نکات ضروری در مورد آیلتس که هر داوطلبی می‌بایست بداند!

همان طور که می دانید مدرک آیلتس یک مدرک بین المللی است که برای اهداف بسیاری کاربرد دارد. برای شناخت بهتر این آزمون، انواع مختلف آزمون آیلتس، کاربرد هر نوع آزمون، هزینه‌ها و مدت اعتبار آن در اینجا توضیحاتی داده‌ایم که توصیه می‌کنیم حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.
نکات ضروری در مورد آیلتس که هر داوطلبی می‌بایست بداند!

همان طور که می دانید مدرک آیلتس یک مدرک بین المللی بوده که برای اهداف بسیاری کاربرد دارد. تقریبا اکثر دانشگاه‌های دنیا، مدرک این آزمون را برای تایید سطح دانش زبان انگلیسی داوطلب قبول می‌کنند، مگر این که شرایط دیگری تعیین شده باشد. همچنین با وجود آن که این آزمون اصالتا بریتانیایی است اما دانشگاه‌های‌ آمریکا که تافل مربوط به آن‌ها می باشد، مدرک آزمون آیلتس را از داوطلبان می‌پذیرند. می دانیم که برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور و هم چنین افرادی که قصد مهاجرت دارند یکی از راه‌های نشان دادن سطح آمادگی زبان انگلیسی آن‌ها،‌ اخذ مدرک آیلتس می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد، هزینه، اعتبار و شرایط درخواست مجدد کارنامه آزمون آیلتس بیشتر آشنا کنیم. با آکادمی زبان دیاکو همراه باشید!

 

کاربرد مدرک آیلتس

می دانیم که سه نوع آزمون آیلتس وجود دارد: آکادمیک (Academic)، عمومی یا جنرال (General) و مهارت‌های زندگی (Life skill). شرایط هر فرد و هدف شخصی وی از شرکت در آزمون تعیین کننده این می باشد که شرکت در چه آزمونی برای وی مورد نیاز است. کاربرد آیلتس وابسته به نیاز شما است اما در هر کشور یا موسسه و دانشگاهی می‌تواند برایتان به نحوی امتیاز محسوب شود.

 

کاربرد مدرک آیلتس آکادمیک در دانشگاه‌ها و موسسات معتبرآموزشی

اگر شما قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از ایران را دارید حتما به IELTS نیاز خواهید داشت. دانشگاه ها یا سایر مراکز آموزش عالی که برنامه‌های درسی آن ها به زبان انگلیسی است، نتیجه آیلتس شما را به عنوان مدرکی در مورد مهارت‌های انگلیسی‌تان قبول خواهند کرد. اکثر دانشگاه‌های اروپایی، کانادایی و استرالیایی از شما مدرک آیلتس آکادمیک می خواهند چون بیشتر آموزش‌های آن‌ها براساس زبان انگلیسی می باشد. همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌های آمریکا این مدرک را به عنوان سندی معتبر درخصوص مهارت در زبان انگلیسی در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قبول می‌کنند. بنابراین آیلتس آکادمیک پیش‌شرط ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بین‌المللی است. توجه داشته باشید که دانشگاه و کالج های مختلف در سطح دنیا از داوطلب نمرات متفاوتی را پذیرش خواهند کرد. برای دانشگاه‌ها معمولا نیاز به یک نمره کلی از ۶ تا ۶.۵ می باشد اگرچه برخی از موسسات اروپایی درخواست نمره ۷ برای مقطع کارشناسی و بالاتر از ۷.۵ برای کارشناسی ارشد دارند. به علاوه اگر می خواهید برای مقطع PhD در داخل ایران شرکت کنید نیز آزمون آیلتس یکی از معتبر ترین و امتیاز آورترین آزمون های مصاحبه دکتری خواهد بود.

 

4y1CQe-1553257215.jpg

 

کاربرد مدرک آیلتس جنرال برای تحصیل در دبیرستان‌ها، اخذ ویزا واشتغال

اگر شما کشوری انگلیسی زبان را برای مهاجرت خود انتخاب کرده اید، باید آیلتس عمومی را به عنوان مدرکی برای اثبات توانایی تان در زبان و مهارت‌های ارتباط عمومی در نظر بگیرید. همچنین اگر شما می‌خواهید دوره دبیرستان را درکشوری انگلیسی زبان بگذرانید، باید در این آزمون شرکت کنید. مدرک آیلتس جنرال به عنوان شرطی برای اخذ اقامت دائم توسط کشورهای زیادی، بیشتر از هر آزمون زبان انگلیسی دیگری مورد نیاز است. ناگفته نماند که اگرچه مدرک آیلتس در اروپا نسبت به آمریکا کمی محبوب‌تر است اما آیلتس‌های آکادمیک وعمومی توسط بیش از ۳۳۰۰ دانشگاه آمریکایی و دیگر موسسات پذیرفته می‌شود که همین نکته نشان دهنده ی اهمیت بالای این مدرک بین المللی می باشد.

 

کاربرد آیلتس لایف اسکیل (مهارت‌های زندگی) برای اخذ ویزا و مهاجرت

این نوع از آزمون آیلتس برای برآورده کردن نیازهای خاص مهاجرت می باشد و در طول آزمون فقط شما باید مهارت‌های لازم برای صحبت کردن (Speaking) و گوش دادن (Listening) را ثابت کنید. آیلتس مهارت‌های زندگی در دو سطح A1 و B1 دسته بندی می شود. اگر شما قصد اخذ ویزا و مهاجرت خانوادگی به کشور انگلیس را دارید، به آیلتس مهارت‌های زندگی A1 نیاز دارید و اگر هدف شما  گرفتن ویزا تابعیت یا اقامت می باشد باید آیلتس مهارت‌های زندگی B1 داشته باشید.
کاربرد مدرک آیلتس برای تدریس زبان انگلیسی:
اگر علاقه‌مند به تدریس زبان انگلیسی هستید،‌ در صورت داشتن مدرک آیلتس می توانید سطح زبان انگلیسی خود را اثبات کرده و به شغل تدریس زبان نیز بپردازید. مزایای داشتن آیلتس به عنوان یک مدرس زبان بسیار می باشد زیرا بسیاری از زبان آموزان ترجیح می دهند دوره آموزش آیلتس را با شخصی داشته باشند که خود در آزمون آیلتس قبلا شرکت کرده باشد و نمره ی مطلوبی کسب کرده باشد.

 

هزینه آزمون آیلتس

قیمت آزمون آیلتس ثابت نیست و در کشور ما با توجه به نوسانات شدید ارزی این قیمت همواره تغییر خواهد کرد. تنها مرجع رسمی صادرکننده مجوز فعالیت جهت برگزاری آزمون های آیلتس در ایران، سازمان سنجش است. طبق اعلام این سازمان هزینه آزمون آیلتس در سال ۲۰۱۹ معادل با ۲ میلیون و ۷۹۵ هزار تومان (از ۱۹ آگوست سال ۲۰۱۸ میلادی) خواهد بود. نکته قابل توجه در خصوص آیلتس اینکه  نرخ این آزمون در تاریخ ۱ مرداد ماه سال ۹۷ به ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده بود یعنی در طی ۲۰ روز افزایش قیمت بیش از یک میلیونی را تجربه کرده است.

 

5vBSK5-1553257252.jpg

اعتبار مدرک آیلتس

مدت زمان اعتبار مدرک آیلتس تا دو سال می باشد واعتبار این مدرک بعد از گذشت دو سال از بین می رود. پس توجه داشته باشید که مسئولین آیلتس اعتبار این آزمون را تنها تا دو سال تایید می کنند و بیشتر از این مدت مورد تایید آنها نیست. اینکه اعتبار مدرک آیلتس دو سال است به این دلیل است که سازمان های برگزار کننده این آزمون یعنی British Council  و IDP Australia اعتقاد دارند که بعد از این دو سال ممکن است شخص دچار فراموشی شود زیرا که ماهیت زبان فرار است و نیاز به اثبات سطح زبان آموز بصورت مجدد وجود دارد.

 

شرایط مجدد درخواست کارنامه آزمون آیلتس

كارنامه این آزمون حاوي يك نمره براي هر کدام از چهار مهارت آزمون یعنی مهارت های شنيداري، گفتاري، نگارش و خواندن مي باشد. به علاوه يك نمره كلي نیز برای آزمون گزارش می شود. توجه داشته باشید که نتايج این آزمون ۱۳ روز بعد از آزمون مشحص مي شوند. دربرخي مراكز داوطلبان مي توانند جهت دريافت نتيجه به آنجا مراجعه كنند. ساير مراكز، نتايج را پست مي كنند. در واقع ۱۳ روز بعد از آزمون می توانید آنلاین نمرات خود را ببینید و تا ۲۸ روز بعد این نمرات در سایت خواهند بود. یک نسخه از کارنامه آزمون آیلتس هم در اختیار شما قرار خواهد گرفت که باید آن را حفظ کنید. مراكز آزمون مجاز به اعلام نتايج به صورت تلفني و يا از طريق نمابر و پست اكترونيك نخواهند بود. به علاوه تنها يك كپي از كارنامه به داوطلب ارائه خواهد شد و كارنامه ديگري صادر نخواهد شد بنابراين داوطلبان بايد در حفظ اين كارنامه بسیار دقت کنند. هزینه درخواست کارنامه اضافی آیلتس مبلغ ۴۰۰.۰۰۰ ریال می‌باشد. 
ضمنا مراكزآزمون مجاز هستند كپي كارنامه را به صورت رايگان  به نشانی الکترونیکی موسسات معتبری که شما درخواست داده‌اید ارسال کنند. این کار می‌بایست توسط شما و بصورت آنلاین و از طریق ارسال ایمیل به مرکز برگزاری آزمون آیلتس مربوطه صورت پذیرد. بدین منظور درج کد پستی ، نام دپارتمان مورد نظر و شماره تلفن دانشگاه در ایمیل ارسالی ضروری می‌باشد.


 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!