نروژ، کشوری با جاذبه‌های بسیار

کشور نروژ، به انگلیسی Norway و به نروژی Norge ، کشوری کوهستانی و سردسیراست که در شمال قاره اروپا و غرب شبه‌ جزیره اسکاندیناوی( شامل کشورهای سوئد، نروژ و دانمارک) واقع شده است. نروژ با مساحتی معادل ۳۸۵.۲۵۲ کیلومترمربع جمعیتی حدود ۵ میلیون نفر دارد بنابراین تراکم بسیار اندک جمعیت موجود این کشور، آن را تبدیل به یکی از مقصدهای مهاجرت در دنیا کرده است. حدود ۶۰۰ هزار نفر جمعیت نروژ در پایتخت آن، شهر"اسلو" (Oslo) زندگی می کنند.
نروژ، کشوری با جاذبه‌های بسیار

قسمت های شمالی این کشور به علت نزدیکی آن به قطب شمال دارای آب و هوای بسیار سرد (نه ماه سال بارش برف و باران) هستند و طبیعتا جمعیت زیادی در آن مناطق زندگی نمی کنند. عمده تراکم جمعیت نروژ در بخش جنوبی کشور که آب و هوای نسبتا معتدل تری دارد متمرکز می باشد. نروژ با کشور سوئد، فنلاند و روسیه  مرزهای مشترک‌ دارد. طبق آمارهای رسمی، میزان رضایت مردم این کشور از دولت خود بسیار بالا می باشد و سازمان ملل برای هشتمین بار کشور نروژ را به عنوان کشوری دارای بهترین کیفیت زندگی دردنیا اعلام کرد که آمار بسیار جالبی محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با این کشورمدرن و ثروتمند بیشتر آشنا کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.

تاریخ کشور نروژ


نام رسمی کشور، پادشاهی نروژ می باشد. حدود۱۸۰۰۰ سال پیش، این سرزمین تماما پوشیده از یخ و خالی از سکنه بود اما به مروربا گرم شدن هوا، یخ‌ها ذوب شدند واین سرزمین به منطقه ای قابل سکونت تبدیل شد. انسان های مهاجر ۱۱ هزار سال قبل از سمت آلمان به این منطقه روانه شدند. رفته رفته با گذشت زمان، شرایط مناسبی برای کشاورزی و دامداری به وجود آمد.از سال 1000 به بعد نروژ، به تصرف نیروهای مشترك سوئد و دانمارك درآمد. جالب است بدانید تاريخ نروژ در تمام طول هزار ساله اخيرخود، به تاريخ کشورهای سوئد و دانمارك وابستگی فرآوانی داشته است. سرانجام درتاريخ پانزدهم اكتبر 1905  پس از سال‌ها مبارزه، این کشور استقلال خود را اعلام نمود. پادشاهی نروژ از قدیمی‌ترین پادشاهی‌های اروپا و جهان است که به مدت ۱۱۰۰ سال به صورت متوالی وجود داشته و همچنان نیزبرقرار می باشد. 

 

جغرافیا و آب و هوا نروژ

آب وهوای کشور نروژ سرد و قطبی است. به علت این آب و هوای قطبی، تابستان ها در این کشور روزهای بلندی است و شبها بسیار کوتاه، به گونه ای که خورشید در ساعات نیمه شب نیز در آسمان میدرخشد که به این اتفاق جالب اصطلاحاmidnight sun  (خورشید نیمه شب) گفته میشود. از اواخرماه ژوئن تا اوایل ماه آگوست، این کشور گرم ترین روزهای خود را تجربه می کند. دما دراین ماهها بین ۲۵-۳۰ درجه ی سانتی گراد با کمترین میزان رطوبت موجود در هوا می باشد. در زمستان، بیشتر مناطق نروژ پوشیده از برف است و دراین فصل کمترین میزان درجه ی حرارت درقسمتهای شمالی آن می باشد.

 

nZWmVi-1564059137.jpg


در این کشور فصل بهار بسیار کوتاه است. نروژ از سه‌ طرف‌ به‌ دریا راه‌ دارد و بسیاری‌ از رودهایی‌ که‌ به دریای‌ شمالی‌ و دریای‌ بالتیک‌ می ریزند ازاین‌ کشورعبور می کنند. جالب است بدانید به علت وجود خلیج های فراوان در این کشور، نروژ به کشورهزار جزیره معروف می باشد. هیچ کشوری به اندازه نروژ درسواحل خود این مقدار بریدگی های کوچک و بزرگ ندارد. این بریدگی ها معتلق به دوران یخچالی می باشد. تقریبا  ۷۰ درصد خاک این کشور به علت وجود کوه ها، دریاچه ها و رودها، جنگل ها و یخچالها قابل سکونت نمی باشد.

 

زبان کشور نروژ

زبان رسمی نروژ نروژی و بوکمال است . نروژی  (norsk) یک زبان هندواروپایی بوده و از شاخه ی زبان‌های ژرمنی می باشد .البته جالب است بدانید مردم نروژ به زبان انگلیسی تسلط کافی دارند زیرا اتمام دوره دبیرستان در این کشوراجباری است و تا پایان این دوره سطح زبان انگلیسی دانش آموزان تا آیلتس ۷ بهبود می یابد.


دین و مذهب نروژ


۸۳٪ مردم نروژی‌ پیرو کلیسای انجیلی- لوتری، سه درصد پیروی کاتولیک و پروتستان، یک درصد مسلمان و ۱۰ درصد باقیمانده دینی مشخصی ندارند.

 

فرهنگ و اداب و رسوم مردم نروژ

مردم نروژ به اصل برابری و مساوات بسیارپایبند هستند و فرهنگشان بر اساس اصول دموکراتیک بنا شده است بنابراین در این کشورتقریبا قضاوت بر اساس ظاهر(چهره، رنگ پوست، شغل، جایگاه اجتماعی و...) معنی ندارد و اکثر مردم معتقدند که همه ی انسان ها دارای حقوق یکسان می باشند. از ویژگی های بارز مردم این کشور می توان به رفتار توام با آرامش آن ها و احترام متقابل به یکدیگر، طبیعت و حیوانات اشاره نمود. در نروژ افراد می توانند آزادانه در طبیعت پیاده روی کنند، به راحتی به ورزش های کوه‌نوردی و اسکی بپردازند و حتی در طبیعت کمپ بزنند، تنها کاری که نباید در طبیعت نروژ انجام داد و بشدت با آن برخورد می شود رها کردن زباله می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که نروژی ها از کودکی یاد می گیرند که سطل‌های جدایی برای تمام زباله هایشان (باقی مانده های مواد غذایی، کاغذ، پلاستیک، شیشه، فلز) وجود دارد و این کشورکارآمدترین صنعت بازیافت را دردنیا دارد.
 

EJtgZR-1564061084.jpg


آداب غذا خوردن در نروژ به این صورت است که اکثر مردم حدود ساعت ۱۷ الی ۱۸ شام می‌خورند و مانند بعضی از کشورها این وعده غذایی را به ساعات پایانی شب اختصاص نمی دهند. همچنین بیشترنروژی ها معتقد هستند زندگی شخصی با مسائل کاری جداست بنابراین معمولا سرمیزغذا درباره‌ی کسب و کارخود صحبت نمی کنند و آن را امری ناپسند تلقی می کنند. 

 

غذا در نروژ


به دلیل آن که نروژ در کنار دریا واقع شده، طبیعتا اصلی‌ترین غذای این کشورماهی می باشد وهمچنین غذاهایی که با گوشت، مخصوصاً گوشت گوزن تهیه می‌شوند در این کشور نیز طرفداران ویژه ی خود را دارد. خاویار تیوبی همراه با انواع مختلف پنیرهای طعم دار شده یکی دیگراز غذاهای محبوب نروژ محسوب می شود که بسیار لذیذ است و معمولا برای وعده ی صبحانه سرو می شود. 
 

iVuY4O-1564060992.jpg

 

لفسه و پینکجوت از دیگرغذاهای معروف نروژ است. لفسه یک  یک نان سنتی نرم و پهن است که مواد داخل آن سیب زمینی، آرد، کره، شیر یا خامه است و موقع سرو می توان به آن کره، دارچین و شکر اضافه نمود و سپس میل کرد. پینکجوت، گوشت دنده ی خشک و نمک سود شده ی گوسفند می باشد و همراه با پوره کلم قمری سرو می شود تا شیرینی کلم، مزه شور گوشت را کمی از بین ببرد. نروژی ها معمولا این غذا را برای شب کریسمس تهیه می کنند. 

 

m2TMAO-1564061016.jpg

 

جالب است بدانید نروژی ها نیز کله پاچه ی مخصوص به خود را دارند. نام این غذا سمالاهاو است. برای طبخ این غذا سر گوسفند ابتدا روی آتش قرار می گیرد و سپس پخته می شود. این غذا مخصوص نروژغربی بوده و از قدیم در شب کریسمس صرف می شد.

 

شهرهای مهم نروژ


اسلو: پایتخت این کشور شهر اسلو است وازمهم ترین شهرهای نروژ محسوب می شوداین شه  مرکز علمی، اقتصادی و فرهنگی کشورنروژ است و کانون مهم بازرگانی دریایی و صنایع دریایی در اروپا بشمارمی رود.
برگن: دومین شهر بزرگ نروژ بوده و یکی از پایتخت های فرهنگی مهم اروپا محسوب می شود.
تروندهایم: نام شهر مهم دیگر در کشور نروژ است و دانشگاه معروف NTNU در این شهر واقع شده است. شهر تروندهایم سومین شهر علمی کشور نروژ به شمار می آید. در این شهر نیمی از سال زمستان و نیمه دیگر سال تابستان می باشد.

 

معرفی جاذبه‌های توریستی نروژ


 کلیسای جامع اسلو: این کلیسا یکی از مکان های دیدنی نروژ به ‌شمار می‌رود که قدمت آن به قرن یازدهم میلادی می‌رسد. این کلیسا به‌سبک باروک ساخته شده (باروک یک نوع معماری کلاسیک است که دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب می باشد). این کلیسا جزو قدیمی‌ترین کلیساهای کل کشورنروژ محسوب می شود و رویدادهای تاریخی مهمی را به خود دیده است.
 

QF0-UG-1564060833.jpg


منطقه گیرانگرفیورد: این منطقه از شبکه‌ی آب‌دره‌های نروژ است و در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت جهانی رسیده است. این منطقه وسعت زیادی دارد و یکی از زیباترین قسمت‌های آن آلِسوند (Alesund) در شمال است که به مناظر یخی‌اش مشهور است. ازجمله سایر قسمت‌های دیدنی این منطقه می‌توان به سونیلْوْس‌فیورد (Sunnylvsfjord) اشاره کرد که آن هم یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی را در اختیار دارد.
 

v0z309-1564061125.jpg

 

کوه فلوین: کوه فلویِن قله‌ای ۳۹۹ متری با چشم‌انداز فوق‌العاده زیبا واقع در شهربِرگِن نروژ است که می توان با قطارهای کابلی در حدود ۸ دقیقه به بالای این کوه رسید و شهر بِرگِن را از زاویه‌ای بسیار متفاوت و جذاب تماشا کرد. همچنین مسیرهای پیاده روی و دوچرخه‌سواری نیز برای رسیدن به آن در نظر گرفته شده است. این منطقه دارای دریاچه‌های کوچک و دشت های سرسبز است که محیط دلپذیری برای بازدید کنندگان به ارمغان آورده است.

 

حمل و نقل در نروژ

جالب است بدانید که سیستم حمل و نقل شهر اسلو در کشور نروژ با هزینه بلیط ۵ دلاری تنها برای یک سفر درون شهری گرانترین سیستم حمل و نقل در دنیا را به خود اختصاص داده است. همچنین کشور نروژ دارای ۹۸ فرودگاه (51 فرودگاه عمومی و 46  فرودگاه ها وابسته به دولت) می باشد. فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو (Oslo Airport, Gardermoen) مهم ترین فرودگاه  نروژ بوده و به عنوان پایگاه هوایی مرکز هوانوردی اسکاندیناوی نیز به حساب می آید.
 

0mfGd2-1564060878.jpg

 نروژ از جمله کشورهای بسیارمرفه و زیبای جهان است و سالانه افراد بسیاری، متقاضی مهاجرت به این کشوراروپایی می باشند. از روش های مختلف مهاجرت به کشورنروژ می توان به مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای سرمایه گذاری، ازدواج و پناهندگی اشاره کرد. یکی از الزامات دریافت پذیرش از طریق ویزای تحصیلی یا کاری، توانایی تسلط داشتن بر چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی است. از اینرو اکثر دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر مدرک زبانی معتبر همچون آیلتس را از متقاضیان می‌خواهند. بسته به رشته و مقطع تحصیلی نمره ۶، ۷ و یا ۸ در آزمون آیلتس از متقاضیان خواسته می‌شود. 

برای آشنایی بیشتر در خصوص کسب پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر دنیا با مشاورین ما در آکادمی زبان دیاکو تماس حاصل نمایید. همچنین جهت رزرو و ثبت نام در دوره‌های آماده‌سازی آیلتس در دیاکو با خط ویژه ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!