چگونه به زبان انگلیسی فکر کنیم؟

اگر در ابتدای راه مکالمه به زبان انگلیسی هستید، حتماً تا به حال برایتان پیش آمده که در ذهن خود به دنبال ترجمه آن چیزی باشید که می‌خواهید بگویید. اما باید بدانید که این معادل‌سازی و تفکر فارسی نتیجه خوبی برای شما نخواهد داشت و چه بسا جملاتی بسازید که حتی فرد انگلیسی‌زبان نیز متوجه آن نشود. سوالی که پیش می‌آید این است که چه باید کرد؟ ما در این مقاله از مجله دیاکو قصد داریم تا به شما بگوییم، چگونه می‌توانید ذهن خود را انگلیسی کنید تا با تفکری انگلیسی‌زبان به مکالمه‌ای صحیح بپردازید. ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.
چگونه به زبان انگلیسی فکر کنیم؟

 

چرا نباید به زبان فارسی فکر کرد؟


فکر کردن ناخودآگاه به زبان فارسی، ترجمه ذهنی و سپس بیان آن به زبان انگلیسی، روندی طبیعی است که در ابتدای راه یادگیری زبان انگلیسی گریبان‌گیرتان خواهد شد. اما به مرور و با بالاتر رفتن سطح زبانی خود، می بایست از این عادت دوری کنید و تلاش کنید تا فکر خود را انگلیسی کنید.
وقتی شما در ابتدای راه هستید، تلاش می‌کنید تا جمله‌ موردنظر خود را لغت به لغت به زبان انگلیسی برگردانید که قاعدتاً این ترجمه تحت اللفظی صحیح نخواهد بود. به این ترتیب، علاوه بر اینکه نمی‌توانید منظور خود را به درستی انتقال دهید، مبتدی بودن شما نیز به وضوح مشخص می‌شود. با این حساب، اگر می‌خواهید به روشی درست و اصولی و با اعتماد به نفسی بالا به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید، پیشنهاد می‌کنیم فکر کردن به زبان فارسی را متوقف کنید.

 

k-ew2W-1569239922.jpg


چگونه به زبان فارسی فکر نکنیم؟


•    ارتباط تصویری ایجاد کنید


همان طور که می‌دانید رایج‌ترین روش برای یادگیری واژگان انگلیسی این است لغت انگلیسی و فارسی کنار هم قرار گیرند و با تکرار به خاطر سپرده شوند. در حقیقت، می‌توان گفت علت اصلی فکر کردن به زبان فارسی نیز همین امر است. به جای این کار، پیشنهاد می‌کنیم تا لغات را با معانی فارسی ان یاد نگیرید، بلکه هر لغت را با تصویر مربوطه آن به خاطر بسپارید. به این ترتیب، در ازای هر لغت انگلیسی به جای کلمه‌ای فارسی، تصویر آن در ذهن شما جای میگیرد.
مثلاً در هنگام یادگیری لغتی مثل Flower به جای تکرار مداوم معنی گل در ذهنتان، تلاش کنید تا تصویر گل را در ذهن خود تداعی کنید. یا در هنگام یادگیری جمله‌ای مثل I love you  بهتر است به جای تکرار معادل فارسی آن، حس عشق و دوست داشتن را برای خود تداعی کنید. به این ترتیب، از شر لغات و معادل‌های فارسی خلاص خواهید شد و واژگان را به روشی اصولی فراخواهید گرفت.

 

ka4Jds-1569239967.jpg


•    زبان تلفن همراه خود را انگلیسی کنید


این روزها استفاده از تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی به یکی فراگیرترین فعالیت‌ها در طی روز تبدیل شده است. اگر می‌خواهید در یادگیری زبان انگلیسی به خود کمک کنید، اول از همه می‌بایست زبان تلفن همراه و اپلیکیشن‌های خود را انگلیسی کنید. این کار کمک زیادی به شما خواهد کرد. مثلاً وقتی می‌خواهید سراغ مخاطبین خود بروید، ناخودآگاه Contact را انتخاب می‌کنید. در این حالت، Contact برای شما معادل مخاطبین نیست، بلکه به مفهوم مجموعه‌ای از افراد است که شما با انها در تماس هستید. در حقیقت، این استفاده مدام به شما کمک می‌کند تا به جای معادل فارسی کلمات، مفهوم برای شما جا بیفتد.

 

NvxZDa-1569240003.jpg


•    استفاده از استیکرها را فراموش نکنید


یکی از راهکارها برای تقویت حافظه تصویری کلمات، استفاده از استیکرهای رنگی بر روی اشیا مختلف است. شما می‌توانید برای به‌خاطر سپردن کلمات، با نصب استیکرهایی رنگی بر روی آنها، کلمه موردنظر را برای خود یادآوری کنید. مثلاً با نصب استیکر oven بر روی اجاق گاز خود، هرگاه به این کلمه برخورد کنید، به یاد اجاق گاز خود خواهید افتاد. حتی می‌توانید در ادامه، صفت و یا جملاتی نیز به این کلمات اضافه کنید. مثلاً اگر فرش زیبایی در منزل دارید، با نصب I have a beautiful carpet می‌توانید به روند یادگیری خود کمک کنید. البته طبیعی است که شما نمی‌توانید این کار را بر روی تمام اشیا پیاده کنید اما به هر حال این روش تا حدی می تواند برای شما کمک‌کننده باشد.

 

cFDReL-1569240036.jpg


•    افکار خود را انگلیسی کنید


همه ما، هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم کارهای روزانه خود را در ذهن خود مرور می‌کنیم. مثلاً ساعت ۱۰ باید به دانشگاه بروم، از پایان‌نامه خود ۴ نسخه پرینت بگیرم و به اساتید تحویل دهم و ... . پیشنهاد می‌کنیم همین افکار درونی را به زبان انگلیسی در ذهن خود حک کنید. این تکنیک، روشی عالی برای ایجاد تفکری انگلیسی برای شما خواهد بود.
این روش به مرور زمان به شما کمک خواهد تا لغات و جملات راحتتر بر روی زبانتان بچرخد و دیگر به دنبال معادل‌سازی و ترجمه لغات و جملات نخواهید بود.

 

5mxrex-1569240081.jpg


•    از دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید


گاهی پیش می‌آید که علی‌رغم تمام تلاشتان برای جلوگیری از فارسی فکر کردن، کلمه موردنظر را به خاطر نمی‌آورید و یا نمی‌دانید. در این لحظه، شاید دوباره وسوسه شوید تا به دنبال معادل فارسی کلمه موردنظر خود بگردید. در این صورت، پیشنهاد ما به شما این است که از دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید. این دیکشنری‌ها با ارائه مثال‌هایی ساده، به شما در فهم معنا و مفهوم کلمه موردنظر کمک می‌کنند، ضمن اینکه از معادل‌سازی به زبان فارسی نیز جلوگیری می‌شود. نمونه‌هایی از این گونه دیکشنری‌ها در سامانه آموزش مجازی برای شما آپلود شده است. شما می توانید با مراجعه به این قسمت از این گونه دیکشنری‌ها و البته دیگر کتاب‌ها و مجلات بهره ببرید. هم‌چنین اگر می‌خواهید با ۱۰ دیکشنری برتر آکسفورد آشنا شوید، می‌توانید به مقاله " ۱۰ دیکشنری برتر آکسفورد کدامند؟ " مراجعه کنید.

 

oOUK27-1569240113.jpg


•    آهنگ‌های مورد علاقه خود را زمزمه کنید


معمولاً متن آهنگ‌های مورد استفاده در آهنگ‌ها، ساده و به دور از هرگونه ساختارهای پیچیده و سخت است. حقیقت این است که آهنگ‌ها به دلیل داشتن ریتم و ملودی، به راحتی قابل حفظ کردن هستند و شما از این طریق می‌توانید اشعار اهنگ‌ها را از بر شوید. اما به خاطر سپردن اشعار چه فایده‌ای دارد؟ شما می توانید از کلمات و اصطلاحات موجود در اهنگ، در جای مناسب استفاده کنید.

 

hVNSWY-1569240171.jpg


در آخر، اگر بخواهیم به طور خلاصه بیان کنیم که برای فکر کردن به زبان انگلیسی باید چه کاری انجام داد، باید صریحاً عرض کنیم که زبان انگلیسی را در زندگی خود جاری کنید!

 

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!