چگونه از اشتباهات رایج در آزمون آیلتس جلوگیری کنیم؟

آیا تا به حال در آزمون آیلتس یا ماک شرکت کرده‌اید؟ آیا در بخش‌های مختلف نمره از دست داده‌اید و از این ناکامی خسته شده‌اید؟ رازهای مختلفی وجود دارد که همه متقاضیان باید هنگام آمادگی برای آزمون آیلتس از آن آگاهی داشته‌باشند تا از رایج‌ترین اشتباهات جلوگیری شود. ما در این عنوان از مقاله دیاکو قصد داریم تا شما را با رایج‌ترین اشتباهات در هر بخش آزمون آیلتس که بسیاری از متقاضیان دچار می شوند، آشنا کنیم.
چگونه از اشتباهات رایج در آزمون آیلتس جلوگیری کنیم؟


۱.اشتباهات رایج در بخش Listening

 

•    بی‌دقتی در انتقال جواب به پاسخنامه


در حالیکه به فایل صوتی در بخش لیسنینگ گوش می‌دهید، همزمان پاسخ‌های خود را بر روی برگه سوال بنویسید. ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا پاسخ نهایی خود را به برگه پاسخ منتقل کنید. دقت داشته‌باشید که حتی اگر جواب صحیح را بدانید اما پاسخ‌های خود را با دقت به پاسخنامه منتقل نکنید، امتیاز خود را از دست می‌دهید. اشتباهات املایی، اشتباهات گرامری و اشتباهات نگارشی همگی می توانند باعث کسر امتیاز در این آزمون شوند. بنابراین در حین آمادگی آزمون آیلتس‌، دو چیز می‌تواند در جلوگیری از این اشتباه به شما کمک کند.
هر روز املا انگلیسی تمرین کنید. تلاش کنید تا برخی از سخت‌ترین کلمات انگلیسی را برای بخش املا و انجام تست‌های املایی آنلاین انگلیسی حفظ کنید.
نوشتن انگلیسی را هر روز به مدت ۱۰ دقیقه تمرین کنید (همانطور که اشاره کردیم ، ۱۰ دقیقه برای انتقال پاسخ‌ها زمان در اختیار خواهید‌داشت) به این ترتیب،شما در روز آزمون بدون عجله و با دقت بیشتری خواهید نوشت.

 

jEFKMu-1579506086.jpg


•    شکستن قانون “No More Than… Words”

 

در بخش Listening آزمون آیلتس، قسمتی مقابل شما قرار می‌گیرد که دارای جای خالی است. در این بخش، شما می‌بایست به فایل صوتی گوش دهید و براساس آن چیزی که می‌شنوید، جاهای خالی را پر کنید.
دستورالعمل سوالات را با دقت بخوانید! احتمالاً با محدودیت کلمه‌ای مواجه شوید؛ مثلاً "بیش از دو کلمه" ننویسید. بنابراین، اگر سه کلمه بنویسید ، امتیاز خود را در این بخش از دست می‌دهید.


•    پاسخگویی با گرامر غلط

 

در این بخش اشتباه دیگری که ممکن است هنگام پر کردن جاهای خالی انجام دهید، برای شما بیان می‌کنیم. هنگامی که فکر می‌کنید جواب صحیح را شنیده‌اید ، بررسی کنید که واقعاً این کلمه در عبارت موردنظر معنی می‌دهد یا خیر. اطمینان حاصل کنید که از نقش درست کلمه (اسم ، صفت ، فعل و ...) استفاده می‌کنید.
به عنوان مثال ، ممکن است جمله‌ای مانند زیر مشاهده کنید:


An omniscient narrator knows about a character’s _____ and feelings.

 

در این صورت اگر استرس داشته‌باشید، ممکن است کلمه“ think” را با “ thought” اشتباه بگیرید. اما در اینجا نه فعل جای می‌گیرد و نه اسم مفرد. شما می‌توانید برای پیدا کردن سرنخی از جواب، به کلمه “feelings” نگاه کنید.
در حین آمادگی برای آزمون آیلتس، سعی کنید کلمات را در مقالات مختلف جای دهید و حدس بزنید که چه نقشی برای جای خالی مناسب است.

 

F_90EY-1579506203.jpg


•    جواب‌های از دست رفته

 

اگر به هیچ عنوان نمی‌توانید فایل صوتی را متوجه شوید، چه باید بکنید؟ آیا باید از پاسخ به آن سوال صرف‌نظر کرد؟
خیر! بهتر است حداقل چیزی بنویسید ، به خصوص برای سؤال‌هایی که جواب‌های چند گزینه‌ای دارند. به این ترتیب، شانس خود را برای کسب امتیاز از دست نمی‌دهید.


۲.اشتباهات رایج در بخش Reading

 

•    صرف زمانی طولانی برای پیدا کردن پاسخ


در این قسمت، برای خواندن و پاسخ به سؤالات برای هر متن فقط ۲۰ دقیقه وقت دارید. این زمان برای بسیاری از متقاضیان می‌تواند مدت زمان بسیار کوتاهی باشد. بنابراین ، خیلی وقت خود را صرف یک سوال دشوار نکنید!
اگر نمی‌توانید جواب را در مدت یک دقیقه پیدا کنید ، آن را رها کنید و به سؤال بعدی بروید. در انتها، اگر زمانی برایتان باقی ماند، دوباره به این سوالات بازگردید. اما اگر هیچ زمانی در اختیار ندارید، جواب را حدس بزنید.
به یاد داشته‌باشید شما نمی‌توانید از وقت سوالات دیگر استفاده کنید. چراکه زمانی که شما در حال  پاسخ به سوالات دشوار هستید ، در حقیقت وقت گرانبهای خود را که می توانید صرف سؤالات ساده تر کنید ، از دست می دهید.

 

hF3Jhu-1579506240.jpg


•    تطابق اشتباه عناوین با پاراگراف‌ها

 

بخش ۵ ریدینگ (برای هر دو نوع آزمون آکادمیک و جنرال)، مطابقت عناوین با بخشی از متن موردنظر است. این بخش معمولاً بسیار دشوار است و تکمیل این متن هنگام خواندن ، وسوسه انگیز است. با این حال، کار هوشمندانه آن است که ابتدا متن را به طور کامل بخوانید ، سپس عنوان‌ها را انتخاب کنید.
اگر نمی‌دانید کل متن در مورد چیست و نمی‌توانید عنوان های لازم را پیدا کنید، احتمالاً گیج شده وعناوینی را انتخاب می‌کنید که به هیچ عنوان مدنظر نیست (اغلب، عناوین بیشتری از آنچه شما نیاز دارید، ارائه می‌شود). اگر ابتدا کل متن را بخوانید، راحتتر می‌توانید از شر عنوان‌های اضافی خلاص شوید.


۳.اشتباهات رایج در بخش Writing

 

•    پرداختن به خارج از موضوع


این اشتباه برای اکثریت قریب به اتفاق کسانی که در آزمون آیلتس شرکت می کنند، طبیعی است. به یاد داشته باشید ، اگر به طور اختصاصی به عنوان مقاله خود اشاره نکنید ، به طور خودکار امتیازتان را از دست می‌دهید!
وقتی مقاله می‌نویسید ، دائم از خود بپرسید که آیا به موضوع مشخص شده در قسمت رایتینگ پاسخ می دهید یا خیر! اگر پاسخ شما منفی است، نوشتن را متوقف کرده و دوباره شروع کنید.


•    ذکر سوالات در بخش معرفی مقاله

 

مقاله خود را با سوال شروع نکنید. مقاله یك گفتگوی متشکل از پرسش و پاسخ نیست. درعوض ، مقاله باید نظر و استدلال شما را ارائه دهد. در مواردی دیده‌شده متقاضیانی که در بخش معرفی اقدام به طرح پرسشی می‌کنند در نهایت فراموش می‌کنند بدان پاسخ دهند.
توصیه می‌کنیم به جای طرح سؤال، جمله‌ای قوی را به شکلی تأییدی بیان کنید. به عنوان مثال، به جای سوال "چرا مردم دوست دارند مسافرت کنند؟" بگویید ، "در این مقاله دلایل اصلی سفر را مشخص می‌کنم."


•    فراموشی در حمایت از نوشته

 

برای هر دو بخش رایتینگ آیلتس آکادمیک و جنرال ، از شما انتظار می‌رود که با استفاده از شواهد ، حقایق و نمونه‌ها به نوشتار خود قوت ببخشید. در اولین بخش نوشتاری آزمون آیلتس آکادمیک، شما برخی از داده‌های واقعی را در اختیار خواهید داشت تا با توجه به آنها توضیح دهید.
به یاد داشته‌باشید نوشتن بدون مصداق و دلیل، مانند ماشین بدون چرخ است.

 

5CjFN7-1579506290.jpg


•    بیان نادرست نشانگرها


این قسمت یکی از مهمترین بخش‌ها در بخش نوشتاری آزمون آیلتس آکادمیک است. در این بخش از شما خواسته می‌شود تا داده‌ها را توصیف کنید. باید مراقب باشید که چگونه این کار را انجام می دهید. این داده‌ها عددهایی از "شاخص های" اجتماعی یا اقتصادی خاص مانند سود ، امید به زندگی ، سواد و غیره را نشان می‌دهند.
هنگام نوشتن اطلاعات در مورد داده‌ها ، حتماً از شاخص‌های خاصی نام ببرید. به عنوان مثال ، عبارت "France rose to 3 trillion euros in 2017" نادرست است! چراکه فرانسه نمی تواند افزایش پیدا کند!


عبارت نادرست: France rose to 3 trillion euros in 2017.
عبارت درست: France’s gross domestic product rose to 3 trillion euros in 2017.

•    استفاده از زبان غیررسمی در جای نادرست


بسیار دیده‌شده است که داوطلبین اغلب از کلمات کوتاه و گفتارهای محاوره‌ای در بخش نوشتاری آزمون آیلتس استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که تمام بخش نوشتاری آزمون آیلتس حتماً باید به سبک رسمی باشد.
از ادغام‌ها(e.g. isn’t, doesn’t, it’s, etc.) و اختصارات استفاده نکنید. کلماتی مانند gotta (got to)، gonna (going to)و wanna (want to) اغلب در زبان انگلیسی محاوره شنیده می‌شوند ، اما باید توجه داشت که این کلمات نباید در مقاله آیلتس شما بکار روند. حتی به شما توصیه می‌کنیم از کلمات "good" و "bad" در نوشتن خود استفاده نکنید. کلمات بسیاری وجود دارند که می‌توانید به عنوان جایگزین از آنها استفاده کنید تا بتوانید نمره خود را برای  Lexical Resource (دامنه واژگان مورداستفاده در آزمون) بالا ببرید.
یکی از بهترین راه حل‌ها برای آمادگی آزمون آیلتس ، استفاده مرتب از فلش کارت‌ها برای واژگان رسمی انگلیسی به جای اختصارها و اصطلاحات عامیانه است.
هم‌چنین، شما می‌توانید با بکار بردن کلمات و عبارات رسمی در مکالمات روزمره، خود را برای آزمون آیلتس آماده کنید. همین حالا می‌توانید عبارات عامیانه را از پیام‌ها، ایمیل‌ها، پست‌های صفحات اجتماعی و یا هر جای دیگری حذف کنید و به جای آن از زبان رسمی استفاده کنید.


۴.اشتباهات رایج در بخش Speaking

 

•    اشتباه در عبارات I agree و  I study

 

بسیار دیده شده که انگلیسی‌زبانان غیربومی اغلب به جای I agree از I’m agree و به جای I study از I’m study استفاده می‌کنند. این عبارات اغلب در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس دیده‌می‌شود. چنین اشتباهاتی در آزمون آیلتس قابل ملاحظه است. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم این ساختارهای دستوری را حفظ کنید.

 

•    استفاده بیش از حد از کلمات پر‌کننده


از کلمات پر‌کننده یا آواهایی مانند Uh,Um,Well, So, I mean, Kind of/sort of که صرفاً فضا را اشغال می‌کنند اما هیچ معنا و مفهومی ندارند، استفاده نکنید. این کلمات بیان شما را خراب می‌کنند. گفتار شما می‌بایست روان همراه با واژگانی قوی و متنوع باشد. بنابراین، توصیه می‌کنیم در هنگام تمرین و آمادگی برای آزمون آیلتس، صدای خود را ضبط کنید. به صدای خود گوش کنید و هر کلمه پرکننده‌ای که استفاده کردید، بر روی برگه‌ای یادداشت کنید. سپس دوباره صدای خود را ضبط کنید و تلاش کنید تا این گونه کلمات و آواها را از گفتار خود حذف کنید.

 

bgrS0s-1579506320.jpg


•    تلاش برای نوشتن کل جواب در بخش ۲ اسپیکینگ


در بخش ۲ اسپیکینگ ، کارتی همراه با سؤال به شما داده می شود. شما تنها یک دقیقه فرصت دارید تا جواب خود را آماده کنید. سعی نکنید کل جواب را یادداشت کنید تا بعداً آن را بازگو کنید. این کار شدنی نیست! چراکه شما فقط یک دقیقه زمان دارید. در این یک دقیقه فرصت دارید که روی کارت را بخوانید و به یک جمع‌بندی برسید. اگر سعی کنید یک پاسخ کامل بنویسید ، دیگر وقت کافی برای فکر کردن در مورد موضوع نخواهید داشت. به این ترتیب، وقتی بخش اسپیکینگ شروع می‌شود ، حرفی برای گفتن نخواهید داشت.


•    عدم برقراری تماس چشمی


بخش اسپیکینگ در واقع یک مکالمه است ، بنابراین خجالت نکشید که به چشم مصاحبه‌کننده نگاه کنید. البته منظور ما این نیست که بدون لحظه‌ای پلک زدن به چشمان شخص خیره شوید؛ بلکه تلاش کنید هر از چندگاهی با چشمان او ارتباط برقرار کنید. بی‌شک این نوع رفتار نشانه ادب و اطمینان است و تأثیر بهتری در مصاحبه‌کننده خواهد گذاشت.

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!