همه چیز در مورد کالوکیشن‌ها (collocations)

بسیاری از اصول و مفاهیم زبان، از همان قدم های اول استفاده از زبان مادری و یا آموختن زبان های دیگر، ناخودآگاه در ذهن ما می‌نشیند. یکی از این مفاهیم، کالوکیشن یا باهم‌آیی است. کالوکیشن ها لزوماً واژگان پیچیده‌ای نیستند. هر دو یا سه واژه ای که درکنار هم معنای به‌خصوص و منحصر به فردی دارند کالوکیشن به‌شمار می‌آیند. با توجه به اهمیت کالوکیشن‌ها در زبان انگلیسی، در این مقاله از مجله دیاکو توضیحات کاملی در این‌خصوص داده‌ایم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.
همه چیز در مورد کالوکیشن‌ها (collocations)

کالوکیشن چیست؟


کالوکیشن یا باهم‌آیی، توالی واژه‌ها یا اصطلاحاتی است که به صورت معنیدار بیش از باقی واژه‌ها در بافت زبانی (گفتار و نوشتار) کنار هم مینشینند. براساس این اصل، ما گويشوران زبان، ساختارهايي را به‌كار مي‌بريم كه به كاربرد آن‌ها عادت داريم و رعايت نكردن آن به توليد صورت‌هايي غيرمعمول مي‌انجامد که براي اهل زبان نامأنوس است. کنار هم نشستن پیوسته‌ی این واژه ها در طول زمان، چشم و گوش ما را با آنها آشنا کرده و به همین خاطر ما آنها را در بافت زبانی کنار هم استفاده میکنیم. 
برای مثال در زبان فارسی اگر عبارت "گربه مشکی" را به کار ببریم، گرچه قابل درک است، از نظر اهل زبان نادرست انگاشته میشود. حس بینایی ما سیاه و مشکی را دقیقاً یکسان میبیند و مصداق این دو واژه در جهان یکی است، اما برای توصیف گربه، عبارت "گربه سیاه" میبایست استفاده شود، اما برای توصیف واژه چادر، گویشوران  از هر دو واژه "سیاه" و "مشکی" استفاده میکنند.
گاهي باهم‌آيي دو واژه‌ به اندازهای است كه كاربرد يك واژه، كاربرد واژه‌اي ديگر را تداعي مي‌كند. براي نمونه در زبان فارسی، عناصر عبارت "اسائة ادب" به حدی با يكديگر باهم‌آيي دارند كه به محض شنيدن واژة "اسائه" منتظر شنيدن واژة "ادب" هستيم. نیز در زبان انگلیسی واژه tea به صورت "strong tea" بیان میشود و هیچگاه از عبارت"powerful tea " استفاده نمیشود.

 

IFNSK7-1558791391.jpg

 

انواع کالوکیشن در زبان انگلیسی

کالوکیشنها انواع گوناگونی دارند که از ترکیب فعل، اسم، صفت و ... با یکدیگر به وجود می‌آیند. در اینجا برخی از رایجترین انواع کالوکیشن به همراه مثال آورده شده است.


1.    adverb + adjective:
completely satisfied (NOT downright satisfied)

2.    adjective + noun:
excruciating pain (NOT excruciating joy)

3.    noun + noun:
a surge of anger (NOT a rush of anger)

4.    noun + verb:
lions roar (NOT lions shout)

5.    verb + noun:
commit suicide (NOT undertake suicide)

6.    verb + expression with preposition: 
burst into tears (NOT blow up intears)

7.    verb + adverb:
wave frantically (NOT wave feverishly)


برای مشاهده مثال های بیشتر از کالوکیشن اینجا را کلیک کنید.

 

i0NXa_-1558791426.jpg

 

چرا باید کالوکیشن را یاد بگیریم؟


شاید مفهوم کالوکیشن تا مدت ها پس از شروع یادگیری زبان به گوش زبان‌آموز نخورد، اما از همان ابتدای مواجهه با زبان و یادگیری آن، در ذهن او نقش میبندد. اصل کالوکیشن و آموزش آن جایگاه مهمی در تدوین مواد آموزشی زبان برای تمامی سطوح از مبتدی تا تخصصی دارد. در سطوح بالاتر نیاز است جایگاه پررنگتری به آن اختصاص داده شود.

از فواید یادگیری کالوکیشن برای زبان‌آموز موارد زیر را میتوان نام برد:
-    زبان او به زبان گویشوران بومی نزدیک تر و درک آن راحتتر میشود.
-    برای بیان آنچه میخواهد، گزینه های متنوع‌تر و پربارتری خواهد داشت. برای مثال، میتوان به جای استفاده از واژه‌های تکراری مثل very و nice و get و ...، از واژگانی که تناسب بیشتری با دیگر واژگان متن دارد و معنی را دقیقتر و روشنتر انتقال میدهد. 
-    برای ذهن، به‌خاطرآوردن و کاربرد زبان به صورت واحدهایی از چند واژه، نسبت به یک واژه ساده‌تر است.

امروزه روش های خلاق و هماهنگ با استانداردهای بروز دنیا، در بالابردن راندمان یادگیری کالوکیشن ها توسط زبان‌آموزان نقش مؤثری دارد و استفاده از روشهای سنتی همچون "Fill in the blank tests" نسبت به گذشته کمتر شده است.
امروزه در فرهنگ‌هاي يك زبانه و دو زبانه، در كنار ارائه معني واژه‌ها فهرستي از صورت‌هاي باهم‌آيند واژه‌ها نيز ارائه مي‌شود تا زبان‌آموزان علاوه بر درك معني واژه‌ها با "کاربرد طبيعي صورت‌هاي زبانی" بيشتر آشنا شوند.

 

7Gsrf1-1558791456.jpg

 

چگونه کالوکیشن ها را یاد بگیریم؟

-    کالوکیشن ها را بدانید و سعی کنید در بافتهای زبانی گفتاری و نوشتاری آنها را تشخیص دهید.
-    "کالوکیشن‌ها" را به عنوان "واحدهای منفرد زبان" درنظر بگیرید و واحدهای واژگانی آن را به صورت یکپارچه (و نه به صورت واژه‌های منفرد) به خاطر بسپارید.
-    هنگام یادگیری هر واژه جدید، کلمه‌هایی که همراه با آن استفاده میشوند را یادداشت کنید. به خاطر سپردن کالوکیشن‌ها درقالب جمله نیز میتواند بسیار مؤثر باشد.  
-    تا میتوانید بخوانید و بشنوید. دریافت داده‌های زبانی بهترین راه برای یادگیری واژگان و کالوکیشن‌ها به طور طبیعی و در بافت زبانی است.
-    در قالب تمامی مهارت های زبانی آن را تمرین کنید.
-    گروه بندی کالوکیشن‌ها براساس یک لغت مشابه یادگیری آنها را آسان میکند.
-    آنچه آموخته‌اید را منظم مرور کنید. به عنوان یک تمرین، آنها را در زندگی روزمره به کار ببرید.

 

اهمیت کالوکیشن در آزمون آیلتس

بهره‌گیری از کالوکیشنها میتواند به زیبایی و روان بودن متن کمک کند و زبان‌آموزانی که آشنایی کمی با این ساختارها دارند حتی با دارا بودن دایره لغات بالا در گرفتن نمره بالاتر از معمول (۶ آیلتس و ۸۰ تافل) در مهارت های مختلف زبان انگلیسی ناتوان هستند. اگر زبان‌آموز تنها به دانستن معنای یک واژه اکتفا کند و تلاشی برای آموختن شکلهای مختلفی که این واژگان میتوانند با واژگان دیگر بسازند نکند، هرگز نخواهد توانست نمره مطلوبی در این آزمون ها به دست آورد.
کاربرد ساختارهای پیچیده تر زبان انگلیسی به ویژه در بخش نوشتاری و گفتاری یکی از معیارهای نمره دهی در بخش گفتاری و نوشتاری آزمون های آیلتس و تافل می باشد و میتواند به موفقیت زبان‌آموز در کسب نمره ۷ در آیلتس و به بالا در این مهارتها کمک کند.
 

CMU9cf-1558791574.jpg

 

دیکشنریها و رفرنسهای کالوکیشن


در زیر لیستی از چندین دیکشنری و مرجع خوب برای یادگیری کالوکیشن به شما معرفی می‌کنیم. برخی از این کتابها را می‌توانید در کتابفروشی دیاکو تهیه کنید. 

-    Oxford Collocations Dictionary: For Students of English  (Edition: Mar, 15 2009)
-    Longman Collocations Dictionary and Thesaurus: For Intermediate – Advanced l Learners (Edition: July 5, 2015)
-    English Collocations in Use Intermediate Book with Answers: How Words Work Together for Fluent and Natural English (Jul 27 2017, Cambridge University Press)


ما اینجا در موسسه زبان دیاکو با برگزاری کلاسهای آمادگی برای آزمون آیلتس، با به‌کارگیری روش های نوین آموزش و بهره‌مندی از مدرسین برگزیده، امکان یادگیری اصول و مفاهیم مورد نیاز برای موفقیت در آزمونهای بین المللی با بازدهی بالا را برای زبان‌آموزان عزیز فراهم نموده‌ایم.

 


 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!