سوئد : سرزمین شفق قطبی

سوئد با نام رسمی پادشاهی سوئد کشوری سردسیر با مردمانی با همین خلق و خو است که در شمال اروپا قرار دارد. کشورهای نروژ، فنلاند و دانمارک در همسایگی این کشور قرار دارند. این کشور ازجمله کشورهای اسکاندیناوی است که با داشتن مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع رتبه چهارم را در بین کشورهای اروپایی دارد. پایتخت این کشور شهر استکهلم، به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخته می شود. سوئد جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر دارد که ۱۰% این تعداد را مهاجرین خارجی تشکیل می دهند و حدودا ۷.۹ میلیون سوئدی در آن زندگی می کنند. 
سوئد : سرزمین شفق قطبی


در هر کیلومتر مربع از این کشور، جمعیتی برابر ۲۱ نفر ساکن هستند که نشان می دهد این کشور تراکم جمعیتی پایینی دارد. البته در جنوب سوئد تعداد افرادی بیشتری زندگی می کنند. شاید یکی از دلایلی که بیشتر مردم در جنوب این کشور زندگی می کنند آب و هوای مناسب تر این منطقه نسبت به شمال این کشور است. 
سوئد ۲۵ استان دارد که عبارتند از  بلکینگ، بوهوسلن، دالارنا، دالس‌لند، گوت‌لند، گستریکلاند، هاللاند، هلسینگلاند، هریدالن، یمتلاند، لاپلاند، مدلپاد، نوربوتن، نرکه، اسکونه، اسمالند، سودرمانلاند، اوپلاند، ورملاند، وستمانلاند، وستربوتن، وسترگوت‌لند، انگرمانلاند، اولاند و اوسترگوت‌لند.

 

uH6bX9-1571228785.jpg

 

بیشتر مهاجران شهر استکلهم را برای اقامت انتخاب می کنند چون فرصت پیدا کردن شغل در این شهر به مراتب بیشتر است اما با توجه به اینکه استکهلم پایتخت سوئد است طبیعتا هزینه زندگی در ان نسبت به سایر شهرها بالاتر است. مثلا اجاره بهای یک اپارتمان معمولی هزینه ای معادل ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ کرون(واحد پول سوئد) دارد. در شهرهای دیگر سوئد میتوان آپارتمانی با هزینه کمتر پیدا کرد . شهرهای مالمو و سلونا از جمله شهرهای دوست داشتنی سوئد هستند چراکه از نظر  اب و هوایی و هزینه زندگی بسیار مناسب تر از شهرهای دیگر سوئد است. 
نظام حکومتی سوئد پادشاهی مشروطه است که در ان دولت به شکل پارلمانی اداره میشود. 

 

wdwavn-1571228842.jpg

 

به طور کلی سوئد کشوری آرام و به دور از حاشیه های سیاسی است که رفاه مردم الویت بالایی دارد. امید به زندگی در سوئد بالای ۸۰% است که این نشان دهنده کیفیت بالای زندگی در این کشور است. به همین دلیل امار جرم و جنایت و نرخ بیکاری در سوئد بسیار پایین است. 
زبان سوئدی زبان رسمی این کشور است که شباهت زیادی به زبان نروژی دارد اما قطعا زبان انگلیسی نیز زبان رایج این کشور است و اگر شما به انگلیسی مسلط باشید مشکلی نخواهید داشت. آشنایی با زبان سوئدی یک مزیت محسوب می شود که میتواند شانس شما را در پیدا کردن شغل دلخواهتان افرایش دهد.

 

2D_E7j-1571228907.jpg

 

اگر شما جزو افرادی هستید که سوئد را به عنوان کشور مقصد خود برای مهاجرت انتخاب کردید، بهتر است در خصوص مردم این کشور هم آشنایی نسبی داشته باشید. مردم سوئد مثل ایرانی ها مردمی خون گرم و صمیمی  نیستند، پس اگر با سردی با شما رفتار کردند جای تعجب ندارد. اما با وجود این سردخویی، خانواده برایشان اهمیت بالایی دارد و تربیت و حقوق کودکان جزو الویت های انها است. یکی از ویژگی های مثبت مردم سوئد احترام به حقوق انسانی افراد است بطوریکه برتری طلبی نسبت به دیگران را نمی پسندند. شاید به همین دلیل است که مردم با ادیان متفاوت در سوئد زیاد دیده می شود. غالب مردم سوئد مسیحی پروتستان لوتری هستند. کلیسای ملی سوئد، کلیسای لوتران است که پذیرای دیگر پیروان مسیحی مثل کاتولیک نیز است. بعد از مسیحیت، اسلام، بوداییت و یهودیت بیشترین پیرو را در این کشور دارد. 

 

tFYuAz-1571228962.jpg

 

غالب درآمد این کشور از صادرات تولیدات صنعتی و مالیات های دریافتی آن است. سوئد در بیشتر مشاغل دچار کمبود نیرو است. مثل کارگران ساختمانی اما اگر بخواهیم به مشاغل تخصصی اشاره کنیم میتوانیم به پزشکی، پرستاری، دبیری، کارشناس آی تی و مددکاری اجتماعی اشاره کنیم. بدلیل مهاجرت زیاد به این کشور و امکان ایجاد آسیب های اجتماعی، مددکاری اجتماعی شغلی مورد نیاز و کاربردی در این کشور است. البته واضح است برای کار در این مشاغل نیاز به مدارک و تحصیلات اکادمیک است. 
برای مهاجرت به سوئد، شما باید ۲ تا ۵ سال در سوئد زندگی و کار کنید تا واجد شرایط درخواست شهروندی شوید. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا لازم نیست مجوز کار داشته باشند، اما در صورتی که بخواهند بیش از سه ماه در سوئد بمانند، باید به اداره مهاجرت گزارش دهند.

 

RsC4Pe-1571229050.jpg

 

برای مهاجرت و دریافت اقامت، شما باید یک شغل پردرآمد در یک شرکت سوئدی داشته باشید یا کسب و کاری داشته باشید که حق کار در سوئد و استخدام کارمند خارجی را داشته باشد. 
در ابتدای کار، شما باید درخواست مجوز کار خود را در وبسایت مهاجرت سوئدی ثبت کنید. شما نیاز به یک گذرنامه معتبر، مدرک اشتغال و مدرکی که اثبات کند شما در هر ماه ۱۳۰۰۰ کرون( واحد پول سوئد) درامد دارید. هر کرون سوئد تقریبا معادل ۹۳۰۶ دلار امریکا ارزش دارد.( این عدد با توجه به قیمت ارز در تاریخ نگارش این مقاله تنظیم شده)


 در قدم بعدی، شما باید یک سری کپی از گذرنامه و پیشنهاد شغلی خود، دو قطعه عکس جدید ، و رسید هزینه درخواست خود را با درخواست مجوز کار خود ارسال کنید. هزینه درخواست مجوز کار۲۰۰۰ کرون می باشد. این مبلغ مجوز کار به مدت دو سال را به شما می دهد. برای تمدید دو ساله باید ۱۰۰۰ کرون دیگر پرداخت کنید. در صورتی که شما مشغول به کار باشید، خانواده شما نیز واجد شرایط درخواست اقامت هستند. تصمیم گیری در مورد درخواست شما از سه هفته تا سه ماه بسته به زمان درخواستتان دارد. 

 

 

NuVZ7U-1571230637.jpg

 

پس از چهار سال کار، شما مجاز به درخواست اجازه اقامت دائم هستید. اداره مهاجرت سوئد مسئول پیگیری این درخواست ها است. هنگامی که شما اجازه اقامت دائمی دریافت کنید، میتوانید بدون درخواست جدید کارفرمای خود را تغییر دهید. یک سال بعد از اینکه اجازه اقامت دائم دریافت کردید باید در سوئد کار کنید تا واجد شرایط درخواست شهروندی شوید. پس از ان برای شما گذرنامه سوئدی صادر می شود و به عنوان یک شهروند خارجی حقوق کامل دریافت می کنید. برای این کار شما باید هویت خود را با گذرنامه یا سایر شناسه های صادر شده توسط دولت اثبات کنید، ۱۸ ساله یا بالاتر باشید، مجوز اقامت دائمی داشته باشید، ۵ سال در سوئد زندگی کرده باشید، بدهی پرداخت شده ای نداشته باشید و هیچ جرمی مرتکب نشده باشید.


پس از طی این مراحل شما یک شهروند سوئدی محسوب می شوید که براحتی میتوانید از حقوق شهروندی خود در این کشور استفاده کنید.

 

 

IV1SWr-1571229818.jpg
  
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!