه ارزش‌ها، یک سرمایه اصلی است که تمام تجربیات، تخصصات و تحقیقات را دربر‌می‌گیرد. 

 

T9gV0e-1609329546.jpg

 

سطوح تحصیلات عالی


تحصیلات عالی در دو سطح وجود دارد: سطح پنج (با احتساب چهار سطح مدرسه‌ای)، پنج ترم طول می‌کشد و سطح شش، هشت تا ۱۲ ترم. به طور کلی، سطح پنج منجر به اخذ مدرک تکنولوژیست می‌شود، در حالی که سطح شش منجر به مجوز درجه یک، دیپلم آموزش عالی (diplé d'études superiéures) یا سایر مدارک حرفه‌ای پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مهندسی می‌شود.

 

hph8bV-1609329576.jpg

 

برنامه‌های دوره کارشناسی


 پذیرش در دوره‌های کارشناسی نیاز به لیسانس یا معادل آن دارد، درحالیکه بعضی از رشته‌های معروف، مثل پزشکی، نیازهای اضافی دارند. دانشجویان خارجی اگر شرایط پذیرش را داشته باشند و والدین آنها در الجزایر زندگی کنند، یا بورسیه الجزایر دریافت کنند، پذیرفته می‌شوند. امور مربوط به بورس تحصیلی و خوابگاه و غذای دانشجویی توسط Centers des Oeuvres Scholaires et Universitaires انجام می‌شود. سال تحصیلی دانشگاه‌های الجزایر از سپتامبر تا ژوئیه طول می‌کشد و شامل دو ترم است.

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!