چطور در تعطیلات نوروزی زبان یاد بگیریم؟

میگن در پایان تعطیلات نوروزی سواد انگلیسی بعضی از زبان‌آموزان کم میشه و یا به اصطلاح نم میکشه! ولی ما بر این اعتقادیم که تعطیلات نوروزی در کنار دید و بازدیدهای نوروزی، می‌تواند فرصت مناسبی برای برنامه‌ریزی در جهت تقویت مهارت‌های زبانی برای بسیاری از زبان‌آموزان هدفمند باشد.
چطور در تعطیلات نوروزی زبان یاد بگیریم؟

بارها مشاهده شده که پس از تعطیلات بلندمدت نوروزی، برخی زبان‌آموزان دچار ضعف و فراموشی در زبان انگلیسی شده‌اند و دلیل آن عدم تمرین مناسب بصورت روزانه و بی‌توجهی به امر یادگیری و مطالعه در این ایام است. اعتقاد ما این است که می‌شود با یک برنامه‌ریزی منظم و منسجم از اوقات فراغت موجود در جهت یادگیری زبان نهایت بهره را برد.

ما در این مطلب چند راهکار کلیدی برای استفاده بهینه از تعطیلات نوروزی به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. امیدواریم با بکارگیری این موارد تا پایان تعطیلات ضمن دور کردن حس یاس و ناامیدی در خود، احساس خوبی نسبت به خود و دانش زبان انگلیسی خود پیدا کنید.

 

۱ـ وقت برای تماشای فیلم و سریال بگذارید


روزهای تعطیل در نوروز زمان بسیار خوبی است برای دیدن فیلمها و سریالهایی که در طی سال فرصت تماشای آنها را نداشته‌اید. توصیه می‌کنیم فیلم مورد علاقه خود را حتی‌المقدور بدون زیرنویس ببینید اما اگر سطح زبانیتان خیلی بالا نیست می‌توانید با زیرنویس فقط انگلیسی تماشا کنید. در کنار خود دفترچه‌ای جهت یادداشت کلمات و اصطلاحات جدید داشته باشید. در حین تماشای فیلم حتما به تعدادی کلمه، عبارت و یا اصطلاح ناآشنا برمی‌خورید، حتما پخش فیلم را متوقف کرده و آنها را یادداشت کنید.

Zom1rR-1553683039.gifسعی کنید لغت‌ها را در غالب جمله‌ای که در فیلم گفته می‌شود یاد بگیرید تا کاربرد صحیح آن لغت را نیز فرا گیرید. برای روزهای بعد حتما سری به دفترچه یادداشت خود بزنید و سعی کنید معنی لغاتی را که پیشتر نوشته‌اید به یاد بیاورید و بصورت دائم تمرین کنید.
سریال‌های تلویزیونی نیز منبع بسیار خوبی برای تقویت مهارت‌های زبانی خصوصا مهارت شنیداری Listening و نیز افزایش دامنه لغات می‌باشند.

 

۲- لغت‌های کاربردی بیاموزید!


لغت ابزار اصلی در یک مکالمه روان و خوب است. واقعیت این است که زبان‌آموزانیکه از دایره لغت خوب و بالایی بهره‌مند هستند به مراتب در مکالمه قوی‌تر هستند.
کتاب‌های لغت بسیار خوبی وجود دارند که شما می‌توانید بصورت خود‌آموز یا self-study آنها را مطالعه کنید. توصیه می‌کنیم با یک برنامه‌ریزی در هر روز ۶ تا ۸ کلمه کاربردی و روزمره یاد بگیرید و با آنها جملات مختلف بسازید. حتما تلفظ صحیح آنها را در دیکشنری چک کنید و Word family آن واژه را بیابید. با این کار در کنار کلمه اصلی با مشتقات دیگر آن از جمله اسم، صفت، فعل و یا قید آن آشنا می‌شوید. در روز بعد حتما لغات روزهای قبل را مرور کنید و دائم در حال تمرین باشید.

 

۳- از گرامر نترسید!


گرامر و دستور زبان اسکلت و ساختار هر زبانی به شمار می‌رود. دانش گرامری مطلوب موجب می‌شود تا شما جملاتی صحیح و اصولی بسازید. تعطیلات نوروزی فرصت خوبی است تا اگر چنانچه در طول سال مبحث گرامری برایتان خوب جا نیفتاده به سراغش بروید و حسابی روی آن تمرین کنید.
معمولا برای زبان‌آموزان یادگیری زمان‌های مختلف انگلیسی، ضمایر، صفات، قیود و جملات شرطی و مواردی از این دست بسیار چالشی است و نیاز به تمرین زیاد دارد. حتما از اوقات فراغت خود در نوروز استفاده کرده و نکات گرامری که برایتان جا نیفتاده را بصورت اختصاصی تمرین کنید و جمله بسازید..
یک روش جذاب درست کردن فلش کارت است. بدین ترتیب که در یک طرف کاغذ مربوطه (بهتر است قطع کاغذ A6 باشد) ساختار و فرمول گرامری را بنویسید و در طرف دیگر چند مثال مرتبط با آن.
فلش‌کارت های خود را در طول تعطیلات همواره همراه خود داشته باشید و هر از گاهی به آنها نگاهی بیندازید. رای تسلط بر نکات دستوری بهتر است از خودتان مثال‌ها و جملات جدید با ساختار گرامری مربوطه بسازید تا ملکه ذهنتان شود.
استفاده از چندین کتاب معروف که می‌توانید بصورت خودآموز استفاده نمایید را توصیه می‌کنیم. کتابهایی همچون English Grammar in Use، Oxford Practice Grammar که بصورت سطح‌بندی می‌باشند از جمله منابع آموزشی معتبر و کاربردی در این زمینه هستند.
 

v4rIYu-1553683016.gif


۴- رمان بخوانید!


تعطیلات نوروزی بهترین فرصت برای علاقه‌مندان به داستان و رمان‌های انگلیسی نیز است. فقط با تخصیص روزی ۲ تا ۳ ساعت از وقت خود می‌توانید رمان مورد علاقه خود را تا آخر بخوانید و لذت ببرید!
در هنگام خواندن رمان حتما با یک هایلایتر لغات و عبارات جدید را مشخص کنید و سعی کنید در غالب متن و context معنی لغات جدید را حدس بزنید. در غیر اینصورت با استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی معنی آن لغات همراه با مثالهای آن را پیدا کنید و در جایی یادداشت کنید.
در پایان یک کتاب داستان یا رمان متوجه خواهید شد که تعداد بسیار زیادی لغت و اصطلاح یادگرفته‌اید. ضمنا با این کار حسابی روی مهارت خواندن Reading خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید!

 

۵- در سفرهای خارج از کشور، فارسی حرف زدن ممنوع!


این یک واقعیت است که سرعت یادگیری زبان در محیط بسیار زیاد است. سفرهای نوروزی برون مرزی فرصت بی‌نظیری است تا همراه با گروه‌های دوستانه و خانوادگی ضمن لذت بردن از لحظات یک سفر خاطره‌انگیز، دانش انگلیسی خود را صیقل دهید.
حتی اگر به کشوری که به آن سفر کرده‌اید انگلیسی زبان نباشد، سعی کنید در مراکز خرید، رستورانها و هتلها که پاتوق توریست‌ها از کشورهای مختلف جهان است انگلیسی صحبت کنید و هرگز به خود ترس راه ندهید!
اگر در لابی هتل با چند تایی از آنها برخورد کردید از این شانس خود استفاده کنید و سر صحبت را با پیش کشیدن موضوعی باز کنید. مطمئن باشید که آنها نیز استقبال می‌کنند.  تکلم به انگلیسی در یک جمع اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و مطمئنا در انتهای سفر نوروزی خود احساس رضایتمندی بیشتری خواهید داشت!

در پایان این مطلب، از طرف کلیه همکاران اداری و آموزشی خود در آکادمی زبان دیاکو آرزوی بهترین لحظات را در تعطیلات نوروزی ۹۸ برای یکایک شما عزیزان داریم. امیدواریم با امید و هدفهای بزرگی که در سر دارید سال جدید را بخوبی شروع کرده باشید و به بهترین اهداف خود در سال جدید برسید. 

 

ypx04c-1548770369.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!