آشنایی با دانشگاه MIT ( Massachusetts Institute of Technology )

همانطور که می‌دانید دانشگاه MIT یکی از مراکز دانشگاهی معروف در دنیاست که همیشه در بدست آوردن رتبه‌ی اول در رنک جهانی با دیگر دانشگاه‌های دنیا به رقابت می پردازد و اغلب اوقات هم برای رسیدن به هدف خود موفق بوده است. با ما در مجله دیاکو همراه باشید تا شما را با دانشگاه رویایی MIT آشنا کنیم. 
آشنایی با دانشگاه  MIT  ( Massachusetts Institute of Technology )

 

•  از  دانشگاه  MIT چه می‌دانید؟

 

بدون شک در هر کجای دنیا که زندگی کرده باشید و دانش‌آموخته شده باشید و یا حتی در دوران تحصیل مدرسه‌تان اسم دانشگاه MIT  به گوشتان خورده است. از لحاظ اقتصادی دانشگاه MIT   با دارایی تقریباً ۳۰۴ میلیون دلار جزو مراکز آموزشی ثروتمند به حساب می‌آید. 
 شعار جالب دانشگاه ماساچوست : 
By the sword we seek peace, but peace only under liberty  است که معنی آن یعنی ما صلح را با شمشیر می‌جوییم، اما صلحی که تنها تحت آزادی و اختیار باشد. 

 

ajrdpi-1567850397.jpg

 

 

•    دانشگاه MIT در کجا قرار دارد؟ 

 

همانطور که گفتیم MIT  یکی از دانشگاه‌های برند و خوب در دنیاست که کیفیت سطح آموزشی در آن بسیار بالاست. قدمت این دانشگاه به سال ۱۸۶۳ برمی‌گردد و همانطور که می‌دانید نوع دانشگاه دولتی است. MIT در شهر امهرست قرار دارد که این شهر از لحاظ موقعیت جغرافیایی در غرب ایالت ماساچوست آمریکاست. دانشگاه ماساچوست  که شامل دانشکده‌ها، ساختمان‌ها و کتابخانه است در مساحتی تقریباً ۶۰۰ هکتار است. باید بگیم که دانشگاه ماساچوست از بزرگترین مراکز دانشگاهی دولتی در ایالت‌های نیوانگلند آمریکا به شمار می آید. یکی از ساختمان‌های دانشگاه  که از فاصله های بسیار دور خودنمایی می‌کند همان کتابخانه‌ی ۲۶ طبقه‌ای دوبویی در مرکز دانشگاه است. با توجه به اینکه این دانشگاه بسیار قدیمی است، ساختمان‌هایی در دل خود دارد که تاریخی بوده و آن ها هنر معماران مشهور زمان خودشان است.  

 

 

Fcwia4-1567849891.jpg

 

 

•    ساختار دانشگاه MIT چگونه است؟ 

 

یکی از نکات قابل توجه دانشگاه MIT این است که این موسسه‌ی آموزشی به عنوان مرکز اصلی برای دانشگاه های دیگر به حساب می‌آید. دانشگاه‌های ماساچوست در بوستون، دانشکده پزشکی ووستر، دارموث و لووال دانشگاه های دیگری هستند که وابسته به MIT امهرست بوده و دانش‌جویان بسیار زیادی در حدود ۶۵۰۰۰ نفر در حال تحصیل در این ۵ دانشگاه هستند. تعداد بسار زیادی افراد از اقصی نقاط مختلف دنیا در این دانشگاه مشغول به کار و تحصیل هستند؛ به طوری که حدوداً تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه امهرست ۱۳۰۰ نفر، تعداد کل دانشجویان مشغول به تحصیل ۲۹۲۶۹، تعداد دانش‌جویان مقطع کارشناسی ۲۲۷۴۸ و مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ۶۵۲۱ نفر است.   

 

GZMc2Z-1567850264.jpg

 

علاوه بر کتابخانه‌ی دوبویی که گفتیم، چند ساختمان و آزمایشگاه حرفه‌ای نوساز ساخته شده است که در در سمت شرقی دانشگاه هست. از تغییرات جدید جایگزینی نیروگاه گازی ۱۰ مگاواتی به جای نیروگاه قدیمی زغال سنگی است که برای سیستم گرمایی ساختمان‌های دانشگاه مجموعه تولید بخار در کنار این نیروگاه گازی قرار داده شده است. 
یکی از موضوعات مهمی که در ارتباط با آشنایی هر دانشگاهی باید داشته باشیم این است که چه دانشکده‌هایی دارد؟ تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه MIT زیاد است به طوری که دانشکده‌های آن عبارتند از: 

1.    دانشکده مهندسی 
2.    دانشکده علوم طبیعی 
3.    دانشکده پرستاری 
4.    دانشکده اطلاعات و علوم کامپیوتر 
5.    دانشکده مدیریت 
6.    دانشکده کشاورزی 
7.    دانشکده علوم انسانی و هنرهای زیبا 
8.    دانشکده سلامت عمومی و علوم سلامت 
9.    دانشکده آموزش 
10. دانشکده علوم اجتماعی و رفتاری 

 

LALOZ6-1567850118.jpg

 

•    دانشگاه MIT در چه جایگاهی قرار دارد؟ 

 

دانشگاه MIT همیشه در بدست آوردن رتبه‌ی نخست در بین دانشگاه‌های دنیا رقابت می‌کند. طبق جدول زیر می توانید جایگاه دانشگاه ماساچوست را در چند نظام رتبه بندی معتبر مشاهده کنید:

 

نظام رتبه‌بندی‌های معتبر

نظام رتبه‌بندی

رتبه

ARWU

151-200

Times

141

QS

251

U.S.News

171


•    شرایط برای اخذ پذیرش دانشگاه MIT چگونه است؟ 

 

یکی از خبرهای نسبتاً ناگواری که در اوایل سال ۲۰۱۵ از جانب دانشگاه امهرست اعلام شد این بود که دانشگاه، دانشجویان ایرانی را در برنامه‌های خاصی در کالج های ( یعنی مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی نمانیک و صنعتی، مهندسی شیمی، فیزیک، شیمی، میکروبیولوژی و علوم و مهندسی پلیمر) نمی‌پذیرد. 
اما نباید ناامید شد چون اگه شما رزومه‌ی خوبی داشته باشید می‌توانید به این دانشگاه رویایی راه پیدا کرده و آینده خود را تضمین کنید. همانطور که می دانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح و خوب دنیا شما باید رزومه ی بسیار قوی داشته باشید. با توجه به اینکه دانشگاه MIT همیشه در رنک های بالا در نظام رتبه بندی قرار دارد پس بالطبع شرایط ورود به این دانشگاه سخت خواهد بود. یکی از نکات جالب دانشگاه MIT این است که متقاضی باید دو توصیه نامه به دانشگاه ارائه دهد. آن دو توصیه نامه کدامند؟
فرد می بایست توصیه نامه اول را از یک استاد علوم یا ریاضی بگیرد ( تحت عنوان ارزیابی A) و توصیه نامه دوم را از یک استاد در زمینه ی رشته های علوم انسانی، اجتماعی یا زبان ( تحت عنوان ارزیابی B) گرفته و به دانشگاه ارائه دهد.  در دو جدول زیر مطالب و موضوعات ارزشیابی های A و B برای آشنایی بیشتر شما عزیزان قرار داده شده است:


 k6byWW-1567849668.jpg
 

با توجه به اینکه آخرین مهلت ارسال یا همان  Deadline دانشگاه و هم چنین مدارک مورد نیاز برای هر رشته ای در MIT متفاوت است  و آوردن تمام اطلاعات مربوط ب مدارک و ددلاین ها بسیار زمان بر است پیشنهاد ما این است که شما عزیزان به وبسایت دانشگاه به نشانی  http://www.mit.edu/ حتما سر بزنید. 

 

 

20aDlg-1567849992.jpg


 در این مقاله سعی کردیم یکی از بهترین دانشگاه های دنیا را به شما معرفی کنیم. با توجه به اینکه یکی از مدارک مهم که رزومه شما را به طور کلی تغییر می دهد و در آن بسیار موثر است نمره آزمون های TOEFL، IELTS، GMAT، GRE و... برای اخذ پذیرش از دانشگاه MIT است و از حساسیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین می‌بایست دقت بیشتری در انتخاب یک موسسه‌ی زبان خوب داشته باشیم؛ ما در دیاکو با مدرسین مجربی که داریم می توانیم خیالتان را بابت کسب نمره قابل قبول در این نوع آزمون ها راحت کنیم. 
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!

دیاکو را دنبال کنید!

مطالب آموزشی دیاکو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
همچنین جهت عضویت در خبرنامه دیاکو و دریافت مطالب روزانه در ایمیلتان، در خبرنامه دیاکو ثبت نام نمایید.