از کشور نیوزلند چه می دانید؟

کشور نیوزلند یا همان زلاندنو با مساحت 680/268 کیلومترمربع در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد؛ شما اگر نقشه‌ی کره‌ی زمین را ببینید تقریباً این منطقه‌ی زیبا در جنوبی‌ترین قسمت نقشه قرار دارد و فاصله‌ی زیادی با دیگر نقاط کره‌ی زمین و خشکی‌ها دارد. این قطعه‌ی کوچک از بهشت از دو جزیره پهناور و چند جزیره‌ی کوچک‌تر تشکیل شده که کشور استرالیا با فاصله‌ی تقریباً 2000 کیلومتر نزدیکترین خشکی به نیوزلند است.
از کشور نیوزلند چه می دانید؟

 

  نیوزلند کجا قرار دارد؟ 


 یکی از دلایلی که باعث شده نیوزلند طبیعت بکر و زیبایی داشته باشد این است که این کشور خود را در دل آب‌های آزاد دنیا جا داده و کشوری جزیره‌ای است.  از لحاظ جمعیت باید بگوییم که در این جزیره تقریباً 609/789/4 نفر زندگی می کنند.  

 

KEru61-1579006703.jpg

 

آب و هوای نیوزلند چگونه است؟ 

قبل از سفر به هرکشوری باید اطلاعات کافی درباره‌ی آب و هوای آن منطقه داشته باشید. خوب است بدانید نیوزیلند بخاطر موقعیت جغرافیایی منحصر به فردش در اغلب مناطق آب و هوای اقیانوسی معتدل و چهار فصل متنوع دارد؛ البته شمالی‌ترین نقطه‌ی نیوزیلند آب و هوای نیمه استوایی در تابستان دارد. اگر به گرما علاقه دارید می‌توانید در ماه‌های ژانویه و و فوریه به نیوزیلند سر بزنید. ماه جولای نیز سردترین ماه سال در نیوزیلند است. طبیعت زیبای نیوزلند بخاطر این است که متوسط بارش‌های باران در طول سال نسبتاً زیاد است؛ مخصوصاً در مناطق مرکزی و شمالی این کشور شدت بارش‌ها در فصل زمستان نسبت به تابستان خیلی زیاد بوده ولی در قسمت‌های جنوبی این کشور زیبا در فصل زمستان بارش‌ها بسیار کم است. 
بارش‌های زیاد در این منطقه سبب شده که طبیعت و جنگل‌های خوش منظره و حیرت انگیزی در نیوزیلند قرار داشته باشد و از این‌رو برای کشاورزی و باغداری منطقه‌ی مناسبی است. 

 

ne6k_M-1579007123.jpg

 

از فرهنگ و زبان مردم نیوزیلند بیشتر بدانید!


 حدود 1. 96 درصد از مردم کشور نیوزیلند هم مانند بسیاری دیگر از مناطق دیگر دنیا به زبان بین‌المللی انگلیسی صحبت می‌کنند. زبان انگلیسی در نیوزیلند به زبان استرالیایی شبیه است. مردم استرالیا در زمان‌های قدیم به زبان مائوری هم صحبت می‌کردند ولی پس از جنگ جهانی دوم  این زبان کم کم کمرنگ شد و تنها در برخی مناطق دور افتاده به چشم خورد. اما زبان مائوری دوباره احیا شد و حدود ۷/3 درصد از مردم نیوزیلند به این زبان صحبت می‌کنند؛ به طوری که دو کانال تلویزیونی به این زبان صحبت می کنند. 
 جالب است بدانید که طبق آمار در سال ۲۰۱۳ در نیوزیلند،  درصد‌های کمی از مردم به زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند از جمله 2/2 درصد  از مردم به زبان  غیر رسمی ساموآیی Samoan، 7/1 درصد به زبان هندی Hindi، 3/1 درصد از مردم به زبان ماندرین Mandarin، و 2/1 درصد به زبان فرانسه صحبت می‌کنند. 
با توجه به مهاجرت مردم ایرلند و انگلیس طبیعتاً فرهنگ و آداب و رسوم این مناطق بر فرهنگ نیوزیلند تاثیر گذاشته؛ بخصوص اینکه با معرفی مسیحیت این تغییر در فرهنگ پر رنگ‌تر شده است. 

 

hu6AH8-1579007169.jpg

 

 شهرهای مهم کشور نیوزلند کدام است؟


از جمله شهرهای مهم نیوزیلند می توان به سه شهر: آوکلند، کرایست چرچ و ولینگتون می توان اشاره نمود.


  آوکلند:

آوکلند به انگلیسی: (Auckland)پرجمعیت‌ترین شهر در کشور نیوزیلند است. جمعیت آوکلند با احتساب حومه بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر است. با وجود اینکه این شهر یکی از گران ترین شهرهای جهان محسوب می شود اما در سال 2016 میلادی از نظر کیفیت زندگی در رتبه سوم شهرهای دنیا قرار گرفته است.

 

4uFOIE-1579007206.jpg

 

  ولینگتون:

شهر ولینگتون (به زبان مائوری: پونکه) پایتخت کشور نیوزیلند است و جنوبی‌ترین پایتخت دنیا به حساب می آید. جالب است بدانید بسیاری از آثار بزرگ سینمای جهان به دلیل  مناظر فوق‌العاده و طبیعت بکر ولینگتون، در این شهر فیلم برداری شده است.

 

HMIUl1-1579007232.jpg

 

 کرایست چرچ:

 شهرکرایست ‌چرچ(Christchurch)، شهری واقع در استان کانتربوری در کشور نیوزیلند است. این شهر به واسطه پارک‌ها و فضاهای سبز وسیع و زیبا و باغچه‌های خانگی زیبا و متنوع در منازل به شهر باغ‌ها شناخته می‌شود.

 

MjtxVG-1579007700.jpg

 

 دین و مذهب مردم نیوزلند چیست؟

مسیحیت مهم‌ترین دین این کشور است، ۴۹ درصد از مردم این کشور مسیحی‌اند. بودیسم ۱.۵ درصد، هندوئیسم ۲.۳ درصد، اسلام ۱.۲ درصد و سایر ادیان ۴.۱ درصد از جمعیت نیوزیلند را تشکیل می‌دهند.
طبق قانون در این کشور، دین از حکومت جدا بوده و هر کسی می‌تواند آئین‌های ویژه دینی خود را آزادانه به جا بیاورد.

 

O-70rs-1579007255.jpeg


تحصیل در نیوزلند


بی شک تحصیل در کشور نیوزیلند به علت در اختیار داشتن  بهترین سیستم های آموزش عالی ، برنامه های آموزشی و مدارک تحصیلی معتبر که در سراسر جهان شناخته شده اند، می تواند آرزوی هر دانشجویی باشد. ۸ دانشگاه در این کشور وجود دارند که در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS سال ۲۰۱۸ میلادی  قرار می‌گیرند. ۸ دانشگاه در مقایسه با جمعیت کلی کشور(۴.۷  میلیون نفر) رقم قابل توجهی به شمار می‌آید.

 

AQy03A-1579007464.jpg


در این قسمت شما را با سه دانشگاه مهم و برجسته این کشور آشنا می کنیم:


 دانشگاه آوکلند Auckland


دانشگاه صنعتی آوکلند (AUT) یکی از دانشگاه‌های پژوهش محور و معروف کشور نیوزلند می‌باشد که  در سال ۱۸۸۳ میلادی  در این کشور تاسیس شد. این دانشگاه در رتبه بندی QS بین 100 دانشگاه برتر جهان و در رتبه بندی تایمز بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. آوکلند بیش از 40000 دانشجو در شش پردیس و هشت دانشکده دارد.

 

C1qD5G-1579007440.jpg


  دانشگاه اوتاگو (Otago)


این دانشگاه در سال ۱۸۷۱ میلادی در دوندین اتاگو  تاسیس شد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ میلادی سومین دانشگاه نیوزیلند و ۱۷۳ امین دانشگاه برتر دنیا معرفی شد. این دانشگاه حدود بیست هزار نفر دانشجو دارد که حدود ۲۵۰۰ نفر از آن ها ، دانشجویان بین المللی می باشند. این دانشگاه به ۴ بخش آکادمیک ۱)بخش علوم انسانی ۲) بخش علوم بهداشت و درمان ۳) بخش علوم ۴) مدرسه تجارت تقسیم بندی می شود .

 

egBOCi-1579007417.jpg

 

  دانشگاه کانتربری (Canterbury)


دانشگاه کانتربوری در شهر کرایست چرچ نیوزیلند در سال ۱۸۷۳ میلادی تأسیس شد. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها  QS در رتبه ۱۸۶ قرار دارد. سالانه حدود 12000 دانشجو، در این دانشگاه ثبت نام می شوند و 3000 نفر از آن فارغ التحصیل می شوند.

 

T36Bho-1579007390.jpg


 معرفی جاذبه های توریستی نیوزلند


کشور نیوزیلند  به علت داشتن جنگل های بومی، کوه ها، سواحل، یخچال های طبیعی، مناطق حرارتی و آب دره هایی شگفت انگیز، کشوری بسیار زیبا است یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در دنیا شناخته می شود. در این قسمت شما را با ۳ جاذبه گردشگری مهم و فوق العاده این کشور آشنا می کنیم:


 پارک ملی فوردلند:

پارک ملی فیوردلند در  گوشه جنوب غربی جزیره جنوبی نیوزلند قرار دارد و بزرگترین پارک ملی درمیان 14 پارک نیوزلند است. مساحت این پارک حدود 12300 کیلومتر مربع است و بخش عمده ای از آن جزو میراث جهانی محسوب می شود. این پارک شامل بزرگترین منطقه گیاهان اصلاح نشده در نیوزلند ،جنگل های متراکم ،انواع زیادی از درختچه ها و سرخس ها و پناهگاه بسیاری از حیوانات بومی تهدید شده همانند دلفین ها، خفاش ها تا خزندگان، حشرات و پرندگان می باشد.

 

Q_PvBs-1579007364.jpg


برج آسمان(Sky Tower)


برج آسمان، یک برجی مخابراتی در اوکلند نیوزیلند است. ارتفاع این برج  حدود۳۲۸متر است و برای ساخت آن۵۰ حدود میلیون دلار آمریکا برآورد شده‌است.  این برج از دیدنی ترین مکان های  این شهر است و دارای یک فضای شیشه‌ای با دیدی 360 درجه  است که از طریق آن  می توان از دیدن مناظر اطراف آن بسیار لذت برد.

 

126YMY-1579007337.jpg


بندر ویاداکت(Viaduct Harbour)


این بندر یکی از مهم‌ترین نقاط تفریحی شهر اوکلند محسوب می‌شود که بسیاری از مسابقات قایقرانی در آن برگزار می‌شود. با قدم زدن در اطراف این بندر می‌توان غروب زیبای آفتاب را در آن تماشا کنید و از چشم‌اندازهای زیبای مناظر لذت ببرید. همچنین موزه Voyager در داخل این بندر است که سالانه میزبان یک جشنواره فوق العاده شامل کشتی های غیر معمول و با شکوه نیوزیلند می شود.

 

7c2rIY-1579007311.jpg
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!