۶ رمز و راز کلیدی در یادگیری زبان انگلیسی!

اگر شما هم به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید، احتمالا" یکی از دغدغه های شما این است که از چه طریقی این زبان بین المللی را یاد بگیرید. اگر تحقیقاتی در این زمینه داشته باشید، متوجه می شوید که طرق مختلفی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. ما در این مقاله از مجله دیاکو قصد داریم تا شما را با اصول یادگیری زبان انگلیسی که حاصل سال ها مطالعه و تجربه مدرسین است، آشنا کنیم.
۶ رمز و راز کلیدی در یادگیری زبان انگلیسی!

۱) واژگان پرکاربرد را یاد بگیرید!

بدیهی است که با یادگیری زبان جدید با لغات و واژگان بسیاری مواجه خواهید شد. شاید این بخش از یادگیری زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد سخت باشد و از همان ابتدا بخواهند تا یادگیری زبان انگلیسی را متوقف کنند. اما لازم است بدانید که برای صحبت کردن و یادگیری زبان انگلیسی لازم نیست تمامی واژگان موجود را بدانید چراکه در زبان فارسی نیز که زبان مادری ما محسوب می شود کماکان لغات و واژگانی وجود دارد که معنای آن را نمی دانیم. بنابراین برای تسلط و داشتن مهارت در زبان انگلیسی نیازی به دانستن تمام لغات نیست.

طبق اصل پارتو، شما با یادگیری ۲۰ درصد از واژگان پرکابرد انگلیسی می توانید ۸۰ درصد از آن زبان را متوجه شوید. به عنوان مثال شما با یادگیری ۳۰۰ لغت می توانید ۶۵ درصد از متن های انگلیسی را متوجه شوید. برای این منظور شما می توانید لغات رایج زبانی را با استفاده از فلش کارت و بهره گیری از سیستم (SRS (Spaced Repetition System در دوره‌های زمانی مشخص و معین دوره کنید. با استفاده از این روش می توانید لغاتی که بعد از چند روز فراموش کرده اید دوباره یادآوری کنید تا فرایند تثبیت به خوبی انجام شود. البته امروزه اپلیکیشن هایی در این زمینه طراحی شده است که کار را برای شما راحت می کند.

 

۲) از واژگان مشترک شروع کنید!

اگر توجه کرده باشید حتی افرادی که مهارت زبان انگلیسی آنها در سطح ابتدایی قرار دارد تا حدی لغات انگلیسی به گوششان خورده است. زبان های مختلف دنیا لغات و واژگان مشترکی دارند که به لطف آنها پیوندی بین زبان های مختلف ایجاد شده است. بنابراین پیشنهاد می شود برای یادگیری یک زبان جدید از لغات و واژگان مشترک شروع کنید. 
 

L70iqe-1563107739.jpg

 

۳) برای یادگیری زبان انگلیسی نیازی به سفر ندارید!

شاید یکی از بهانه‌های افراد برای عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی این است که امکان سفر به کشورهای انگلیسی زبان را ندارند. اما باید بگوییم چه بسیارند افرادی که سال ها ساکن کشوری دیگر هستند اما هنوز هم تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند. بنابراین برای یادگیری زبان انگلیسی نیازی به سفر ندارید. در عوض می توانید محیط پیرامون خود را تغییر دهید و به محیطی انگلیسی زبان تبدیل کنید. قطعا این راهکار، کار سختی نخواهد بود. به عنوان مثال شما می توانید برای مطالعه روزانه یا گوش دادن به اخبار از روزنامه ها، سایت ها و کانال های انگلیسی زبان استفاده کنید. تماشای فیلم ها و سریال های انگلیسی زبان، استفاده از سایت بسیار مفید یوتیوب می تواند گزینه های بسیار مفیدی در یادگیری زبان انگلیسی باشد. 
اگر از دوستان یا اعضای خانواده شما کسانی به انگلیسی علاقه مند هستند و مهارت نسبی خوبی در این زمینه دارند، می توانید از آنها کمک بگیرید. مثلا می توانید در محیط های خانوادگی یا کاری خود به زبان انگلیسی صحبت کنید و سعی کنید مکالمات و نوشتار خود را انگلیسی کنید. البته طبیعی است نمی توان صد در صد ارتباطات خود را به زبان انگلیسی تبدیل کرد اما اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی را داشته باشید، این کار تا حدی شدنی است و افراد بسیاری از این روش ها جواب گرفته اند.
توجه داشته باشید حتی اگر در سطحی ابتدایی قرار دارید، شروع به صحبت کنید. باید بدانید تا به زبان انگلیسی صحبت نکنید، پیشرفتی نخواهید داشت. بعد از یادگیری مجموعه ای از لغات رایج و پرکاربرد، با فردی بومی و یا کسی که سطح انگلیسی خوبی دارد، شروع به صحبت کنید. شاید در ابتدا چندان لازم نباشد دایره وسیعی از واژگان را یاد بگیرید، اصلا جای نگرانی نیست. شما می توانید به مرور به دایره واژگان خود اضافه کنید. 
 

46LmwD-1563107772.jpg

 

۴) از منابع رایگان زبان انگلیسی استفاده کنید!

سعی کنید برای ارتقای سطح زبان انگلیسی خود در جایی هزینه کنید که ارزش داشته باشد. اگر به دنبال یادگیری زبان در کوتاهترین زمان ممکن هستید و فرصت زیادی برای یادگیری ندارید می توانید از موسسات و مراکز معتبر  استفاده کنید اما در جایی که ارزش هزینه کردن را داشته باشد. موسسه دیاکو به عنوان یکی از مراکز به‌روز با کادری مجرب و کارآزموده می تواند پیشنهاد مناسبی برای شما باشد. شما می توانید برای کسب آگاهی از انواع دوره های آکادمی زبان دیاکو در تهران  با شماره تلفن ۷۲۱۱۴  تماس بگیرید. اما اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی به صورت خود‌خوان یا Self-study را دارید، باید بدانید که منابع و رفرنس های مختلف و رایگانی در این زمینه وجود دارد. به شما پیشنهاد می کنیم چند منبع را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب است. منابع، نرم افزارها و برنامه های متعددی مثل دوره های زبان بی بی سی وجود دارد که می تواند برای شما بسیار مفید و کاربردی باشد.
 

 

۵) برای یادگیری لغات تصویرسازی کنید!

برای یادگیری لغات جدید علاوه بر تکرار مداوم می توانید از تکنیک تصویر سازی نیز استفاده کنید. شاید برایتان پیش آمده باشد که یک کلمه را چندین بار و در موقعیت های مختلف شنیده باشید و با یادآوری آن موقعیت یا خاطره، آن کلمه برای شما تداعی شده باشد. شما می توانید برای یادگیری دیگر کلمات نیز همین روش را بکار ببرید. برای این کار کافیست برای کلمه یا لغت مورد نظر خود یک داستان جالب بسازید. سایت هایی وجود دارند که این کار را برای شما انجام می دهند اما بهتر است این تصویرسازی را با خاطرات خود پیوند دهید تا بهتر در ذهن شما جای گیرد. شاید در ابتدا، کاری زمان‌بر به نظر برسد، اما بعد از چندین بار استفاده و مشاهده نتایج به کارکرد آن ایمان می آورید.
 

EF4go--1563107835.jpg

 

۶) به لهجه خود اهمیت دهید!


یکی از مشکلات رایج در بین افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، بحث لهجه است. شاید شما مشکل چندانی در صحبت و مکالمات روزمره خود نداشته باشید اما لحن و لهجه شما همه چیز را لو خواهد داد. فرقی نمی کند شما در چه سطحی قرار دارید، داشتن لهجه درست و مناسب ربط چندانی به دایره لغات و میزان مهارت شما در زبان انگلیسی ندارد، بلکه به لحن و نوع صحبت کردن شما برمی گردد. 


همان طور که می دانید هر زبان، الفبا و آوای مربوط به خود را دارد که در ابتدا شاید زبان آموز آشنایی چندانی با آن نداشته باشد. پیشنهاد می کنیم از همان ابتدا به این موضوع اهمیت دهید. چرا که یادگیری هر موضوع به شکلی درست و اصولی سرعت شما را بیشتر خواهد کرد تا دیگر در آینده برای رفع و اصلاح آموخته های اشتباه خود زمان صرف نکنید. این کار زمان زیادی از شما نمی گیرد. به عنوان مثال th در کلمه thank you صدای ث و در کلمه that صدای ظ می دهد اما اگر از همان ابتدا این تفاوت را رعایت نکرده و توجهی به آن نداشته باشید، می بایست بعد از مدتی به اصلاح این گونه موارد بپردازید.
علاوه بر لهجه، لحن و جایگاه stress در کلمات از دیگر موضوعات مهم است که بیشتر عضلات فک و دهان را درگیر می کند. شما می بایست از همان ابتدا لحن و ریتم صحبت خود را مطابق با آواهای انگلیسی قرار دهید. به این ترتیب شما برای تقویت لهجه خود می بایست به آوای کلمات توجه بیشتری داشته باشید. برای این کار می توانید با فردی بومی در دنیای مجازی ارتباط برقرار کنید تا لحن و لهجه درست را از او بیاموزید.

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!