استانبول: شهر هفت تپه

شهر استانبول (به ترکی استانبولی İstanbul)، بزرگ‌ترین شهر ترکیه و با داشتن جمعیت بیش از ۱۵ میلیون نفر پر جمعیت ترین شهر این کشور محسوب می شود. استانبول با در اختیار داشتن تاریخی ۲۵۰۰ ساله از قدیمی ترین و باستانی ترین شهرهای دنیاست که حکومت سه امپراطوری بزرگ دنیا یعنی ایران ، روم و عثمانی را به خود دیده است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده است. این تنگه دو قاره بزرگ آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می کند و استانبول تنها شهر بزرگ دنیاست که در این دو قاره، قرار گرفته است.
استانبول: شهر هفت تپه

نزدیکی کشور ترکیه به ایران و تشابهات متعدد فرهنگی و مذهبی و... سبب شده است که این کشور و مهم ترین شهر آن یعنی استانبول به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرت ایرانیان در دنیا مطرح شود. در این مقاله قصد داریم شما را با این شهر مهم، توریستی و زیبای ترکیه بیشتر آشنا کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.

 

تاریخچه شهر استانبول

جالب است بدانید که اولین نشانه های سکونت انسان در این شهر به قبل از هزاره هفتم بر می گردد اما این شهربه طور رسمی توسط یونانیان مهاجر شهر مگارا در ۶۶۷ سال قبل از میلاد تاسیس شد و به افتخار پادشاه  آن زمان یعنی بیزاس شاه، این شهر بیزانتیوم نامیده شد. در طول جنگهای هخامنشیان با یونانیان، داریوش کبیر این شهر را به تصرف خود درآورد و تا قبل از تشکیل امپراطوری روم، ایرانیان در آن حکومت می کردند. در سال ۳۹۵ میلادی کنستانتین کبیر این شهر را به پایتختی خود برگزید و پس از آن بیزانتیوم پایتخت امپراطوری روم شرقی شد و روم جدید نام گرفت. پس از مرگ کنستانتین نام این شهر به قسطنطنیه تغییر یافت.
 

9oKx42-1565083901.jpg

 

در سال۱۴۵۳ میلادی سلطان محمد فاتح وارد قسطنطنیه شد و این شهر را به سومین پایتخت امپراطوری عثمانی تبدیل نمود. سرانجام در سال ۱۹۲۳ میلادی پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشکیل حکومت جمهوری در کشور ترکیه، پايتخت اين كشور از استانبول به آنكارا تغيير پیدا کرد اما استانبول همچنان از مهمترين شهرهاى تاريخى، فرهنگى و اقتصادى تركيه به حساب  می آید.

 


آب و هوای شهر استانبول

از ویژگی آب و هوای استانبول می توان به تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی اشاره نمود. بیشترین درجه حرارت این شهر به‌طور متوسط در طول ماه‌های مختلف زمستان بین ۷ درجه تا ۹ درجه و در ماه‌های تابستان از ژوئن تا انتهای سپتامبر به‌طور میانگین حدود ۲۸ درجه است. 

 

اقتصاد شهر استانبول

استانبول قلب تپنده اقتصاد کشور ترکیه به شمار می آید و این امر به علت موقعیت اتصالی بین‌المللی راه‌های مرزی زمینی و دریایی آن است. فرودگاهها، بنادر و پایانه های باربری استانبول جزو شلوغترین مناطق ترکیه هستند. این شهر ۲۰ درصد از کار صنعتی ترکیه و ۳۸ درصد از فضای کاری صنعتی این کشور را به خود اختصاص می دهد و بورس استانبول، از قطب های اصلی اقتصاد ترکیه است. جالب است بدانید که اولین صنعت پر درآمد ترکیه از طریق کسب درآمد گردشگران این شهر است و در سال ۲۰۱۱ بیش از هشت میلیون گردشگر از سراسر جهان به شهر استانبول وارد شدند که از این حیث استانبول در رتبه نهم دنیا قرار گرفته است.
 

kRhpO9-1565084165.jpg

 

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول در سال ۱۴۵۳در شهر استانبول تأسیس شد. این دانشگاه يكي از دانشگاه هاي برجسته تركيه به شمار مي رود كه از لحاظ کیفیت علمی و آموزشی، دارای رتبه ۲ در ترکیه و رتبه ۲۳۴ در اروپاست و ساختمان اصلي آن در نزديكي ميدان بياضيت قرار دارد. این دانشگاه دارای هفده دانشکده در پنج پردیس است و در حال حاضر در این دانشگاه ۸۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند. ماموریت و شعار اصلی دانشگاه این جمله است: ” شرق و غرب، آینده و گذشته را به هم پیوند میزنیم.”

 

جاذبه های گردشگری استانبول

شهر استانبول جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار متعددی دارد به گونه ای که نمی توان در یک سفر کوتاه از تمامی آن ها بازدید کرد. جالب است بدانید که استانبول از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی دنیا به شمار می رود و در سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا معرفی شده است. این شهر در برگیرنده مساجد، کاخ ها، موزه ها و بازارهای تاریخی زیبا و متنوعی است که اکثر آن ها در منطقه ای نزدیک سلطان احمد واقع گشته اند. در این قسمت به سه جاذبه گردشگری اصلی استانبول اشاره می کنیم.


•    کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی در بین سال‌های ۱۴۶۶ و ۱۴۷۸ میلادی توسط سلطان محمد دوم (sultan Mehmet II)  بر روی تپه ای کوچک در شبه جزیره قسطنطنیه (استانبول امروزی) بنا گشت. در طی قرن های ۱۵ تا ۱۹ میلادی این کاخ مرکز سیاسی سلطنت عثمانی بود تا این که کاخ دولماغچه (یکی دیگر از کاخ های تاریخی استانبول) ساخته شد. توپکاپی، همچنین یکی از اقامتگاه‌های اصلی سلاطین عثمانی و در طی ۴۰۰ سال مکانی برای برگزاری مسابقات و تفریحات آن ها محسوب می‌شد. این کاخ دارای ۴ حیاط اصلی و ساختمان های کوچک و بزرگی است که در طی تاریخ محل سکونت ۴۰۰۰ نفر بوده است. امروزه این کاخ به عنوان یک موزه تاریخی و زیبا پذیرای میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا می باشد.
 

fZiAJb-1565084213.jpg

 

•    موزه ایاصوفیه نماد استانبول (Aya Sofya)

موزه ی ایا صوفیه (ایاصوفیه به معنای حکمت خدا) در استانبول، یک شاهکار معماری بسیار زیبا و به جای مانده از ۲ دوره ی تاریخی مهم  بیزانس ها و امپراتوری عثمانی است. این موزه در سراسر دنیا به عنوان یکی از نمادهای عرفانی ترکیه و نمادی از پیوند اسلام و مسیحیت در شهر استانبول شناخته می شود. بد نیست بدانید که برای قرن ها، ایا صوفیه به عنوان بزر گ ترین حرم در جهان شناخته می شد. این موزه دارای این بنا در مجموع دارای ۱۰۷ ستون و ۹ در است که بزرگ ترین آنها، در وسطی است. همچنین در این بنا ۴ ستون بسیار بزرگ وجود دارد که گنبد اصلی آن روی این ستون ها قرار گرفته است.
 

yICEeM-1565084262.jpg

 

دیوارهای این موزه با معرق ‌ها و سنگ‌ های قیمتی و بسیار زیبایی تزئین شده است. امروزه این موزه به نماد اصلی شهر استانبول تبدیل گشته است و کمتر کسی است که هنگام سفر به این شهر، بازدید این موزه را از دست بدهد.


•    مسجد سلیمانیه (Süleymaniye Mosque)

مسجد سلیمانیه یکی دیگر از بناهای شناخته شده استانبول است که سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. این مسجد بزرگ ترین مسجد استانبول می باشد و ساخت آن در سال ۱۵۵۰میلادی آغاز شد و در سال ۱۵۵۷ میلادی به اتمام رسید. مسجد سلیمانیه با استفاده از عناصر اسلامی و بیزانسی ساخته شده و  شامل مناره هایی بلند و نیم گنبدهایی بسیار زیبا و چشم گیری است.

 

حمل و نقل استانبول


•    تراموا در استانبول
طبق نظر سنجی های اعلام شده تراموا، به علت اینکه از وسط خیابان های شهر می گذرد و همچنین سرعت بسیار مناسبش از محبوب ترین وسایل حمل و نقل در بین توریست ها به شمار می آید. تراموا در استانبول از مناطق دیدنی شهر عبور می کند و در نزدیکی هر کدام از آنها ایستگاه هایی تعبیه شده که به وسیله آن به راحتی می توان به مسیر مورد نظر دسترسی پیدا کرد.
 

bJx7by-1565084300.jpg


•    مترو در استانبول
سیستم متروی شهر استانبول توسط شرکت عمومی «متروی استانبول» که زیر نظر شهرداری شهر استانبول اداره می شود. سیستم مترو این شهر در حال حاضر ۵ خط M1، M2،M3،M4 وM6 دارد که خط M6 به صورت مینی مترو در حال فعالیت است. در استانبول مترو، هر روز صبح از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب فعال است و قطارها هر ۶ تا ۱۰ دقیقه یکبار به ایستگاه می آیند. 


•    اسکله های استانبول
از آن جایی که استانبول شهری است در دوسوی آبراه، اسکله های زیادی در نقاط مختلف آن وجود دارد که علاوه بر مسیرهای تفریحی و تورهای دریایی و اتصال بین جزایر، برای رفت و آمد روزانه نیز میتوان از مسیرهای آن استفاده کرد اما هزینه آن نسبت به سایر وسایل حمل و نقل بیشتر است و فاصله زمانی راه افتادن قایق ها نیز نسبتا زیاد می باشد. از معروف ترین اسکله های این شهر می توان به اسکله های eminonu, kabatash, yenikapi,beshiktash,ortakoy ,kadicoy اشاره نمود.


در این مقاله شما را با شهر زیبای استانبول بیشتر آشنا کردیم و به نکات جالب آن را مورد بحث قرار دادیم. اگر متقاضی مهاجرت به ترکیه برای ادامه تحصیل و یا کار هستید، مقاله روش های مهاجرت به ترکیه را بشناسید و همچنین مقاله مهاجرت به ترکیه با آزمون تومر TÖMER مجله دیاکو را از دست ندهید! همچنین شما عزیزان می توانید جهت تقویت و افزایش تسلط خود به زبان ترکی استانبولی از دوره ها و خدمات آکادمی زبان دیاکو و مدرسین مجرب زبان ترکی در این موسسه استفاده نمایید. برای این منظور تنها کافیست با کارشناسان ما با شماره ۷۲۱۱۴ تماس بگیرید.


 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!