۵ قانون طلایی Speaking که هر زبان آموزی باید بداند!

بسیار دیده شده است که زبان آموزان با وجود شرکت در کلاس های متعدد زبان انگلیسی و صرف زمان و هزینه نسبتا زیاد برای یادگیری، هنوز هم از ضعف مهارت مکالمه زبان انگلیسی ( Speaking) خود شکایت می کنند و نمی توانند به هدف خود که یک مکالمه روان و سلیس است دست پیدا کنند. اما به راستی اشکال این موضوع در کجاست؟ ما در این مقاله شما را با 5 قانون طلایی برای بهبود مهارت Speaking که شاید کمتر کسی به آن ها توجه کرده باشد اما بسیار مهم و حیاتی تلقی می شود می پردازیم. با مجله دیاکو همراه باشید.
۵ قانون طلایی Speaking  که هر زبان آموزی باید بداند!

 

۱-  بیش از اندازه و ضرورت گرامر نخوانید!


این قانون برای افرادی که انگلیسی، زبان اول آن ها نیست ممکن است کمی عجیب به نظر برسد اما یکی از مهم ترین قوانین برای بهبود مهارت مکالمه زبان انگلیسی تلقی می شود. اگر شما قصد دارید در یک امتحان مخصوص، نمره مطلوبی دریافت کنید باید گرامر و قواعد را به خوبی مطالعه کنید اما اگر می خواهید بتوانید به صورت روان انگلیسی صحبت کنید، باید تلاش کنید زبان انگلیسی را یاد بگیرید بدون آنکه گرامر بخوانید.
مطالعه بیش از اندازه گرامر سرعت مکالمه را کم کرده و بیش تر شما را گیج می کند. زیرا هنگامی که شما می خواهید جمله ای بگویید، به جای اینکه مانند یک بومی زبان، فالبداهه صحبت کنید ابتدا به قوانین و ساختار گرامری صحیح آن فکر می کنید. به خاطر داشته باشید درصد بسیار کمی از انگلیسی زبانان، بیشتر از ۲۰ درصد قوانین گرامری را می دانند! شاید برایتان جالب باشد که بدانید کسانی که زبان انگلیسی زبان اولشان نیست، بیشتر از یک بومی زبان قواعد و ساختار گرامری می دانند. بومی زبان ها بسیاری از ساختارهای گرامری صحیح را نمی داننداما با این وجود می توانند به راحتی انگلیسی گوش کنند، بخوانند، صحبت کنند و ارتباط برقرار کنند. برای شما مهم است که قواعد مربوط به افعال causative را بدانید یا اینکه بتوانید به خوبی و کاملا روان انگلیسی صحبت کنید؟ تصمیم با شماست.

 

tKYz3d-1578129055.jpg


 

۲ـ  اصطلاحات را مطالعه کنید و آنها را یاد بگیرید!


شما زبان آموزان در فرآیند یادگیری خود، لغات بسیار مختلفی یاد می گیرید و تلاش می کنید آنها را کنار هم بگذارید تا بتوانید جمله مناسب و صحیح بسازید. اما نکته جالب و شاید عجیب اینجاست که گاها شما با دانستن لغات بسیار متعدد نمی توانید به راحتی جملات مناسب بسازید. علت این است که شما به اندازه کافی و لازم اصطلاحات ( phrases) را مطالعه نمی کنید. شما ممکن است ۱۰۰۰ لغت بدانید اما باز هم نتوانید حتی یک جمله صحیح بگویید. اما باید بدانید که اگر تنها یک اصطلاح بلد باشید می توانید ۱۰۰ جمله صحیح بسازید. حال  تصور کنید اگر ۱۰۰ اصطلاح بلد باشید چه مقدار جمله صحیح می توانید بسازید. در نهایت، اگر شما ۱۰۰۰ اصطلاح انگلیسی را بدانید به خوبی قادر خواهید بود مانند یک بومی زبان، انگلیسی صحبت کنید! توصیه ما به شما این است که زمان خود را صرف یادگیری لغات مختلف نکنید، این زمان را صرف مطالعه اصطلاحات کنید و بعد از مدتی متوجه تغییر در مهارت Speaking  و روان شدن مکالمه خود خواهید شد.

 

30rV2i-1578129077.jpg


اصلا ترجمه نکنید!

 

وقتی می خواهید یک جمله انگلیسی بسازید، هرگز کلمات را از زبان مادری خود ترجمه نکنید. دقت داشته باشید که ترتیب جملات در دو زبان کاملا متفاوت است. این عمل هم سرعت مکالمه شما را کاهش می دهد و هم احتمال خطا و اشتباه شما در ساختن جملات صحیح را بسیار بالا می برد. سعی کنید اصطلاحات و جملات بیشتری را یاد بگیرید بنابراین دیگر نیاز نخواهید داشت که به کلماتی که می خواهید می گویید فکر کنید و آن ها را به صورت خودکار به زبان خواهید آورد. مشکل دیگر ترجمه در اینجاست که شما سعی خواهید کرد قواعدی که یاد گرفته اید را در جملات مورد نظر خود بگنجانید. ترجمه کردن و فکر کردن به گرامر برای ساختن جملات انگلیسی کاملا اشتباه است و باید از آن خودداری کنید.

 

Yd7JyY-1578129097.jpg


۳ـ مکالمه زبان انگلیسی خود را با گوش دادن تمرین کنید!


همانطور که می دانید خواندن، گوش دادن و صحبت کردن از مهم ترین جنبه های یادگیری هر زبانی است. همین موضوع درباره زبان انگلیسی نیز صدق می کند. ما از کودکی با گوش دادن به محیط پیرامون خود، به راحتی صحبت کردن را یاد می گیریم و سپس یاد می گیریم چگونه بخوانیم و بنویسیم. بنابراین ترتیب یادگیری یک زبان به این صورت است: 


۱)    مهارت گوش دادن ( Listening)

۲) مهارت صحبت کردن (Speaking)

۳) مهارت خواندن (Reading)  و ۴) مهارت نوشتن (Writing) 

 

r-z7eU-1578129124.jpg

 

نکته اول:

اما آیا این عجیب نیست که در تمامی مدارس دنیا ابتدا مهارت خواندن، سپس نوشتن و گوش دادن و در آخر مهارت مکالمه به دانش آموزان آموزش داده می شود؟ علت اصلی این است که هنگامی که شما زبان دوم را یاد می گیرید  نیاز دارید در ابتدا بتوانید بخوانید و آن مطلب را به خوبی متوجه شوید. بنابراین با اینکه ترتیب یادگیری مهارت های زبان همانگونه است که در بالا بیان شد اما این ترتیب برای افرادی که می خواهند زبان دوم را یاد بگیرند به صورت خواندن (Reading)، مهارت گوش دادن (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن Writing)) تغییر پیدا خواهد کرد.

 

نکته دوم:

دلیل اصلی که بسیاری از افراد می توانند به راحتی و بدون هیچ مشکلی بخوانند و گوش کنند این است که آن ها این مهارت ها را دائما تمرین می کنند. شما نیز برای اینکه بتوانید روان صحبت کنید، باید مهارت مکالمه خود را تمرین کنید. لطفا در بخش Listening متوقف نشوید و هنگامی که مطلبی را مطالعه می کنید فقط آن را گوش ندهید. با صدای بلند و رسا مطالبی را که می شنوید، بیان کنید و آنچه را که می شنوید بارها و بارها تمرین کنید. آنقدر مهارت مکالمه را با صدای بلند و رسا تمرین کنید تا دهان و مغز شما بتواند این کار را بدون هیچ تلاشی و به صورت ناخودآگاه انجام دهد. در این صورت است که شما قادر خواهید بود کاملا رسا صحبت کنید.

 

uob_NQ-1578129155.jpg

 

۴ـ خود را در زبان انگلیسی غرق کنید!

صحبت کردن روان به زبان انگلیسی به اینکه شما چقدرباهوش و یا با استعداد هستید هیچ ربطی ندارد. در دنیا هر کسی به راحتی می تواند حداقل به یک زبان زنده صحبت کند چه باهوش باشد و یا نباشد. این امر به راحتی تنها با قرار گرفتن در محیط آن زبان در طول زمان محقق می شود. در کشور خود شما زبان خود را به صورت مداوم می شنوید و صحبت می کنید. اگر دقت کنید افرادی که در مدارس انگلیسی زبان درس خوانده اند به راحتی می توانند انگلیسی صحبت کنند زیرا آن ها به صورت مداوم در یک محیط انگلیسی زبان قرار گرفته اند. اصلا نیازی نیست شما جایی بروید که بتوانید انگلیسی صحبت کنید. شما فقط احتیاج دارید خودتان را در دنیای زبان انگلیسی غرق کنید. اینکار را می توانید با انتخاب کردن یک دوست که فقط با او انگلیسی صحبت کنید، یا همراه داشتن همیشگی یک Ipad و گوش دادن به پادکست های مختلف انگلیسی انجام دهید. با غرق کردن خود در زبان انگلیسی سرعت یادگیری شما افزایش چشم گیری خواهد یافت.

 

5oI6g7-1578129266.jpg

 

۵- منابع مناسب را مطالعه کنید!

حتما با ضرب المثل "کار نیکو کردن از پر کردن است"  آشنا هستید. اما این اصطلاح اصلا در مورد یادگیری زبان انگلیسی صدق نمی کند. با تمرین کردن مداوم شما مطالب را به خوبی در ذهنتان هک می کنید. اگر جمله نادرستی را تمرین کنید آن جمله نیز به نادرستی در ذهنتان قرار میگیرد. بنابراین این موضوع بسیار مهم است که در انتخاب منابع یادگیری خود بسیار با دقت و وسواس عمل کنید.

 

UJltp6-1578129290.jpg

 

موضوعی که زبان آموزان بسیاری اشتباها به آن دچار می شوند این است که آنها برای تقویت مهارت مکالمه خود صرفا به گوش دادن به اخبار انگلیسی اکتفا می کنند. اخبار انگلیسی فرمتی کاملا رسمی دارند و محتوای آن ها اکثرا سیاسی است تا مطالب مربوط به زندگی روزمره. بنابراین خودتان را تنها با اخبار انگلیسی محدود نکنید. برای تقویت مهارت مکالمه روزمره خود علاوه بر منابعی که در کلاس به شما معرفی می شود، از مطالعه مجلات منتشر شده هفتگی یا ماهانه یا تماشای فیلم و سریال های که زندگی روزمره را به نمایش می گذارند غافل نشوید.


 

ySLBrd-1578129315.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!