از شهر زیبای مونترال چه می‌دانید!

امروزه پس از شهر تورنتو در کانادا، مونترال در جایگاه دومین شهر بزرگ کانادا قرار دارد و اولین شهر بزرگ کبک محسوب می‌شود.برای آشنایی با شهر زیبای مونترال با ما در مجله دیاکو همراه باشید.
از شهر زیبای مونترال چه می‌دانید!

تاریخ مونترال به حدود ۸۰۰ سال پیش برمی‌گردد. در سال  ۱۵۳۵ میلادی، ژاک کارتیه اولین اروپایی بود که جزیره مونترال را کشف کرد.  این شهر زیبا در مرکز جزیره‌ی مونترال قرار گرفته  و نام مونترال از همین جزیره سرچشمه گرفته شده است. در سال ۱۸۳۲ به طور رسمی  مونترال  به عنوان یک شهر معرفی شد. از طرفی پیشرفت شهر مونترال به دلیل افتتاح کانال لاچین ( Lachine canal) بود و از سال‌های ۱۸۴۴ تا ۱۸۴۹ مونترال به عنوان پایتخت متحده کانادا در نظر گرفته شد و تا سال ۱۸۶۰ همچنان روند پیشرفت و رشد شهر مونترال از لحاظ اقتصادی و فرهنگی ادامه پیدا کرد. جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۹، حدوداً ۴,۱۹۵,۵۲۳ نفر تخمین زده شده است.

 

  آب و هوای شهر مونترال

 

شاید برای شما جالب باشد که بدانید علی‌رغم اینکه تابستان‌های مونترال گرم و مرطوب است ولی شاید پر بارش‌ترین فصل آن‌جا تابستان باشد. زمستان‌های مونترال بسیار سرد همراه با بارش برف است و گاهی حتی این بارش در فصل بهار هم ادامه پیدا کند. در مجموع اگر شما به هوای مرطوب و تنوع فصلی علاقه دارید، مونترال گزینه‌ی خوبی برای شماست.

 

زبان و آداب و رسوم شهر مونترال

 

فرهنگ مونترال در مقایسه با شهرهای  دیگر کانادا کمی متفاوت است؛ شاید یکی از دلایل آن این موضوع است که زبان فرانسه به عنوان زبان رسمی شهر مونترال شناخته می‌شود. مونترال پس از پاریس دومین شهری که زبان فرانسه به عنوان زبان رسمی آن‌جا شناخته شده است.
قبل از سفر به مونترال خوب است بدانید که در این شهر ۴۹/۸ درصد به زبان فرانسه، ۲۲/۸ درصد به زبان انگلیسی و ۱۸/۳ درصد از مردم مونترال به زبان‌هایی غیر از فرانسه و انگلیسی صحبت می‌کنند. هم‌چنین در کلان شهر مونترال ( Metropolitan area )  حدود ۶۵/۸ درصد به زبان فرانسه و ۱۵/۳ درصد از مردم به زبان انگلیسی و تقریبا بیش از ۵۹ درصد از مردم توانایی صحبت به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه را دارند. مجله مونوکل (Monocle Magazine) شهر مونترال را به دلیل معماری‌های زیبایش به عنوان « پایتخت فرهنگ کانادا » در یونسکو نام گذاری کرده است . مونترال به عنوان یک شهر در آمریکای شمالی، بسیاری از شاخصه‌های فرهنگی را با دیگر قاره‌ها به اشتراک می‌گذارد. شهر مونترال علاوه بر اینکه به مدت یک قرن و نیم قطب صنعتی و مالی  بوده  و هم‌چنان این شهر به عنوان یک مرکز در زمینه‌های تجاری، حمل و نقل، داروسازی و ... است  ولی  نمی‌توان از بعد فرهنگی و تاریخی شهر زیبای مونترال چشم پوشی کرد. مونترال در زمینه نقاشی، عکاسی، معماری، موسیقی و تئاتر استعدادهای زیادی دارد.

 

oWR5rY-1567256092.jpg

 

 جاذبه‌های گردشگری مونترال

 

همانطور که اشاره کردیم شهر مونترال علاوه بر اینکه یک شهر صنعتی برای سرمایه‌گذاری و تجارت است ولی نمی‌توان از مکان‌های گردشگری آن و طبیعت زیبایش صحبتی به میان نیاورد. با ما در این مقاله همراه باشید تا شما را با برخی از جاذبه‌های مونترال آشنا کنیم.

   کلیسای نوتردام مونترال (Notre - Dame Basilica): یکی از جاذبه‌های تاریخی و زیبای مونترال، کلیسای نوتردام است که در قرن‌های ۱۷ الی ۱۹ میلادی تاسیس شده است. معماری داخلی و ترکیب رنگ‌های به کار رفته در کلیسا به گونه‌ای است که چشم هر بازدید‌کننده‌ای را به خود خیره می‌کند. تقریباً ۱۱ میلیون گردشگر از سرتاسر دنیا خود را به این  کلیسای زیبا که یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های آمریکای شمالی است، می‌رسانند.

 

CjQkL_-1567256171.jpg

 

  پارک مونت رویال (Mont Royal): با گشت و گذار در این پارک زیبا و در کنار لذت از مناظر طبیعی می‌توان نمادهایی از تاریخ هم‌چون ژاک کارتیه و پادشاه جورج ششم را هم مشاهده کنید. جالب است که بدانید این پارک در ارتفاع ۲۳۳ متری شهر قرار دارد و چون شهر زیر پای شماست می‌توانید از چشم‌اندازهای آن لذت ببرید.  

خیابان شربروک (Sherbrooke): در قلب این خیابان زیبا موزه‌هایی قرار دارند. نام این خیابان برگرفته از  یکی از فرمانداران کانادا به نام " جان شربروک"  است.

  مونترال قدیم (Old Montreal): اگر می‌خواهید گذری به تاریخ داشته باشید و برای چندساعتی هم که شده از هیاهوی دنیای مدرن دور باشید حتما سری به یکی از قدیمی‌ترین منطقه‌های این شهر یعنی مونترال قدیم که قدمت آن به قرن‌های ۱۷ الی ۱۹ برمی‌گردد، بزنید.

 

C8aBCQ-1567330849.jpg

 

   باغ گیاه‌شناسی مونترال (Montreal Botanical Garden):  این باغ گیاه‌شناسی زیبا سومین باغ گیاه‌شناسی بزرگ دنیاست و در سال ۱۹۳۱ طراحی و تاسیس شده است. در بخشی از این باغ شما می‌توانید از باغ‌های چینی و ژاپنی نیز لذت ببرید.   

شهر زیبای مونترال جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد ولی ما در این مقاله به پنج مورد از جاذبه‌های گردشگری شهر مونترال بسنده کردیم.  

 

hYGkU6-1567256278.jpg

 

 تحصیل و معرفی دانشگاه‌ها در شهر مونترال

 

دانشگاه‌های مونترال به دلیل کیفیت و امکانات آموزشی مناسب، مقصد بسیاری از دانش‌جویان با رزومه خوب است. در دانشگاه های مونترال هم به زبان انگلیسی و هم فرانسه تدریس می شود؛ شما می‌بایست با توجه به دانشگاه مقصدتان یکی از این دو زبان را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. برای آشنایی با دانشگاه‌های شهر مونترال با ما همراه باشید.

  دانشگاه مک گیل (Mc Gill): این دانشگاه دولتی در سال ۱۸۲۱ تاسیس شده است. زبان تحصیل در دانشگاه مک گیل در تمام رشته‌ها انگلیسی است. باید این نکته را در نظر داشت که گرفتن پذیرش از دانشگاه مک گیل به دلیل رنک بالای این دانشگاه در دنیا نسبتاً دشوار است و دانش‌جو باید نمره‌ی زبان عالی و یک رزومه‌ی خوب و قوی داشته باشد.

 

nnGghv-1567256442.jpg

 

دانشگاه کونکوردیا ( Concordia ): یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی انگلیسی زبان در مونترال که رنک بالایی در دنیا دارد، دانشگاه کونکوردیا است. این دانشگاه که تاسیس آن به سال ۱۹۷۴ برمی‌گردد، دارای ۴ دانشکده است و دانش‌جویان بسیاری برای گرفتن پذیرش این دانشگاه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

زبان تحصیل در دانشگاه‌هایی هم‌چون مونترال، بری یوکم مونترال و شربروک مونترال به  فرانسه است.

 

6wUhcd-1567256486.jpg


  حمل و نقل در مونترال

 

سیستم حمل و نقل مونترال در میان شهرهای کانادا از نظر امکانات، خدمات خوب و مجهزی را به مردم ارائه می دهد. در ادامه‌ی این مقاله به اختصار برخی از وسایل حمل و نقلی که در مونترال مورد استفاده قرار می‌گیرند، آورده‌ایم.

   مترو و قطار: سیستم مترو در مونترال از سال ۱۹۶۶ بهره برداری و ساخته شده است. یکی از گزینه‌های ارزان و سریع برای رسیدن به مقصدتان میتواند مترو باشد. با وجود مجهز و مناسب بودن مترو در مونترال، اما به دلیل اینکه مترو تمام شهر را پوشش‌دهی نمی‌کند، می توان در کنار آن از وسایل حمل و نقل دیگر استفاده کرد.

 سیستم اتوبوس: سیستم حمل و نقل اتوبوس در مونترال بسیار ارزان و قابل دسترسی است و اتوبوس‌ها با فاصله‌ی کمی از یکدیگر به ایستگاه می‌رسند. علاوه بر این سیستم اتوبوس‌رانی در مونترال به خوبی تمام مناطق و محله‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای پرداخت هزینه اتوبوس می‌توان از پول نقد به صورت سکه و یا انواع کارت شارژهای هوشمند اپوس (OPUS) استفاده کنید.

 

2LYwRt-1567256678.jpg

 

  قطار Commuter: این نوع قطارها برون شهری هستند و ارتباطی به سیستم حمل و نقل قطارهای درون شهری و اتوبوس ندارند.

حمل و نقل با تاکسی: در کتار در دسترس بودن تاکسی در طول شبانه روز، این وسیله زیاد مقرون به صرفه نیست و مردم معمولاً برای رفت و آمدهای درون شهری از تاکسی استفاده نمی کنند.

  فری (Ferry): چون شهر مونترال شهری جزیره‌ای است، یکی از وسایل حمل و نقل می‌تواند فری کشتی یا قایق‌ها باشند.  


ما در این مقاله به طور اجمالی شما را با شهر زیبای مونترال آشنا کردیم. همان‌طور که در مقاله اشاره کردیم برای سفر به مونترال شما به یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسه نیاز دارید. در آکادمی دیاکو با در نظر گرفتن نیازهای زبان‌آموزان علاوه بر کلاس‌های زبان انگلیسی، دوره‌های زبان فرانسه نیز به صورت خصوصی و گروهی برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه برگزاری دوره‌های زبان می‌توانید با مشاورین ما از طریق شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس حاصل فرمائید.
 

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!