چرا گرفتن نمره ۷ در آیلتس سخت شده است؟

امروزه علاوه بر تعداد بسیار زیاد شرکت کنندگان در آزمون بین المللی آیلتس و افزایش متقاضیان مهاجرت، شاهد افت قابل محسوسی در نمرات متقاضیان نسبت به سال های گذشته بوده ایم که همین امر روند کسب نمره دلخواه زبان آموزان در این آزمون را دچار چالش های فراوانی کرده است.
چرا گرفتن نمره ۷ در آیلتس سخت شده است؟

در این مقاله سعی خواهیم داشت شما را با معیارهای  اساسی و لازم در کسب نمره دلخواه تان در این آزمون آشنا کنیم. با آکادمی دیاکو همراه باشید.

معمولا کسب نمره ۷ در این آزمون نشان از سطح خوب زبان انگلیسی فرد برای پیوستن به دانشگاه‌های بین‌المللی می باشد. نکته مهم برای کسب این نمره و حتی نمرات بالاتر این است که زبان آموز بداند که در هر چهار مهارت آزمون چگونه ظاهر شود و به چند پاسخ درست در هر مهارت احتیاج دارد. برای موفقیت در این آزمون باید اطلاعات کافی و مناسبی از این آزمون کسب کنید و با توجه به هدفی که برای خود در این آزمون تعیین کرده اید اقدام به شرکت در دوره های آمادگی آزمون و مطالعه و تهیه منابع مناسب آزمون کنید. در زیر معیارهای مهم برای موفقیت در این آزمون و کسب نمره ۷ به بالا را برایتان تشریح خواهیم کرد.

۱ـ مشخص کردن هدفی واقع بینانه و دست یافتنی

به این معنی که برای بدست آوردن نمره مطلوب خود در آزمون آیلتس واقع بین و منطقی باشید. اگر هدف شما دستیابی به سطح خاصی از مهارت زبانی است، موفقیت تان فقط در گرو تکرار و تمرین زیاد می باشد. قبل از مشخص کردن هدفتان دقت کنید که نمره هریک از 4 بخش آزمون آیلتس (نوشتاری،شنیداری،گفتاری و خواندن) به چه صورت بوده و هر یک از این نمرات چه مفهومی دارند. قطعا انتخاب هدف واقع بینانه به شما در طی کردن مسیری درست برای موفقیت در این آزمون کمک می کند.

 

XVmTbP-1552568304.jpg

 

۲- داشتن برنامه مطالعاتی دقیق و منظم

رمز موفقیت برای رسیدن به هدفتان در این آزمون این است که آهسته، پیوسته و منظم گام بردارید. تمرکز و تمرین جداگانه روی چهار قسمت آزمون و توجه به نقطه ضعف‌هایتان در هر قسمت می تواند شما را در پیشبرد اهدافتان یاری کند. گوش دادن به زبان انگلیسی از طریق دیدن برنامه های تلویزیونی و فیلم به زبان انگلیسی، گوش کردن به رادیو و موسیقی های انگلیسی در کنار مطالعه دقیق منابع مناسب آزمون نقش موثری در یادگیری شما خواهد داشت. مطالعه روزانه روزنامه، مجله و رمان‌هایی که برای سطح زبانی شما مناسب می باشد را فراموش نکنید. توجه کنید که پیشرفت در مهارت های مختلف انگلیسی، چیزی نیست که روز به روز تغییر یابد بلکه این پیشرفت به طرز چشم گیری در طولانی مدت تغییر می کند، چرا که اثرات تمرین و تکرار زبان انگلیسی در بلند مدت خود را نشان خواهند داد.

 

۳ـ توجه به سرعت عمل مناسب در آزمون

اگر دقت کنید معمولا داوطلبانی که در آزمون آیلتس شرکت کرده و نتیجه مطلوب را کسب نکرده اند همیشه از کمبود وقت و سرعت بالای فایل صوتی و عدم پاسخ به همه سوالات بخش شنیداری و همچنین قسمت خواندن شکایت داشته اند و می گویند زمان خیلی سریع تر از آنجه که تصور می کردند سپری می شود. اما توجه کنید که شما نباید به همه سوال های آزمون پاسخ دهید. در بخش Listening آزمون، پاسخ دادن درست به ۳۰ سوال از ۴۰ سوال برای گرفتن نمره ۷ و پاسخ دادن درست به ۳۲ سوال از ۴۰  سوال برای کسب نمره ی ۷.۵ کافی می باشد. با توجه به اینکه در بخش Listening قسمت‌های ۱ و ۲ آزمون از قسمت‌های ۳ و ۴ راحت‌تر است توصیه می‌کنیم تمام تلاش خود را در دادن جواب صحیح به سوالات آن بخش انجام دهید تا بتوانید به‌ خوبی امتیازات آن بخش را به دست آورید. 

در بخش Reading نیز تقریبا شرایط مشابهی وجود دارد. پاسخ درست به ۳۰ سوال از ۴۰ سوال برای کسب نمره ۷ این بخش و پاسخ درست به ۳۳ سوال برای کسب نمره ی ۷.۵ کافی می باشد. برای کسب نمره مطلوب در بخش Writing  توجه داشته باشید که جملات شما باید بدون خطای گرامری و املایی باشد، پاراگراف هایی که استفاده می کنید باید شفاف و واضح باشند و هر کدام از آن ها دارای یک ایده ی اصلی باشد. هر دو سوال این بخش را باید به طور کامل پاسخ دهید. شما باید با استفاده از واژگان سطح بالا بین کلمات هماهنگی مناسبی ایجاد کنید.

 برای موفقیت در بخش Speaking دقت کنید که باید بتوانید در هر موضوع خاص به صورت روان، شفاف و بلند صحبت کنید. جملاتی که به کار می برید بدون خطای گرامری باشد. کنترل خوبی روی تلفظ و لحن صدای خود داشته باشید و بتوانید از طیف وسیعی از لغات مرتبط استفاده کنید.

 

vQ3OaX-1552568420.jpg

 

۴- عملکردی متمایز در بخش گفتاری (Speaking) 

مدرسین مجرب دیاکو همیشه در کلاسهای آمادگی آیلتس نکات مهم و ضروری را به داوطلبین گوشزد می‌کنند. اما در این بخش با به چند نکته بسیار مهم در آزمون آیلتس می‌پردازیم که رعایت آن از سوی داوطلب می‌تواند در بالابردن نمره وی بسیار تاثیرگزار باشد. 
در بخش مصاحبه و Speaking، جوابهای از پیش تعیین شده ندهید! یعنی اینکه از تمپلیت به هیچ عنوان در پاسخگویی استفاده نکنید و سعی کنید جملاتی از خود بسازید. اگر فکر می‌:نید با حفظ کردن چند جمله کلیشه‌ای می‌توانید نمره بالا بگیرید سخت در اشتباهید. ممتحن آزمون آیلتس بسیار زیرک و هوشمندانه عمل می‌کنند. آنها به این که ساختار جملات شما به چه شکلی است و جوابهایی که در سر دارید چطور پشت‌سرهم و منسجم قطار می کنید را بصورت موشکافانه‌ای بررسی می‌کنند.
نکته ی بعدی و بسیار مهم در بخش Speaking در آیلتس ین است که هیچگاه موضوعی که از شما پرسیده شده را عوض نکنید و فقط به سوالی که از شما پرسیده می‌شود پاسخ دهید. گاهی اوقات دیده می شود که داوطلب آزمون آیلتس، موضوع را به سمتی پیش می برد که خودش دوست دارد در مورد آن صحبت کند. این نشان خواهد داد که شما سوالی را که ممتحن از شما خواسته است به درستی متوجه نشده اید. بنابراین برای ممتحن آیلتس، هر چند که استفاده از گرامر درست و نیز استفاده از طیف وسیعی از کلمات و عبارات انگلیسی مهم است اما نحوه پاسخ به سوالاتی که از شما می‌پرسد به مراتب مهمتر است و برای اینکه در این بخش از آزمون آیلتس نمره از دست ندهید سعی کنید خوب گوش کنید تا ببینید دقیقا چه سوالی از شما پرسیده می‌شود.

نکته  دیگر در قسمت Speaking  این است که اگر شما در این قسمت سکوت های طولانی ای داشته باشید ممتحن آیلتس این طور برداشت می کند که شما سوال را متوجه نشده اید یا اینکه فراموش کرده اید که چگونه چیزی را که می خواهید بگویید. توجه کنید اگر هم می خواهید در مورد سوال فکر کنید به طور کامل سکوت نکنید و در پاسخ خود از عباراتی مانند من مطمئن نیستم (....Well, I’m not sure) ، لطفا یک دقیقه به من فرصت بدهید تا درباره آن فکر کنم (Could you please give me a minute to think about it) یا (Let me think about it) و... استفاده کنید.


۵- تا می‌توانید بنویسید و تمرین کنید!

شاید دربخش نوشتاری و Writing این فکر به ذهنتان برسد که پاسخ عالی را در غالب تمپلیت حفظ کرده و بتوانید در روز آزمون آن را به آسانی بنویسید اما این اشتباه بزرگی است! به دلیل اینکه مصححین بین‌المللی آزمون آیلتس برای پیدا کردن این پاسخ ها بسیار آموزش دیده‌اند و شما براحتی نمی‌توانید با نوشتن چند جمله کلیشه‌ای از آنها نمره بگیرید و قطعا در صورت برخورد با این پاسخ ها از شما نمره کم خواهد شد. پس بهتر است که در موقع نوشتن تمام تمرکز بر نوشته و تولید محتوایی باشد که از ذهن خودتان می آید و آن ایده را با دانش و اطلاعات خود بسط دهید.

 

vU321E-1552568386.jpg

 

 و در آخر توجه شما را به این نکته جلب می‌کنیم که دست خط شما (HANDWRITING) در این آزمون نیز اهمیت فراوانی خواهد داشت. اگر بد خط بنویسید، نباید انتظار گرفتن نمره بالا را داشته باشید زیرا ممکن است به دلیل خوانا نبودن دست خط تان، مصحح آزمون آیلتس نمره کمی را منظور کند و داوطلب هم هیچ اطلاعی از این مورد نداشته باشد. علاوه بر خط به املای صحیح کلمات (Spelling) که مشکل بسیاری از زبان‌آموزان ایرانی است و گرامر صحیح نیز دقت داشته باشید. برای تقویت دیکته و املای کلمات فقط باید از روی لغات چند بار بنویسید تا املای آن کلمه ملکه ذهنتان شود. 

آزمون آیلتس یک آزمون مهارتی بوده و با تلاش و پشتکار مناسب می توانید به هدف مورد نظر خود در این آزمون دست یابید. دقت داشته باشید که شما با داشتن یک برنامه منسجم و منظم مطالعاتی و رعایت نکات بالا می توانید نمره مطلوب در حد ۷ و به بالا کسب نمایید. برنامه مطالعاتی برای کسب نمره بالا در آیلتس یعنی در واقع مطالعه روزانه به مدت ۳ تا ۴ ساعت که در هر روز می‌بایست بطور مساوی روی مهارت‌های آیلتس برنامه‌ریزی و مطالعه کرد.

برای موفقیت و کسب نمره دلخواه خود در آزمون بین‌المللی آیلتس و دریافت مشاوره‌ّهای تخصصی در خصوص نکات ظریف در آزمون آیلتس با مشاورین و مدرسین مجرب آکادمی زبان دیاکو در ارتباط باشید.

 

ypx04c-1548770369.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!