دیکشنری خوب کدام است؟

دیکشنری ابزاری کلیدی و بسیار مهم در یادگیری و فهم زبان انگلیسی است. یک دیکشنری خوب می تواند در یادگیری لغات انگلیسی و اصطلاحات به زبان آموزان کمک فراوانی کند. دیکشنری، مرجع لغت‌های یک زبان است و در آن معانی لغات به همراه توضیحات مربوط به آن لغت مانند ریشه، تلفظ و اطلاعات دیگر در کنار هم آورده می شود.
دیکشنری خوب کدام است؟

قطعا هرفردی که شروع به یادگیری یک زبان خارجی می کند یا در حال استفاده از یک زبان خارجی است، در هر سطح مهارتی و هر تخصصی که باشد به یک دیکشنری خوب نیاز پیدا خواهد کرد. این را بدانید که زبان‌آموزان موفق از ديکشنري‌هايشان هميشه و بطور مرتب استفاده مي‌کنند. امروزه وجود تعداد بسیار زیاد و متنوعی از دیکشنری درسطح بازار و اینترنت انتخاب را برای زبان آموزان دشوار کرده است. در این مقاله سعی خواهیم داشت تا شما را با ویژگی های یک دیکشنری خوب و مناسب آشنا کنیم. با آکادمی دیاکو همراه باشید.

 

۱ـ یک دیکشنری خوب تک زبانه است


یک دیکشنری خوب تک زبانه و یا به عبارتی انگلیسی به انگلیسی می باشد. استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی باعث می شود که دایره ی لغات زبان آموزان افزایش پیدا کرده و ارتباط بهتری با زبان انگلیسی برقرار کند. در دیکشنری انگلیسی به انگلیسی هر عبارت و واژه به شکل ساده ای به انگلیسی توضیح داده می شود و زبان آموز با مطالعه معنی لغت به تدریج با مفهوم آن آشنا می شود و به کاربرد آن لغت در جملات مختلف پی خواهد برد. البته هنگام یادگیری زبان انگلیسی بد نیست از دیکشنری فارسی به انگلیسی هم استفاده شود اما باز تاکید ما بر روی دیکشنری انگلیسی به انگلیسی باشد تا به این وسیله دایره لغات خود را گسترش دهید. دقت کنید که دیکشنری های دوزبانه ذهن زبان آموزان را تنبل می کند و لزوما هم معنی درست کلمه را به او نمی دهد. همچنین این دیکشنری ها به فرد یاد نمی دهند که چگونه از کلمه ی مورد نظر خود استفاده کند زیرا زمانی می توان گفت فرد کلمه ای یاد گرفته است که بتواند با آن به شکلی صحیح جمله بسازد.

 

RhQDnB-1552306432.jpg

 

۲ـ یک دیکشنری خوب اطلاعات جامع و مناسبی دارد


در یک دیکشنری خوب اطلاعاتی از قبیل توضيح معني هر لغت به انگليسي، تلفظ صحيح لغت از طريق علائم فونتيک (دارای هر دو تلفظ بریتانیایی و آمریکایی باشد)، نوع کلمه که شامل صفت، فعل، قيد، اسم و... می باشد، ويژگي‌هاي دستوري يا گرامري كلمه که شامل قسمتهاي دوم و سوم فعل، قابل شمارش يا غيرقابل شمارش بودن يک اسم و... می باشد.
همچنین ترتيب قرارگيري لغات، جملات نمونه و مثالها براي هر لغت، کلمات هم معني و متضاد نیز در دیکشنری استاندارد وجود دارد. در بسیاری از دیکشنری‌های مرجع از تصاویردر کنار توضیحات برای درک بهترزبان آموزاستفاده می کند، بنابراین یک دیکشنری خوب عکس دار هم می باشد.

 

lVDbYL-1552307484.jpg

 

۳ـ یک دیکشنری خوب اندازه مناسبی دارد


امروزه دیکشنری ها در اندازه های متفاوتی تهیه شده و به بازار عرضه می شوند. یک دیکشنری خوب باید از اندازه مناسبی برخوردار باشد تا فرآیند مطالعه و یادگیری را آسان کند. دیکشنری هایی که بسیار بزرگ هستند مناسب کتابخانه هستند اما برای یادگیری چندان کاربردی نیستند و نگهداری آن ها بسیار سخت می باشد. اما بهترین سایز دیکشنری خوب برای یادگیری دیکشنری جیبی می باشد که بتوان به راحتی در همه جا آن را حمل کنید.

 

XU4SND-1552306460.jpg

 

انواع مختلف دیکشنری از لحاظ محتوا


به طور کلی دیکشنری های برای اهداف متفاوتی نوشته می شوند. هدف بعضی از دیکشنری ها تنها  آموزش Phrasal Verbs (افعال عبارتی) است،‌ هدف بعضی دیگر از آن ها Idioms (اصطلاحات) بوده و هدف بعضی از آن ها هم آموزش Collocations (این که چه کلمه ای با چه کلمه ی دیگر می تواند به کار برود) می باشد. از طرفی دیگر دیکشنری ها از نظر موضوع نیز تخصصی می شوند که باید با توجه به فیلد کاری و رشته ی مورد نظر خود دیکشنری مناسب خود را تهیه کنید. دیکشنری‌های تصویری نیز همانطور که از اسمشان پیداست بر اساس تصویر و عکس کلمات را معرفی می‌کنند. در این دیکشنری‌ها بر اساس هر موضوع عکسهای مرتبط با آن در یک صفحه گنجانده شده و کلمه هر تصویر لیبل گزاری می‌شود. استفاده از این دیکشنری به زبان‌آموزانی که حافظه تصویری قوی دارند توصیه می‌شود چراکه با نگاه به تصاویر و اجسام، کلمه مورد نظر به خاطرشان می‌آید. همچنین لغات دسته‌بندی شده بر اساس هر موضوع کمک شایانی به زبان‌اموز در یادگیری طیف وسیعی از کلمات می‌کند. برای تهیه و خرید هر یک از دیکشنری‌هایی که نام بردیم می‌توانید به کتابفروشی آکادمی زبان دیاکو مراجعه نمایید.

 

rPgkES-1552306549.jpg

 

نگاهی به دیکشنری های آنلاین


ما در این قسمت به دلایل استفاده از دیکشنری های آنلاین می پردازیم. در این نوع از دیکشنری ها قابلیت جستجوی ساده و بسیار سریع لغات وجود دارد زیرا که تایپ کردن یک کلمه بسیار راحت تر و سریع تر از گشتن آن در بین صفحات زیاد یک دیکشنری چاپی می باشد. همچنین در این نوع از دیکشنری ها فایل های صوتی وجود دارد که طرز تلفظ صحیح لغات را به شما نشان می دهد. از طرفی از آنجا که در دیکشنری های چاپی فضای محدودی وجود دارد لغات با فونت ریزی چاپ می شود ولی در دیکشنری های آنلاین فضای بیشتر و مناسب تری وجود دارد. از دیکشنری های آنلاین موجود می توان به این دیکشنری ها اشاره نمود: دیکشنری آنلاین لانگمن، دیکشنری آنلاین آکسفورد، دیکشنری آنلاین کمبریج، دیکشنری آنلاین Merriam    Webster و دیکشنری آنلاین Thesaurus. همچنین اگر می خواهید به صورت آفلاین از دیکشنری ها استفاده کنید دیکشنری لانگمن برای ویندوز دیکشنری مناسبی می باشد.

در جدول زیراسامی تعدادی ازدیکشنری های محبوب و پرفروش را به شما معرفی می کنیم:
 

VmHJwA-1552307069.jpg


دیکشنری ها مراجع بسیار مهمی بوده و امروزه با گسترش ارتباطات و نیاز فراوان به یادگیری زبان، به ابزاری فوق ضروری تبدیل گشته اند. در هر حرفه و مقطع تحصیلی، بدون شک به یک دیکشنری خوب برای فهم واژگان خارجی و یافتن کلمات معادل نیاز خواهد بود. شما می توانید قبل از خرید هر دیکشنری زبان انگلیسی، چند لغت را پیدا کرده و بخوانید و ببینید آیا معنی آن لغت را می توانید به راحتی متوجه بشوید یا خیر. در واقع آیا متوجه توضیحاتش میشوید یا بالاتر از سطح شما است. همچنین دقت داشته باشید که آیا این دیکشنری به بخوبی صحافی شده و بعد از مدتی استفاده بازهم یکپارچه باقی میماند؟ و آیا صفحاتش برای نوشتن بقدر کافی ضخامت دارد؟ 

 

EC8Jxx-1552306497.jpg


یک نکته مهم در هنگام استفاده از دیکشنری این است که بسياري از کلمات بيش از يک معني دارند. اولين معني در ديکشنري هميشه آن چيزي نيست که شما به دنبال آن هستيد. شما بايد معاني ديگر را هم چک کنید تا مطمئن شويد کدام معني به لغت مورد نظر شما نزديک‌تر می باشد. نکته  پایانی اینکه ملاک انتخاب دیکشنری باید دقیقا خودتان باشید و با توجه به سطح زبان انگلیسی خود و سایر معیارها ی مورد نظرتان از جمله راحتی در فهم معانی لغات،‌داشتن اطلاعات جامع آن دیکشنری و ...اقدام به انتخاب دیکشنری مطلوب خود نمایید. اگر در خصوص انتخاب دیکشنری مورد نظر خود همچنان سوالاتی دارید می‌توانید از مدرسین خود در آکادمی دیاکو کمک بگیرید. مدرسین زبان دیاکو به عنوان کارشناسان خبره می‌توانند در انتخاب یک دیکشنری خوب به شما توصیه‌های ارزشمندی دهند.

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!