با ساختار آزمون FCE بیشتر آشنا شوید!

آزمون FCE مخفف عبارت ( First Certificate in English) اولین مدرک زبان انگلیسی می باشد و هر ساله توسط دپارتمان انگلیسی دانشگاه کمبریج آزمون FCE ( بطور متوسط دو بار در ماه) در سراسر دنیا در حال برگزاری است. این آزمون سطح دانش زبانی زبان آموزان را در سطح فرا میانی (Upper intermediate) مورد ارزیابی قرار می دهد و نمره قبولی در آن A ، B و C می باشد و افرادی که نمره D و یا E را کسب کنند در این آزمون مردود خواهند شد. آزمون FCE در سیستم درجه بندی معروف CEFR، پس از آزمون PET و قبل از آزمون CAE قرار دارد و سطح B2 را پوشش می‌دهد . در این مقاله می خواهیم شما را با ساختار این آزمون بین المللی بیشتر آشنا کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.
با ساختار آزمون  FCE بیشتر آشنا شوید!

 

CEFR ، یک استاندارد مشترک اروپایی است که دانش و مهارت زبان‌آموزان را به سه سطح اصلی تقسیم بندی می‌کند و این سه سطح، هر کدام به دو زیرسطح تقسیم بندی می شوند. سطح اول، سطح پایه یا A می باشد که به دو زیر سطح A1 یا آغازگر و A2 یا مقدماتی تقسیم می شود. سطح دوم، سطح مستقل یا B است که شامل دو زیر سطح B1 یا آستانه و B2 یا برتر می باشد و در آخر سطح ماهر یا C قرار دارد که به دو زیر سطح  C1 یا پیشرفته و زیرسطح C2 یا مسلط تقسیم می شود. در سطح B2، زبان آموز می تواند به صورت قابل قبول و روان انگلیسی صحبت کند همچنین او قادر خواهد بود متنی کاملا شفاف همراه با جزئیات با طیف گسترده ای از موضوعات مختلف بنویسد و در آن به شرح دیدگاه خود بپردازد.

 

 

8uoalZ-1573642628.jpg

 


آزمون FCE دارای چه بخش هایی است؟


این آزمون شامل ۵ بخش مختلف: شنیداری ( Listening )، گفتاری( Speaking )، درک مطلب ( Reading )، نوشتاری ( Wriring ) و  کاربرد زبان ( Use of English ) است که در زیر به آن اشاره خواهیم نمود:


 بخش شنیداری آزمون FCE 


بخش شنیداری آزمون FCE  درمجموع ۴ قسمت دارد. ۳۰  سوال در این بخش وجود دارد و داوطلبان باید در مدت زمان ۴۰ دقیقه به آن ها پاسخ دهند. در قسمت اول Listening، داوطلبان به گفتگوهاي بي‌ارتباط با يكديگر گوش مي‌دهند (هر گفتگو  ۳۰ ثانيه) و بعد از آن باید به سؤالات چند گزينه‌اي هر يك از این گفتگوها پاسخ ‌دهند. در قسمت دوم ، شركت‌كنندگان به يك مونولوگ و يا ديالوگ بين دو يا سه نفر گوش می دهند ( در حدود ۳ دقيقه ) و سپس باید به سؤالات مربوط به هر مونولوگ يا ديالوگ پاسخ مي‌دهند. 


در قسمت سوم، شركت‌كنندگان به مجموعه‌اي از مونولوگ‌ها گوش داده ( در حدود ۳۰ ثانيه براي هرکدام ) و سپس باید بهترين متن را كه هر يك از مونولوگ‌ها گفته‌اند، انتخاب ‌كنند و در قسمت چهارم و نهایی این بخش، شركت‌كنندگان به  مکالمه دو يا سه نفر گوش مي‌دهند (حدود ۳ دقيقه) و بعد از آن باید به هفت سؤال چند گزينه‌اي پاسخ دهند.
هدف این بخش از آزمون سنجش توانایی داوطلب در درک مکالمات انگلیسی است.

 

 

EDqAGz-1573643048.jpg

 

 بخش گفتاري آزمون FCE 


بخش گفتاري آزمون FCE، ۴ بخش دارد  و مدت زمان آن تنها ۱۵ دقیقه است. این بخش به صورت رو در رو بوده و توسط دو ممتحن و دو شركت‌كننده همزمان گرفته مي‌شود. 


در قسمت اول آزمون گفتاري FCE، داوطلب باید مكالمه كوتاهي با ممتحن داشته باشد. در اين قسمت ممتحن معمولاً سؤالاتي درمورد محل زندگي شركت ‌كننده، برنامه‌هاي وي براي آينده و غيره مي‌پرسد. 
در قسمت دوم بخش گفتاری یا Speaking به شرکت کننده ها دو عکس نشان داده می شود و از هر یک از آن ها خواسته مي‌شود كه دو عكس را با يكديگر مقايسه كنند و به سؤالات ممتحن پاسخ دهند. سپس به مدت ۳۰ ثانيه از شركت‌كننده دوم خواسته مي‌شود كه خلاصه‌اي از گفته‌هاي شركت‌كننده اول را برای ممتحن بازگو كند.

در قسمت سوم این بخش که حدود ۳ دقیقه است به شركت‌كنندگان سؤال های چالشی داده مي‌شود و آن ها بايد درباره‌ي آن‌ها با یکدیگر مکالمه داشته باشند. هدف این قسمت سنجش توانايي بيان نظرات در مورد موضوعی خاص و دفاع از آن‌ها می باشد.
در قسمت چهارم و آخر این بخش، ممتحن با بيان سؤالات چالشي سعي مي‌كند توانايي شركت‌كنندگان را در به چالش كشيدن موضوعی که در قسمت سوم بیان شد محک بزند. مدت زمان این قسمت حدود ۴ دقیقه است.

 

 

r9GsNw-1573643104.jpg


 

بخش درک مطلب آزمون FCE


بخش درك‌ مطلب آزمون، شامل سه بخش می باشد. در بخش نخست ابتدا داوطلب باید به متني متشكل از ۸ سؤال چند گزينه‌اي پاسخ دهد. در قسمت دوم این بخش داوطلب باید يك متن همراه با جای خالي را از كلمات داده شده پر کند. و در قسمت آخر، داوطلب باید پس از خواندن متن داده شده، به يك سري از سؤالات بخش كاربرد زباني Use of English مشخص پاسخ دهد. مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۱ ساعت می باشد.
بدیهی است که هدف از این بخش، سنجش مهارت درک مطلب داوطلب است.

 

npUrk7-1573643441.jpg


 

بخش كاربرد زباني (Use of English):


هدف از بخش  كاربرد زباني، سنجش دانش دستور زبان و لغت داوطلب می باشد. این بخش دارای ۵ قسمت می باشد. در قسمت اول از داوطلبان خواسته می شود که جاهاي خالي را با انتخاب مناسب از میان گزينه‌هاي داده شده پر کنند. در قسمت دوم از آن ها خواسته می شود جاهای خالی را با نوشتن كلمه مناسب پر کنند و در بخش سوم باید جاهاي خالي را با تغییر دستور زبانی مناسب واژه داده شده تكميل کنند. مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۴۵ دقيقه می باشد.

 

 

f4bzc7-1573643156.jpg


 

 بخش نگارشی آزمون FCE


این بخش دو قسمت دارد. در قسمت اول، داوطلب بايد نامه يا ايميلي را براساس سؤال بنويسد و در قسمت دوم آزمون FCE، به داوطلب ۲ سؤال داده می شود و از آن‌ها خواسته مي‌شود كه به دلخواه به یکی از سوال ها پاسخ دهند و متني شامل ۱۲۰ تا ۱۸۰ كلمه بنويسند. مدت زمان پاسخگویی به این بخش
۱ ساعت و ۲۰ دقیقه می باشد.

 

 

GJvat7-1573645073.jpg

 

بد نیست بدانید که آزمون FCE داراي اعتبار بين‌المللي خوبي جهت نمايش سطح زبان متقاضی براي ادامه تحصيل، كار و يا مهاجرت می باشد و امروزه بسياري از دانشگاه‌ها و شرکت های معتبر دنیا، آزمون FCE را به عنوان یک مدرك زبان معتبر قبول دارند مانند دانشگاه های: Thompson River در کانادا، Freie University Berlin در آلمان، دانشگاه  City University در هنگ کنگ، دانشگاه آمستردام در هلند، دانشگاه  Warwick در انگلستان، دانشگاه هنر ایلینویز در شيكاگو و...


جدول زیر نحوه نمره‌دهي آزمون FCE ( از ۱۰۰ نمره ) را به تفکیک هر سطح نشان می دهد:

NNs-6b-1573644880.jpg
 

 

نکته قابل توجه اینکه دوره های آمادگی آزمون FCE در آکادمی زبان دیاکو بعد از به پایان رسیدن سطح Upper Intermediate زبان آموزان در حال برگزار می باشد . این دوره شامل ۴ ترم بوده و در آن کتاب FCE Gold تدریس می شود.  

توجه داشته باشید آزمون FCE در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آن باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه سفر کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره FCE با شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس حاصل فرمایید.

 

 

XChkP5-1573643597.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!