نحوه محاسبه ۶۷ امتیاز برای مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۱۹

همان طور که در مقاله اقامت دائم برای مدیران فروش و بازاریابی بیان کردیم، برنامه فدرال کانادا معیارهایی را در نظر دارد که در این برنامه شما می بایست ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را بدست آورید تا واجد شرایط ویزای اقامت دائم برنامه اکسپرس انتری در سال ۲۰۱۹ شوید. سیستم اکسپرس انتری کانادا، دارای دو چارچوب منظم است. اگر بخواهیم مثالی بزنیم می توانیم به چارچوب ۶۷ امتیازی و چارچوب CRS اشاره کنیم. در این سیستم متقاضی با کسب امتیاز و بر اساس شانس دعوت نامه ای برای اقامت دائم در کانادا دریافت می کند.
نحوه محاسبه ۶۷ امتیاز برای مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۱۹

 

معرفی سیستم ۶۷ امتیازی


اگر شما هم فردی مستعد و ماهر در زمینه کاری خود هستید، می بایست طبق طبقه بندی فدرال حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را در شش معیار کسب کنید. این شش معیار عباتند از: سن، تحصیلات، مهارت در زبان، تجربه کاری، انطباق پذیری و پیشنهاد شغلی در کانادا . به طور کلی این چارچوب برای بررسی صلاحیت متقاضی برای ورود به سیستم اکسپرس انتری می باشد.

 

سیستم CRS

 

اگر واجد شرایط معیارهای FSW(Federal Skilled Worker) باشید، به دور دوم محاسبه امتیازها می رسید. در واقع  بعد از بررسی صلاحیت شما در مرحله قبل و کسب حداقل ۶۷ امتیاز، وارد مرحله انتخاب کاندیدا می شوید. در این سیستم امتیازها از ۱۲۰۰ محاسبه می شود. چنانچه شما موفق به کسب حداقل امتیاز در این فاز شوید، مجوزی برای اقامت دائم شما صادر خواهد شد.
با این حساب شما می توانید فرایند ارزیابی خود را با محاسبه امتیازها شروع کنید.

 

Rk1pOv-1569749333.png

 

همان طور که می دانید سیستم مهاجرتی کانادا سیستمی امتیاز محور است که به منظور رتبه بندی متقاضیان مهاجرت طراحی شده است. به عبارتی این سیستم بهترین کاندیدا را از میان تعداد زیادی از متقاضیان انتخاب می کند و  افراد توانمند را بدون هیچ گونه تعصبی می پذیرد. جالب است بدانید سیستم امتیازدهی مهاجرت کانادا به عنوان سیستمی سازمان یافته شناخته می شود. این سیستم امتیازدهی در فرایند مهاجرت شما بسیار حیاتی است، چراکه این امتیازها علاوه بر اینکه  شانس موفقیت شما را برای مهاجرت به کانادا افزایش می دهد ، می تواند فعالیت های دیگری مانند تحصیل، کار و یا ایجاد یک زندگی جدید را برای شما ایجاد کند.
بنابراین باید توجه داشته باشید که اگر معیارهای FSW را نداشته باشید و نتوانید حداقل ۶۷  امتیاز را کسب کنید، در خواست شما قبول نمی شود.

 

IW4Buj-1569754708.jpg


اگر بخواهیم شرایط و ضوابط لازم برای کسب حداقل امتیاز برای مهاجرت به کانادا را بررسی کنیم، به عنوان اولین شرط می توانیم به میزان سابقه کاری اشاره کنیم. لازم است بدانید شما حداقل باید یک سال سابقه کار تمام وقت در حرفه مورد نظر را داشته باشید. منظور از تمام وقت این است که شما در هر هقته 30 ساعت و یا بیشتر کار کرده باشید.  همچنین شغل شما می بایست در سطوح شغلی 0، A یا B ( طبق نظام اشتغال ملی کانادا) قرار داشته باشد. شما می توانید برای اطلاع از لیست مشاغل مورد تایید به سایت NOC مراجعه کنید، شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و سپس شرایط شغلی و ویژگی های هر شغل را بررسی کنید.
در وهله دوم آن چیزی که اهمیت دارد سن متقاضی است که می بایست زیر ۴۰ سال باشد. شما باید بتوانید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنید تا واجد شرایط شرکت در قرعه کشی اکسپرس انتری شوید.

 

lxsxu--1569749894.png


در این قسمت می خواهیم به عوامل موثر در سیستم امتیاز دهی اقامت دائم کانادا بپردازیم و بررسی کنیم که هر آیتم نیاز به چه ویژگی ها و شرایطی دارد.

 

۱.    مهارت در زبان (۲۸ امتیاز)


همان طور که می دانید اولین زبان رسمی کانادا زبان انگلیسی است. بنابراین داشتن مهارت در زبان انگلیسی یکی از ضروریات اولیه است، چراکه پس از مهاجرت به کانادا شما در محیطی اجتماعی و حرفه ای قرار خواهید گرفت که به طور حتم با زبان انگلیسی سر و کار خواهید داشت. علاوه بر این، امتیاز ویژه ای نیز برای مهارت در زبان فرانسه وجود دارد، زیرا کانادا یک کشور زبان دو زبانه است که زبانهای رسمی آن انگلیسی و فرانسه است. به عنوان مثال استان هایی مانند کبک تنها به زبان فرانسه صحبت می کنند. شما می بایست برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود در آزمون آیلتس شرکت کنید و نمره خود را به اداره مهاجرت ارائه دهید. برای این منظور شما باید در چهار مهارت Reading, Writing, Listening  و Speaking نمره قابل قبولی را کسب کنید.

 

pK-oqI-1569750435.jpg

SD-ATU-1569750554.jpg

 

۲.    مدارک تحصیلی (۲۵ امتیاز)


لازم است بدانید کانادا تمایل دارد تا افراد ممتاز و تحصیلکرده را بپذیرد تا توانایی و مشارکت این افراد بتواند نقشی مثبت در توسعه اقتصاد کانادا داشته باشند. بنابراین، تحصیلات می تواند آینه ای از ارزش های اخلاقی و مجموعه مهارت های فرد باشد. بنابراین، اگر شما مایل به اقامت در یک کشور توسعه یافته مانند کانادا هستید، حداقل مدرک تحصیلی برای شما الزامی است. طبیعی است مدرک تحصیلی بالاتر امتیاز بالاتری کسب خواهد کرد. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز، یک دوره کارشناسی سه ساله از یک دانشگاه / موسسه شناخته شده است.

 

dV2R4n-1569750917.jpg

 

۳.    تجربه کاری (۱۵ امتیاز)


حتما می دانید که تجربه کاری شما اهمیت حیاتی دارد . به همین دلیل است که کانادا عمدتا توجه زیادی به مهارت و تخصص فرد دارد. به این ترتیب، تعداد سال‌های کاری شما شمارش شده و بر این اساس، امتیاز داده می شود. نمی توان انکار کرد که تجربه کاری بیشتر نشان دهنده یک منبع انسانی آموزش دیده است که با موفقیت در برابر تمام چالش‌های کاری و موانع تجاری کار کرده است.
*نکته: اگر شما در یکی از مشاغل لیست NOC دارای تجربه هستید، نباید انتظار امتیاز اضافی داشته باشید، چراکه شغل شما به طور پیش فرض باید در این لیست قرار داشته باشد و اساسا" جزو پیش‌نیازهای اولیه شما برای پذیرش است.

 

iUEHty-1569751533.jpg

 

۴. پیشنهاد شغلی در کانادا  (۱۰ امتیاز)


لازم است بدانید این آیتم برای برنامه هایی مانند اکسپرس انتری و برنامه انتخابی ایالتی( PNP) اجباری نیست، بلکه به عنوان یک مزیت که باعث افزایش امتیاز شما می شود، در نظر گرفته می شود. به این ترتیب شما می توانید ۱۰ امتیاز اضافی کسب کنید، اگر:
•    ارزیابی تاثیرات بازار کار(LMIA) پیشنهاد کار را تایید کند
•    کار پیشنهادی شما تمام وقت باشد، نه پاره وقت
•    کار پیشنهادی شما ثابت و دائمی باشد و نه قراردادی
•    و یا در فهرست NOC کانادا آمده باشد
نکته مهم این است که چنانچه می خواهید امتیاز این بخش را بدست آورید، می بایست معرفی خوبی از خود داشته باشید، انتظارات و نیازهای کارفرمایان کانادایی را شناسایی کنید و سعی کنید مطابق با انها رزومه یا CV خود را تنظیم کنید. شما می توانید برای تنظیم یک رزومه استاندارد و حرفه ای به مقاله چطور رزومه و CV حرفه‌ای بنویسیم؟ مراجعه کنید.

 

Ky8LsA-1569753763.jpg


۴.    انطباق پذیری (۱۰ امتیاز)


این عامل شامل تمامی عواملی است که می تواند به شما برای اقامت در کانادا کمک کند. اگر شما دوست یا خویشاوندی در کانادا دارید که می تواند از شما حمایت کند و مایل یه این کار است، ۱۰ امتیاز دریافت خواهید کرد. این فاکتور نیز جزو مواردی است اجباری نیست، بلکه اختیاری است.
این مقاله با هدف نحوه امتیازدهی برای اقامت در کانادا نگارش شده است. چارچوب های امتیازی متفاوتی برای محاسبه امتیازها وجود دارد که در اینجا به سیستم ۶۷ امتیازی پرداخته شده است. امید است با مطالعه این مطلب، اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کرده باشید.

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!