با ۶ روش علمی معتبر زبان انگلیسی را سریع تر از گذشته بیاموزید!

بد نیست که بدانید یادگیری زبان، یک زمینه تحقیق بسیار مهم برای دانشمندان محسوب می شود. به این علت که توانایی یادگیری زبان موضوعی است که منجر می شود انسان از حیوانات به راحتی متمایز شود. مطالعات علمی متعددی بر نحوه یادگیری زبان در انسان ها انجام شده است. برخی تحقیقات مربوط به درک چگونگی و چرایی یادگیری زبانها می باشد و برخی دیگر برای مشخص کردن فواید یادگیری زبانهای جدید. برخی از مطالعات روی نوزادان متمرکز شده اند که زبان آموزان عالی زبان مادری خود هستند و برخی دیگر فقط بر روی افراد بزرگسال متمرکز شده است. بدیهی است که با فهمیدن چگونگی و چرایی یادگیری زبانها می توانیم سریعتر و آسان تراز قبل، در یادگیری زبان مورد نظر خود موفق شویم. در این مقاله قصد داریم 6 روش علمی مهم و تاثیر گذارکه منجر به افزایش سرعت یادگیری زبان انگلیسی زبان آموزان می شود را به شما معرفی کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.
با ۶ روش علمی معتبر زبان انگلیسی را سریع تر از گذشته بیاموزید!


۱ـ تا می توانید زبان انگلیسی را گوش دهید!


آنچه که علم زبان شناسی می گوید:


دانشمندان حوزه زبان شناسی، برای یکی از روشهای یادگیری زبان اصطلاح خاصی دارند: یادگیری زبان ناخودآگاه یا ضمنی. این نوع یادگیری زمانی اتفاق می افتد که ما بدون هیچگونه تلاشی زبان را یاد میگیریم. در این روش یادگیری زبان با نشستن تنها روی میز و مطالعه مکرر گرامر و لغات اتفاق نمی افتد. درعوض ، یادگیری هنگامی اتفاق می افتد که به زبان انگلیسی را بسیار زیاد و مکرر گوش فرا می دهیم. در این عمل، صدای انگلیسی در پس زمینه ذهن شما قرار می گیرد و مغز به طور خودکار صداها ، لهجه ها ، کلمات و دستور زبان را جذب می کند.
نکته جالب این است که از گوش کردن به راحتی یاد می گیریم حتی اگر ندانیم آن کلمات دقیقا به چه معنی هستند. مطالعات نشان می دهند که مردم می توانند با گوش دادن به این روش هر زبانی را یاد بگیرند. دلیل آن این است که وقتی به زبانی گوش می دهیم ، الگوها را می شنویم. این یک روش طبیعی برای یادگیری است دقیقا مانند نوزادان. آنها قبل از اینکه بتوانند به طور کامل آنچه را که گفته می شود را درک کنند و قبل از این که خودشان بتوانند از این زبان استفاده کنند ، تن های زیادی را صرف گوش کردن می کنند. 

 

tCDm-2-1588058920.jpg


آنچه که زبان آموز باید انجام دهد:


تا حد امکان به زبان انگلیسی گوش کنید. هر زمانی که ابزاری به زبان انگلیسی دارید از آهنگ گرفته تا فیلم و سریال و... از آنها غافل نشوید. شما می توانید در در حالی که مطلبی را به زبان انگلیسی گوش می دهید قدم بزنید ، از مناظر لذت ببرید، کتاب بخوانید ، در سالن بدنسازی ورزش کنید و یا اینکه کارهای روزانه خود را انجام دهید.

 

VfpLC_-1588058963.jpg


۲- شباهت ها را بیاموزید:


آنچه که علم زبان شناسی می گوید:


یکی از دشوارترین کارها در مورد یادگیری یک زبان جدید ، یادگیری همه اصوات جدید آن زبان است. زبان انگلیسی حتی ممکن است اصواتی داشته باشد که در زبان مادری شما هرگز از آن ها استفاده نمی شود. جالب است بدانید که همه ما با درک اینکه کدام اصوات معقول به نظر می ایند و کدام یک به نظر نمی آیند متولد می شویم. اگرچه زبانها می توانند بسیار متفاوت ا یکدیگر باشند ، اما همه آنها شباهت هایی با هم نیز دارند. برای مثال اگر چه برخی از کلمات انگلیسی با حروف BL  مانند چشمک زدنBlink= ) شروع می شوند ، اما ما هرگز کلمه ای که با حروف " LB" شروع شود را نمی شنویم. سعی کنید این صدا را بسازید. عجیب است! برخی از اصوات معقول نیستند حتی برای نوزادانی که اصلاً معنای هیچ کلمه ای را نمی دانند.

 

yo5NVQ-1588059032.jpg


آنچه که زبان آموز باید انجام دهد:


این حقیقت را در ذهن داشته باشید که اگر کلمه یا صدایی را می شنوید که غیرممکن به نظر می رسد ،به احتمال خیلی زیاد آن کلمه یا صدا وجود ندارد. برای مثال ، اگر می خواهید کلمه "ghost"  را بنویسید و مطمئن نیستید که حرف h  قبل از g قرار می گیرد یا خیر، سعی کنید آن را با صدای بلند بیان کنید. هنگامی که سعی می کنید "hgost" را بخوانید صدای  "HG" غیر ممکن به نظر می رسد اما صدای "GH"  امکان پذیر خواهد بود. اینطور نیست؟

 

IdcGsh-1588059071.jpg


۳- صداهای جدید را بطور جداگانه یاد بگیرید:


آنچه که علم می گوید:


جالب است بدانید که یادگیری زبان انگلیسی نحوه عملکرد مغز شما را تغییر می دهد. یادگیری یک زبان جدید در واقع باعث رشد مغز شما می شود! یک مطالعه نشان داده است که هرچه ما یک زبان را بیشتر یاد می گیریم ، بخش هایی از مغز ما بزرگتر می شود. هرچه این رشد بزرگتر باشد ، زبان جدید برای یادگیری آسان تر خواهد شد. بخش دیگری از این مطالعه نشان داده است که  مغز ما نسبت به صداهای مختلف واکنش های متفاوتی نشان می دهد.
به عنوان مثال ، حروف L و R هنگام شنیدن برای زبان آموزان می تواند دشوار باشد ، به خصوص اگر زبان مادری آنها فقط برای هر دو صدا یک حرف داشته باشد (مانند زبان ژاپنی). این تحقیق نشان داده است وقتی انگلیسی زبانان حروف L و R را شنیدند ، دو بخش مختلف از مغز آنها نسبت به به این اصوات واکنش نشان داد در حالیکه  ژاپنی زبانان فقط به یک منطقه واکنش نشان داده بودند.

 

TlO5gx-1588059131.jpg


آنچه که زبان آموز باید انجام دهد:


قبل از اینکه بتوانید زبان انگلیسی را مانند بومی زبانان صحبت کنید و درک کنید ، باید اصوات زبان انگلیسی را به خوبی و به صورت کامل یاد بگیرید. اصواتی که برای شما درک یا تلفظ آن ها دشوار است را پیدا کنید و آنها را مطالعه و تمرین کنید. برخی از تحقیقات نشان می دهد که گوش کردن به اصواتی که آهسته شده است می تواند در یادگیری آنها در کمتر از یک ساعت کمک کند.  برای این کار شما به هیچ نرم افزار خاصی احتیاج ندارید. YouTube می تواند این کار را به راحتی برای شما انجام دهد!
برای تغییر سرعت ، روی نماد تنظیمات در سمت راست پایین پخش کننده ویدیو کلیک کنید و سپس بر روی "سرعت" کلیک کرده و سرعتی را که کمتر از 1 است انتخاب نمایید. این کار را چندین بار با صداهای مختلف انجام دهید و در نهایت  تفاوت بین صداهای دشوارو آسان را متوجه خواهید شد و این عمل موجب رشد مغز شما خواهد شد.

۴- از تداعی کلمات استفاده کنید! (word associations)


آنچه که علم می گوید:


هنگامی که شما از کلمات انجمن استفاده می کنید ، کلمات را با کلمات دیگر ، صداها ، حرکات ، ایده ها یا تصاویرمرتبط وصل می کنید. برای مثال وقتی شما صدای " woof" را می شنوید ، ذهن شما به صورت ناخودآگاه آن را به یک سگ مرتبط می کند. یا هنگامی که تصویری از یک خورشید (Sun) را می بینید، بلافاصله کلماتی مانند گرما (Warm) و داغ (Hot) در ذهن شما نقش می بندد. اصلا نیازی نیست زمانی را صرف فکر کردن در این زمینه کنید ، این کلمات به صورت کاملا خودکار و اتوماتیک به ذهن شما خطور می کند. یادگیری کلمات از طریق تداعی کلمات نه تنها سرگرم کننده است، بلکه روشی بسیار مفید برای سرعت بخشیدن به یادگیری زبان انگلیسی شما است. دانشمندان از این روش برای تحقیق بر روی زبان اشاره نیز استفاده کرده اند ، زبانی که افراد ناشنوا برای برقراری ارتباط از طریق دستها و انگشتان به جای صداها برای ایجاد کلمات از آن استفاده می کنند. دانشمندان معتقدند که به خاطر سپردن علائم و نشانه هایی که شبیه یک  کلمه است بسیار ساده تر است.

 

WWSDv2-1588059537.jpg


 

آنچه که زبان آموز باید انجام دهد:


هنگامی که در حال یادگیری لغات جدید هستید ، سعی کنید آنها را به صورت گروهی یاد بگیرید. به این معنی که یک کلمه را با یک تصویر ، یک حرکت (عمل) یا یک کلمه دیگر که به آن لغت مربوط می شود در یک گروه قرار دهید و به عبارتی ترکیب کنید. وقتی این ارتباط محکم را در ذهن خود داشته باشید، در بخاطر آوردن آن لغت مورد نظر موفق تر خواهید بود. شما می توانید از دست و بدن خود حداقل تا زمانی که آن لغت را به یاد بیاورید استفاده کنید. همچنین می توانید به جای نوشتن تعاریف آن لغت، چند تصویری که بخاطر می آورید بکشید.


۵- الگوها را بخاطر بیاورید نه قوانین را!


الگوها یا همان pattern  ها در زبان انگلیسی ترکیب خاصی از لغات زبان انگلیسی هستند که بومی زبانان دایما از آنها استفاده می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در واقع همه زبان ها از الگوهای مشخصی ساخته شده اند و هرچه پیدا کردن این الگوهای برای زبان آموزان آسان تر باشد ، یادگیری آن زبان برای آنها آسان تر خواهد بود. حتما شما تا به حال زمان نسبتا زیادی را برای یادگیری گرامر و املا زبان انگلیسی صرف کرده اید. به جای اینکه زمان خود را تنها صرف گرامرهای سخت و پیچیده کنید ، سعی کنید این الگوهای مهم را به خاطر بسپارید.


برای مثال به دو گروه از افعال زیر توجه کنید:


1)    Rain — Rained
Want — Wanted
Learn — Learned

2)    Plan — Planned
Rot — Rotted
Stop — Stopped

 

تفاوت این دو گروه از افعال در چیست؟ قاعده ای که می گوید: "هنگامی که یک فعل به حرف بی صدا (consonant) ختم می‏شود، گاهی اوقات آن حرف بی‏صدا قبل از –ed تکرار می‏شود. به عبارتی در کلمات تک بخشی اگر آن کلمه به  vowel یک  و یک  consonant (یک مصوت + یک صامت ) ختم شود، حرف بی صدای آخر فعل تکرار می‏ شود و در کلمات دو بخشی (و یا بیشتر) اگر آن کلمه به یک مصوت و یک صامت ختم ‏شود و استرس روی بخش  (syllable) آخر آن باشد، حرف بی صدای آخر فعل تکرار می شود.
بنابراین به جای توجه زیاد به گرامرهای پیچیده و دشوار تنها به الگوهای مشخص توجه کنید.

 

A9jND_-1588059634.jpg

 

۶ـ عبارات را بیاموزید نه فقط کلمات را!

آنچه که علم می گوید:

برخی از کلمات دارای یک معنی به خودی خود هستند ، اما وقتی با کلمات دیگر کنار هم قرار بگیرند معنای آنها کاملاً متفاوت می شود. یادگیری کلمات به تنهایی می تواند دشوار باشد زیرا بسیاری از کلمات بیش از یک معنی دارند و زبان آموزان فقط با دانستن یک کلمه قادر نخواهند بود از آن استفاده کنند. بنابراین وقتی کلمات جدید را یاد می گیرند ، باید بدانند که چگونه از آنها در عبارات ، جملات و مکالمه استفاده می شود .

آنچه که زبان آموز باید انجام دهد:

دقت داشته باشید که گاهی حروف اضافه معنی افعال را به کلی تغییر می‌دهند. پس دقت داشته باشید اگر می‌خواهید یادگیری زبان  برای‌تان جذاب تر باشد، لغات را در عبارات بیاموزید. 
 

AIgx8E-1588059842.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!