چرا یادگیری زبان می‌بایست از سنین کودکی شروع شود؟

آموزش زبان‌های خارجی خصوصا زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی از سنین پایین همواره از موضوعات چالشی و بحث برانگیز در میان خانواده های ایرانی بوده است. اینکه واقعا از چه سنی می‌بایست کودکان آموزش زبان را فرا گیرند و والدین از چه زمانی بایستی به فکر آموزش زبان فرزندان خود باشند. در این مقاله از مجله دیاکو به این موضوع مهم می‌پردازیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.
چرا یادگیری زبان می‌بایست از سنین کودکی شروع شود؟

در مطالعات و تحقیقاتی که اخیرا توسط دانشگاه هاروارد آمریکا انجام شده نشان می دهد که اگر کودکان در سنین پایین یادگیری زبان دوم را شروع کنند خلاقیت، مهارت انتقادی و انعطاف پذیری ذهنی آنها به طرز چشمگیری افزایش می یابد. به نظر می رسد که سال های پیش از مدرسه رفتن به ویژه سه سال اول زندگی یک دوره بسیار مهم و حیاتی در زندگی کودک است بدین معنی که کودکان در این سنین دارای توانایی های طبیعی برای یادگیری زبان هستند که در طول ۳-۴ سال ابتدایی زندگی آنها توسعه یافته است.


مغز انسان بسیار فوق العاده است. از لحظه ای که متولد می شویم ما از طریق شش روش دیدن، چشیدن، بویایی، شنیدن، لمس کردن و انجام دادن شروع به یادگیری می کنیم. تحقیقات نشان داده است که هرچه کودکان از سنین پایین تر شروع به یادگیری  یک زبان کنند بیشتر می توانند تلفظ ها را بپذیرند و صداهای جدید را باز آفرینی کنند. بچه های حدود ۳ سال می توانند از طریق بازی آموزش زبان خارجی ببینند زیرا ذهن آنها هنوز با واقعیت ها و اطلاعاتی که باید ذخیره و ارزیابی شود مغلوب و درگیر نشده است در صورتیکه این موضوع در سنین بالاتر اتفاق می افتد. جالب است که کودکان دو زبانه که زبان دوم را از سنین اولیه یاد میگیرند همانند یک بومی در هر دوزبان به نظر می رسند.
 

YpWCtb-1562658498.jpg


مطالعه ای که در این زمینه توسط یک مدیر آزمایشگاه علوم نورولوژیک شناختی در شهر هانوور آلمان انجام شده است نشان داده که پس از سن نوجوانی، مغز تغییر می کند و یادگیری زبان برای بزرگسالان بسیار چالش برانگیز می شود . البته این بدان معنی نیست که از سنین نوجوانی به بعد یادگیری زبان مشکل است بلکه منظور این است که قدرت یادگیری زبان خارجی در  آنها مانند کودکان نیست زیرا مکانیسم های یادگیری افراد بزرگسال هرگز مانند یک کودک ۲-۵ سال نخواهد بود. دقت داشته باشید که کودکان دو زبانه نه تنها هردو زبان را به نسبت کودکانی که تنها یک زبان می دانند سریع تر یاد میگیرند بلکه در کارهایی که نیاز به تمرکز و توجه دارند بهتر عمل میکنند.
درست است کودکانی که ابتدا به زبان مادری خود تسط پیدا میکنند و سپس زبان دوم را آموزش میبینند در زبان خارجی هم مسلط خواهند شد اما نکته این است که آنها هرگز نمیتوانند به آن سطح برتری در یادگیری زبان در مقایسه با کودکانی که هر دو زبان مادری و خارجی را همزمان آموزش می بینند دست پیدا کنند. 
 

vksInv-1562658520.jpg

 

اگر همچنان دوست دارید که بدانید چرا باید کودکان از سنین پایین، آموزش انگلیسی را شروع کنند، این مقاله جذاب را نیز مطالعه کنید. آکادمی زبان دیاکو با بهره مندی از مدرسین مجرب که در خصوص تدریس به کودکان آموزش دیده و مدارک بین المللی دارند، نیز با فراهم نمودن محیطی شاد و فرحبخش، آموزش تخصصی به کودکان دلبند شما را از سنین ۶  و به بالا انجام می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره های مکالمه مختص کودکان اینجا را کلیک کنید. برای تماس و دریافت مشاوره از مشاورین مجرب دیاکو با تلفن ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!