۷ نکته برای یادگیری سریع زبان

بر خلاف تصور عمومی، هیچ ژنی وجود ندارد که باعث شود برخی از افراد زبان‌های خارجی را بهتر یا سریعتر از دیگران یاد بگیرند: زبان‌آموزی یک موضوع مطالعاتی جذاب است. اگر با مشکل "کُند" یادگیری زبان دست به گریبان‌اید، در اینجا ۷ نکته و ترفند برای پیشرفت سریع شما آورده شده است:
۷ نکته برای یادگیری سریع زبان


۱. کلمات درست را بیاموزید


در زبان انگلیسی، حدود ۳۰۰ کلمه وجود دارد که بیش از ۵۰٪ کل نوشتارها را تشکیل می‌دهد. بنابراین، اولین ترفند، یادگیری ِمتداول‌ترین کلمات زبانی است که سعی در تسلط آن دارید. این کلمات را می‌توانید بصورت آنلاین پیدا کنید و یا برای آنها فلش کارت درست کنید و یا در بسیاری از سایتها از فلش کارت‌های آماده شده قبلی استفاده کنید. در اصل، مطالعه شما درباره این کلمات باید در "فواصل زمانی" به صورت خودکار انجام شود تا آنها را فراموش نکنید.

 

po3T7x-1615061461.jpg

 

۲. Cognates/ کلمات هم‌ریشه را یاد بگیرید


اینها کلماتی به زبان دیگر‌اند که بسیار شبیه کلمات زبان مادری شما هستند. مثل، اتومبیل در زبان اسپانیایی: automóvil. بسیاری از کلمات انگلیسی که به tion- ختم می‌شوند در دیگر زبان‌های رومانیایی مشابه هم وجود دارند. بنابراین، کلماتی مثل:nation، education, communication, solution و صدها واژه دیگر فقط با تغییر tion- و جایگزینی آن با ción- در اسپانیایی، zione- در ایتالیایی یا ção- در پرتغالی یکسان هستند. بسیاری دیگر از کلمات بسیار شبیه به هم هستند چون ریشههای لاتین یا یونانی در آنها یکسان است. بنابراین، به راحتی می‌توانید معنی کلمه "exemple" را در فرانسه، "capitano" در ایتالیایی یا  " astronomia" در اسپانیایی را درک کنید. اگر می‌خواهید این کلمات هم‌ریشه را یاد بگیرید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که زبان موردنظر خود را گوگل و سپس کلمه "cognates" را وارد کنید که در پاسخ، یک لیست طولانی خواهید گرفت.

 

۳. هر روز از این زبان استفاده کنید


برای اینکه بتوانید هر روز با زبان مورد‌نظر خود تعامل داشته باشید لازم نیست به کشوری سفر کنید که با آن زبان صحبت می‌کند. با استفاده از TuneIn.com تقریباً می‌توانید به برنامه‌های مختلف ِرادیویی به زبان دلخواه‌تان گوش کنید. یا می‌توانید به نسخه دیگری از آمازون یا EBay بروید و مجموعه‌های تلویزیونی را به زبان مورد‌نظرتان خریداری کنید. و یا اگر می‌خواهید مهارت خواندن خود را به زبان دیگری ارتقا دهید، می‌توانید وبلاگ‌های معروف را به زبان‌های دیگر پیدا کنید.

 

۴. با فردبومی ِهمان زبان صحبت کنید


وقتی بعضی از واژگان اساسی یک زبان را یاد گرفتید، یک تبادل اسکایپ را با فرد بومی کشوری تنظیم کنید که به همان زبان صحبت می‌کند و معمولاً کسی است که سعی در یادگیری انگلیسی دارد. در غیر این صورت می‌توانید از Italki.com استفاده کنید و بازای ساعتی ۵ دلار، از یک فرد بومی کمک‌ بگیرید. این نکته هم عالی است: اگر موسیقی را دوست دارید، تا آنجا که ممکن است به آهنگ‌های آن زبان گوش بدهید. 

 

ErBXnU-1615061494.jpg

 

۵. از منابع رایگان استفاده کنید


سایت و برنامه‌های رایگان زیادی وجود دارد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید یک زبان اروپایی یاد بگیرید، DuoLingo را امتحان کنید. از دیگر منابع رایگان می توان به زبانهای BBC ، Omniglot ، Foreign Service Institute یا Khan Academy اشاره کرد. سوای اینها می‌توانید منابع دیگری را هم در گوگل، تحت عنوان " "free foreign language learning tools and apps جستجو کنید.

 

۶. روزانه خود را ملزم به یک ساعت صحبت‌کردن و گوش دادن کنید


اگر واقعاً می‌خواهید یک زبان را یاد بگیرید، باید هر روز به آن زبان صحبت کنید و گوش دهید. بزرگترین مسئله بزرگسالان در یادگیری سریع زبان اغلب مدیریت زمان است، خواه دانشجوی دانشگاه باشند یا شاغل؛ پس تلاش کنید که برای زمان خود، درست برنامه‎ریزی کنید. 

 

LRO-mf-1615061533.jpg

 

۷. در مورد میزان تسلط مورد نظر خود تصمیم بگیرید


اگر می‌خواهید به عنوان یک جهانگرد دور دنیا را بگردید، پس به مهارت اولیه مکالمه نیاز دارید و البته علیرغم اشتباهات زیاد کلامی، می‌توانید باز هم منظور خودتان را برسانید. اگر می‌خواهید در یک کشور خارجی تجارت کنید، بدیهی است که به سطح بالاتری از مهارت نیاز دارید و باید زمان بیشتری را سپری کنید. اما اگر مرتب با یک فرد بومی صحبت کنید، می‌توانید به سرعت پیشرفت کنید. پس از تسلط بر صحبت کردن، دایره واژگان شما گسترده می‌شود و "قوانین" دستوری را هم از این طریق یاد خواهید گرفت. این قانون کلی را به خاطر بسپارید: ابتدا صحبت کنید، بعد به سراغ خواندن و نوشتن بروید. اگر این توالی را دنبال کنید کارتان خیلی راحت‌تر می‌شود.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!