۲۰ نکته کوتاه اما ضروری برای موفقیت در قسمت اول اسپیکینگ آزمون آیلتس

آزمون اسپیکینگ آیلتس یک مصاحبه رودررو میان ممتحن آیلتس (IELTS Examiner) و متقاضی این آزمون است. این مصاحبه حدود ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می کشد و ۳ بخش دارد . هدف از آزمون اسپیکینگ، ارزیابی توانایی برقرای ارتباط شفاهی متقاضیان است و هدف بخش اول این آزمون، آشنا شدن با متقاضی است که به آن اصطلاحا Warm up گفته می شود. در این مقاله به نکاتی کوتاه اما بسیار مهم که داوطلبان در قسمت اول اسپیکینگ آزمون آیلتس حتما باید به آن توجه کنند می پردازیم. تا پایان این مقاله از مجله دیاکو با ما همراه باشید.
۲۰ نکته کوتاه اما ضروری برای موفقیت در قسمت اول اسپیکینگ آزمون آیلتس

 

۱- قسمت اول آزمون اسپیکینگ آیلتس بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می کشد نه بیشتر و نه کمتر.
۲- شما به راحتی متوجه خواهید شد که چه زمانی قسمت اول آزمون شروع می شود زیرا ممتحن آزمون، ابزار ضبط صدای خود را روشن خواهد کرد.
۳- در قسمت اول آزمون، از شما سه موضوع روزمره متداول پرسیده خواهد شد. موضوع هایی همانند: خانه، محل زندگی، کار، تحصیلات، آب و هوا، تفریحات، خانواده، شادی، ورزش، آشپزی، کامپیوترها، مدرسه، غذا، گل ها و ....
۴- توجه داشته باشید که شما نمی توانید از ممتحن آزمون بخواهید که موضوع سوال را تغییر دهد.

 

XEeHpw-1581496265.jpg

 

۵- موضوعات اسپیکینگ به صورت رندم از لیست ممتحن آزمون، انتخاب خواهند شد.
۶- دقت داشته باشید که صرف اینکه موضوعی را دوست ندارید یا اطلاعات چندانی در موردش ندارید به این معنی نیست که شما نمی توانید در مورد موضوع هایی همچون گذشته، خاطره، امیدها وعلایق شما، چیزهایی که مردم یک کشور دوست دارند یا مواردی که در یک کشور مشهور است صحبت نکنید. اگر امکان دارد پاسخ هایتان را به این مباحث مرتبط کنید.
۷- از شما ۱۲ سوال بر اساس ۳ موضوع متفاوت پرسیده خواهد شد.
۸- موضوع سوالاتی که از شما پرسیده می شود: درباره خاطرات، دوران کودکی، آینده و آرزوهایتان، زندگی و خانواده تان و گاهی اوقات سوال هایی درباره افکار و احساسات مردم کشورتان است.

 

q9rbp2-1581496296.jpg

 

۹- ممتحن آزمون با گفتن جمله "...let's talk about" شما را متوجه موضوع سوال خواهد کرد.
۱۰- پاسخ های شما در قسمت اول اسپیکینگ معمولا باید ۱ تا ۲ جمله باشد.
۱۱-  به پاسخ های خود حتما جزییات بیشتری اضافه کنید. مثلا در پاسخ به سوال: ?Do you like swimming  هرگز به پاسخ کوتاه .Yes, I do کفایت نکنید.

اگر به ممتحن دانش زبان انگلیسی خود را نشان ندهید قطعا نمره خوبی نخواهید گرفت. همیشه جزییات بیشتری به پاسخ های خود اضافه کنید. مثلا پاسخ به سوال بالا را می توانید به صورت زیر پاسخ دهید:


Yes, I do. I swim mostly at weekends because I don't have much time during the week due to my work commitments.


۱۲- اجازه بدهید که ممتحن تعیین کند که چه زمانی باید به سراغ سوال بعدی بروید. به صحبت کردن خود تا زمانی ادامه بدهید که او از شما سوال بعدی را بپرسد.

 

1A_xKV-1581496333.jpg


۱۳- هنگام پاسخ گویی به سوالات، خود را برای مکث ها یا وقفه هایی کوتاه آماده کنید. اصلا به این فکر نکنید که این مکث های کوتاه قدرت پاسخگویی تان را از بین می برد. آنها دقیقا قسمتی از فرآیند آزمون هستند و به شما کمک می کنند که برای خود اندکی زمان بخرید. اما باید دقت کنید که طولانی نشوند.
۱۴ـ به این فکر نکنید که در پاسخ به سوالات حتما باید پاسخ مثبت بدهید. پاسخ منفی نیز می توان داد.


Examiner: Do you often go to the cinema?
Student: No I don't. To be honost, I rarely have time. I think the last time I went to the cinema was about two years ago.

۱۵- در مورد بعضی از سوالات لازم است که بیشتر توضیح داده شود بنابراین باید به آنها پاسخ هایی طولانی تری بدهید. به سوال زیر دقت کنید:


Examiner: Do you think men and women like similar movies?!
Student: Well, it's hard to say. I suppose that it is common for men to prefer movies that are more action based with more special effects, while women generally go for romantic movies and comedies. Of course, that's an over- generalisation, but I guess you could say that.

 

5S2C7p-1581496364.jpg


۱۶- اگر در قسمت اول از شما درباره زادگاه تان (Hometown) سوال شود، این به معنی شهری است که شما دوران کودکی خود را در آن گذرانده اید. اگر شما در بیش از چند شهر بزرگ شده اید می توانید یکی از آنها را به دلخواه انتخاب کنید و درباره آن توضیح دهید.
۱۷ـ  اگر با سوالاتی در مورد همسایه (neighbourhood)  مواجه شدید، منظور همان محله و خیابان های نزدیک به محل زندگی تان است.

۱۸- اگر با سوال اینکه آیا درس می خوانید یا کار می کنید مواجه شدید  (?Do you work or do you study)، کاملا صادقانه پاسخ دهید به علت اینکه ممتحن بعد از این سوال، سوال هایی درباره کار و یا درس شما خواهد پرسید و باید بتوانید آنها را پاسخ دهید و اگر پاسخ شما به این سوال هیچ کدام باشد ممتحن موضوع سوال را برایتان عوض خواهد کرد.
۱۹- ممکن است رفتار بعضی از ممتحن ها خیلی دوستانه و مهربان نباشد و از نظر شما بسیار جدی و خشک به نظر بیاید.  این موضوع نباید عملکرد شما را تحت تاثیر قرار بدهد و شما باید از قبل خود را برای این موضوع آماده کرده باشید.
۲۰- هدف از آزمون اسپیکینگ این است که شما بتوانید کاملا با اعتماد به نفس و روان صحبت کنید. سعی کنید سرزنده و شاداب به نظر برسید و کاملا با آرامش و خونسردی، سوالات مربوط به افکار، احساسات و زندگیتان را پاسخ دهید. در هنگام پاسخگویی سعی کنید مودب به نظر برسید اما فراموش نکنید این قسمت از آزمون دوستانه و غیر رسمی است.

 

i8_ILM-1581496400.jpg
 

 آکادمی زبان دیاکو، موفقیت در این بخش آزمون آیلتس را برای تمامی داوطلبان عزیز آرزومندست.wink_smile.png

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!