مهارتهای مفید یادگیری مادام‌العمر - قسمت اول

لیست مهارتهای یادگیری مادام العمر و مفید گسترده و متنوع است و توسعه مداوم آنها هزینه دارد. به طور خلاصه، تسلط بر مهارت‌های یادگیری مادامالعمر و مفید به ما کمک می‌کند تا بهتر کار کنیم، یاد بگیریم و زندگی کنیم. آنچه در اینجا به آن اشاره می‌شود به هیچ وجه یک لیست جامع (یا همه یا هیچ) نیست. با این حال، قطعاً مجموعه‌ای از برخی موارد با ارزش‌تر و همه کاره است.
مهارتهای مفید یادگیری مادام‌العمر - قسمت اول


مفیدترین مهارت‌های یادگیری در طول زندگی


مهارتهای یادگیری مادام‌العمر می‌تواند بسیار شبیه بسیاری از مهارت‌های نرمی باشد که ممکن است در مورد آنها شنیده باشید. مهارت‌هایی که به نحوه ارتباط ما با یکدیگر و با دنیای اطرافمان مربوط‌ می‌شود و برای همه مفید‌اند: دانش آموزان، مربیان، والدین و ... 

 

۱. خلاقیت


جای تعجب نیست که عوامل خلاقیت در این لیست قرار بگیرند. این فقط یک یادگیری ارزشمند نیست بلکه برای موفقیت در مدرسه و محل کار بسیار ضروری و حیاتی است. به همین دلیل از /creativity fluency مفهوم خلاقیت هدفمند در هزاران مدرسه در سراسر جهان استفاده می‌شود.

چرا خلاقیت مهم است
بازار جهانی بیش از هر زمان دیگری رقابتی است. محصولات نوآورانه با توانایی سازمان‌دهی طراحی و ارائه آنها به روش‌های زیبایی‌پسند رشد می‌کنند. تفکر و کاربرد خلاق توجه مصرف‌کنندگان را جلب کرده و وفاداری آنها را تضمین می‌کند. در نهایت، خلاقیت زبان مشترکی است که همه ما می‌توانیم یاد بگیریم تا توسط احساسات و ایدههای خود، با دنیا مرتبط شویم.

 

ORT2pI-1613507158.jpg

 

۲. حل مسئله


مادامی که مهارت‌های یادگیری مادام العمر مفید هستند، این یکی احتمالاً مهمترین ِآنهاست. حل مشکلات دنیای واقعی با روندی مانند Solution Fluency/ تفکر خلاقانه، برای بقا و پیشرفت ِحال و آینده بسیار مهم است.

چرا حل مسئله مهم است
جهان در حال تغییر است و به طور چشمگیری تغییر خواهد کرد. به همین ترتیب فرزندان ما به حل مشکلات آینده خواهند پرداخت، مشکلاتی که هنوز نمی توانیم حتی تصورشان کنیم. آنها با چالش‌هایی روبرو خواهند شد که برای تعریف مسئله، طراحی راه حل مناسب و استفاده موثر از آن به مهارت نیاز دارند. مهارت حل مسئله به آنها کمک می‌کند تا از عهده امور خودشان، از نوشتن لیست خرید گرفته تا طراحی و تحقق بزرگترین آرزوهای خود، بربیایند.

 

XAF86g-1613507162.jpg

 

۳. تفکر انتقادی


توانایی تفکر انتقادی برای موفقیتهای آتی، آتنهم در دنیای در حال تغییر یک ضرورت است، تفکری مستقل، مسئولیتپذیر و مولد.

چرا تفکر انتقادی مهم است
نحوه تفکر ما در مورد جهان، خودمان و دیگران، بسیار فراتر از تجربه شخصی است. این مساله در تعیین آینده همه‌چیز و همه‌کس و همه جهان نقش دارد: این "اثر ِموجی" است. این موضوع، هزاران سال بخشی از بسیاری از فلسفه‌های فرهنگی بوده و به ما یادآوری می‌کند که نحوه تفکر و عمل ما بر کل جهانمان تأثیرگذار است. ما مجبور نیستیم تحت تأثیر آن قرار بگیریم، فقط کافی است از آن آگاه شویم تا شیوههای تفکر انتقادی ما را راهبری کند.

 

auT2d8-1613507166.jpg

 

۴. راهبری


درک راهبری یکی از مهارت‌های مفید یادگیری مادام‌العمر است که می‌تواند زندگی افراد را تغییر دهد. از این گذشته، کسی که هدایت می‌کند فقط یک مدیر نیست؛ کاری که او انجام می‌دهد الهام بخشیدن، ایجاد انگیزه و توانمند‌سازی است. راهبران واقعی بهترین چیزها را در افراد می‌بینند و به آنها می‌آموزند كه از توانایی‌های خود در همه كارهایی كه بر عهده دارند استفاده كنند.

چرا راهبری اهمیت دارد
راهبران طبیعی در هر کلاس و در هر میدان کاری، یک ثروت محسوب می‌شوند. هرکسی که نگرش او از "من می‌توانم آن را انجام دهم" به "ما می‌توانیم آن را انجام دهیم" تغییر کند، شرایط همه را  بهتر می‌کند. ویژگی این راهبران، انجام صرف کارها نیست، بلکه استقلال و تمایل آنها برای پذیرفتن مسئولیت وقایع خوب، مهمترین خصیصه آنهاست. به همین دلیل راهبران بیشتر از دیگران می‌بینند، کارهای بیشتری انجام می‌دهند و بیشتر می‌آموزند.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!