۱۰ دیکشنری برتر آکسفورد کدامند؟

امروزه برای بیشتر افرادی که به نوعی با زبان انگلیسی و متون مربوط به آن سروکار دارند، استفاده از یک دیکشنری جامع و مناسب ابزاری قوی در یادگیری‌شان محسوب می شود. یک دیکشنری خوب، با همراه داشتن مفاهیم و تعاریف عام و خاص کلمات و اصطلاحات و مثال‌های کاربردی می تواند به زبان آموزان و افرادی که قصد یادگیری زبان انگلیسی دارند کمک قابل توجهی کند.
۱۰ دیکشنری برتر آکسفورد کدامند؟

دیکشنری ها به دو دسته کلی دیکشنری تصویری و دیکشنری واژگان تقسیم بندی می شوند. در دیکشنری تصویری طبقه بندی لغات برحسب موضوع می باشد اما در دیکشنری واژگان، این طبقه بندی به ترتیب حروف الفبا است. 
همانطور که می دانیم امروزه دیکشنری های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند که ممکن است زبان آموزان را در انتخاب دیکشنری مناسب خود دچار چالش کنند. هر زبان آموزباید با توجه به سطح دانش زبان خود و موارد استفاده اقدام به انتخاب و استفاده از دیکشنری مناسب خود نماید. در این مقاله قصد داریم شما را با ۱۰ دیکشنری  معروف و پرکاربرد آکسفورد آشنا کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.

 

hI6SuS-1558271154.jpg

 

همان طور که میدانید دیکشنری‌های آکسفورد Oxford Dictionary از بهترین و محبوب‌ترین دیکشنریهای موجود زبان انگلیسی در دنیا می باشند. انجمن زبان شناسی لندن در سال ۱۸۵۷ میلادی تصمیم گرفت که یک دیکشنری انگلیسی جامع تدوین کند اما در آن زمان هیچکس تخمین درستی از حجم واقعی این پروژه نداشت. این انجمن، دو سال به امکان سنجی پروژه‌ وبررسی متن‌های انگلیسی چند قرن اخیر پرداخت و بعد از دو سال، طی توافقی که با انتشارات دانشگاه آکسفورد انجام شد، پروژه‌ تالیف دیکشنری آکسفورد در سال ۱۸۷۹ میلادی به مرحله اجرا درآمد. برآورد اولیه این پروژه به این صورت بود که این دیکشنری طی ده سال تدوین خواهد شد. اما جالب است بدانید که پس از پنج سال، آن ها تازه به واژه‌ی Ant رسیدند و تا به پایان رسیدن به  حرف A  زمان زیادی باقی مانده بود. بدین ترتیب اولین جلد دیکشنری آکسفورد که در آن تنها تا کلمه Ant توصیف شده بود منتشر شد. این کار علاوه بر اینکه باعث ارتقا سطح آگاهی عموم شد، امکان بیشتری برای جذب سرمایه برای ادامه این پروژه عظیم را فراهم کرد و در نهایت OED یا Oxford English Dictionary برای اولین بار به صورت کامل و جامع، حدود پنجاه سال پس از آغاز این پروژه و در سال ۱۹۲۸ میلادی منتشر گردید.

epnEPH-1558271987.jpg

 

دیکشنری آکسفورد شامل بخش های مختلفی مانند گرامر، پازل‌های کلمات و…و به زبان های مختلفی مانند زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه، اسپانیایی، ایتالیایی موجود می باشد.

ازامکانات جذاب دیکشنری‌های آکسفورد می توان به موارد زیر اشاره نمود:


•    جستجوی آسان ازحرف A تاZ 
•    جستجوی پیشرفته برای پیدا کردن کلمات وابسته به موضوع ، اشخاص ، مکان ها، و ….
•    داشتن تلفظ واژگان به هر دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی
•    داشتن ۱٫۹ میلیون مثال و جمله اضافه برای نشان دادن کاربرد کلمات در زبان انگلیسی 
•    وجود دیکشنری تخصصی برای نویسندگان و ویراستارها
•    بهبود مهارت های نوشتاری و نشانه گذاری
•    به روز رسانی ۴ بار در سال برای دریافت آخرین تغییرات در معانی واژگان اشاره نمود.

 

 

با ۱۰ دیکشنری برتر، محبوب و کاربردی آکسفورد  در زیر آشنا شوید.


۱ـ Concise Oxford English Dictionary  

این دیکشنری از محبوب ترین دیکشنری های آکسفورد محسوب می شود و شامل تعاریف واضح و مختصر واژگان زبان انگلیسی می باشد. بیش از ۵۰.۰۰۰ تلفظ صوتی از کلمات متداول و غیر متداول، از جمله کلمات با تلفظ بحث انگیز و یا با تلفظ های متنوع را در بر می گیرد.

 

fy1jXd-1558273345.jpg


۲ـ  Concise Oxford English & Thesaurus


یک دیکشنری ارزشمند است که  شامل محبوبترین و پرکاربردترین لغات زبان انگلیسی بوده و ترکیبی از دو دیکشنری محبوب Concise Oxford English Dictionary و Concise Oxford Thesaurus می باشد. این دیکشنری جامع به زبان آموزان در نگارش نامه، گزارش و مقاله کمک خواهد کرد. این دیکشنری شامل بیش از ۲۴۰.۰۰۰ کلمه، عبارات و تعاریف واژگان علمی و فنی و بیش از ۳۰۰.۰۰۰ هزار کلمه مترادف متضاد و همچنین ۵۰.۰۰۰ تلفظ صوتی می باشد که انتخاب بسیار مناسبی برای زبان آموزان با سطوح متوسطه  و بالاتر است.


۳ـ Paperback Oxford English Dictionary


 نسخه  بروز رسانی شده ی این دیکشنری بیش از ۱۲۰.۰۰۰ کلمات، عبارات و تعاریف را به طور کامل پوشش می دهد. این دیکشنری تمام کلمات مورد نیاز برای استفاده روزمره ی زبان آموزان را شامل می شود که همگی آن ها به دقت از مرجع Oxford English Corpus انتخاب شده اند. Oxford English Corpus یک بانک اطلاعاتی زبان انگلیسی در قرن ۲۱ ام است که شامل ۲ بیلیون کلمه ی انگلیسی می باشد.
 

yluh-E-1558272153.jpg


 

۴- Oxford Phrasal Verbs Dictionary


افعال عبارتی در زبان انگلیسی افعالی هستند که از ترکیب فعل با یک حرف اضافه یا قید ساخته می شوند و معمولا معنایی کاملا متفاوت با افعال اصلی دارند. این دیکشنری شامل بیش از ۶۰۰۰ افعال عبارتی انگلیسی و آمریکایی می باشد. تعاریف ساده همراه با مثال هایی برای نشان دادن نحوه‌ی درست استفاده از این افعال از ویژگی های بارز این دیکشنری جذاب است.


۵ـ Oxford Collocation Dictionary 


دیکشنری Oxford Collocations Dictionary ترکیبات رایج کلماتی که یادگیری آنها برای زبان آموزان ضروری می باشد را بر اساس لهجه بریتانیایی و آمریکایی به آنها یاد خواهد داد. این دیکشنری دارای بیش از۲۵۰.۰۰۰  عبارت باهم‌آوایی یا چند قسمتی (Collocation) و بیش از ۷۵۰۰۰ مثال مفید مربوط به این عبارات می باشد.
طراحی مناسب این دیکشنری به زبان آموزان کمک خواهد نمود تا راحت‌تر به جستجوی عبارات مورد نظر خود بپردازند. می توان گفت این دیکشنری یکی از کامل ترین مرجع ها جهت تقويت مهارت Writing مي باشد.
 

5QVHsj-1558273481.jpg


۶ـ Oxford Picture Dictionary


 یک دیکشنری تصویری زبان انگلیسی می باشد. تمامی سنین در سطوح مقدماتی تا متوسط می توانند از این دیکشنری استفاده کنند. این دیکشنری بیش از ۲۴۰۰ واژه امریکایی و بریتانیایی را به شیوه جذاب به همراه تصاویر و چارت های آموزشی ارائه می کند. لازم به ذکراست که این دیکشنری می تواند هم به صورت خود آموز وهم در کلاس درس مورد استفاده  زبان آموزان قرار گیرد. موضوعات مختلفی مانند خانواده، رنگ ها، خانه و شهر، فروشگاه ها، غذاها، سفر کردن، ورزش و ... در این دیکشنری وجود دارند. در انتهای آن نیز تمرین هایی همراه با پاسخ انها برای افزایش تسلط بیشترارائه گردیده است.
 

۷- Oxford Advanced Learner's Dictionary 9th Edition


این دیکشنری یکی از دیکشنری‌های جامع و سیار ضرروی است که تقریبا هر زبان‌آموزی آن را تهیه و به عنوان یک رفرنس عالی نزد خود نگه می‌دارد. ابزاری فوق العاده برای مکالمه و مهارت نوشتاری و افزایش مهارت های زبان آموزان و برقراری ارتباط مناسب در زبان انگلیسی می باشد. این دیکشنری توانسته با توضیحات واضح و جملات و مثال های فراوان خود اعتماد زبان آموزان و معلمان را به خود جذب نماید. از سایر ویژگی های این دیکشنری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

•    در بر داشتن بیش از ۱۸۵.۰۰۰ واژه، عبارت انگلیسی و معانی آن ها 
•    وجود ۳۰۰۰ واژه کلیدی و مهم زبان انگلیسی
•    وجود بیش از ۷۰۰ واژه و معنی جدید در زبان انگلیسی
 

AFzvQX-1558273523.jpg

 

۸- The Oxford Dictionary of Proverbs


این دیکشنری منحصر به فرد و معتبر شامل بیش از ۱۱۰۰ از ضرب المثل های مورد استفاده در زبان انگلیسی می باشد. آخرین نسخه ی این دیکشنری به طور کامل اصلاح و به روزرسانی شده است . این دیکشنری یک راهنمای ضرب‌المثل‌ زبان انگلیسی است تا زبان آموزان یک دید کلی نسبت به ضرب‌المثل‌های زبان انگلیسی به دست آورند.

 

۹ـ Oxford Essential Dictionary 


 از بهترین دیکشنری هایی است که با استفاده از واژگان ساده به ارائه معانی کلمات پرداخته است. این دیشکنری به زبان آموزان کمک میکند تا واژگان ضروری و مهمی که ممکن است نیاز داشته باشند را فرا گیرند. این دیکشنری شامل:
-    بیش از ۱۹۰۰۰واژه و اصطلاح زبان انگلیسی
-    استفاده از ۲۰۰۰ واژه مهم برای ارائه معانی واژگان
-    بیش از ۱۳۰۰۰ جمله و مثال برای یادگیری بهتر واژگان
-    ارائه تلفظ واژگان با دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی می باشد.
 

VqJ5Ff-1558274157.jpg

 

۱۰- Oxford Wordpower Dictionary


 این دیکشنری به زبان آموزان کمک میکند تا مهارت نوشتاری خود را با عبارات و جملات کاربردی برای نگارش پاراگراف و مقاله نویسی، بهبود دهند. از ویژگی های این دیکشنری می توان به این موارد اشاره نمود:
این فرهنگ لغت، علاوه بر ویرایش انگلیسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی، دارای ترجمه  انگلیسی به عربی نیز می باشد. 
 این دیکشنری دارای ۳۰۰۰ لغت مفید و کاربردی میباشد.
تلفظ کامل هر واژه با علائم بین المللی فونتیک (IPA) مقابل هر واژه آورده شده است. 
این فرهنگ لغت، موضوع بندی شده است و نقش دستوری هر کلمه ذکر شده است .
در این کتاب اصول علم آواشناسی (PHONETICS)  به زبان بسیار ساده توضیح داده شده است.
این فرهنگ لغت دارای نکات گرامری هم میباشد.

همانطور که در بالا گفتیم داشتن هر یک از این دیکشنری‌ها کمک بسیار زیادی در تقویت زبان انگلیسی شما خواهد داشت. شما عزیزان در صورت تمایل می‌توانید هر یک از این دیکشنری‌های جذاب و کاربردی آکسفورد  را در کتابفروشی آکادمی زبان دیاکو با قیمت مناسب تهیه  و از استفاده آن لذت ببرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دیکشنری‌های پرفروش آکسفورد و تهیه آن می‌توانید با شماره ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!