ایتالیا؛ مهد تمدن، هنر و معماری

کشور ایتالیا با مساحت ۳۰۱.۳۳۳ کیلومتر مربع در جنوب قاره اروپا واقع شده است. این کشور شامل: شبه‌ جزیره ایتالیا (Italian Peninsula) , جزیره سیسیل (Sicily) و جزیره ساردِنی (Sardinia) در دریای مدیترانه (Mediterranean Sea) می باشد و از شمال با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوانی هم‌مرز است. جمعیت ایتالیا، حدود شصت میلیون و ششصد هزار نفر است و جز پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. پایتخت ایتالیا، شهر رم و واحد پول رسمی آن، یورو می باشد.
ایتالیا؛ مهد تمدن، هنر و معماری

ایتالیا جز هشت کشور برتر صنعتی جهان و کشوری کاملا توسعه یافته به حساب می آید و هفتمین تولید ناخالص داخلی در دنیا را دارد. این کشور با سرزمین‌های سرسبز و مناظری چشم گیر، قایق‌های شناور موجود در کانال های ونیز و زیباترین و باشکوه‌ترین بناها و معماری های تاریخی در دنیا شناخته می شود. بی شک وجود فرهنگ غنی، امکانات پیشرفته، کیفیت بالای زندگی و ... باعث شده است که سالانه افراد بسیاری رویای زندگی در این کشور را داشته باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با کشور ایتالیا بیشتر آشنا کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.

 

🔶 تاریخ کشور ایتالیا


بر طبق نظر مورخان، در دوران باستان، تمدن اتروسک ها، (اتروسک نام تمدنی است که ریشه ی هندواروپایی داشته و از سال ۷۰۰ قبل از میلاد تا اواسط قرن اول قبل از میلاد در این کشور حضور داشتند اما با  پدید آمدن جمهوری روم از بین رفتند) و بعد از آن ها یونانی ‌ها و سپس رومی‌ ها در این کشور فرمانروایی می ‌کردند تا اینکه در قرون وسطی حکومت این کشور بدست پاپ‌ها افتاد و سپس فرانک‌ها، بیزانسی‌ها، اعراب و نورمان‌ ها در دوره های مختلفی از تاریخ، در این سرزمین حکومت می کردند. شهر رم، پایتخت امروزی کشور ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراطوری روم، محل اقامت پاپ بود و به این علت این شهر از مراکز سیاسی و مذهبی مهم در غرب شناخته می شود. با آغاز قرن نوزدهم، ایتالیا با تحولات بزرگ و متعددی روبرو شد و آزادی های اجتماعی در این کشور به سرعت گسترش یافت. با  آغاز جنگ جهانی اول، ایتالیا در کنار کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه و انگلیس وارد جنگ شد و سپس به‌دنبال کنفرانس صلح ورسای در سال ۱۹۱۹میلادی، توانست مناطق شمالی ترنتینو، التوادیجه و ونتریا جولیا را بدست آورد.
 

jg1RzK-1561537220.jpg

پس از جنگ جهانی، وضعیت اقتصادی در ایتالیا دچار بحران شد و آشفتگی های متعددی در این کشوربه وجود آمد. در آن زمان، موسولینی که در جنگ جهانی اول به درجه استواری دست یافته بود، از این اوضاع استفاده نمود و حزب ملی فاشیست را تشکیل داد و حکومت کشور را بدست گرفت. موسولینی در دوران حکومت خود، آزادی های سیاسی و حقوق شهروندی در ایتالیا را محدود نمود و قدرت پارلمان ایتالیا را کاملا از بین برد. وی برای تثبیت چهره بین المللی خود با هیتلر متحد گشت و وارد جنگ جهانی دوم شد و در نهایت با شکست های نظامی متعدد در جنگ جهانی، حکوت او به اتمام رسید و رژیم فاشیست از بین رفت.
 سرانجام در سال ۱۹۴۶میلادی پس از یک رفراندوم، جشن ملی در سراسر ایتالیا برگزار شد و جمهوری ایتالیا به وجود آمد.


🔶  جغرافیا  و آب و هوای ایتالیا


بلندترین نقطه این کشور کوه مون بلان با ارتفاع ۴۸۱۰ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن، دریای مدیترانه است.
در مرکز ایتالیا، توسکانی دارای چشم‌اندازهای متنوع شامل تپه‌های بارور حاصلخیز، دره‌های رودخانه‌های پرآب، رشته ‌کوه‌های کوچک و خط ساحلی شنی  وجود دارد. در شرق ایتالیا منطقه اومبریا (Umbria) که به قلب سبز ایتالیا معروف است و پر از تپه‌ها و دشت‌های وسیع و باغ‌های زیتون و کاج است و منطقه لو مارکه  Le) Marche ( دارای کوه‌های معتدل، رودخانه‌ها و دشت‌های کوچک حاصلخیز است قرار گرفته است.
جغرافیای متنوع ایتالیا، سبب آب و هوای بسیار متفاوتی از شمال تا جنوب در این کشور گشته است. آب و هوای ایتالیا مانند کشورهای مدیترانه‌ای می باشد یعنی تابستان‌های آن گرم و خشک‌ است و بیشتر بارندگی ها در فصل زمستان صورت می گیرد و هوای زمستان معتدل است. در شمال ایتالیا، زمستان‌ ها، سرد و اغلب با برف همراه‌ است بر خلاف زمستان‌های ملایمی که در جنوب ایتالیا وجود دارد. مناطق ساحلی ایتالیا دارای زمستان های معتدل و تابستان های عمدتاً خشک هستند و میانگین دما در این فصل بین ۰ در کوه های آلپ و ۱۲ درجه در سیسیل و در تابستان ها بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد در نوسان می باشد.
 

rrHzMb-1561537308.jpg

 

🔶  زبان  کشور ایتالیا


از سال ۱۸۶۱میلادی تا به امروز، زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. این زبان از شاخه‌های زبان لاتین است و در آن شباهت‌های ریشه‌ای زیادی با زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی، رومانیایی و پرتغالی مشاهده می‌شود و حدود ۷۰ تا ۱۲۰ میلیون نفر در دنیا به زبان ایتالیایی صحبت می‌کنند. جالب است بدانید در گذشته، تعداد گویش‌های منطقه‌ای زیادی در این کشور وجود داشت، اما سیستم آموزشی ملی در قرن بیستم، اختلاف در زبانهایی که در سراسر کشور استفاده می شد را بسیار کم نمود. از سایر زبان های رایج در ایتالیا می توان، به زبان رومانیایی )گویش حدود ۸۰۰ هزار نفر ( و سپس زبان های عربی، آلبانیایی و اسپانیایی اشاره نمود.

 

🔶  دین  و مذهب ایتالیا


دین ۹۱.۶٪ مردم ایتالیا مسیحیت است و بیشتر آن ها کاتولیک هستند. ازآنجایی‌که واتیکان در مرکز شهر روم جای گرفته است، این آمار اصلا عجیب به نظر نمی‌رسد. همچنین۱.۴٪ جمعیت ایتالیا را نیز مسلمانان تشکیل می دهند که از بین آن ها تنها ۵۰.۰۰۰ نفر ملیت ایتالیایی دارند.
 

lvJRBt-1561537361.jpg

 

🔶  فرهنگ  و آداب و رسوم مردم ایتالیا

فرهنگ ایتالیایی به طرز قابل توجهی با هنر، معماری، موسیقی و رقص، خانواده و غذا عجین شده است. ایتالیا مهد ظهور سبک‌های معروف معماری دنیا، همانند کلاسیک رومی، رنسانسی، باروکی و نئوکلاسیک می باشد. از معروف‌ترین سازه‌های تاریخی دنیا مانند برج پیزا و کولوسئوم دراین کشور قرار دارد. هنر را می‌توان در کلیساها و ساختمان‌های عمومی ایتالیا به خوبی مشاهده نمود. جالب است بدانید هنر ایتالیا نقاشان و مجسمه‌سازان برجسته‌ و با ارزشی را به دنیای هنر معرفی نموده است. همچنین صنعت سینمای ایتالیا از اعتبار قابل توجهی در جهان برخوردار است و هر ساله در فستیوال‌های متعدد و بین‌المللی جوایز با ارزشی دریافت می‌کند. از مهمترین ارزش ‌ها در فرهنگ آن ها می توان به خانواده اشاره نمود. مردم ایتالیا زمان زیادی را با خانواده خود سپری می کنند. قابل توجه است که بسیاری از مجردهای ایتالیایی حتی تا سن ۴۰ سالگی با وجود استقلال کامل، با خانواده خود زندگی می‌کنند. اکثر مردم ایتالیا در لباس پوشیدن و انتخاب لباس، سبک خاص خود رادارند. آن‌ها معتقدند که با لباس آراسته می‌توان شخصیتی خوب از خود ارائه داد.
 

T3K1SC-1561537868.jpg

 

🔶  غذا در ایتالیا

بد نیست بدانید که غذا در این کشور به قسمت بزرگی از فرهنگ و هنر این سرزمین تبدیل شده است. نمیتوان انکار کرد که آشپزی عضو جدا نشدنی فعالیت های روزانه ی هر فرد ایتالیایی است و در دورهمی های خانوادگی و دوستانه سرو غذاهای خوشمزه بخش مهمی از میهمانی را به خود اختصاص می دهد. همانطور که می دانید پاستا و پیتزا جز غذاهای معروف آن هاست. در زیر شما را با ۳ غذای لذیذ ایتالیایی که شاید چندان هم معروف نباشد آشنا می کنیم:
•    پارمیگینا ملانزین
پارمیگینا ملانزین، بادمجان پخته شده همراه با گوجه و پنیر است، و گزینه ی بسیار مناسبی برای افراد گیاه‌خواراست. این غذا در اصل برای مناطق جنوبی ایتالیا است، ولی امروزه در تمامی نقاط ایتالیا می‌توان آن را تهیه نمود. بد نیست بدانید که این غذای پنیری با کدو سبز نیز تهیه می‌شود.

 

hySSg5-1561537901.jpg


•    ریزیتو اسکامپی  و لیمو
غذایی که هنگام سفر به سواحل آمالفی ایتالیا نباید آن را از دست داد. آمالفی ایتالیا، به‌خاطر لیمو‌های بزرگ و آبدارش مشهور است و از این لیموها معمولا در غذاهای محلی استفاده می‌ شود. طعم لیمو و میگو تازه باعث می‌شود که ریزیتو اسکامپی غذایی بسیار لذیذ برای روزهای گرم تابستانی باشد. 
•    اورکتیتی با کلم بروکلی
یک پاستا قدیمی متعلق به منطقه‌ی پولیا ایتالیا ست. از آنجایی که فصل بروکلی در پاییز است، خوردن این غذا در ماه‌های سرد سال بیشتر توصیه می‌ شود. نکته مهمی که در سرو این غذا وجود دارد این که، برای تهیه آن از مواد اولیه بسیار سالم و تازه استفاده می شود و این مواد سالم و تازه در طعم این غذای ایتالیایی نقش بسیار مهمی دارد.

 

KxOERv-1561538448.jpg


🔶 شهرهای مهم  ایتالیا


•    شهر رم 
شهر رم پایتخت کشور ایتالیا و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور به حساب می‌آید. وقتی در رم قدم می زنید در جای‌جای شهر ساختمان‌ها و بناهای با شکوهی با قدمت چندصدساله را مشاهده می‌کنید. هنر و سبک معماری بکاررفته در عمارت و کوچه خیابان‌های رم چنان باشکوه است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. چنانچه به این شهر سفر کردید حتما از کولوسئوم دیدن کنید. کولوسئوم  بزرگترین تماشاخانه در امپراطوری رم بوده است که امروزه بقایای بصورت بنایی عظیم و شگرف  موجود است. کولوسئوم هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان به شمار می‌رود.  رم در مرکز کشور ایتالیا و در کنار دریای مدیترانه واقع شده است. بد نیست بدانید که کشور مستقل واتیکان که یک دولت شهر است، کوچکترین کشور جهان به حساب می آید و در داخل شهر رم می باشد. 
 

mLsA_c-1561537535.jpg


•    شهر میلان
شهر میلان از شهرهای مهم کشور ایتالیا و دومین شهر پرجمعیت آن محسوب می شود. میلان مرکز مد و فشن در ایتالیا و از پایتخت‌ های مد در جهان شناخته می شود. همچنین این شهر قطب بانکداری و خدمات مالی ایتالیا ست و و بورس ایتالیا در آن قرار دارد.


•    شهر ناپل
ناپل از مهم ترین شهرهای کشور ایتالیا می باشد و با حدود یک میلیون نفر جمعیت، سومین شهر بزرگ ایتالیاست . این شهر مرکز ناحیه کامپانیا و استان ناپل و مرکز اقتصادی و فرهنگی جنوب ایتالیا محسوب می شود.
 

5i4z3l-1561537559.jpg

 

🔶  معرفی جاذبه‌های توریستی ایتالیا


شهر تاریخی ونیز
ونیز از شهرهای گردشگر پذیر ایتالیا و جهان محسوب می شود. همانطور که می دانید تردد و حمل و نقل در این شهر به وسیله ی قایق صورت می گیرد. ونیز به صورت جزیره های کوچک است و به وسیله های همین کانال ها، از یکدیگر جدا شده اند. علاوه بر این کانال ها که شهر را بسیار جذاب کرده اند این شهر جاذبه های توریستی دیگری همانند رویدادها و جشنواره های مختلفی که هر ساله در آن برگزار می شود، میدان سن مارکو، کلیسای سن ویدال، خانه ی اپرای تاریخی و ... را در خود جای داده است.

برج پیزا
از مهمترین جاذبه های شهر پیزاست. جالب است بدانید که شهرت این برج به دلیل نقص آن به وجود آمده است. آغاز ساخت این برج در دوره رنسانس در ۹ آگوست ۱۱۷۳ به انجام رسید و پس از ۱۷۷ سال ، سرانجام در سال ۱۳۵۰ کار ساخت این برج به پایان رسید. برج کج پیزا با آنکه تنها برج کج در دنیا نیست، اما مشهورترین آن در کل جهان به حساب می آید.

دریاچه کومو
دریاچه کومو در ۵۰ کیلومتری شهر میلان در بین استان های کومو و لکو واقع شده است و بعد از دریاچه های گاردا و ماگیور سومین دریاچه ی بزرگ در ایتالیاست. این دریاچه عمیق ترین و معروف ترین دریاچه ی ایتالیا به حساب می آید و دارای چشم اندازهای بسیار مجلل و باشکوهیست.

 

🔶 حمل و نقل در ایتالیا


•    اتوبوس
شرکت ای.تی.ای.سی، شرکت اصلی اتوبوس رانی در شهر رم می باشد. در ایتالیا خط های اتوبوس متعددی وجود دارد که ساعات کاری آن‌ها از ساعت ۵:۳۰ صبح شروع می‌شود و تا نیمه‌های شب ادامه دارند. همچنین اتوبوس های شبانه نیز وجود دارند که از ساعت ۱۲:۳۰ شب تا ساعت ۵:۳۰ صبح در حال فعالیتند. 
•    قطار
بد نیست بدانید که در ایتالیا چندین خط با قطارهای سریع السیر وجود دارند و یکی از سریعترین قطارهای جهان نیز دراین کشور می باشد که با سرعت ۳۰۰ کیلومتـر بر ساعت بین دو شهـــــر فلورانس و میـــــلان در حال حرکت است. سیستم ریلی در ایتالیا بسیار توسعه یافته است و اکثر شهرها با خط آهن به یکدیگر متصل شده اند.


در این مقاله سعی کردیم شما را با کشور ایتالیا بیشتر آشنا کنیم. در مقاله های آینده به روش های مهاجرت به این کشور اروپایی خواهیم پرداخت.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره‌های مکالمه انگلیسی، ایتالیایی ، فرانسه و آزمون‌های بین‌المللی CELPIP و IELTS جهت اخذ ویزای دانشجویی و مهاجرت به کانادا با مشاورین مجرب آکادمی زبان دیاکو از طریق شماره ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.


 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!