مهارتهای مفید یادگیری مادام‌العمر - قسمت دوم

مهارتهای مفید یادگیری مادام‌العمر - قسمت دوم


۵. ارتباطات


در عصر دیجیتال، ارتباطات در شکل جدیدش، از تعامل چهره به چهره پیشی گرفته و امروز ما بیش از هر زمان دیگری با استفاده از فناوری، ارتباط برقرار می‌کنیم. حتی در این صورت، هر رسانه‌ای را که انتخاب کنیم مهارت‌هایی وجود دارد که می‌تواند برای برقراری ارتباط ِموثرتر به ما کمک کند.

چرا ارتباطات مهم است
در مدرسه، ما به صورت گروهی کار می‌کنیم تا راه‌حل‌هایی برای چالش‌ها و مشکلات ِپیش ِرو پیدا کنیم. جالب اینجاست که ما دقیقاً همان کار را در محل کار هم انجام می‌دهیم و تنها راه موثر برای انجام این کار، ارتباط خوب است؛ داشتن مهارتهای ارتباطی به معنای استرس کمتر، بهره‌وری بیشتر و روابط بهتر است.

 

۶. همکاری


همکاری به این معنی است که شما می‌توانید در گروه‌هایی کار کنید که هم فیزیکی هستند و هم مجازی؛ و البته این شامل مهارت در برقراری ارتباط، همدلی و ارزش‌های راهبری است. این همچنین بدان معناست که شما می‌توانید به راحتی و مثمر ثمر با فردی در آنسوی جهان و یا فردی در اتاق کار خودتان کار کنید. به همین دلیل است که Collaboration Fluency/ همکاری گروهی یکی از ضروریات اساسی است که در کلاسهای درس در سراسر جهان تدریس می‌شود.

چرا همکاری مهم است
کار به شکل گروهی، مشخصه عصر دیجیتال است و به همین‌خاطر کلاس‌های درس و مشاغل، کار گروهی را در برنامه روزمره خود گنجانده‌اند.

 

-8WiQ--1613850792.jpg

 

۷. مدیریت اطلاعات


اطلاعات یعنی همه آن چیزی که در اینترنت است: زنده و در حال رشد. در واقع، طبق اخبار VCloud تقریباً هر روز، ۲.۵ بیت کوینتیلیون بایت اطلاعات ایجاد می‌شود و این آمار با گذشت زمان بالاتر می‌رود. موارد زیادی در این فضا وجود دارد که برای رمزگشایی و استفاده مفید از آن، به مجموعه‌ای از مهارت‌ها نیاز است. این همان چیزی است که Information Fluency/ مهارت غریزی تفسیر اطلاعات، به ما می‌آموزد.

چرا مدیریت اطلاعات اهمیت دارد
سر و کار داشتن با اطلاعات به این معناست که می‌توانیم آنچه را که ارزشمند است تعیین کنیم و موارد جعلی یا مشکوک را کنار بگذاریم. این برای تولید راه‌حل‌ها و محصولات واقعی و مفید، اهمیت دارد و جنبه‌ای از تحقیق و تخصیص مناسب منابع است که هر شهروند دیجیتالی خوب، لازمست بداند.

 

۸. سازگاری


همانطور که گفتیم، جهان در حال تغییر است. با این حال، این فقط جهان نیست که باید مراقبش باشیم؛ ما همچنین باید در زندگی شخصی خود انعطاف‌پذیر باشیم. زندگی سیال است؛ گاهی اوقات یک جریان است: گاهی یک رودخانه، و گاهی اوقات یک موج جزر و مدی. باید یاد بگیرید که سر خود را بالاتر از این جریان نگه‌دارید.

چرا سازگاری اهمیت دارد
ما به طور مداوم با هر نوع روندی سر و کار داریم: روند کسب و کار، فناوری، سرگرمی، ارتباطات و سبک زندگی. آنچه این روندها را بیشتر به چالش می‌کشد این است که هر کدام، اغلب می‌توانند شامل چندین روند فرعی خاص خود باشند. همگام بودن با این موارد به معنای آگاهی و اطلاع از زمان استفاده از فرصت‌هاست و توانایی سازگاری با تغییر در همه اشکال، ما را دائماً آماده زنده ماندن و موفقیت می‌کند.

 

۹. کنجکاوی


یادگیری مادام‌العمر توسط کنجکاوی پیش می‌رود. ایجاد کنجکاوی بدون شک یکی از مفیدترین مهارت‌های یادگیری مادام العمر است که هر فرد می تواند داشته باشد.

چرا کنجکاوی مهم است
به زبان ساده، بدون کنجکاوی هیچ یادگیری وجود ندارد. پرورش کنجکاوی می‌تواند به لحظاتی منجر شود که یک یادگیرنده بگوید: "وای، من هرگز چنین انتظاری را در مدرسه نداشتم". این دقیقاً نوعی واکنش است که نشان می‌دهد افراد در واقع می‌توانند عاشق یادگیری شوند.

 

e_WMjP-1613850811.jpg

 

۱۰. بازتاب


همانطور که یاد می‌گیریم، مهارت‌ها و دانش جدیدی برای استفاده‌های مختلف کسب می‌کنیم. با این حال، اگر در نظر نگیریم که این دانش‌ها چگونه به ما یا دیگران کمک کرده است، هیچ یک از آنها به درد نخواهند ‌خورد. اگر می‌خواهیم توجه خود را به یادگیری چیزی معطوف کنیم، باید محاسن یادگیری آن را قبل، در حین و بعد از وقوع یادگیری در نظر بگیریم. در غیر این صورت، ما بدون دلیل، درگیر یک یادگیری صرف خواهیم بود.

چرا بازتاب اهمیت دارد
شاید مهمترین مرحله در Solution Fluency/ راهکار‌اندیشی خلاقانه، مرحله هم‌اندیشی باشد که در آن، دانش‌آموزان می‌توانند امر یادگیری را محقق کنند. آنها به راه‌های موفقیت خود و راه‌هایی که می‌توانند رویکرد آنها را در شرایط مشابه آتی بهبود ببخشند، نگاه می‌کنند و بیش از هر چیز، در نظر می‌گیرند که چگونه آنچه را که آموخته‌اند هدف اصلی‌شان را برای یادگیری تأمین کرده است (معمولاً برای حل یک مسئله یا پاسخ دادن به یک چالش). مهارت‌های مفید یادگیری ِمادام‌العمر باید شامل تأمل در یادگیری باشد، چون این همان چیزی است که به یادگیری معنای واقعی می‌بخشد.

 

pQ3Cmg-1613850826.jpg

 

تفکر انتقادی و یادگیری مادام‌العمر
یک معلم، نباید به این اکتفا کند که یادگیرندگان فقط وقتی در کلاس هستند کار خود را به خوبی انجام دهند. مسلماً هدف اساسی آموزش و پرورش، باید پرورش تمایل به یادگیری در سطحی بسیار فراتر از دوران تحصیل دانش‌آموزان و همچنین پرورش مهارت‌های عالی تفکر انتقادی آنها باشد. متفکران منتقد، در‌واقع یادگیرنده‌های مادام‌العمر هم هستند.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!