بررسی و آموزش محتوای آزمون PTE (قسمت سوم)

در سومین بخش از مجموعه مقالات مربوط به محتوای آزمون PTE به سراغ آخرین بخش آزمون و یکی از مهمترین بخشهای این تست  یعنی مهارت شنیداری (Listening) می رویم و به بررسی محتوای آزمون PTE در این بخش می پردازیم. 
بررسی و آموزش محتوای آزمون PTE (قسمت سوم)


آزمون PTE (Pearson Test of English) یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که توسط کمپانی Pearson برگزار می‌شود. کمپانی Pearson یکی از بزرگترین مجموعه‌های آموزشی- انتشاراتی دنیا است که در لندن مستقر می‌باشد. این آزمون در سه نسخه شامل Academic، General و Young Learners برگزار می‌شود. برای آشنایی بیشتر با انواع این آزمون می‌توانید به مقاله‌ی بررسی انواع آزمون PTE مراجعه کنید.


 در آزمون PTE هر چهار مهارت اصلی زبان شامل Listening، Reading، Speaking و Writing در یک نوبت به صورت کامپیوتری مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره‌ی آن از ۹۰ محاسبه می‌شود.
این مقاله از مجله‌ی دیاکو، بخش سوم از مجموعه مقالاتی است که به بررسی محتوای آزمون PET Academic، زمان‌بندی، فعالیت‌ها و انواع سوال‌هایی که برای داوطلبان درنظر گرفته شده است، اختصاص دارد.


بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت اول (PTE Academic Speaking and Writing Module)


بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت دوم (PTE Academic Reading Module)

 

بخش سوم: PTE Academic Listening Module


این بخش از آزمون PTE بر مبنای مهارت Listening داوطلبان طراحی شده و در کل ۴۵ تا ۵۷ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی به سوال‌ها درنظر گرفته می‌شود. هر سوال به صورت یک فایل صوتی یا تصویری برای شما پخش می‌شود و شما براساس این فایل‌ها به سوال‌ها پاسخ می‌دهید. توجه داشته باشید فایل‌های صوتی تنها یک مرتبه پخش خواهند شد. توجه داشته باشید سوال‌های چند گزینه‌ای با بیش از یک پاسخ صحیح و انتخاب واژه‌ی نادرست در متن، در این بخش از آزمون نمره‌ی منفی نیز دارد.
به‌طورکلی سوال‌های بخش سوم آزمون هشت نوع هستند. این سوال‌ها از الگوهای خاصی به شرح زیر پیروی می‌کنند:


الگوی سوالات آزمون PTE Academic در سال ۲۰۱۹:


بخش سوم (Listening sections) (۴۵ تا ۵۷ دقیقه)
 

Item

Task

Number of items

Skills assessed

Prompt length

Scoring

Summarize spoken text

After listening to a recording, write a 50-70 word summary

2-3

Listening and Writing

60-90 seconds

Partial Credit

Multiple Choice, choose multiple answers

After listening to a recording, answer a multiple-choice question on the content or tone of the recording by selecting more than one response

2-3

Listening

40-90 seconds

Partial Credit (For each Correct Response, Point Deducted For Incorrect Option Chosen)

Fill in the blanks

A transcript of a recording appears on screen with several gaps. After listening to the recording, type the missing word in each gap

2-3

Listening and Writing

30-60 seconds

Partial Credit (Each Correct Word Spelled Correctly)

Highlight correct summary

After listening to a recording, select the paragraph that best summarizes the recording

2-3

Listening and Reading

30-90 seconds

Correct / Incorrect

Multiple Choice, choose single answer

After listening to a recording, answer a multiple-choice question on the content or tone of the recording by selecting one response

2-3

Listening

30-60 seconds

Correct / Incorrect

Select missing word

After listening to a recording, select the missing word that completes the recording from a list of options

2-3

Listening

20-70 seconds

Correct / Incorrect

Highlight incorrect words

The transcript of a recording appears o the screen. While listening to the recording, identify the words in the transcript that differ from what is said

2-3

Listening and Reading

15-50 seconds

Partial Credit (For Each Word, Points Deducted For Incorrect Option Chosen)

Write from dictation

After listening to a recording of a sentence, type the sentence

3-4

Listening and Writing

3-5 seconds

Partial Credit (For Each word Spelled Correctly)

 

 

۱- خلاصه کردن متن شنیداری:


- پس از گوش کردن به یک فایل صوتی، خلاصه‌ای از آن را که شامل ۵۰ تا ۷۰ واژه باشد تهیه کنید. زمان در اختیار شما ۶۰ تا ۹۰ ثانیه است.
- در این سوال مهارت‌های Listening و Writing داوطلب ارزیابی می‌شود.
- شما به صورت اختیاری می‌توانید از گزینه‌های Cut، Copy و Paste استفاده کنید.
- نکته: یادداشت سریع واژه‌ها و عبارت‌های کلیدی متن برای خلاصه کردن آن مفید خواهد بود.

 

0XalMr-1568812793.jpg


۲- سوال‌های چندگزینه‌ای با بیش از یک پاسخ صحیح:


- پس از گوش دادن به یک فایل صوتی، به سوالات چندگزینه‌ای براساس محتوا و لحن متن ضبط شده پاسخ دهید. در این حالت بیش از یک گزینه می‌تواند پاسخ صحیح باشد و لازم است بیش از یک گزینه را انتخاب کنید. برای پاسخ به این سوال ۴۰  تا ۹۰ ثانیه زمان در اختیار شما قرار می‌گیرد.
- در این سوال مهارت Listening شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: در ابتدا مروری سریع بر تمام گزینه‌ها داشته باشید. به این ترتیب انتخاب گزینه‌های صحیح راحت‌تر خواهد بود.
- تعداد گزینه‌های صحیح در این بخش ۲ یا ۳ گزینه است. نکته‌ی مهم وجود نمره‌ی منفی در این سوال است. به‌طوری که به ازای هر گزینه‌ی اشتباهی که انتخاب کنید، یکی از گزینه‌های صحیح شما حذف خواهد شد.


۳- پرکردن جاهای خالی:


- یک رونوشت از یک فایل صوتی همراه با چند جای خالی در اختیار شما قرار داده می‌شود. شما ۳۰ تا ۶۰ ثانیه زمان دارید تا با توجه به فایل شنیداری جاهای خالی را با واژه‌های مناسب پر کنید.
-در این سوال مهارت‌های Listening و Writing شما ارزیابی می‌شود.
- توجه داشته باشید که گاهی داوطلبان این مطلب را فراموش می‌کنند که هر دفعه باید در جای خالی کلیک کنند و سپس واژه را بنویسند.
- توصیه می‌شود قبل از رفتن به سوال بعدی (کلیک بر روی دکمه‌ی Next)، واژه‌ها و املای (Spelling) آن‌ها را حتما مرور کنید.
- نکته: اگر سرعت تایپ کردن‌تان مناسب است، هم‌زمان با گوش کردن به متن، واژه‌ها را بنویسید. در غیر این صورت ابتدا آن‌ها را یادداشت کنید و پس از پایان فایل صوتی، جاهای خالی را پر کنید.

lH90Yt-1568812953.jpg


۴- انتخاب بهترین خلاصه از متن:


- پس از گوش دادن به یک فایل صوتی، پاراگراف‌هایی را که به نظر شما بهترین خلاصه از متن را نشان می‌دهند، انتخاب کنید. برای این کار ۳۰ تا ۹۰ ثانیه زمان دارید.
- در این سوال مهارت‌های Listening و Reading شما ارزیابی می‌شود.


۵- سوال‌های چندگزینه‌ای با یک پاسخ صحیح:


- پس از گوش دادن به یک فایل صوتی، بر اساس محتوا و لحن متن ضبط شده، ۳۰ تا ۶۰ ثانیه زمان دارید که پاسخ صحیح را انتخاب کنید. در این حالت تنها یک پاسخ مناسب خواهد بود.
- در این سوال مهارت Listening شما ارزیابی می‌شود.
- این سوال نمره‌ی منفی ندارد.


۶- انتخاب واژه‌ای که از متن حذف شده:


- پس از گوش دادن به یک فایل صوتی، ۲۰ تا ۷۰ ثانیه زمان در اختیار شما قرار داده می‌شود تا واژه‌ای را که از متن حذف شده، از میان واژه‌های داده شده انتخاب کنید. این واژه باید متن ضبط شده را کامل کند.
- در این سوال مهارت Listening شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: به‌طور معمول واژه‌ی حذف شده، در انتهای عبارت قرار دارد و در فایل صوتی، با یک صدای بوق مشخص می‌شود. به همین دلیل برخی داوطلبان ابتدای عبارت‌ها را با دقت گوش نمی‌کنند. اما گاهی بخش حذف شده ممکن است مرتبط با کل عبارت باشد، بنابراین باید از ابتدا با دقت به عبارت‌ها گوش کنید.

 

9G1jbX-1568880928.jpg


۷- انتخاب واژه‌ی نادرست در متن:


- درحالی‌که به یک فایل صوتی گوش می‌کنید، رونوشتی از آن در اختیار شماست. واژه‌ای را که نسبت به متن ضبط شده، اشتباه نوشته شده، مشخص کنید. ۱۵ تا ۵۰ ثانیه زمان برای این‌کار در اختیار دارید.
- در این سوال مهارت‌های Listening و Reading شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: همزمان با پخش شدن فایل صوتی آماده باشید. بلافاصله بعد از تشخیص واژه‌ی متناقض روی آن کلیک کنید. اگر روی واژه‌ی اشتباهی کلیک کردید، برای تصحیح آن برنگردید. چرا که در این فاصله بخش زیادی از متن را از دست خواهید داد. بنابراین آن‌ها را به خاطر داشته باشید و در انتها برای اصلاح آن‌ها اقدام کنید. اصلاح واژه‌ی انتخاب شده به راحتی و با چپ-کلیک بر روی آن امکان پذیر است.
- نکته‌ی مهم وجود نمره‌ی منفی در این سوال است. به‌طوری که به ازای هر گزینه‌ی اشتباهی که انتخاب کنید، یکی از گزینه‌های صحیح شما حذف خواهد شد.


۸- دیکته:


- پس از گوش دادن به یک فایل صوتی، متن ضبط شده را بنویسید. برای نوشتن این متن ۳ تا ۵ ثانیه زمان دارید. این سوال بخش زیادی از نمره‌ی شما را شامل می‌شود.
- در این سوال مهارت‌های Listening و Writing شما ارزیابی می‌شود.
- نکته: بعضی داوطلبان ترجیح می‌دهند همزمان با پخش فایل صوتی، یادداشت بردارند. بعضی نیز که حافظه‌ی خوبی دارند تمرکز خود را بر روی گوش دادن قرار می‌دهند. در هر دو حالت زمانی را برای بررسی کردن نوشته‌ی خود اختصاص دهید. نوشتار خود را از لحاظ گرامر (Grammar)، اشتباهات املایی (Spelling style) و ارتباط با موضوع (Discourse) بررسی کنید. این موارد در ارزیابی این سوال بسیار اهمیت دارند.
به‌خاطر داشته باشید پیش از آزمون اصلی، حتما در آزمون‌های آزمایشی استاندارد که فضایی کاملا مشابه آزمون اصلی داشته باشند، شرکت کنید. با توجه به برگزاری آزمون PTE به‌صورت کامپیوتری، نکات تکنیکی خاصی وجود دارد که برای موفقیت در آزمون بسیار حیاتی هستند. شما باید پیش از شرکت در آزمون اصلی این نکات را برای اجرای صحیح مراحل آزمون تمرین کرده باشید تا در هنگام پاسخ‌گویی به سوالات نمره‌ای از دست ندهید.
آکادمی زبان دیاکو به عنوان مجهزترین مرکز تخصصی آزمون PTE در تهران، علاوه بر برگزاری دوره‌های متنوع آمادگی آزمون PTE، آزمون‌های آزمایشی را نیز برگزار می‌کند. این آزمون‌ها در محیطی شبیه‌سازی‌شده و در فضایی همانند مراکز اصلی آزمون برگزار می‌شود. همچنین کارنامه‌ی ریپورت شده‌ی شما از Pearson توسط مدرسین مجرب دیاکو آنالیز می‌شود، نقاط ضعف و قوت شما مشخص شده و نکات مهم و تاثیرگذار برای دستیابی به نمرات بالاتر یادآوری می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس بگیرید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!