۲۰ روش مؤثر در یادگیری واژگان زبان – قسمت دوم

هنگام یادگیری یک زبان جدید، آموختن معانی واژگان و به‌خاطرسپردن آن‌ها، از مهم‌ترین دغدغه‌های زبان‌آموزان می‌باشد. روش‌های متعددی برای به خاطر سپردن واژگان جدید و کاربردهایشان وجود دارد که هر زبان‌آموز، با انتخاب روش‌های متناسب با ویژگی‌های فردی خود، راحت‌تر و با سرعت بالاتری واژگان زبان جدید را فرا‌می‌گیرد.
۲۰ روش مؤثر در یادگیری واژگان زبان – قسمت دوم

در بخش اول این مقاله، با ۱۰ روش مؤثر برای یادگیری واژگان زبان انگلیسی آشنا شدید. در این بخش ۱۰ روش دیگر را نیز به شما معرفی می‌کنیم.

 

۱۱- از روابط معنایی یا آوایی واژه‌ها کمک بگیرید

وقتی ما با واژه‌ی جدیدی روبه‌رو می‌شویم، باید تلاش کنیم تا آن را با واژه‌ای با معنای مشابه، یا واژگانی که به یادآوری آن کمک می‌کنند، ارتباط دهیم. به‌عنوان مثال، برای به خاطر سپردن واژه gigantic می‌توان آن را با واژه‌ای همچون godzilla یا هر واژه‌ی ریتمیک مشابه ارتباط داد. این‌کار به ایجاد یک تصویر ذهنی از واژه کمک کرده و به خاطر سپردن آن را به راحتی امکان‌پذیر می‌سازد.

 

۱۲- واژگان را با متضادهایشان به خاطر بسپارید

به طور معمول وقتی با واژه‌ی جدیدی روبه‌رو می‌شویم، به دنبال معنای آن می‌گردیم. اما بهتر است برای به خاطر سپردن واژه، واژگان متضاد آن را نیز جستجو کنیم. زیرا گاهی به خاطر آوردن معانی متضاد واژه، از معنای خود آن، بسیار راحت‌تر است. با این تمرین هم معنای واژه و هم متضاد آن را به خاطر سپرده اید و دو واژه را هم‌زمان یاد می‌گیرید.
 

pl02cr-1564498447.jpg

 

۱۳- برای خود اهداف واقع‌گرایانه درنظر بگیرید

هر فردی ظرفیت و توانایی مختص به خودش را دارد، هرچند همیشه موارد استثنایی هم وجود دارد. به طور میانگین، هر فرد تنها می‌تواند ده واژه را در یک روز یاد بگیرد. پس سعی‌کنید اهدافی که برای خودتان در نظر می‌گیرید واقع‌گرایانه باشد. حتی اگر شما اهدافی بالاتر از توان، برای خودتان درنظر بگیرید و تلاش بیشتری برای رسیدن به آن بکنید، گاهی نتیجه معکوس به بار خواهد آمد و موجب دل‌زدگی شما خواهد شد.

 

۱۴- بر یادگیری گروه‌های واژگانی و عبارات تمرکز کنید

یادگیری یک واژه به صورت تکی، از یادگیری با استفاده از گروه‌های واژگانی، بسیار دشوارتر است. گروه‌های واژگانی بسیار آسان‌تر در خاطر می‌مانند و هنگام کاربرد، یک جریان زنجیره‌ای از واژه‌ها در ذهن شما فعال می‌شود. سعی‌کنید به جای واژه‌ها، حتی واژه‌هایی که در مکالمات روزمره استفاده می‌شوند، بر روی عبارات و اصطلاحات پرکاربرد تمرکز کنید.

 

mhbqfC-1564498539.jpg

 

۱۵- واژه‌ها را با تجزیه کردن به خاطر بسپارید

سعی‌کنید واژه‌ها را تجزیه کنید و به خاطر بسپارید. واژگان مشخصی وجود دارند که پسوند یا پیشوند متصل به‌خود دارند. با تقسیم این واژگان، به خاطر سپردن آن‌ها ساده‌تر می‌شود و در عمل دو واژه را یادگرفته‌اید.

 

۱۶- همراه با موسیقی یاد بگیرید

یادگیری یک واژه با روش‌های علمی بسیار دشوار است. موسیقی را همه، حتی بچه‌ها نیز دوست دارند. واژه‌ها وقتی از طریق یک آهنگ یادگرفته شوند، به راحتی در ذهن می‌مانند. هنگامی که یک ترانه را تکرار می‌کنیم، متن آن را به راحتی به خاطر می‌آوریم. به همین‌صورت، هر زبانی وقتی به یک فرم موسیقیایی تبدیل شود، به سادگی در ذهن ما باقی می‌ماند و با تکرار آهنگ آن، کلمات خود‌به‌خود در ذهن‌مان جاری می‌شوند.

 

۱۷- به واژه‌ها طرح‌های رنگی اختصاص دهید

اغلب اتفاق می‌افتد که ما به معنای یک واژه بسیار نزدیک هستیم، اما نمی‌توانیم معنای دقیق آن را به خاطر بیاوریم. چرا که در ذهن ما تصویر ذهنی درستی از آن واژه ثبت نشده است. این مشکل می‌تواند با یک راه‌حل بسیار ساده مرتفع گردد، طرح‌های رنگی. مثلا می‌توانیم همه‌ی واژگان با معنای منفی را با رنگ قرمز بنویسیم و واژگان با معانی مثبت را با رنگ سبز. با این روش وقتی به این واژه‌ها برخوردیم، به راحتی به ذهن ما برمی‌گردند.
 

xGcuYC-1564498570.jpg

 

۱۸- لیستی از توالی‌های واژگانی پراهمیت بسازید

یکی از ابزارهای موثر برای یادگیری واژگان، تهیه‌ی لیستی از واژه‌های مهم، به ترتیب اولویت‌های کاربردی آن‌ها است. به این ترتیب با هربار مراجعه به لیست واژگانی که جمع‌آوری کرده‌ایم، پراهمیت‌ها و پرکاربرد‌ها زودتر مرور می‌شوند.

 

۱۹- از اپلیکیشن FluentU استفاده کنید

FluentU از اپلیکیشن‌های بسیار مهم و کاربردی برای یادگیری واژگان است. این اپلیکیشن ویدئوهای واقعی مانند موزیک ویدئوها، اخبار، سخنرانی‌ها و تبلیغات را به مطالب آموزشی تبدیل می‌کند. FluentU سطح‌های متفاوتی دارد. این اپلیکیشن ویدئوها را با زیرنویس به شما ارائه می‌دهد. آموزش مکالمه نیز از هدف‌های اصلی آن است.

 

HbiyHD-1564498608.jpg

 

۲۰- با آزمون، دامنه‌ی واژگانی خودتان را محک بزنید

یکی از بهترین راه‌های یادگیری واژگان، به آزمایش گذاشتن توان خودتان است. با آزمودن می‌توانید به راحتی زمینه‌های ضعف و قوت خود را ارزیابی کنید. این کار ضعف‌هایتان را آشکار می‌کند و امکان تقویت و بهترشدن را به شما می‌دهد. همچنین امروزه آزمون‌های آنلاین متنوعی در دسترس است. در آن‌ها شرکت کنید و زمینه‌های نیازمند به تقویت را پیدا کنید.

یادگیری هر زبان جدید، اگر از راه‌های خسته‌کننده انجام شود، بسیار دشوار خواهد بود. اما برای همه‌ی ما استفاده از روش‌های خلاق و متنوع، سختی‌های راه را کم‌تر می‌کند. امیدواریم با معرفی این روش‌ها، یادگیری زبان برای شما به یک فعالیت جذاب‌تر تبدیل شود.
برای دسترسی به منابع به‌روز در زمینه‌ی آموزش زبان، به سامانه‌ی آموزش مجازی دیاکو سری بزنید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!