آشنایی با کشور اتریش

کشور اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی با مساحت ۸.۳۸۷.۸۹۹ کیلومتر می‌باشد (حدود ۲۰٪ کوچکتر از استان اصفهان) که با کشورهای آلمان، سوئیس، جمهوری چک، اسلوونی، اسلواکی، مجارستان، لیختن اشتاین و ایتالیا هم مرز است. پایتخت کشور اتریش شهروین است که با جمعیت حدود ۲ میلیون نفرشهر نسبتا بزرگی در اروپا محسوب می شود. ۷۵٪ این کشور را رشته کوه آلپ فراگرفته بنابراین اتریش یک کشورکوهستانی و نسبتا سرد می باشد.
آشنایی با کشور اتریش

بناهای لوکس و مدرن، کلیساهای تاریخی متعدد، معماری‌های چشم‌گیر و کاخ‌ها ازجذابیت‌های اتریش محسوب می شوند. برگزاری برنامه های موسیقی، نمایش فیلم و نمایشگاه کتاب در سایر کشورها منجر به گسترش فرهنگ غنی این کشور گردیده است. بی شک آرزوی هرفردی می تواند زندگی در این کشورثروتمند، مرفه و بسیارزیبا باشد. دراین مقاله سعی داریم شما را با کشور اتریش بیشتر آشنا کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.

 

تاریخ کشوراتریش


واژه ی اتریش تلفظ فرانسوی کلمه اؤستررَیش (نام آلمانی اتریش) می باشد که برگرفته از دو واژه اؤستر (شرق) و رَیش (قلمرو و پادشاهی) است که به معنی پادشاهی شرقیست. شواهدی وجود دارد که ازعصر پالئولیتیک (تقریبا ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد) مردمانی درمحل کنونی کشور اتریش که در دره حاصل خیز دانوب و دره های آلپاین قرار دارد سکونت می کردند. 
در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مردم سلتیک که ساکن اروپای غربی بودند در بخش های شرقی آلپ ساکن شدند. بین سالهای ۲۰۰ تا ۱۵ پیش از میلاد این منطقه تحت سلطه رومی ها قرار گرفت. دراین دوره مهمترین سکونت گاه در اتریش منطقه کارنوتوم (مرکز استان پانونیا روم، لور اتریش کنونی) بود. جالب است بدانید این کشور تا سالیان زیادی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده‌ های میانه بخشی از شاهنشاهی روم محسوب می شد. 
در سال ۱۲۷۶ ميلادى رودلف فون هابسبورگ به پادشاهى آلمان برگزيده شده بود و اتريش را جزء قلمرو خود نمود. هابسبورگ‌ها تا اوايل قرن بيستم در اتريش حکومت کردند و سرزمين‌هاى جديدى را به امپراتورى خويش ملحق کردند. اتریش در قرن‌هاى ۱۶ و ۱۷ ميلادى به عنوان سنگرى درمقابل حملات ترک‌هاى عثمانى ایفای نقش نمود. شهر وين در سال‌هاى ۱۵۲۹ و ۱۶۳۸ ميلادى دوبار توسط عثمانى‌ها محاصره شد ولى هيچ‌گاه به تصرف آنها در نيامد. در اوايل قرن ۱۹ ميلادى اتريش درگیرجنگ‌هاى توسعه‌طلبانه ناپلئون بناپارت شد. درحدود سال‌۱۸۴۸ میلادی اولين قانون اساسى اتريش شکل گرفت و در سال ۱۸۶۷ ميلادى تغييراتى در آن حاصل شد و سرانجام درتاریخ ۱۱ نوامبر سال ۱۹۱۸ ميلادى کارل فرانتس ژوزف از سلطنت اتریش استعفاء نمود و روز بعد مجلس ملى موقت، حکومت جمهورى را در اتريش اعلام نمود.

 

QFV8ib-1561187664.jpg

 

جغرافیا و آب و هوا در اتریش

کشوراتریش از شمال و جنوب با کوهستان‌های آلپ و از غرب و شرق با مسیر تجاری دانوبین مرتبط می باشد و با وسعت ۵۸۰ کیلومتری که از شرق به غرب کشیده می‌شود در همسایگی کشورهای مختلفی قرارگرفته است. اتریش از سمت شمال با جمهوری چک و از سمت جنوب با کشور اسلوونی، از سمت شرق با کشور مجارستان و از سمت غرب با کشور سوئیس در مرزهای مشخصی قرارگرفته است. کشورهای آلمان، ایتالیا و همچنین اسلوونی نیز از همسایگان این کشورمحسوب می‌شوند. رشته‌کوه‌های آلپ با تمام ویژگی‌های منحصربه ‌فردش واقع‌شده است ازجمله مناطق توریستی در کشور اتریش است که گردشگران بسیاری را در تابستان و زمستان به خود می‌بیند. اتریش کشوری محصور در خشکی است یعنی هیچگونه دسترسی به آب های آزاد ندارد. جنگل بیش از ۴۰٪ خاک این کشور را در بر گرفته است و پوشش جنگلی در نواحی کوهستانی عمدتا درختان سوزنی برگ از قبیل کاج می باشد. جالب است بدانید یخچال‌های طبیعی، مراتع، دره های کوهستانی، کوهپایه های پوشیده شده از درخت، زمینهای کشاورزی با شیب ملایم، دره رودخانه ها، دشتها و حتی استپ‌های نیمه خشک را می توان در کشور زیبای اتریش یافت.
اتریش در منطقه ای معتدل و مسیر آب و هوایی اروپای میانه که از آب و هوای آتلانتیک و قاره ای تأثیر می گیرد، واقع شده است. در مناطق کوهستانی این کشور آب و هوای پر بارش کوه های آلپ به چشم می خورد. زمستان در این مناطق طولانی می باشد. در مابقی استان ها آب و هوای مخصوص اروپا (آب و هوای میان دریا و قاره ای) دیده می شود که آب و هوای متاثراز آتلانتیک در جنوب و قاره ای جنوب شرقی را نیز در بر می‌گیرد.

 

زبان کشوراتریش

زبان کشور اتریش زبان آلمانی است و ۹۸ درصد مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. علاوه بر زبان آلمانی، اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی نیز صحبت می‌کنند که جز زبان های رسمی اتریش محسوب نمی شود.

دین و مذهب اتریش

دین ۶/۷۳٪ مردم کشوراتریش مسیحی کاتولیک می باشد و ۷/۴٪ از مردم کشور اتریش پیرو پروتستان هستند. ۴/۲٪ از مردم اتریش نیز پیرو اسلام هستند.

 

شهرهای مهم اتریش

از شهر های مهم کشور اتریش علاوه بر شهر وین (پایتخت) می توان به شهرهای زالتسبورگ، اینسبورگ، لاگن فورت، ولس، دورن بیرن، لینتس، گراتس و سانکت پولتن اشاره نمود.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم اتریش

اتریشی‌ها در رفتارهای خود کاملا میانه‌ رو هستند و آن ها برخوردی دوستانه اما رسمی دارند. همچنین رفتارهایی نظیر آرام صحبت کردن ، احترام به قانون و محافظه ‌کاری، پایبندی به سنت ‌ها، حس شوخ طبعی همراه با کنایه در تعامل با آنها به خوبی احساس می شود. جالب است بدانید بسیاری ازاتریشی ‌ها از آلمانی و کشور آلمان بیزار هستند و ارتباطی خوبی با آنها ندارند.
ساختار اجتماعی این کشور بر اساس خانواده شکل گرفته است و خانواده های اتریش کم جمعیت هستند. همچنین خانه در فرهنگ رسمی اتریش محلی برای استراحت و آسایش می باشد و همچنین جالب است بدانید اتریشی ها تنها دوستان نزدیک و بستگان خود را به خانه شان دعوت می ‌کنند.
مردم اتریش اهمیت بسیار زیادی به ظاهر و لباس های خود می ‌دهند اما لباس‌ هایشان هرگز جنبه خودنمایی و پز دادن ندارد. آن ها در موقعیت های مختلف لباس مناسب همان‌جا را می پوشند. نحوه لباس پوشیدن مردم اتریش شباهت بسیارى به پوشش آمریکایى‌ها دارد، آن ها تنها در مراسم و به مناسبت‌هاى خاص لباس‌هاى محلی، سنتى و یا ملى خود را مى‌پوشند.

 

غذا در اتریش


همانطور که در تاریخ کشوراتریش اشاره کردیم اتریش زمانی مقر امپراتوری هابسبورگ بود و قلمرو آن از غرب به کشور فرانسه و از شرق به کشور روسیه می رسید به همین دلیل آشپزی امروزه اتریش ترکیبی از غذاهای کشورهای مختلف اروپایی می باشد. در اینجا به ۲ غذای معروف اتریشی اشاره می کنیم:
•    تافل اشپیتز(Tafel spitz): این غذا با استفاده از فیله گوشت گاو یا گوساله بخارپز پخته میشود و همراه با سبزیجاتی مثل سیب زمینی، هویج و ترب کوهی سرو می شود. اگر علاقه‌مند به غذاهای گوشتی هستید به شما پیشنهاد می کنیم در سفر به اتریش تافل اشپیتز را از دست ندهید!
 

_O5n4i-1561187801.jpg

 

•    گولاش اتریشی (Austrian Goulash): گولاش نوعی خوراک است که از گوشت گاو یا گوسفند به همراه گوجه، پیاز و پاپریکا آماده می شود اما اتریشی ها تغییراتی را در این غذا به وجود آورده اند و گولاش را معمولا همراه با کوفته ای از سیب زمینی و سبزیجات و …. سرو می کنند که بسیار لذیذ می باشد. به شما توصیه می کنیم گولاش اتریشی را نیز امتحان کنید. 
 

N_XAIa-1561187844.jpg

 

معرفی جاذبه های توریستی اتریش


•    وین، مهد موسیقی جهان

وین بزرگترین شهر اتریش محسوب می شود. در وین، سالن‌های موسیقی بزرگ و متعددی وجود دارد که میزبان برترین اجراهای هنرمندان برجسته ی دنیا است. سالن اپرای وین یا اپرا هاوس وین، یکی از معروفترین اپراهای جهان است که معماری ساختمان آن بسیار چشم‌نواز و بی‌نظیر است و این اپرا تقریبا در هر روز از هفته پذیرای هنردوستان و علاقه‌مندان به موسیقی و تئاتر‌های موزیکال و ... می‌باشد. علاوه بر ساختمان‌ها و معماری شگرف در جای جای شهر وین،  شما می‌توانید از کاخ شونبرون (بزرگترین و معروفترین کاخ‌های سلطنتی در اتریش)،  قصرهافبرگ که بخش‌های دیدنی متعددی مانند جواهرات امپریالیستی حاکمان هابسبورگ را در خود جای داده است و موزه‌ هنر که مجموعه‌ای فوق‌العاده از نقاشی‌های هنرمندان قدیمی را در خود دارد و همچنین کاخ بِلوِدِر دیدن کنید.
 

r1z9An-1561188090.jpg

 

•    بد گستین شهرچشمه های آب گرم

این شهر کوچکی چشمه های آب گرم فوق العاده‌ای دارد و به دلیل داشتن ساختمان های سر به فلک کشیده‌اش بسیار معروف است. همچنین این شهر برای ورزش‌های مهیجی مانند اسکی در زمستان و هاکی و دوچرخه ‌سواری کوهستان در فصل تابستان بسیار جذاب است.
 

Q-QtMN-1561188123.jpg


•    منطقه گردشگری زل آم سی

زل آم سی به دلیل دریاچه ها و کوه های متعددی که در آن واقع شده بسیار مشهور گشته است. همچنین این منطقه هم برای اسکی بسیار مناسب است و سالانه میزبان رقابت های بین المللی اسکی می باشد. علاوه بر اسکی از جاذبه‌های مشهورو دیدنی این منطقه کلیسای زیبای هیپولیت می باشد که به سبک رومی در اوایل قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است.
 

B69nS8-1561188156.jpg

 

حمل و نقل در اتریش

کشوراتریش یکی از توسعه یافته ترین سیستم حمل و نقل در کشورهای اتحادیه اروپا را داراست. در اتریش تعداد زیادی خطوط اتوبوس‌رانی و شبکه راه آهن وجود دارد. حمل و نقل عمومی درشهروین بسیار منظم و یکپارچه است که در کل اروپا امتیاز  بالایی را کسب کرده است. دراین شهرهر کسی قادر است برنامه روزانه خودش را به گونه‌ای تنظیم کند که به هر نقطه از شهر در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون استفاده از اتومبیل شخصی دسترسی پیدا کند و این یکی از بزرگ ترین مزایای  سیستم حمل و نقل عمومی نسبت به وسایل نقلیه شخصی است که باعث می شود مردم اتوبوس را به اتوموبیل تک سرنشین شخصی خودشان ترجیح بدهند. برنامه‌ زمانی شبکه‌ حمل و نقل عمومی بسیار منظم است و به ندرت پیش می‌آید که بیش از ١٠ دقیقه معطل رسیدن وسیله‌ای شوید. این شبکه کارش را از ساعت ٥ یا ٦ صبح شروع می‌کند و خطوط اتوبوس (جز اتوبوس‌های شبانه) و تراموا ( اتوبوس های برقی) تا ساعت ١١ تا ١٢ شب کار می‌کنند. خطوط مترو هم تا ساعت ١٢:٣٠ یا ١ بامداد فعال می باشند.
 

qEaP07-1561188186.jpg


سالانه ایرانیان بسیاری تمایل دارند که برای تحصیل، کار و زندگی وارد کشوراتریش شوند. تحصیل در قلب قاره اروپا و در دانشگاه های معتبر و ارزان می تواند آرزوی تمام دانشجویان ایرانی باشد. این کشور با دارا بودن دانشگاه های بسیارمعتبر، سطح رفاه بسیار بالای زندگی و استانداردهای مناسب کیفیت زندگی در جهان، مقصد بسیار مناسبی برای مهاجرت می باشد. یکی از الزامات دریافت پذیرش ازدانشگاه های معتبراتریش توانایی تسلط داشتن بر چهار مهارت زبان انگلیسی و یا تسلط کافی بر زبان آلمانی است. برای آشنایی بیشتر در خصوص کسب پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر دنیا با مشاورین ما در آکادمی زبان دیاکو تماس حاصل نمایید. همچنین جهت رزرو و ثبت نام در دوره‌های آماده‌ سازی آیلتس و یا کلاس های زبان آلمانی در دیاکو با خط ویژه ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.


 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!