ویزای کانادا به چه دلایلی ممکن است رد شود؟!

اگر برای اخذ ویزای کانادا اقدام کرده اید یا قصد دارید این کار را انجام دهید، شاید کمی نگران رد شدن یا ریجکت شدن ویزای خود باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا دلایل رایج رد شدن انواع ویزا در کانادا را بررسی کنیم. پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا آخر دنبال کنید تا کمتر دچار اشتباه شوید.
ویزای کانادا به چه دلایلی ممکن است رد شود؟!

 

قطعا رد شدن هر درخواست ویزا بی دلیل نیست. چنانچه درخواستی ریجکت یا رد شود، دلایل این مردودی  طی نامه‌ای به اطلاع متقاضی خواهد رسید. در واقع افسر مربوطه موظف است در ازای هر مردودی دلایل خود را اعلام کند. نتیجه درخواست ویزای شما حدودا" یک هفته بعد از انگشت‌نگاری مشخص می‌شود.

 

دلایل عمومی رد شدن ویزای کانادا

 

یکی از رایج‌ترین علت ها در رد شدن ویزای کانادا این است که افسر مربوطه براساس مدارک و شواهد موجود به این نتیجه می‌رسد که شما قصد اسکان موقت در کانادا را ندارید، بلکه می‌خواهید برای مدت طولانی و یا حتی دائم در کانادا بمانید. البته نقص در پرونده و مدارک مورد تقاضا از دیگر علت هاست که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. بنابراین، شواهد موجود در پرونده شما باید طوری باشد که نشان دهد شما می خواهید موقتا" در کانادا اقامت کنید.

 

FvC-is-1570277928.jpg


مثلا" در موردی مشاهده شده است که فردی با داشتن ۴۰ سال سن و مدرک دیپلم درخواست ویزای دانشجویی داده‌ است، در حالیکه مدرک زبان انگلیسی هم ندارد. همچنین برای خانواده خود از طریق ویزای همراه اقدام کرده است. افسر اداره مهاجرت این پرونده را رد کرده، چراکه درخواست او با شرایط موجود هم‌خوانی نداشته و این گمان بوجود آمده است که چنین فردی قصد اقامت موقت ندارد. در واقع، دلیلی برای برگشت او وجود ندارد.

 

دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا

 

این ویزا نشان می دهد شما قصد بازدید از کشور کانادا را دارید و پس از مدت زمانی معین به کشور خودتان بازمی گردید. در این بین اگر افسر اداره مهاجرت احساس کند شما قصد دیگری از دریافت این ویزا دارید، درخواست شما رد خواهد شد. از جمله دلایل عمده در رد شدن این درخواست می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    عدم داشتن پول کافی برای هزینه‌های سفر
•    پایین بودن سطح مالی فرد دعوت‌کننده

 

maqQWj-1570277407.jpg


•    نداشتن دلیل کافی و قانع کننده در اثبات اقامت موقت خود
•    پیشینه سفرهای گذشته شما
•    برنامه نامشخص برای سفر
•    نقص در پرونده و مدارک و فرم‌ها
•    پیوندهای خانوادگی در کشور مبدا
•    داشتن سوء پیشینه
•    نقض حقوق بشر
•    همکاری در جرایم سازماندهی‌شده
•    تهدید سلامت عمومی
•    عدم صحت اطلاعات

 

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

 

طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا، علاوه بر اینکه شما باید واجد شرایط این ویزا باشید، می‌بایست نشان دهید که پس از اتمام تحصیل به کشور خود باز می گردید. بعلاوه شما باید ثابت کنید پول کافی برای شهریه دانشگاه و زندگی و اقامت در کانادا را دارید. در حقیقت، این شما هستید که باید افسر مربوطه را قانع کنید که شرایط لازم برای اخذ این ویزا را دارید. بنابراین اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم که چه عللی سبب ریجکت شدن متقاضی می شود باید به موارد زیر اشاره کنیم.


•    نداشتن پول کافی برای هزینه های زندگی و تحصیل: شما باید پشتوانه مالی مناسبی داشته باشید که نشان دهد نه تنها می توانید از عهده مخارج خود در سال برمی‌آیید، بلکه بهتر است نشان دهید بودجه کافی برای مدت زمان بیشتری در اختیار دارید. در غیر این صورت افسر اداره مهاجرت شما را واجد شرایط دریافت این ویزا نمی‌داند.
•    عدم ارائه دلایل کافی برای بازگشت به کشور مبدا پس از اتمام تحصیلات
•    نقص پرونده و عدم ارائه کامل مدارک
•    عدم صحت اطلاعات وارد شده در فرم ها
•    برنامه تحصیلی نامشخص
•    سابقه سفرهای گذشته: اگر شما تا به حال به خارج از کشور سفری نداشتید و پیشینه قابل قبولی در این زمینه ندارید، امکان ریجکت شدن شما وجود دارد.

 

oqmPVc-1570277473.jpg


•    پیوندهای خانوادگی با کشور مبدا: اگر شما وابستگی یا پیوند خانوادگی سستی داشته باشید، احتمال اینکه ویزای شما رد شود، زیاد است. چراکه این بدین معنی است که شما انگیزه‌ای برای بازگشت ندارید و احتمالا قصد دارید در کانادا بمانید. برای اثبات این ادعا کافیست در کشور خود دارای خانواده و مال و اموال باشید.
•    داشتن اهداف دوگانه (Dual Intent): اگر پرونده شما به گونه‌ای باشد که نشان دهد که به دنبال کار و تحصیل هستید، احتمالا افسر اداره مهاجرت تصور می کند شما قصد ماندن در کانادا را دارید و همین باعث ریجکت شدن شما می‌شود.  در واقع، برنامه Dual Intent از جمله مقررات حمایتی مهاجران است که تلاش می‌کند تا مهاجران اقامت دائم دریافت کنند.

 

دلایل رد شدن ویزای کاری کانادا

 

•    نداشتن تسلط در زبان انگلیسی یا فرانسه: برای قبولی در ویزای کاری شما باید مدرک آیلتس ۷ در زبان انگلیسی و یا مدرک B2 زبان فرانسه را داشته باشید. چنانچه هیچ‌کدام از این ها را نداشته باشید، افسر مربوطه بدون بررسی سایر مدارک شما را رد می‌کند.
•    نداشتن بودجه کافی برای زندگی و اقامت در کانادا: شما باید توانایی مالی خوبی برای اقامت و زندگی در کانادا حداقل به مدت یکسال را داشته باشید.
•    داشتن سوء پیشینه: اگر در گذشته مرتکب جرمی شده‌باشید و دارای سوء پیشینه باشید، ویزای شما مردود اعلام خواهد شد.
•    تهدید سلامت عمومی: متقاضیان این ویزا نباید هیچ‌گونه بیمار واگیرداری مثل وبا، سل، هپاتیت و غیره که سلامت عمومی را تهدید می کند، داشته‌باشند.
•    هدف مبهم در برنامه کاری: شما باید تمامی اهداف خود را به طور روشن برای افسر اداره مهاجرت تعیین کنید. چنانچه هدف شما مبهم باشد، احتمالا ریجکت خواهید شد.

 

QsMDl2-1570277538.jpg


•    دعوت نامه کاری غیر معتبر: متقاضی این ویزا می‌بایست دعوت نامه ای موثق از شرکت موردنظر خود به افسر اداره مهاجرت ارائه دهد. در غیر این صورت این درخواست رد خواهد‌شد.

 

دلایل رد شدن ویزای همراه دانشجویان

 

ریجکت شدن ویزای همراه یکی از رایج‌ترین مردودی‌ها در بین سایر ویزاها است. همراهان متقاضی در این ویزا این امکان را دارند که به طور قانونی برای ویزای کار اقدام کنند. اما متاسفانه معمولا این ویزا رد می شود. شاید علت این امر آن است که این ویزا باعث می‌شود افسر گمان کند شما و همراهانتان قصد اقامت دائم و ماندن در کانادا را دارید. به همین دلیل در اکثر موارد ویزای همراهان رد می‌شود. بنابراین، باید طوری وانمود کنید که چنین هدفی ندارید و بعد از اتمام تحصیلات خود می‌خواهید به کشورتان بازگردید.

 

r-f2TD-1570277580.jpg

 

اعتراض به رد شدن ویزای کانادا

 

لازم است بدانید شما حق هیچ گونه اعتراضی برای ویزاهای کوتاه مدت مثل ویزای توریستی را ندارید. تنها متقاضیان ویزای کار و یا اقامت دائم کانادا می‌توانند ظرف مدت ۶۰ روز پس از اعلام نتیجه، مراتب اعتراض خود را به دادگاه مهاجرت کانادا اعلام کنند.

 

پس از ریجکت شدن ویزا چه کنیم؟

 

از جمله سوالات رایج در بین متقاضیان این است که بعد از رد شدن ویزا چه کاری انجام دهیم؟ اصلا راه حلی وجود دارد؟ و یا اینکه امکان درخواست مجدد پس از مردود شدن ویزا وجود دارد؟
بله، تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد که این امکان وجود دارد. اما نکته مهم این است که هیچ راهی برای رفع مردودی ویزای شما نیست. تنها راهکار این است که شما پس از رفع نواقص و مشکلات ، مجددا" درخواست بدهید.  البته نکته مهم این است که شما بنا به چه دلایلی رد شدید و علت اصلی مردودی شما از نظر آفیسر چه بوده است. شاید به نامه مردودی خود که بعد از انگشت‌نگاری توسط دفتر وک به شما داده شده، مراجعه کنید. اما باید بگوییم که در آن نامه تنها به دلایل کلی اشاره شده است، بنابراین شاید چندان نتواند به شما کمک کند. به این ترتیب بهتر است دقیقا بدانید به چه علت ویزای شما رد شده است تا با برطرف کردن آنها شانس موفقیت در درخواست بعدی شما افزایش پیدا کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر میخواهید دوباره درخواست دهید، حتما مشکلات و علت‌های مردودی را برطرف کنید و سپس اقدام کنید، چراکه در غیر این صورت همان نتیجه به شما اعلام می‌شود.

 

kuWiyW-1570277705.jpg

 

چه زمانی برای درخواست مجدد اقدام کنیم؟

 

باید بگوییم مقررات خاصی برای این بازه زمانی تعریف نشده است و شما هر زمان بخواهید میتوانید دوباره درخواست دهید. اما بهتر است پس از شناسایی علل مردودی خود و رفع آنها، مجددا" اقدام کنید. به این ترتیب، امکان موفقیت شما در دفعات بعدی بیشتر می‌شود. نکته مهم اینکه، برای درخواست دوباره، شما ناچارید مجددا" انگشت نگاری کنید. لازم است بدانید حتی اگر یک روز بعد اقدام کنید، می‌بایست این کار را دوباره انجام دهید. به این ترتیب، شما باید تمام هزینه‌های درخواست خود را دوباره پرداخت کنید.

 

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!