بررسی و آموزش محتوای آزمون PTE (قسمت اول)

این مقاله از مجله‌ی دیاکو، بخش اول از مجموعه مقالاتی است که به بررسی محتوای آزمون PET Academic، زمان‌بندی، فعالیت‌ها و انواع سوال‌هایی که برای داوطلبان درنظر گرفته شده است، اختصاص دارد.
بررسی و آموزش محتوای آزمون PTE (قسمت اول)


آزمون PTE (Pearson Test of English) یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که توسط کمپانی Pearson برگزار می‌شود. کمپانی Pearson یکی از بزرگترین مجموعه‌های آموزشی- انتشاراتی دنیاست که در لندن مستقر می‌باشد. این آزمون در سه نسخه شامل Academic، General و Young Learners برگزار می‌شود. برای آشنایی بیشتر با انواع این آزمون می‌توانید به مقاله‌ی بررسی انواع آزمون PTE مراجعه کنید.


 در آزمون PTE هر چهار مهارت اصلی زبان شامل Listening، Reading، Speaking و Writingدر یک نوبت به صورت کامپیوتری مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره‌ی آن از ۹۰ محاسبه می‌شود. آزمون PTE Academic شامل سه بخش است:
۱- بخش اول: Speaking and Writing Module
۲- بخش دوم: Reading Module
۳- بخش سوم: Listening Module

 

آزمون PET Academic


در این آزمون شما با استفاده از کامپیوتر و در مدت سه ساعت باید به سوالات در سه بخش Speaking and Writing ، Listening و بخش  Reading پاسخ بدهید. یک وقت استراحت ده دقیقه‌ای نیز به صورت اختیاری و بین بخش‌های Reading و Listening به شما داده می‌شود.
در طول این آزمون با حدود ۲۰ نوع متفاوت از پرسش‌ها همچون سوالات چندگزینه‌ای، نوشتن مقاله و یا خلاصه نویسی و توضیح مطالب روبه‌رو هستید. آزمون PTE Academic با انواع مختلفی از جدول‌ها، نمودارها و مقالات، توانایی کاربرد زبان انگلیسی آکادمیک توسط زبان‌آموز در دنیای واقعی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. توجه داشته باشید که در این آزمون محدوه‌ی گسترده‌ای از لهجه‌ها از بریتانیایی، آمریکایی و غیرانگلیسی‌زبان‌ها را خواهید شنید و به این ترتیب برای زندگی در دنیای واقعی با لهجه‌های مختلف سنجیده خواهید شد.

- بخش اول: PTE Academic Speaking and Writing Module


این بخش از آزمون PTE بر مبنای مهارت‌های Speaking و Writing داوطلبان طراحی شده و درمجموع ۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی به سوال‌ها در نظر گرفته می‌شود. البته پاسخ‌گویی به سوال‌های این بخش نیازمند مهارت‌های Reading و Listening داوطلب نیز می‌باشد.


برای ارزیابی Speaking از داوطلب خواسته می‌شود تا خودش را معرفی کند، عبارت‌هایی را تکرار کند و یا به سوال‌ها به صورت شفاهی پاسخ دهد. در ادامه سوال‌های دیگری وجود دارد که نیازمند گوش دادن دقیق و پاسخ دادن به صورت شفاهی است. همه‌ی پاسخ‌های شفاهی به وسیله‌ی میکروفون ضبط می‌شود.


ارزیابی Writing بلافاصله پس از بخش Speaking شروع می‌شود. در این بخش شما براساس کیفیت نوشتاری‌تان مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت. مهارت شما در گرامر (Grammar)، ساختار جملات (Formatting sentence) و پای‌بندی به موضوع (Sticking to the topic) در نوشته‌ی شما بسیار اهمیت دارد.


در تمامی سوالات بخش Speaking به این موارد توجه کنید:
- به Progress bar موجود در صفحه‌ی نمایش توجه داشته باشید و پیش از اینکه Progress bar به انتها برسد، پاسخ خود را به پایان رسانده باشید.

 

BhEMi9-1568099705.jpg

 

- اگر برای مدت زمانی طولانی‌تر از سه ثانیه کاملاً ساکت باشید و حتی یک کلمه هم حرف نزنید، ضبط صدای شما به طور اتوماتیک متوقف می‌شود و امتیاز سوال را به طور کامل از دست می‌دهید.
به طورکلی سوال‌های بخش اول آزمون هشت نوع هستند. این سوال‌ها از الگوهای خاصی به شرح زیر پیروی می‌کنند:


الگوی سوالات آزمون PTE Academic در سال ۲۰۱۹:
بخش اول (Speaking & Writing sections) (۷۷ تا ۹۳ دقیقه)


 

8qpYin-1568099414.jpg

 

۱- معرفی داوطلب (Introduce yourself)


- در این بخش ۳۰ ثانیه فرصت دارید تا درباره‌ی خودتان صحبت کنید. ۲۵ ثانیه زمان برای آماده شدن به شما داده می‌شود.
- این بخش از آزمون امتیازی ندارد اما یکی از موارد امنیتی آزمون محسوب می‌شود و همراه با کارنامه‌ی شما برای Case Officer مربوطه ارسال خواهد شد. بنابراین اگر شما قصد دارید نتایج آزمون را برای شخص یا موسسه‌ای بفرستید، اطلاعاتی که می‌خواهید به آن‌ها منتقل کنید را در این بخش بیان کنید. صدای ضبط شده‌ی شما برای آن‌ها ارسال خواهد شد.
- توجه داشته باشید قبل از روشن شدن میکروفون صحبت را شروع نکنید. ضبط صدا فقط یک‌بار انجام می‌شود و شما شانس مجددی نخواهید داشت. آرام و واضح حرف بزنید.


۲- بلند خواندن متن (Read aloud)


- یک متن که حداکثر ۶۰ واژه دارد در اختیار شما قرار داده می‌شود تا آن را با صدای بلند بخوانید. ۳۰ تا ۴۰ ثانیه فرصت دارید تا برای این کار (یعنی ضبط صدا) آمادگی کسب کنید. پس از شنیدن صدای BEEP شروع به صحبت می کنیم.
- این سوال مهارت‌های Reading، Speaking، Oral fluency، Pronunciation و Content شما را ارزیابی می‌کند.
- زمان کافی برای خواندن متن در اختیار شما قرار داده می‌شود. بدون عجله و واضح حرف بزنید و دقت داشته باشید که قبل از روشن شدن میکروفن شروع به خواندن نکنید. پاسخ شما تنها یک مرتبه ضبط خواهد شد.
- تغییر لحن، استفاده‌ی صحیح از مکث کوتاه و ادای مناسب استرس بر روی واژه‌های اصلی و مهم، (رعایت Intonation) باعث بالابردن امتیاز بخش Speaking می‌شود.


۳- بازگویی جملات (Repeat sentence)


- بلافاصله پس از گوش کردن به یک فایل صوتی، ۱۵ ثانیه فرصت دارید تا جملات ضبط شده را تکرار کنید. ۳ تا ۹ ثانیه زمان برای آمادگی به شما داده می‌شود.
- در این نوع سوال‌ها، مهارت‌های Listening، Speaking، Oral fluency، Pronunciation و Content شما ارزیابی می‌شود.
- بدون عجله و واضح صحبت کنید. به Progress bar توجه داشته باشید. توجه داشته باشید بلافاصله بعد از پایان فایل صوتی باید شروع به صحبت کردن کنید. در این سوال برخلاف دیگر سوالات علامتی مانند صدای بوق برای شما پخش نخواهد شد.
 

DTSQKJ-1568101050.jpg


۴- توصیف عکس (Describe image)


- یک تصویر در اختیار شما قرار داده می‌شود. ۴۰ ثانیه فرصت دارید تا جزئیات آن را به صورت شفاهی توصیف کنید. در این بخش ۲۵ ثانیه فرصت دارید برای هر آیتم که پاسخ خود را آماده کنید.
- در این سوال مهارت‌های Speaking، Oral fluency، Pronunciation و Content شما ارزیابی خواهد شد.
- با تردید صحبت نکنید و از عباراتی مثل hmmm یا a….. استفاده نکنید.
- اگر تصویر جزئیات خیلی زیادی دارد فقط مهم‌ترین‌ها را ذکر کنید.
- به روانی (Fluency) صحبت‌هایتان توجه داشته باشید. این مسئله حتی از توصیف درست و کامل تصویر اهمیت بسیار بیشتری دارد.


۵- بازگویی یک گفتار (Retell lecture)


- یک گفتار صوتی برای شما پخش می‌شود. ۴۰ ثانیه به شما زمان داده می‌شود تا گفتار را با کلمات خودتان ارائه دهید. حداکثر ۹۰ ثانیه فرصت دارید تا برای بازگویی آماده شوید.
- در این سوال مهارت‌های Listening، Speaking، Oral fluency، Pronunciation و Content شما ارزیابی می‌شود.
- بهتر است کلمات کلیدی یا عبارت‌های مهم را یادداشت کنید تا به شما در به‌خاطر آوردن متن کمک کند.
- واضح حرف بزنید و عجله نکنید. توجه داشته باشید که پیش از صدای بوق صدای شما ضبط نمی‌شود.


۶- پاسخ‌گویی به سوال‌های کوتاه (Answer short questions)


- پس از گوش دادن به سوال‌ها، ۳ تا ۹ ثانیه فرصت دارید تا برای پاسخ به آن‌ها آماده شوید. پاسخ شما باید در یک واژه، یا خیلی کوتاه، در زمان ۱۰ ثانیه ارائه شود.
- این سوال برای ارزیابی مهارت‌های Listening، Speaking و Vocabulary شماست.
- پاسخ‌های شما باید کوتاه باشد پس از توضیح دادن و آوردن جزئیات خودداری کنید.
- در این بخش نیز صدای بوق برای اعلام شروع ضبط صدا وجود ندارد و باید بلافاصله پس از پایان فایل صوتی شروع به پاسخ دادن کنید.
 

bWl4F9-1568101115.jpg


۷- خلاصه کردن متن (Summarize written text)


- یک متن نوشتاری حداکثر ۳۰۰ واژه‌ای در اختیار شما قرار داده می‌شود. ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا خلاصه‌ی آن را در یک جمله بنویسید.

- جمله خلاصه نشده نباید کمتر از ۵ کلمه یا بیشتر از ۷۵ کلمه باشد.
- در این سوال مهارت‌های Reading، Writing، Grammar، Vocabulary، Content و Style شما ارزیابی می‌شود.
- خلاصه‌ی مورد نظر باید فقط یک جمله یا به عبارت دیگر فقط یک نقطه (Full stop or Period) داشته باشد. اما استفاده از بیش از یک ویرگول (Comma) یا نقطه-‌ویرگول (Semicolon) اشکالی ندارد.
- در این سوال شما امکان استفاده از گزینه‌های Cut، Copy و Paste را نیز خواهید داشت.


۸- نوشتن انشاء (Essay)


- یک موضوع در یک یا دو خط به شما داده می‌شود. ۲۰ دقیقه فرصت دارید تا یک متن ۲۰۰ تا ۳۰۰ واژه‌ای درباره‌ی موضوع مطرح شده بنویسید.
- در این سوال مهارت‌های Writing، Grammar، Vocabulary، Spelling و Written discourse شما ارزیابی می‌شود. همچنین در نوشتار شما مهارت‌های Coherence، Style، Structure، Linguistic level و Content مورد بررسی قرار می‌گیرد.
- توجه کنید که خارج از موضوع ننویسید.
- متن شما نباید کمتر از ۲۰۰ واژه داشته باشد و نیز از ۳۰۰ واژه فراتر نروید.
- از تکرار واژه‌ها یا عبارت‌ها در نوشته‌ی خودتان پرهیز کنید.
- استفاده از گزینه‌های Cut، copy و Paste امکان‌پذیر است. مثلا اگر واژه‌ای ضروری که املای آن دشوار است (برای مثال واژه‌ی Homeostasis) را چند بار در متن به کار می‌برید، برای صرفه‌جویی در وقت و جلوگیری از امکان اشتباه نوشتن، آن را Copy و سپس Paste کنید.
در این مقاله به بررسی محتوای بخش اول آزمون PTE (Speaking & Writing) پرداختیم و نکات کلیدی در پاسخ‌گویی به سوال‌های این بخش را معرفی کردیم.
 

WY2_nT-1568101251.jpg


در قسمت‌های بعدی این مقاله به بررسی بخش‌های دیگر این آزمون شامل Reading و Listening خواهیم پرداخت:


بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت دوم (PTE Academic Reading Module).
بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت سوم (PTE Academic Listening Module).

آکادمی زبان دیاکو به عنوان مجهزترین مرکز تخصصی آزمون PTE در تهران، علاوه بر برگزاری دوره‌های متنوع آمادگی آزمون PTE ، آزمون‌های آزمایشی را نیز برگزار می‌کند. این آزمون‌ها در محیطی شبیه‌سازی‌شده و در فضایی همانند مراکز اصلی آزمون برگزار می‌شود. همچنین کارنامه‌ی ریپورت شده‌ی شما از Pearson توسط مدرسین مجرب دیاکو آنالیز می‌شود، نقاط ضعف و قوت شما مشخص شده و نکات مهم و تاثیرگذار برای دستیابی به نمرات بالاتر یادآوری می‌شود.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید. 

 

UmLRQG-1568101374.jpg
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!